Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otázniky nad Trnavským mýtom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

skvelá práca,

Pedro Oravec. Podrobná a vyčerpávajúca správa nielen o situácii v Bratislave, obzvlášť na Trnavskom Mýte, ale aj o veľkej ľahostajnosti, neschopnosti, arogancie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to hrozná doba v ktorej žijeme.

Môžeme si za to svojim sposobom sami.Zle sa vyvíja tlak na tých co si volime.Či v komunálnej alebo aj vyššej politike.Ľahostajnosť ku všetkému okolo nás je samozrejmosť.Potrebujeme tvrdý, naozaj tvrdý reštart.
Dokonca ani tí čo majú ochranovat verejný poriadok t.j v prvom rade Mestka polícia alebo aj štátna nekonajú, nekontroluju verejne priestranstvá hlavne v noci a tým sa naše verej.priestranstvá stávajú niečím, čo vidíme v správach niekde v zaostalých štátoch Afriky
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trochu od veci, ale musím

Bratislavských komunálnych politikov neznášam celé roky, ale...
Verím síce, že si ulejú, čo sa dá i nedá, ale kto vlastne všetko nafotené i nenafotené ničí, devastuje, láme, kazí, sprejuje, obštiava ?
Pochybujem, že sú to tí anglickí chuligáni.
Zjavne sú to iba našinci, či už žijúci tu alebo dochádzajúci za prácou.
Je to stokrát omieľané klišé, ale keď by ma v detstve - a že to bolo hodne dávno - matka videla zahodiť papierik, schytal by som riadnu delovku, na to si potrpela.
A tak si celé roky kladiem otázku, čo za výkvet tu žije?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak je to v ľuďoch - sme geneticky inak vybavení než susedné národy? Sme väčší bordelári než Rakúšania? Sme horší ako Rakúšania? Ak áno, máte na to nejaký dôkaz v podobe nejakej štúdie, záverov štatistického výskumu a pod.? Je takéto tvrdenie bez dôkazu politicky korektné a právne nenapadnuteľné? Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie sme geneticky inak vybavení

Rozdiel je podľa mňa v tom, ako si plní svoju úlohu orgán určený na dohľad nad verejným poriadkom (mestská polícia?).

A hneď mi napadá ďalšia otázka: Prečo si u nás, na rozdiel od toho Rakúska, (mestská) polícia neplní riadne svoje úlohy? Sú naši (mestskí) policajti inak geneticky vybavení?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som rovnakého nazoru.

Ako je hore uvedené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak je to v policajtoch - sú geneticky inak vybavení než policajti susedných národov? Sú väčší bordelári než Rakúšania? Sú horší ako Rakúšania? Ak áno, máte na to nejaký dôkaz v podobe nejakej štúdie, záverov štatistického výskumu a pod.? Je takéto tvrdenie bez dôkazu politicky korektné a právne nenapadnuteľné? Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemám

Je to len moja úvaha, kde asi môže byť ten rozdiel a pýtam sa presne to isté čo Vy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nechcel som reagovať, ale čo už

Spýtam sa sproste - aká štúdia,k čo za štúdia? Použime sedliacky rozum. Začnime po poriadku - v meste je borde. ako v tanku. Niekto ho robí. Ja tvrdím, že na vine sú našinci, bloger tvrdí, že na vine sú policajti, úradníci, skrátka represia. Ak je chyba v úradníkoch, policajtoch, predpisoch, primátorovi, firmách, mesto, štát....
Ja súhlasím s tým, že magistrát je o ničom, primátor detto, štát jakbysmet, ale...
Furt neviem, kto ten - slušne povedané - neporiadok robí.
A dostávame sa k meritu veci aj bez štúdie či výskumu.
40 rokov budovania svetlých zajtrajškov zaznamenalo na dušicah našincov stopy na celý život.
Naučili sa nepracovať poriadne, starať sa len o seba, kradnúť, bonzovať či donášať, skrátka pochytili veľa zlých vlastností, ktoré komunistom nevadili. Hlavne že ľudia volili na 100 % , držali hubu a chodili do sprievodu.
40 rokov žiadna morálna či duševná kultivácia národa, občanov, ľudí.
Výsledok - vidíme denne okolo seba.
Vo veľkej politike kradnú, v malej politike kradnú.
Veľká časť obyčajných ľudí - nie tých z OLANO - na všetko kašle.Výchova detí nula bodov.
A tak to vyzerá.
Každému čo odpadne od papule hodí na zem, sprejujú, farbia, lámu, ničia, ***** sami alebo ich maznáčikovia, mohol by som pokračovať do nemoty.
A tak to tu vyzerá.
Ja sa nečudujem.
Iné národy mali mysliteľov, históriu, my uctievame vraha a zlodeja.
Z vody guláš nenavaríš, nejaké tie osobnosti poutekali, doma zostal ten slabý lóger.
To nie je pesimizmus, to je realita.
Keby k tomuto národu zostúpil Ježiš Kristus, horko by zaplakal a sám sa pribil na kríž.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Gombo,
dnes je cca. 27 rokov po nežnom prevrate. Vyhovárať sa na 40 rokov socializmu už podľa mňa nemá zmysel. To je to isté, ako keď sa komunisti za to, že v sedemdesiatych rokoch niečo nefungovalo, vyhovárali na prežitky kapitalizmu. Pre porovnanie: 1948 plus 27 rokov je presne rok 1975.
Tento súčasný systém je ru už 27 rokov a nemôže sa donekonečna (ako komunisti) vyhovárať na predchádzajúci režim.
Len dva malé príklady.
1. Už som tu nejakú chvíľu, takže si pamätám aj výlety do bývalej NDR. Bol tam taký istý socializmus, ak nie tuhší, ako v ČSSR. Ale kým tu bol bordel, v NDR bol poriadok. Genetika? Neviem.
2. Čítal som v nejakej literatúre z konca 19. storočia, že už vtedy boli jasne vidieť rozdiely pri prechode hranicou medzi povedzme Bavorskom a českým pohraničím. Teda medzi stavom (poriadok, čistota, systém) vidieka a miest povedzme v Bavorsku a v českom pohraničí. Genetika? Neviem.
Prepáčte, ale chyba bude asi niekde inde než v systéme či režime. Skúsme sa na to naozaj reálne pozrieť. V režime/systéme to nebude. Ale naozaj neviem, v čom je to. A najmä sa pýtam, či argumentovať genetikou je zdôvodniteľné, doložiteľné a politicky korektné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je to len

o nastaveni pravidiel a ich dodrzovani. Automaticky ked zacne zit clovek s priemernou inteligenciou v Bavorsku zacina akceptovat pravidla a do 4 rokov nebyt prizvuku, ani nevies, ze je cudzinec. Na SK sa ziadne pravidla nerespektuju, lebo ich nerespektuju ti hore, ktori su vzormi. Socializmus odnaucil ludi byt aktivnymi a naucil ich zit v divnych podmienkach. To ostalo a naucit narod nieco nove je tazky rebus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

VR,
asi som sa vyjadril nedostatočne jasne, tak skúsim ešte raz:
Dnes je cca. 27 rokov po nežnom prevrate. Vyhovárať sa na 40 rokov socializmu (že niečo "socializmus odnaučil ľudí") už podľa mňa nemá zmysel. To je to isté, ako keď sa komunisti za to, že v sedemdesiatych rokoch niečo nefungovalo, že nebvolo niečo dostať atď. vyhovárali na buržoázne prežitky. Naozaj to tak volali. Vy to teraz znova voláte prežitky, ale tentoraz socialistické prežitky. Zrkadlový obraz. Pre porovnanie: 1948 plus 27 rokov socializmu je presne rok 1975.
Rok prevratu 1989 plus 27 rokov demokracie/kapitializmu je presne rok 2016. Tento súčasný systém je tu už 27 rokov a nemôže sa donekonečna (ako komunisti) vyhovárať na predchádzajúci systém/režim.
Chyba bude asi niekde inde než v systéme či režime. Skúsme sa na to naozaj reálne pozrieť. Ale naozaj neviem, v čom je to. V režime to nie je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dik za nazor

Je to samozrejme vec nazoru. Podla mna je to v zvykovom mysleni a konani. Ved sme nedokazali okopirovat ani tie najjednoduchsie pravidla zo zapadnej demokracie. Nebola urobena ziadna justicna reforma a prokuratura funguje ako za bolsevika. Sudkyna otvorene povie, ze premierovi a poslancom sa nepatri dorucovat obsielky cez policiu. Ked navstivis parlament, tak sa Ti vlasy zjezia nad tou tupou aroganciou koalicie. Nehladaju sa najlepsie riesenia pre SK, ale riesia sa zabomysie vojny. Nas preceda si dokonca ani nevsimol, ze nejaka zmena zivotnej urovni po roku 89 nastala. Ked chodis po BA, tak zrazu zistis,ze mesto prakticky neurobilo za 27 rokov ziadne zmeny a vsetko robi len sukromny sektor. Barbari nechali vykapat velku cast vinohradov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

VR,
27 rokov je exaktný údaj, a exaktný údaj nemôže byť vecou názoru.
Áno, máte pravdu, ľudia sú tu tí istí ako za socíku, ale tí ľudia tu boli vždy tí istí, aj v 1975 tu boli ľudia spred 27 rokov, teda z roku 1948. Preto sa stále dookola pýtam, či je to v genetike, pretože v systéme/režime to nie je.
Celkom by som nesúhlasil s tým, že všetko robí len súkromný sektor. Mesto (štát) v BA postavili za 27 rokov minimálne dva mosty, len čo si narýchlo spomínam. A vinohrady zničili práve súkromní investori (za aktívnej korupčnej participácie samosprávy, to áno). Práve sa mi skôr zdá, že súkromný sektor napáchal v BA za 27 rokov nezvratné škody. Iste, začali s tým už komunisti... OK... prakticky stále sa vraciame k tomu istému, že v systéme/režime to nie je. Bratislava sa humpľovala za boľševika a aj sa humpľuje za demokrata. Genetika? Naozaj neviem....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este ma napadla

jedna vec. Hodne Madarov mentalne zije v Rakusko- Uhorsku. Ked navstivis nedaleku Sopron alebo Budapest, tak duch a vzyvanie monarchie je citelne a stale sa s tym nevyrovnali. My sa tvarime, ze uz je to za nami, ale myslim, ze este dlho potrva pokial zacneme riesit skutocne problemy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

napisem ti to tak ako to je. bordel bude vzdy niekto robit, stale sa najde skupina ludi ktora to nikdy nepochopi ze nicenie a bordel nie je cesta.
co vsak s tym mozme robit, mame 2 moznosti.

nechat bordel zit si svojim zivotom, a to ze mala kopa pyta viac akosi plati aj pri tom neporiadku

alebo zabezpecit upratovanie a opravu veci, a odrazu dosiahnes raj na zemi. to ze jeden vecer budu na zemi 3 papieriky, to ze 3 hodiny bude spinavy jeden zachod nepojde jedno umyvadlo ... ale rano to vsetko bude ciste a opravene.

ak sa ti to nezda, porovnaj si prve obchodne centrum s prvou nemocnicou. zacni zachodmi. a poviem ti, nemyslim si zeby nemocnica platila za hygienu a udrzbu menej ako obchodne centra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie sme

aj v zahranici mladi sprejuju, aj tam po akcii zostava na namesti "bordel ako v tanku". Rozdiel je ten, ze tam to upracu, vycistia, zamaluju. Mesto/stat sa stara, dane su vidno (a inde ako na sukromnom majetk vyvolenych...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z vlastnej skusenosti, kedy som zil v roznych krajinach a v nich v rozmych komunitach (v Bratislave, Prahe, Nemecku, chvilu v typickej "pristahovaleckej" stvrti, potom v cisto "nemeckej", potom v "Ost-Berlin", kde boli ludia podobnej kultury ako my) a vzdy som si vsimal, ako kde rychlo trva, kym vznikne bezny neporiadok a ako rychlo dojde k jeho odstraneniu, som dosiel zhruba k tomu, ze cistota oblasti zavisi asi zo 70-80% od kvality sluzieb mesta a asi z 20-30% od obyvatelov, ktori v oblasti ziju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

už mám toho dosť, vyjadrujem nedôveru všetkým zástupcom a všetkým funkcionárom hl. mesta Ba
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechapem ako si moze niekto v jednom odstavci klast otazku "preco ma podchod dostat na starost sukromnik a nie mesto" a v dalsom odstavci sa rozculuje nad tym, ze mesto sa nedokaze postarat o vytahy. Nie je tak trochu to druhe automatickou odpovedou na to prve? Mesto preukazatelne nedokaze Trnavske myto (ani nic ine) spravovat efektivne. Takze je dobre, ze to dostane sukromnik. Horsie ako dnes to totiz byt nemoze.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME