Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Psychosomatické... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

perfektný článok ako vždy. myslím, že ľudia to potrebujú ako soľ. Zdieľam Eduard. Z pohľadu pediatra musím povedať, že somatoformné poruchy ako sa to niekedy volá sa nám sťahujú do čoraz nižších vekových skupín aj do najútlejšieho detského veku a to je tragédia a dôvod na zamyslenie pre všetkých čoi tvoríme nejakým spôsobom spoločenskú a morálnu klímu v tejto spoločnosti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vďaka, Jožko, máš úplnú pravdu, korešponduje to s teóriou vzniku týchto porúch v závislosti od vzťahov a emócií už v detskom veku..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a nie je to jednoducho len tym, ako sam spominas v clanku, ze na pozorovanie detskej psychiky v minulosti nikto nemal cas? rodina mala co robit, aby vobec prezila a sustredila sa na existencne otazky. zaoberat sa citmi bol casto nielen luxus, ale mohol to byt aj nebezpecny spustac nedozernych problemov. tak sa problemi radsej negovali, odsuvali alebo bagatelizovali.

dnes sa psychikou deti viacej zaobera a tak su problemi aj skor rozpoznane. v tom lepsom pripade. ten zdanlivy narast psychickych problemov u deti je, podla mna, len nespravne posudzovany. zda sa mi prvdepodobnejsie, ze pocet deti s problemami nenarasta, len ich je jednoducho viacej rozpoznanych. co by nebol nutne negtivny vyvoj... ked totiz pripustim problem, je tu sanca nieco zmenit. ci uz na urovni spolocnosti, alebo rodiny. cim skor, tym lepsie. nejeden problem dospelosti ma svoje korene v utlom detstve. to si len malokto pripusta...

inak skvely clanok. problem vsak vidim v tom, ze medicinske fakulty produkuju lekarov, ktorym prve tato optika pohladu na pacienta chyba. vacsina lekarov riesi problem pacienta velmi redukovanym zornym uhlom vlastnej specializacie. dnesnej zapadnej medicine v praxi zial unika komplexnost ludskeho tela. maloktoreho lekara zaujima pacient ako celok, maloktory berie do uvahy ine jeho organy nez tie,ktore sam vysetruje. nieto este psychiku. myslim, ze to je nielen problem medicinskej praxe, ale uz aj vyucby. s postupnym narastom poznatkov v jednotlivych oboroch sa specilizacia len vyhrocuje a nakoniec pacient ako celok unika. casto s vysledkom, ze diagnostika je bezradna, alebo riesiaca len lokalne dosledky s tym, ze pricina zostva nepovsimnuta a teda problem sa dlhodobo zdravotne neriesi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

môžem len potvrdiť, inak nárast duševných, povedzme psychosomatických ochorení detí, ale aj dospelých, je naozaj čiastočne na vrub falošnej pozitivity spôsobenej lepším záchytom...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tiež by ma zaujímalo, či sa vôbec v minulosti podchytávali deti v zmysle pozorovania ich psychiky. Mám po 60-ke, nepamätám si na niečo také, ale možno to vo väčších mestách fungovalo.
Pamätám si len, že deti mali čušať a poslúchať, ak nie, boli postihy. Nepíšem len o vlastnej skúsenosti. Gro mojich priateľov, spolužiakov bolo takto vychovávané. V strachu. Mne strach privodil spomínané vredy, hrbenie sa, neustálu trému. Všetkého sa mi darí zbavovať až teraz. Dlhá cesta to bola.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslím, že vo všeobecnosti sa deti nepodchytávali z pohľadu psychického vývoja, prípadne výskytu ochorenia, tento pohľad a vôbec komplexný pohľad na človeka v medicíne je trendom posledných desaťročí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prajem Vám príjemný deň

Mám celoživotnú priateľku. Kedysi ešte na VŠ na internáte sme umývali riad,bola nahnevaná, napätie v nej rástlo. "Vieš čo, ja by som tie taniere najradšej rozbila. " "Môžeš." Dala som jej všetky, a potom sme zbierali črepy a šli kúpiť nové.Pre mňa je ventiláciou plač. Len problém je v tom, že sa môže stať neovládateľným. Mňa by zaujímal Váš názor, pán doktor, na mechanizmus : Ako sa dá ovládať plač?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priznám sa, že neviem, ani som o tom nikdy neuvažoval, považujem ho za veľmi prospešný a liečebný, tak prečo ho ovládať, nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Keď neplačú oči, plačú iné telesné orgány".
Alebo - Keď je duša chorá, telo plače.
Ja neviem, žijeme v dobe, keď sa lieči len telo, a na tú dušu sa akosi (vedome, nevedome?) zabuda.
Liečime dôsledky, príčiny nevidíme, a už tobôž nehľadáme.
Výborný blog, p. doktor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mám obvodnú lekárku, ktorá ma dobre pozná, resp. celú rodinu a nikdy nerieši len orgán ako taký, s ktorým za ňou prídeš, ale súvislosti. Niekedy síce až prehnane, ale ona sa s každým pacientom dlho rozpráva, aby zistila, prečo taký stav. Síce jej niektoré dôležité veci uniknú a je propagátoprkou homeo a Dr. Jonášových fľaštiičiek a blbín (mám na mysli tohto pána, aby som neublžila tomu druhému http://www.jonas-ordinace.cz/c...), napriek tomu si dovolím tvrdiť, že mnohým pacientom pomôže už to, že ich vypočuje a venuje sa im.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mala som pediatricku, zlatu zenu, ktora liecila mna, aj obidve moje dcery, poznala dokonale rodinnu situaciu u nas (moji rodicia), aj v mojej rodine, a vzdy sa ako prve pytala, ako je to u nas doma ... mam zubarku, ktora "zubaruje" mojich rodicov, mna, a obidve dcery ... nikdy nezabudne utrusit poznamku, ze mam presne take iste zuby, ako moja mamina, len zrkadlovo obratene, ze mam kazy na tych istych zuboch ako moja mamina, a tiez za tych viac ako 45r. pozna dokonale rodinnu situaciu aj mojich rodicov, aj situaciu moju...
to su tzv. rodinni lekari, viacgeneracni ... ti sa, aj z cirej ludskej zvedavosti, aj nevedomky, pitvali v medziludskych, rodinnych vztahoch (niekedy fakt az otravne), ale bol tam zaujem zistit, z coho ochorenie prameni...
dnes je to kvantite pacientov, nedostatku casu, a neviem, mozno aj o neochote pocuvat starosti inych (teraz som ale velmi pausalizovala len z pocuteho, lebo chvalabohu, mne sa lekari vyhybaju, a ja im s mojim pevnym zdravim uz duplom :) )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem Vám a máte úplnú pravdu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekne napísané a rozvedené.

Ja to nazvem jednoducho srdcovo žalúdočnou neurózou. Ktorej klinické prejavy majú dva vrcholy za rok. Prechod zimy do jara (apríl) a leta do jesene (september). Podobne ako niektoré iné psycické poruchy ako schizofrénia, depresia. Je zaujímavé a potvrdzuje údaje z blogu, že je to aj vrchol kliniky u "vredárov".
Zaujímavé je aj to, koho sa to hlavne týka. Sú to predovšetkým profesie, ako lekár, učiteľ a podobné povolania.
Ohrození sú hlavne psychiatri, psychológovia a keď to možno vyznie komicky, aj spovedajúci farári. Lebo títo všetci sú zbernou nádobou problémov svojich "klientov". A keď sa ten smetník preplní a niet možnosti ho vysypať, je zle. To je ten prvý príklad, profesný, kde sa negatívne impulzy importujú zvonka a chýba poistný ventil, ktorý by tlak znížil bez toho, aby sa ublížilo iným.
A ten druhý typ, keď sa tlak zváčšuje interne, hromadením napätia na základe permanentného stresu. Profesné a osobné pocity vyhorenia, zlyhania, trémy.... Alebo trebárs mobbing, bossing a iné druhy šikany. Toto nie je závislé od profesie. Ešte by sa dali problémy triediť aj podľa reálnosti. Lebo väčšina ľudí nežije v prítomnosti, ale v minulosti a budúcnosti. Za minulosť zažívajú výčitky svedomia a z budúcnosti majú strach.
Mechanizmus somatizácie je však rovnaký. Gwendolen vyššie trefne popisuje problém s diagnózou. Mnohí podľahnú rôznym módnym trendom , ktoré sa týkajú životosprávy a hlavne stravy. Nezmyselne striedajú bezcholesterolové a beztukové diéty, alebo sa mordujú v posilňovniach, koledujúc si o ďalší problém. Lebo napríklad nie cholesterol samotný, ale chronický stres porušuje endotel ciev, kde sa potom môžu plaky uchytiť. Ale to je na dlhú debatu. Somatizácia je stav, ktorý má svoje štádiá, najdlhším je štádium latentné, keď sa ešte proces dá zvrátiť. Neskôr sa dá použiť iba symptomatická liečba, keď sa už nelieči problém, ale iba sa utlmujú následky, prejavujúce sa klinicky. Základom je nájsť riešenie a tým je možnosť relaxácie, "vysypania" podpadkami replneného koša.
Je to veľmi individuálne, neexistuje na to univerzálny recept. Lebo aj príčiny sú rôzne. Niekomu pomôže plač, inému meditácie, ďalšiemu návšteva športového zápolenia, kde to zo seba môže vykričať, hoci aj cez nadávky. Základom by malo byť, odviesť napätia bez toho, aby sa hodilo na iného. a aj tu existujú úskalia. Mnohí relaxačnú techniku, ktorú preferujú, zoberú až moc vážne. Stane sa z toho rituál a žiaľ aj únik z reality. To hrozí hlavne pri meditačných technikách. Lebo je rozdiel medzi relaxom a odložením problému, odkladom sa nič nevyrieši samo. Naopak, každý problém sa ľahšie rieši s chladnou hlavou a kľudom, po vypustení pary. S výnimkou stavov, kde ten problém nie je reálny, ale je spôsobený negatívnou autosugesciou.
A opačným extrémom je, popieranie stavu v latentnom štádiu. Alebo neschopnosť o ňom rozprávať, to sa týka hlavne introvertov. Najčastejšie rodina nepomôže, doma nikto nie je prorokom. Len je ťažko nájsť laika, alebo profesionála, ktorý zoberie trpiaceho ako celistvú osobnosť a nájde preňho individuálne riešenie.
Najlepším záchytným bodom je, ak človek s podobnými problémami, ak nevie nájsť vhodnú bútľavú vŕbu, sa spýta sám seba, čo ho najviac baví a ukľudňuje. Môže to byť hocijaké hobby, hudba, turistika, šport.... A začne to užívať uvedomele s liečebným cieľom. Najťažšie je hlavne sám pred sebou sa priznať, mám problém. Ak sa toto zvládne, už je na dobrej ceste. Je to však zložitá problematika, preto môj príspevok je iba krátkym zamyslením sa, nie návodom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ďakujem za zaujímavé poznámky k téme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán autor,

ak je človek hluchý k svojej duši dlhodobo, nastaví mu odpoveď cez a na jeho vlastnom tele. Za veľmi dobrý text máte odo mňa K+.
Verím, že sa Vám v tejto diskusii ohlásia chronickí skeptici a hyperkritickí notorici. To by bolo skvelé už len preto, že opäť je tu ktosi kompetentný, kto nepovýšil čistý vedecký dôkaz nad všetko súcno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem Vám...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-) výborne

napísaný článok, rada som si ho prečítala... no... ja by som tiež mohla byť príklad toho :-), ako je to v nás prepojené... telo s dušou, ako jedno reaguje na druhé...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem Vám....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

naozaj

nemáte za čo, pán doktor, ja Vám ďakujem za výborne napísaný článok...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME