Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O ďalšiu pamiatku v Bratislave menej. Dôvody sú „široké“. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak islo o budovu, o ktoru nikto nejavil zaujem, aku alternativu by ste navrhli? Zrekonstruovat to z dani (cize za cudzie peniaze) a vykurovat tam prazdne priestory? Kolko z tych ludi, ktori placu za touto budovou by dokazalo podopriet svoj sentiment aj vlastnymi peniazmi a prispiet na zbierku na zachranu tej budovy? Alebo len socialisticky kazdy caka, nech to urobi stat za peniaze niekoho ineho?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prvom rade sa jej štát nemusel v 2005 zbavovať. V tom čase štátu chýbalo niekoľko budov a na tento účel sa mohla použiť práve táto budova. Práve vtedy MVRR išlo do Apollo biznis centra, čo bol neskutočný kšeft. VŠZP sídlila v niekoľkých budovách a teraz je v nejakom prenájme na Panónskej ceste za 12 miliónov € na 10 rokov. Ministerstvo spravodlivosti nakoniec stále nemá samostatnú budovu. Nehovoriac o nových úradoch , ktoré v tej dobe povznikali ako NDS(Apollo), Ombudsman(nejaký prenájom), ÚPN (ten sa stále sťahoval), ÚDZS.

http://ekonomika.sme.sk/c/5551...
http://domov.sme.sk/c/6694873/...
http://ekonomika.sme.sk/c/5450...
http://reality.etrend.sk/komer...

Najlepšia by bola tá VŠZP, pôvodný plán bol, že tam mala ísť a ten vtedajší predseda správnej rady, ktorý radšej kúpil budovu v Petržalke a ani tá nestačila, je dnes znova v parlamente. http://www.sme.sk/c/2156486/vs...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dik za obsiahle doplnenie informácií. Obávam sa však, že toto by nebolo systematické riešenie. Matematika nepustí: úradov a úradníkov chceme mať stále menej ako teraz, pamiatok rovnako ba až viac ako teraz. Čiže zákonite sa to raz rozíde a budú tu ostávať nevyužité pamiatky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

scenar je jasny

investor mal vela penazi. pamiatkari nemali peniaze. a bola pamiatkova budova, kde ani vypinace nedovolili vymenit, kym sluzila svojmu ucelu. ktoremu mozno mohla sluzit dodnes, nebyt obmedzeni z ich strany.
teraz ma investor trochu menej penazi. pamiatkari maju trochu viac penazi*. z pamiatky je polovicka obzratej kostry. a vacsina z nas sa tvari, ze je to v pohode...

* dokaz nemam. ale ak mate niekto inu verziu, ktora by dianie okolo bezrucky dokazala vysvetlit, sem s nou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je, bohužiaľ, aj dosť hydiny,

ktorá bude ničenie pamiatok, kolektívnej pamäte a kultúry vždy a všade nahlas a srdnato obhajovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

1) každá budova ma(la) účel

za ktorým bola postavená. U drvivej väčšiny budov nebolo účelom jej postavenia to, aby sa stali pamiatkou. Okrem toho má každá budova nejakú životnosť - aj keď sa to pripúšťa len u panelákov (pritom tie by zrejme jediné ostali stáť po prípadnom nukleárnom výbuchu, či silnom zemetrasení a ak by sa aj niektorý zvalil, tak by stačilo znova postaviť na nohy :) Keďže budovy majú svoj účel, u väčšiny tých starších sa v priebehu ich užívania menila ich kompozícia. Pekný príklad je bratislavský hrad, ktorý vždy vyzeral inak (takže sa nedá uviesť do "pôvodného historického vzhľadu". Likvidácia budovy je teda naprosto prirodzeným úkonom a vlastne by malo byť trestné ak sa nejaká budova po svojej životnosti nezbúra, lebo s veľkou pravdepodobnosťou už nevyhovuje zmeneným (spravidla sprísneným) normám. Rieši sa to výnimkami, ktoré sú však zo svojho princípu nespravodlivé a teda by nemali existovať. A ak sa budova po skenčení jej technickej životnosti nezbúra je to vlastne prípad neodôvodneného zisku, lebo majiteľ mal stabu odpisovať tak, aby po vybývaní bola jej zostatková hodnota nulová. A nie že staré byty sú stále drahšie a drahšie - čo je len politika obabrávajúca mládež, ktorá si zo svojich smiešnych platov bývanie nebude môcť dovoliť ...
2) v prípade Bezručovej je však situácia zložitejšia, lebo tá nemocnica bola zrušená bez náhrady. Je síce fajn, že kapitalizmus (tzv. "demokracia") sa tak dobre stará o svojich občanov, že už zjavne potrebujú menej medicínskej opateri, než potrebovali za tzv. komunizmu - problém je len v tom, že vlastnou sestrou praktickej demokracie nie je len korupcia, ale aj všade a vždy prítomné klamstvo. Takže nie je zaujímavé, že sa ide búrať Bezručová, zaujímavé je kde je jej náhrada ? Že netreba - fajn, už sa naozaj teším ako dopadnú všetci tí najsamdemokratickejší politici, keď zrušia poslednú pohotovosť a poslednú nemocnicu (čo bude zjavne čoskoro). Lebo im netreba, keďže sa chodia beztak liečiť do zahraničia (samozrejme nie za vlastné). Našťastie lán, stromov a kandelábrov jesto dosť a internet si pamätá kto čo kedy robil a hlavne kde býva :)
3) na a čo sa týka pamiatkárov, je to tá najhnusnejšia zberba s aku som sa v živote mal možnosť stretnúť :( Rýpu sa v smetiskách a neštítia sa znauctiť cudzie hroby, premenúvajú ulice a tak človeku odcudzia vlastné mesto a sú to tie najpredajnejšie špiny, aké behajú po tejto planéte. Do každej drobnosti pchajú nos, no aj tenučká obáločka dokáže okamžite zmeniť ich "neúprosný" a "odborný" názor. Z každéch smetiska robia vedu, všetko rozrýpu a z každej somariny robia senzáciu. Je naozaj "bohovské" zistenie, že niekde bola pred 3000 rokmi osada a že tam sú črepy, zvalný múr, poťažne neúplná kostra. A kde by mali byť - na Mesiaci ? A či mal Tutanchamon osteoporózu, alebo nie, môže byť každému jedno - každopádne žiaden historik ešte nikdy, nikde nenašiel ako ju liečiť. Čo bolo v histórii cenné sa aj počas vekov zachovalo a účtovné doklady na klinopisných tabuľkách sú menej zaujímavé, než účtenky zo supermarketu, lebo tie aspoň možno použiť na reklamáciu. Takže praktický význam historikov je nulový, lebo aj keď ich spoločenská spotreba nie je najväčšia, prínos ich poznania je bezpredmetný. Lebo či môj pra-pra-pra otec hovorievali ***** howno, alebo houno, je noazaj naprosto jedno a ak z toho niekto chce robiť vedu, tak nech si ju robí za vlastné ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uradnikov sice chceme mat menej a od roku 1990 to deklaruje kazda vlada. Skutocnost je taka, ze kazdy rok je statnych uradnikov viac a viac!
A ziadna vlada v strachu o stratu hlasov vo volbach ich pocet neznizi. Jedneho dna bude na Slovensku kazdy statny uradnik
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý kohutisko,

a kedy podľa vášho odhadu nastane doba, že úradov a úradníkov budeme mať stále menej? Alebo to mal byť pokus o satiru?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mal to by pokus o komunikovanie s politikom, ktory napisal povodny blog. Ale ako som zistil, radsej si necha drukovat nizsie v diskusii ako by odpovedal hned na prvu otazku pod jeho clankom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Gratulujem

niet k tomu čo dodať.Ešte tak pohovoriť o tom, akého pôvodu sú peniaze, ktoré si niekto natrvalo zakotví
oproti Modrému kostolíku v najzaujímavejšej časti mesta.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Základnou otázkou je, kto povedal, že je to pamiatka a koľko ľudí zo Slovenska si myslí, že ba sa mala taká budova zachovať. Nie všetko, čo povedia pamiatkári treba nechať, Ich prácou je to, aby sa snažili zachovať čím najviac a keby bolo po ich, tak súčasné Slovensko vyzerá ako pred 100 rokmi (predpokladám, že vtedy sa vyvinula skupina takýchto starožitníkov), ale na druhej strane je zdraví rozum, ktorý by mal normálnym ľuďom povedať, že 99 % s toho čo oni navrhujú je absolútny nezmysel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vesele to mali v Ziline, kde pamiatkari zakazali vymenit okna na panelakovom schodisku za tepelne uspornejsie, lebo ze panelakove schodisko je kulturna pamiatka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Populistické kecy

Pána poslanca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

takže podľa vás Širokého Váhostav túto budovu nelikviduje ? Nieje tam už diera a nepredávajú sa už byty ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Likviduje teda búra ?

Kde sa nám prudko zjavil ochranca pamiatok Droba ? Len tak náhodou kandidát na župana ? Tak tá stavba je pamiatkou ? Podobné aktivity ako Droba 10 rokov, akože, vyvíjal najkonzervatívnejší a najhodnotovejší Dostál na Šancovej. Výsledok je že sa tam pokračuje ako pôvodne "developer" chcel "zmeniť stavbu pred dokončením". Tiež to súviselo s "pamiatkami". A to je už iná päsť na oko ako prestavba Bezručovej. A Dostál mlčí ako ryba a berie od Fica dotácie na svoje občianske združenie.
Dajte sem názor čo a kto mal s tou stavbou čo robiť? Zrejme ju nechať vo vlastníctve štátu samovoľne zdegradovať na sutiny. Takých "pamiatok" je len v Bratislavskom Starom meste dosť. A po Slovensku stovky. Droba si ešte nevšimol. Ale veď voľby sú až o rok. Precestuje on na blogu celú župu. V parlamente má na to čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja neberiem ziadne dotacie od nikoho. A ako Bratislavcanovi mi vadi, ked niekto bura pamiatku. Sorry, ze som sa ozval. A ano, precestujem celu zupu, ale nie na blogu, ale realne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A máte aj nejaké riešenie

čo sa s tým malo robiť ? Máte riešenie na iné, padajúce pamiatky ? Dajte sem niečo z Vašej osobnej pamiatkovej ochrany.
Ja mám skúsenosť že výsledkom najzúrivejšej inštitucionálnej aj treťosektorovej ochrany pamiatok sú sutiny po pamiatkach. Ale aspoň je téma do blogov, volieb. Zajtra sem dajte niečo o pamiatkach na Prepoštskej.... Pozajtra o Štefánke, v sobotu o Vile Rustica, v pondelok o opustenej železnici na konci župy v Plaveckom Mikuláši. Keď sa chytíte denne dodám tip na blog. Nie som pamiatkar ani amatérsky. Len chodím s otvorenými očami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

presne toto je na tom tragické

že dnes sa politické body získavajú primárne postojom PROTI. Na druhej strane je široký týpek, ktorému nebude fandiť nikto (ani ja nie). A tak je možné bodovať na "ochrane" niečoho, o čom sa ani nebude diskutovať, či to vôbec chrániť treba.

Dnes už som presvedčený o tom, že politike nie je riešenie, politika je problém, slepá cesta, cesta do pekla. Napríklad v takom Nemecku to zašlo až tak ďaleko, že nie sú schopní otvoriť už postavené nové letisko. Pretože sa medzitým stalo politickým bojiskom. Všetky záujmy sa sústredili na snahu potopiť druhú stranu, získať politické body ....
http://pospisil.blog.sme.sk/c/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mimoriadny tip na blog

Minulý týždeň sme sa dozvedeli že sa Čislákovo ministerstvo zdravotníctva dozvedelo, zo štúdie za 3,1 milióna EUR čo je takmer miliarda SK, že sa nová nemocnica na mieste doterajšej vojenskej nemocnice, nezmestí. Mimoriadna možnosť umiestniť tam všetky štátne inštitúcie čo ste pomenoval v blogu, ktoré vraj trú biedu v nevyhovujúcich nájmoch. Hor sa do poslaneckej aktivity. UPN, NDS........... vôbec nemusia sídliť v centre mesta.
Dávam do pozornosti tých 3,1 milióna za ktoré sme sa dozvedeli že "nic nebude".
Konajte rýchlo. Najvyšší Pamiatkový úrad je v susedstve ......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bolo by fajn spočítať všetky

takto spreneverené spoločenské prostriedky (bavíme sa o vašich daniach) od 1989 a potom ich dať preplatiť tým, čo tie straty spôsobili. Napríklad by vo vhodných zariadeniach mohli šlapať dynamá až kým by ich nevyrovnali. To by Slovensko doslova žiarilo a navyše aj mohlo zrušiť svoju energetickú závislosť na Rusku :)
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Pellegrini : Farmár je nežiadúci prvok dobre fungujúceho systému 4 423
 2. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 3 277
 3. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 2 897
 4. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 2 634
 5. Rudolf Pado: UMB Banská Bystrica: Sexizmus a bossing za múrmi univerzity? 2 613
 6. Slavomír Repka: Tretia veta Bugárova a jej použitie v praxi 1 608
 7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čižnár zisťuje, prečo vyšetrovanie nehody sudcu viazne. Posudok sľubujú mesiace 1 422
 8. Stanislav Martinčko: Pán Šefčovič naozaj „ Vždy pre Slovensko“?? 1 189
 9. Martin Ondráš: Farmári, takto Vás štát ľahko zomelie 1 023
 10. Jozef Drahovský: Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty 1 010

Rebríčky článkov


 1. Tomas Bily: Život s nástenkou
 2. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 3. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 4. Martin Turčan: Jane Goodland
 5. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 6. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 7. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 8. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče
 9. Vladimír Krátky: Birmovaný súdruh .
 10. Denis Jacko: V kľúčovej dierke

 1. Fico podľa Talianov pred rokmi telefonoval s Vadalom
 2. Ľudia ukázali, že im nie je jedno, čo sa v krajine deje, povedala Balogová (diskusia SME)
 3. Bašternákov klient káže o daniach
 4. Japonci sa dotkli zbytkov paliva vo Fukušime. Vzorku chcú odobrať ešte tento rok
 5. Pekné máte traktory, isto boli drahé...
 6. Slovan odchádza z Fínska s vysokou prehrou. Dostal gól cez celé ihrisko
 7. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 8. Pozrite si, aká je podľa Slovákov ideálna výbava najpredávanejšieho SUV
 9. Ronaldov nevydarený návrat do Madridu. Atlético zdolalo Juventus
 10. V Trenčíne na výročie vraždy Jána a Martiny odhalia pamätník. Organizátori zverejnili program

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 3. Birmovaný súdruh .
 4. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza
 10. Útoky na kostoly po Európe treba klasifikovať ako teroristický čin

Už ste čítali?