Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Viac (než) roboty – keby som písal víziu pre ľavicovú stranu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pekné. V bode 3 si sa zľahka dotkol ústrednej ľavicovej témy, ktorou je práca. Jej hodnota, spôsob odmeňovania, inovácie a formy vlastníctva.

Ja by som doplnil témy, ktoré sú pre ľavicu dôležité z ľudskoprávneho a širšie humanistického princípu. Ľavica je historicky inkluzívna, čo by mala byť extrémne dôležitá hodnota práve dnes a mala by sa odraziť do konkrétneho politického programu:

1. Utečenci sú naši bratia a preto by mali mať našu podporu. Sú obeťou nerovnováhy a krízy kapitalizmu (prejavuje sa ekonomickou exploatáciou krajín bývalého tretieho sveta). Práve utečenci sú dnes obrazne povedané "proletariátom," ktorý nemôže stratiť nič iné, len svoje okovy.
2. Otvorená spoločnosť. Postavme hrádzu kastovníctvu na základe rasy, národa, etnickej príslušnosti. Plnohodnotným a významným členom spoločnosti je Slovák z Oravy, rovnako ako Maďar zo Šamorína, Róm z Hrabušíc, či Sýrčan, Španiel, Čech, Rumun, Turek, alebo Nemec žijúci na Slovensku. Všetci sme Slovensko a všetci máme pre našu krajinu význam.
3. Európska únia je naša budúcnosť a preto chceme jej rýchlu a efektívnu integráciu na plnohodnotný štát. Vrátane daňovej harmonizácie, spoločnej sociálnej politiky, jednotnej armády a obrany. Hodnoty, ktoré presadzujeme nemajú lokálny, národný charakter - práve naopak sú globálne. Práve prostredníctvom Európskej únie ako jedného z globálnych štátov budeme môcť presadzovať hodnoty, ktoré považujeme za dôležité.
4. Nebojme sa ekonomických a sociálnych reforiem. Ľavica je historicky inovatívna a progresívna politická sila. Klasický sociálny štát boja ľavice za dôstojný život pre všetkých. Akým spôsobom ale klasický sociálny štát dokáže obstáť proti súčasnému tlaku globalizovaného kapitálu? Poďme preto s liberálmi diskutovať o reforme sociálneho štátu, hľadajme nové formy ako naplniť jeho hodnoty a postavme do diskusie tému vlastníctva - ako ústredný bod, ktorý neovplyvňuje len sociálne práva, ale vo všeobecnosti ľudské práva a slobody.
5. Dôsledný boj s konzervatívnym fundamentalizmom, ktorý prerastá do zárodkov protofašizmu. Nepriateľom civilizácie sú nacionalisti (resp. protofašisti 21. storočia), a je v podstate jedno akú majú formu - či ide o slovenských Kotlebovcov, Jobbik v Maďarsku, alebo Národný front vo Francúzsku, či fundamentalistické hnutia v islamskom svete, ako je napr. Daeš. Oni všetci sú na jednej lodi - ide im o zničenie civilizácie osvietenstva, humanizmu, ľudských práv. Ľavica tomu musí povedať jasné nie.
6. Spoločnosť pre všetkých - jasné presadzovanie hodnôt rovnosti bez rozdielu pohlavia, či sexuálnej orientácie. Podpora formálnej aj neformálnej rovnosti mužov a žien, rovnako ako formálne zrovnoprávnenie zväzkov ľudí rovnakého pohlavia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To sú žvásty, o nič horšie, a o nič lepšie ako Blahove.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to dokonca ešte horšie

Blahu o jeho žvásty aspoň niekto žiadal, tohoto grafomana nikto.

Myslím, že keď si pred odchodom do Tesca napíšem zoznam toho, čo mám kúpiť, má ten papierik väčšiu cenu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

toľko hlúpostí popísať a predstavy ako 5 ročné dieťa.. no ten dede sa tam našiel.. takže pre niekoho je to dobrý článok..
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME