Pondelok, 19. február, 2018 | Meniny má Vlasta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mnohí redaktori médií majú skreslenú predstavu. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

plný súhlas, hlavne s posledným odsekom. samosprávne kraje vznikli ako idea ešte tuším za Mečiara ako nástroj na ovládnutie regiónov a presmerovávanie penazí správnym smerom. Píšem to napriek tomu( či práve preto) že som poslancom jedného z nich. Je to absolútne zbytočný medzičlánok v elementárnej logike, lebo nikto nemôže povedať, že zdravotníctvo kultúra, sociálna oblasť, údržba ciest, či dalšie kompetencie ktoré tieto kraje majú fungujú lepšie ako pre vznikom VÚC. je tam obrovský korupčný priestor cez ktorý pretekajú doslova rieky penazí. veľmi neefektívne. a navyše ešte máme aj štátnu správu kde síce sa adjektívum krajská nahradilo proti zdravémuj rozumu výrazom okresná, s krajskými kompetenciami v krajských mestách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je to úplne tak. Vucky vznikli po reforme verejnej správy, ktorú realizoval Nižňanského tím po roku 2000. Išlo o decentralizáciu štátnej správy a odovzdanie časti kompetencií krajským samosprávam. Chybou samozrejme bolo, že nedošlo k zrušeniu 8 mečiarovských krajov (ktoré dovtedy boli územnosprávnymi jednotkami pre výkon len štátnej správy) so svojimi nezmyselnými hranicami - to je dedičstvom Mečiara.

Krajská samospráva samozrejme nezmyslom nie je. Ak voláte po jej zrušení, tak ste za návrat štátnej centralizácie v oblastiach, kde boli kompetencie presunuté na samosprávu. A to by samozrejme chcelo veľkú reformu verejnej správy, čo je dnes politicky úplne mimo (škoda je to čiastočne preto, že tým pádom nemôže prejsť ani zrušenie súčasných Vuciek a zriadenie cca. 13 žúp na historickom princípe tradičných regiónov). Problematický je samozrejme celý prenesený výkon štátnej správy (školstvo, stavebné úrady a pod.), ale hlavne preto, že štát sa zbavil zodpovednosti a všetko váľa na samosprávu (miestnu, alebo krajskú) aj napriek tomu, že v zákone o prenesenom výkone štátnej správy je jasne napísané, že zodpovednosť má stále štát a okrem financovania (nedostatočného) by mal samosprávu usmerňovať napr. aj metodicky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

áno s tým časovaním máte pravdu, mi to tak nejako utkvelo lebo v prvom volebnom období VUC všetko prevalcovali Mečiarovi ľudia aj županov a poslancov. bolo ich hrozne veľa a už tam začalo tunelovanie verejných zdrojov. By som Vám vedel vyprávať. Štát vravíte váľa všetko na samosprávu a štát zasa vraví že samosrpáva hrabe k sebe. nie vo všetkých oblastiach leb problém je v tom, že samosprávne kraje majú kompetencie v oblastiach kde nemajú/ nechcú) mať dostatok kvalifikovaných odborníkov. Príklad- kultúra. konkrétne múzeá. V žilinskom kraji vykopli z múzeí odborníkov a dosadili tam ľudí bez kvalifikácií. Múzeá idú dolu vodou, ničí sa aj to málo čo sa podarilo zachráíniť. ked som sa chcel dopátrať nejakého konkrétneho orgánu či inštitúcie, ktorá by bolo kompetentná opdborne a metodicky vykonať v múzeách inventúru a kontrolu odbornosti v zaobchádzaní s fondovými zbierkami napríklad- nenašiel som. len na MK SR. a tam mi povedali, že ked si samosprávy pobrali kompetencie, nech si robia sami odborné kontroly. ale nemá kto. na vuckach je kopu rôznych samozvaných odborníkov ktorých jedinou úlohou je pripravovať projekty na ktorých sa dajú zarobiť peniaze, čo sú skoro výlučne stavby. Neexistuje jednotná doktrína v zdravotníctve ani v kultúre ani v sociálnej oblasti a potom to tuk aj tak vyzerá
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME