Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Neplať dane, staneš sa prednostom Šiah (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Milá blogerka

Keď o niečom píšete, nežonglujte prosím s pojmami.
V záhlaví dokumentu, ktorý uverejňujete, sa uvádza, že ide o poplatníkov, ktorým bolo odložené platenie daní.
Teda tento človek je teda daňovým dlžníkom a nie neplatičom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezavádzajte prosím.

a) V dukumente je napísané "Zoznam daňových dlžníkov", nie "poplatníkov", ako tvrdíte vy.
b) Výraz "neplatič" náš právny poriadok nepozná, je to zaužívaný slangový výraz pre "dlžníka". Áno, keby chcela p. Mezeiová svoj článok vyšperkovať, mohla všade použiť výraz "dlžník" namiesto "neplatič". Považujem to však za detail, ktorý nijak neznižuje informačnú hodnotu článku.
c) Človeka, ktorému robí dlhodobo sakramentský problém zaplatiť smiešnych 662 EUR a pritom má aj mal slušný príjem, považujem za špekulanta, ktorému by som nezverila ani správu smetného koša na plasty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zavádzate asi Vy

1. Písal som niekde, že dokument sa volá zoznam daňových poplatníkov? Citoval som názov dokumentu? Prečo to teda podsúvate? Čítajte prosím s porozumením. Jadro informácie je v tom, že ide o osobu, ktorej bol povolený odklad platenia dane.
A keď to vezmeme logicky: Osoba, ktorá platí dane, je daňový poplatník. A ostáva ním aj vtedy, keď je daňovým dlžníkom. Daňoví dlžníci sú podmnožinou daňových poplatníkov.
2. Neplatič a dlžník sú dva rozdielne pojmy. Neplatičom sa dlžník stáva, ak nespláca záväzky v lehote splatnosti. A v prípade odloženia splátky dane sa predĺžila splatnosť záväzku. Pojem neplatič obsahuje na rozdiel od pojmu dlžník podstatne väčšiu mieru morálneho odsudku, čo mohlo (ale nemuselo) byť cieľom autorky.
3. Neriešim finančnú situáciu predmetnej osoby. Ak je špekulant, ako tvrdíte Vy, mám námet pre blogerku (ak nie ste tá istá osoba - na nete je všetko možné ") ) - na základe čoho mu správca dane povolil odklad? Daňový poriadok (Zákon o správe daní) jasne upravuje podmienky pre platenie daní v splátkach. A dlžník je povinný platiť úroky. Ďalší námet - overiť, či mu ich správca dane (mesto) vyrúbil a či ich dlžník zaplatil.

Článok pôsobí na doktorku politológie veľmi amatérsky. Možno Vám večer napíšem, že prečo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Ved vo svojom prvom prispevku pisete, ze "ide o poplatníkov". Ak ma zrak neklame, ja v tom oskenovanom dokumente vidim napisane doslova "zoznam danovych dlznikov". Mimochodom, aj pojem "poplatnik" je slangovy a nema oporu v nasej legislative. Spravne je "platca dane" alebo "danovy subjekt".
2. Neplatic a dlznik nie su (uplne) rozdielne pojmy, neplatici su podmnozinou dlznikov. Neplatic znamena "dlznik so zavazkami po lehote splatnosti", a take zavazky veru ten prednosta mal resp. ma.
3. V tomto bode s Vami suhlasim, clanok je malo investigativny a dost povrchny. Chcelo by to este presne ten typ informacii, ktory spominate (preco ma odklad, ci ma vyrubene uroky, preco vobec nezaplatil tu dan atd.). Co sa tyka oznacenia "spekulant", to je cisto moj dojem, ktory moze i nemusi byt spravny.

P.S.: Nie som autorka clanku :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re Jana, ale aj hoktar

Asi som nebol dosť jasný - v mojom prvom príspevku som definoval dokument podľa jeho obsahu, necitoval som jeho názov :).

Hoktar, som spôsobilý na právne úkony :). Politike sa už aktívne nevenujem, pretože nemám na to čas ani žalúdok. Ale zgustnem si občas v diskusiách, najmä na zavádzajúcich (úmyselných či neúmyselných) praktikách politikov. Alebo sa snažím o helicopter view. Snaživej komunálnej političke som chcel len naznačiť, aby vážila slová.

Janka, článok v tejto forme je ozaj len špekulácia s podsúvaním niečoho. Chcelo by to fakty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

trochu faktov - dokument sa volá "zoznam daňových dlžníkov a daňových subjektov, ktorým bol povolený odklad....", čiže na tom zozname sú daňoví dlžníci (tí čo neplatia a sú v omeškaní) a súčasne aj daňové subjekty, ktoré síce nezaplatili, ale majú povolený odklad alebo splátky. Aby mohol daňový subjekt dostať odklad dane alebo aby mu boli povolené splátky, tak toto môže byť správcom dane (obcou) povolené len vtedy, ak je dlžná suma zabezpečená záložným právom alebo niektorým iným spôsobom zabezpečenia záväzkov podľa Obč. zákonníka (viď § 57 zákona o správe daní). Pričom tento odklad alebo splátky nemôžu byť povolené na dobu dlhšiu ako 24 mesiacov (§ 57 ods. 3). Takže, ak máte povolený odklad platenia dane, alebo splátky musíte ich do 24 mesiacov vyrovnať a nemôžete byť dlhoročný neplatič. Navyše podľa môjho názoru pravdepodobnosť, že pri sume cca 700 Eur bola robená nejaká záložná zmluva k majetku dlžníka je veľmi nízka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

@crix

Prvý príspevok: citujem "V záhlaví dokumentu, ktorý uverejňujete, sa uvádza, že ide o poplatníkov,"
Druhý príspevok: citujem " Písal som niekde, že dokument sa volá zoznam daňových poplatníkov?"
Tretí príspevok: citujem "v mojom prvom príspevku som definoval dokument podľa jeho obsahu,"

Akože čože ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Precitaj si prve vety

Svojich prispevkov. Si svojpravny alebo racis v sebe citit poloticke maniere ?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME