Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Depresia je choroba... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdravím Vás,

občas napíšu blog o depresii ľudia, ktorí ju majú diagnostikovanú. Je dôležité, aby sa o tejto diagnóze viac hovorilo. Zdá sa, že sa šíri a počet ľudí takto trpiacich stále narastá. Je však akoby trochu menej viditeľná a ťažšie identifikovateľná než choroby tela.

Napísali ste o depresii ako odborník so skúsenosťami a dokázali ste povedať podstatné zrozumiteľnými a jasnými slovami. Tak ako to je.

Človek sa ráno zobudí a cíti sa akoby ho prešiel parný valec a ešte mu aj niekto v noci búchal napr. gitarou po hlave. A je fyzicky vyčerpaný, slabý a všetko sa mu zdá čierne, hoci čiernu farbu môže mať rád. Aj najmenšie povinnosti dňa sa môžu zdať ako neprekonateľná hora. Ak prekoná tieto chvíle, napr. silnou kávou a automatickými pohybmi pre zvládnutie nevyhnutných úkonov rána - ak je v stave toto ešte stále dokázať a vyjde z domu von, môže sa začať cítiť lepšie. Alebo aj nie. A potom prichádza večer, strašná únava a smútok, beznádej, zmätok.

Pani D je trochu zákerná aj v tom, že k niektorým ľuďom prichádza plazivo a oni najskôr nechápu čo sa deje. Môže sa im dariť v práci, v rodine, nemajú zdravotné ťažkosti, nič strašné sa v ich živote nestalo, nemajú finančné ani iné veľké problémy a predsa... Niečo sa deje, prestávajú vládať, prestávajú ich tešiť veci, ktoré ich predtým napĺňali, sú z toho zmätení... Môžu si hovoriť, že to pominie, všetko je predsa OK a zvládnem to... Až prídu do bodu, keď pochopia, že takto ďalej žiť nechcú, že to predsa len sami zmeniť nedokážu - ale chcú žiť plnohodnotný život a preto musia niečo podniknúť - vyhľadať odbornú pomoc.

Tak to len tak, ako príklad... existujú rôzne.

Chcem Vám poďakovať hlavne za ten záver. Človek s depresiou potrebuje okolo seba rodinu alebo aspoň jedného blízkeho človeka, ktorý je schopný pochopiť o čo ide a následne vhodným spôsobom podporí chorého a stojí pri ňom. Nie je to ľahké, v niektorých ohľadoch je to možno ešte vyčerpávajúcejšie ako podporiť človeka s "diagnózou tela." Čo všetko je na podporovaní a pomoci človeku s depresiou pre rodinu veľmi ťažké nebudem opisovať. aj tak som len laik. Ale je strašne dôležité, aby blízky človek a/alebo rodina pochopili a chápali čo všetko sa za tou diagnózou ukrýva a ako pomôcť.

Pre človeka s depresiou, ktorý má pri sebe niekoho, kto ho dokáže svojím spôsobom deptať a dostávať ešte do väčšieho zúfalstva, lebo nechápe... je možno lepšie, ak sa obráti na niekoho iného v rodine, aby sa z toho mohol dostať. A že "dostať sa z toho" trvá niekedy veľmi dlho a aj tak sa pani D stále môže ohlásiť na návštevu, je fakt.

Ale je to možné /myslím si ja/, odborná pomoc je však nevyhnutná a spolu s podporou a pochopením blízkych tvorí záchranné lano, ktoré vedie k návratu k plnohodnotnému žitiu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za Vaše doplnenie mojich slov takpovediac z druhého brehu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

super článok. nech ľudia majú info z prvej ruky od odborníkov ako Ty a nie z dementných časopisov a portálov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ďakujem, Jožko, napadlo mi niečo napísať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za blog.

Nedávno som sa zoznámila s pani v strednom veku, 4 roky bojuje s onk.ochorením, po dvoch rokoch to vyzeralo nádejne, ale nešťastne spadla, zlomila si ruku, a tak sa trápi ďalej.Po tak strašnej chemotortúre,(vyzerala dobre, mala parochňu z vlastných vlasov,) bola veselá, radostná, začala vtipom o Kollárovi a pokračovala tým, ako jej pomáha tvorba, umenie,maľuje, tvorí objekty z materiálov,presvedčovala ma,že všetci máme v sebe talent, len treba začať. Nebol to ten hurá optimizmus a pozitívne myslenie, ale taká skutočná radosť zo života. Pomyslela som si:" ju by mali platiť za rozdávanie radosti a nádeje."
Mňa by zaujímal Váš názor,pán doktor,je hlboká viera v Boha, v dobro,v lásku ochranou pred depresiou alebo aj záchranou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím si, že viera pomôže, ale ako som už písal, je to ochorenie - porucha na úrovni receptorov neurónov a hladín neurotransmiterov, takže zvyčajne sú potrebné antidepresíva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nevyvraciam tvrdenie doktora, ani nie som odborníčka. Myslím si, že má pravdu, pokiaľ ide o depresiu spôsobenú biochemickou poruchou. Ale na druhej strane, človek nie je len fyzický organizmus a mnohí ľudia majú depresie preto, že majú zaťažené svedomie, zaoberajú sa zlými myšlienkami atď. Uvediem extrémny príklad: Diktátori, ktorí sú zodpovední za smrť milíonov ľudí, rozhodne nemali šťastný životný pocit a každý z nich trpel nejakou duševnou chorobou (niekto môže povedať, že práve preto boli zlí, lebo boli chorí, ja si myslím, že preto boli duševne chorí, lebo boli zlí). Aj zo svojho života viem, že človek prežíva úplne iné duševné stavy, keď ide proti svojmu svedomiu, ako keď robí veci, ktoré sú správne. Aj Stephen R. Covey v jednej zo svojich kníh písal, že jeden uznávaný rečník (myslím, že bol psychológ) prekonal opakovane ťažkú depresiu, kedy musel byť hospitalizovaný. Jeho duševné zdravie sa napravilo, až keď ukončil vzťah s milenkou a dal si do poriadku vzťah s manželkou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa by zaujímalo, či môžu lieky pomôcť vyliečiť depresiu ak je spôsobená nejakým závažným problémom a ten problém sa nedá vyriešiť. V našom meste napríklad vyskočila z okna žena (pred očami dcéry), ktorú manžel podvádzal a chcel opustiť. Vtedy si poviete, že radšej mala brať antidepresíva, ale na druhej strane - pomohlo by jej to, keďže problém, ktorý to spôsoboval, tu neustále bol?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém by lieky nevyriešili, ale aspoň by zmiernili, myslím, príznaky, a umožnili by prekonať ťažké obdobie, prípadne nájsť riešenie problému.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za odpoveď a ešte mám jednu otázku. Tvrdí sa, že na pacientovi, ktorý trpí depresiou to vidno na prvý pohľad. Napríklad skúsený psychiater sa vraj pozrie do očí a hneď vie, ako na tom človek je. Ja som s touto ženou hovorila pár dní pred jej samovraždou. Bola krásna žena, pekne upravená, sršala energiou, preto ma nenormálne šokovalo, keď som zistila, čo sa vlastne stalo, lebo nejavila nijaké príznaky depresie. Je možné, že pacient má depresiu a pritom je dynamický človek, ktorý oplýva energiou a vôbec to na ňom nevidno?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Netrúfal by som si tvrdiť, že jeden pohľad stačí na diagnózu, ale podľa Vašich slov možno ani nešlo o depresiu, ale o skratovú reakciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Eduard, hodil som Tvoj článok na môj profil na fejsáč. To je Facebook. Máš tam lajkov a zdieľaní viac ako ja:):):). ale sa teším, lebo som nedávno uvažoval písať o depke z trochu iného uhla pohľadu ale si to urobil fajn a načo by som písal mimo svoj obor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem, Jožko...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rada som si

prečítala tento veľmi dobre napísaný článok, ďakujem Vám....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

rado sa stalo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...famózne napísané...

Listujúc v dnešných blogoch nachádzam aj Vaše ďalšie (minulé), pán autor, v ničom nezaostávajúce za najaktuálnejším. V jednoduchom vysvetlení je čaro, ktoré chýba profíkom, takže o to viac oceňujem tento text. Mňa zaujíma, či sa dá z krvi analyzovať hladina serotonínu, dopamínu a podobne, teda či aj už vopred dokáže tento rozbor naznačiť možný budúci problém - depresívne ochorenie. Ako je to s hladinou minerálov pri tomto ochorení? Je sklon k depresii(resp.depresia) dedičný? A môže napríklad neurologické ochorenie vyvolať depresiu ako súvisiace ochorenie?
Nie je to tak dávno, keď do blog.sme.sk písal iný zaujímavý psychiater - jeho články boli skvelé, hoci najmä filozofujúce, sociálno-psychologické. Vaše texty sú priezračné, nenudia, ide z nich ľudské teplo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hladiny sa vyšetrujú, pokiaľ viem, len experimentálne, určite nie rutinne, podľa výsledkov by sa dal predpokladať výskyt depresie, resp. skôr potvrdzovať diagnózu. Hladiny minerálov nesúvisia s depresiou, ako jej dôsledok, ale porucha minerálového metabolizmus môže spustiť depresiu symptomatickú - organickú, teda depresívne ochorenie, kde ja základom nejaké telesné ochorenie, podobné je to po infarkte, pri onkologických ochoreniach, tam dokonca depresia často predstihne objavenie rakoviny. Dedičné ochorenie znamená, že človek ochorie nejakým ochorením pravidelne, pokiaľ nesie gény, pre to ktoré ochorenie, ide skôr o vlohu pre depresívnu poruchu, ktorá sa za istých okolností prejaví. Neurologické, či iné ochorenie môže vyvolať depresiu...dúfam, že som uhasil Vašu zvedavosť, takže nakoniec len vďaka za Vaše hodnotenie, presne ste to vystihli, pre mňa je pacient/klient v prvom rade človek...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME