Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dielo generála M.R. Štefánika - vznik ČSR - si zaslúži mať štátny sviatok (video) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľudo, uz si vratil peniaze chudakom

ktorych si obral podvodom aj o posledne uspory?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľudo

bol najlepším ministrom soc. vecí a rodiny!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

súhlasím 28.10. je podstatný deň histórii Slovenska, ale nakoľko máme už veľa sviatkov, niektoré iné by mohli byť vypustené...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vypustiť treba oslavu vraždenia civilnýc

obyvateľov hordami teroristov-partizánov.
Znásilňovanie žien, lúpeže, rabovanie a ničenie majetku.
Komunistický sviatok tzv.SNP - oslava vojnových zločinov patrí na smetisko dejín.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež netúžim oslavovať výčiny partizánov

Len maličká ilustrácia udalostí krátko po vzniku "povstania":
Výčiny partizánov.
- 21. 9. pri Sklenom (pri Turč. Tepliciach zavraždili a olúpili 187 tamojších mužov vo veku od 15 do 59 rokov.
Pri Baniach zastrelili asi 17 civilných osôb.
- 22. 9. pri Handlovej zavraždili lesníka a ďalšie 4 civilné osoby.
- 26. 9. zavraždili asi 83 civilistov z Píly a z Veľkého Poľa.
Pohroním prevážali do Banskej Štiavnice v nákladných vagónoch , kde na podlahe bol karbidový prach, asi 400 ľudí (mužov i žien). Viacerých počas cesty postrieľali a do jedného vagóna hodili dokonca odistený granát.
V Banskej Štiavnici zavraždili 2 občanov.
- 30. 9. v Trebichave pri Bánovciach nad Bebravou zavraždili asi 40 civilných osôb.
- 3. 10. pri Krupine zavraždili 5 civilných osôb.
- 6. 10. pri Lieskovanoch vyhodili osobný vlak s robotníkmi. Zahynulo 9 ľudí a 13 bolo ťažko ranených.
V Kremnici zastrelili 3 ženy.
- 7. – 26. 10. zavraždených bolo na viacerých miestach menšie počty osôb.
- 27. 10. na troch miestach pri osade Magurka zavraždili okolo 80 občanov z Kunešova.
- 1. 11. Pri Trstíne pri Trnave vyhodili osobný vlak. Zahynuli 3 ľudia.
- 2. 11. pri Hradišti pod Vrátnom vyhodili tiež osobný motorový vlak. Zahynulo 8 cestujúcich a 8 bolo ťažko zranených.
- 4. 11. pri Dobrej Vode zastrelili lesníka Hirnera.
- 5. 11. pri Šterusiach zastrelili 2 robotníkov a 1 Žida.
- 10. 11. Na kopanici Harušťákovci pri Lubine zavraždili lesníka, jeho manželku a dcéru.
- 17. 11. katolíckeho kňaza Jána Nemca po viacnásobnom olúpení na fare v Lieskovci pri Humennom partizáni zo skupiny Čapajev mučili a pri Giraltovciach surovo zavraždili a hodili do rieky Oľky.
- 18. 11. pri Závade príslušníci skupiny Čapajev zastrelili piatich členov svojej skupiny.
- 20. 11. v Ploskom zavraždili dr. Okoličániho.
- 25. 11. pri Livovskej Hute zavraždili starostu z Kamenice.
- 26. 11. na Ošmeku bolo zavraždili niekoľkých skrývajúcich sa Židov.
- 30. 11. pod Veľkým Chočom zavraždili dvoch bratov učiteľov.
- 8. 12. pri Zuberci zavraždili chatára.
- 10. 12. pri Ladcoch zavraždili 7 Židov. Zranené dievčatko sa zachránilo.
- 25. 12. v Kľaku zavraždili 3 občanov.
- v januári až marci 1945 partizáni na viacerých miestach zavraždili a olúpili viac ako 50 osôb.

Okrem spomenutých vrážd sa partizáni dopustili aj ďalších zločinov, znásilení, rabovačiek atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Príbuzní tých zavraždených ešte žijú

Čo robí SAV? Čo robí Ústav pamäti národa? Treba zmapovať všetko, čo sa ešte dá. Zapísať, zanamenať pre budúce generácie. Ako znášali obete stratu živiteľov rodín (robotníci, lesníci), Čo si pamätajú deti obetí, dnes už sú tie deti určite v dôchodkovom veku.
Za komunistického štátneho zriadenia to nebolo možné, pretože komunistická politika toto oslavovala. Asi preto, že nič lepšie na oslavovanie neboli schopní ponúknuť.
Ale už pekných pár rokov máme demokraciu. Pracujú historici na týchto témach? Aké publikácie o svojej práci vydali?
Nič?
Hanba historikom!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tento sviatok by mal byť rozhodne sviatkom aj na slovensku pretože slováci konečne získali právo na sebaurčenie a vymanili sa z pod maďarského útlaku ale napríklad kotlebovci uznávajú slovenský štát a nevadí im pritom že slováci boli okradnutí o južné územia vďaka Ribbentropovi a Hitlerovi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dovoľ sa mi zasmiať,

ale o právo Slovákov na sebaurčenie počas ČSR žiadali hlinkovci, a tí boli práve za to označovaní za "separatistov, nepriateľov a rozbíjačov republiky". Masaryk mal k Slovákom prinajlepšom chladný vzťah, Beneš Slovákov otvorene nenávidel, nepovažoval ich za národ ešte ani po druhej svetovej vojne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž, medzinárodné uznanie oddelenia Slovenska od Uhorska zabezpečili práve tí, ktorí ho podľa teba nemali radi. Vďaka nim v 20. rokoch prežilo a rozvinulo sa slovenské školstvo.
(H)SĽS vďaka Hlinkovmu talentu na výber spolupracovníkov bola skôr maďarónskym predpolím iredenty (Jehlicska, Tuka...) .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pretože veľmi skoro pochopili

že v rámci Uhorska, malo Slovensko lepšie vyhliadky ako v novotvare ČSR, ktorá mohla byť určitým východiskom, no hneď na začiatku ju znerovnoprávnili Masaryk s Benešom svojim postojom k Slovákom a Slovensku a nevyjasnenou tragédiou Štefánika. Prvotné nadšenie Slovákov zo spoločného štátu sa postupne vytrácalo, pretože česi obsadili všetky dôležité posty až po úroveň pošmajstrov a veliteľov četnickych staníc. Jediné pozitívum boli učitelia, ktorých bolo na Slovensku nedostatok, no ináč bola česká povýšenosť na Slovensku až hmatateľná. A tak postupne vznikal odpor voči čechom a aj ten známy slogan, Čecha do mecha a mech do vody. Čo bolo síce pritvrdé, no vtedajšia generácia to tak vnímala. Teda stačí, že 28.10.je iba pamätný deň a nie štatny sviatko. Aspoň pre mňa určite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No tak zabezpečili medzinárodné uznanie oddelenia Slovenska od Uhorska, a čo? Česi jednoducho chápali a chápu ČSR ako český štát rozšírený o Slovensko. Tým je povedané všetko podstatné. Vidieť v tom nejaké ich údajné snahy o zabezpečenie samourčovacieho práva pre Slovákov je totálna hlúposť. Česi však dosiahli čaro nechceného. Namiesto toho, aby sa Slováci utopili vo fiktívnej idei československého národa (de facto českého), oni sa začali domáhať všetkého toho, čo Masaryk a Beneš pred vznikom republiky považovali za opíjanie Slovákov rožkom (Česko-Slovenská dohoda z Pittsburgu) a oheň bol zrazu na streche Republiky.
Aby bolo jasné, vznik ČSR bol významný pre Slovákov, to je fakt. Rozdiel je v tom, že pre Slovákov mala byť iba dočasným prostriedkom na ceste k samostanosti, zatiaľčo Česi v nej videli cieľ.
Po 14. marci 1939 boli akékoľvek snahy o jej obnovenie absolútne spiatočnícke, nezmyselné a pre Slovákov poškodzujúce, k čomu aj došlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano suhlasim ... ale ak, tak 30.10. lebo 28.10. nikto na slovensku absolut netusil, co sa v prahe deje. a nebyt neskoreho prichodu hodžu z pestbudína s infoškami od karolyiho, na rozchadzajuce sa deklaracne zhromazdenie, by sa o tom nedozvedeli este ani toho 30.10.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slováci nemáme dôvod oslavovať 28.10.

Deň Martinskej deklarácie 30.10., keď sa zopár jednotlivcov prihlásilo v Martine k spoločnému štátu s Čechmi,
ale zvyšok slovenského národa ešte ani netušil, že bude musieť odteraz patriť k nejakému novému štátnemu útvaru,
by mal byť nanajvýš Pamätný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezmysel,

Bez 28. októbra by nebola žiadna Martinská deklarácia. Tá bola práve reakciou na 28.X.!! To, že sa o tom dozvedeli o dva dni nie je nič neobyčajné, koniec koncov aj 28.X. Podstatné je, že Wilson odmietol ponuku Cisára Karola na federalizáciu Rakúska, kde bola zaručená autonómia pre Českú časť kráľovstva, ale už nie pre Uhorsko a teda nie pre Slovensko a vďaka tomu mohlo vzniknúť Československo. Wilson odmietol ponuku na základe listu Masaryka:
"Věříme v demokracii - věříme ve svobodu - a ve svobodu vždy větší a větší.
Dáno v Paříži, dne 18.října 1918.

profesor T. G. Masaryk, předseda ministerské rady a ministr financí,
generál, Dr. Milan Štefánik, ministr národní obrany,
Dr.Edvard Beneš, ministr zahraničních věci a ministr vnitra."

Spontánna reakcia občanov, na Cisárovu ponuku na autonómiu národom Rakúska, si vyložili, ako rozpad Rakúska -Uhorska a začali manifestačne oslavovať na námestí sv. Václava.
V podstate dá sa povedať, že Československú republiku vyhlásil 28.10.1918 bývalý katolícky kňaz Isidor Zahradník pri soche sv. Václava o 11:00 jeho prejav bol telegraficky odvysielaný do sveta a taksa o tom mohli dozvedieť aj v Pešti aj vo Washingtone.

Je to podobné, ako so 17. novembrom, ktorý bol impuzom k vzniku OF a VPN a následnych demonštrácii po celej našej vlasti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dostuduj si trochu okolnosti martinskeho zhromazdenia, deklaracie a aj deklaracie c. 2 po hodzovom prichode a snad pochopis. 30. 10. v martine ma s prazskymi udalostami 28.10. spolocne len to, ze sns a dalsie politicke sily na slovensku sa konecne troska rozhybali a podla vseobecneho trendu a nastolenej c.-s. taktike sa nejako stretli a nejako aj nieco deklarovali (v deklaracii c. 1). a po hodzovom prichode, ked z c. 800 delegatov v tatrabanke v mt zostalo len menej ako 200 tak narychlo rozsirili povodny text, co prinieslo vela problemov, lebo podla vsetkeho pravne nebol ani legitimny (vacsina delegatov uz bola out) .... samozrejme to vychadzalo vsetko z wilsonovej nóty o sebaurcovacom prave narodov plus odmietnutia autonomie a federalitacie al len predlitavska, pricom uhorsko v tomto nebolo ani voooobec zahrnute. btw, bola prisna izolacia a cenzura a tiadne, podotykam ziadne info z mimo uhorska sa do uhorska nedostavali. neviem ako je to mozne, ze to bolo tak dobre vyriesene, ale fungovalo to a martinsky deklaranti ani ani len ten šajn o tom, co sa deje za nasimi humnami .... az ked karolyi na rokovaniach informoval hodzu, az potom sa to rozkriklo (vtedy ked hodza dostal ponuku na siroku slovensku autonomiu, ak zostane v hungaii, od karolyiho), ked tento tryskom letel z pešťbudína do martina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte raz, ak by nebolo 28.X. Martinská deklarácia by len zapadla prachom, a bola by len jedna z mnohých predchádzajúcich.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V tom prípade je lepší sviatok 7.júna

Je to výročie Memorandového zhromaždenia v Martine.
Prijatia Martinského memoranda 7.6.1861 sa zúčastnilo sa p o d s t a t n e viac Slovákov
ako prijatia Martinskej deklarácie 30.9.1918.
Podľa údajov z wikipédie:
Memorandové zhromaždenie bolo zhromaždenie 5000-6000 predstaviteľov slovenského národa, ktoré sa konalo 6-7. 6. 1861 v Martine, a ktoré prijalo Memorandum národa slovenského.
Bolo to najvýznamnejšie slovenské m a s o v é politické podujatie v rokoch 1849-1918.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

inak, ked to beries striktne takto, tak v podstate mas pravdu. ale potom by sme mohli ist takto postupne udalost po udalosti co aj k big bangu, pretoze bez neho - by sa nic z toho, co sa stalo po nom - nestalo kks. teda, ja vyhlasujem, ze bez velkeho tresku a vzniku sucasneho vesmiru - by nebolo ani vyhlasenia 1. csr a ani martinskej deklarácie. a ma to presne rovnaku vypovedaciu hodnotu ako to, co tvrdis ty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je t úplne tak. (nemyslím na ten Big bang ten je vecou prírody). Ja hovorím o tom, že sú isté zlomové udalosti, ktoré mali vplyv následný vývoj v spoločnosti, pochopiteľne, že niekto ich môže považovať za pozitívne iný za menej. -)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dalo ba sa na medzinárodnom súde

napadnúť pričlenenie Slovenska k ČSR. Ako píše diskutér nado mnou, Slováci sa pripojili k ČSR dokumentom Martinskej deklarácie, ktorý podla vsetkeho pravne nebol ani legitimny (vacsina delegatov uz bola out) ....
Teraz je to už passé, aby sme argumentovali nelegitimným vznikom republiky, ktorá už aj tak vďaka Bohu neexistuje.
Ale pre históriu je to zaujímavá skutočnosť.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME