Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Harry Potter a Prekliate dieťa - konečne prečítané (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozumiem sklamaniu.

Tiež som o tomto písala, ak by ťa to zaujímalo, tu: http://blogr.cz/clanek/timkabl...
A áno, nápodobne som bola sklamaná, hoci niektoré veci ma veľmi potešili. Bolo to príjemné stretnutie po rokoch. Ja osobne mám drámu rada a scenáre čítam rada, takže žánrovo mi to pasovalo :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som zo začiatku bola nadšená. Až na to, že vlastne príbeh mal inú konštrukciu. Jedna kniha bola doteraz jeden rok, tu boli až štyri. Ale potom mi to celé prišlo vymyslené nasilu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

harry potter ako winetou

o desať rokov to deti budú odmietať rovnako ako dnes deti odmietajú čítať verneho a maya. verneho je škoda, maya vôbec a potter je ešte oveľa slabší ako winetou. je mi jasné, že deťom je jedno, že potter je neskutočne nelogický, postavy sa menia zo zloduchov na klaďasov a aj naopak. smrtonoši slúžia oddane voldemortovi a nespomínam si, že by mal z toho jediný nejaký osoh, skôr naopak. schéma min. prvých 4 kníh je takmer rovnaká, menia sa iba rekvizity a +/- nejaké postavy a dej je často predvídateľný.
to mám za to, že som čítal veľa normálnych kníh a chcel som vedieť, čo je tom potterovi také úžasné. a mám odpoveď - najúžasnejší na ňom je komerčný úspech.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v prvom rade je potrebné si však uvedomiť, že Harry Potter nie je príbeh pre deti. Maximálne tak prvá dva alebo tri diely. Svet fantasy nemusí hneď znamenať rozprávku.
Komercia je dnes všade kam sa len pozrieme (aj keď ôsma kniha a aj to divadelné predstavenie vzniklo skutočne len kvôli tomu). Vďaka marketingu sa tá kniha predávala a vyvolala na svete taký ošiaľ, to je samozrejmé. Čiže povedala by som, že je to jedna z častí, ktoré sú na knihách úžasné, ale nie jediná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Harry Potter je príbeh pre deti, najmä prvé knihy. Neskôr sa to už autorke nepodarilo udržať a takú päťku by som už 7 - 8 ročným deťom určite nedala. Deti majú určitú šablónovitosť a opakovanie radi. Chcú to, čo už poznajú. Neviem, či máš deti a či im čítaš alebo horovíš rozprávky, ale ak áno, skús vziať ich obľúbenú rozprávku a niečo v nej zmeniť. Okamžite ťa opravia, že tak to predsa vôbec nie je!!!

Harry Potter má dosť chýb a nelogických vecí (a nikto ich nepozná lepšie ako oddaní fanúšikovia), ale zmena zloduchov na klaďasov chyba určite nie je. Naopak, to je jedna z lepších stránok Harryho Pottera. Stáva sa to práve v posledných častiach, ktoré už nie sú pre malé deti a preto tam už ani nie je jednoduché čiernobiele rozdelenie na dobrý-zlý. Postavy dostali väčšiu hĺbku a motiváciu a prešli aj nejakým vývojom. A aj to je dôvod, prečo je HP úspešný - a prečo sa stále predáva a číta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím. Keď som si to objednávala, vedela som, do čoho idem - že to nie je román, že dej a postavy tam nie sú prepracované. Harry Potter ale nie prvá dráma, ktorú som kedy čítala, tak som to skúsila. A Prekliate dieťa nie je dobrá dráma.

Mám z toho rovnaké pocity, ako ty - čítala som desiatky fanfikcií, ktoré boli na vyššej úrovni, ako bolo toto.

Možno keby som to videla v divadle, kde by do toho vstúpili aj herci a ich interpretácia postáv, by sa mi to páčilo viac. Takto... meh. Radšej ostanem pri fanfikcii. A myslím, že po tomto ma Rowlingová tak ľahko nepresvedčí, aby som čítala nejakú ďalšiu knihu o Harrym (pretože sa stavím, že toto nebola posledná).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za názor

Ja som to totiž tušila ;-) Váhala som, či knižku kúpiť alebo nie a vidím, že som dobre urobila, keď som ju nekúpila. Tušila som, že to dopadne, ako napríklad so všetkými filmami, ktorým stále pridávajú nové časti a tie už za to bohužiaľ vôbec nestoja.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME