Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď dvaja robia to isté - Veľká októbrová socialistická revolúcia a nežná revolúcia. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

1989 nebola revolúcia

Ako sa píše v románe 1984, najsilnejší nástroj manipulácie je manipulácia s významom slov jazyka. A presne toto sa stalo významu slova "revolúcia" pri jeho používaní s udalosťami v roku 1989 v bývalom Československu.

Nebola to revolúcia. Bolo to dohodnuté odovzdanie moci. Na jednej strane sedeli ľudia okolo Václava Havla, na druhej strane vtedy aktuálne vládnuci komunisti. Oni sa dohodli na istom riešení, odovzdaní a prevzatí moci.

Ja netvrdím, že to tak bolo zle. Že by bola lepšia revolúcia. Len sa ohradzujem proti manipulatívne používanému slovu "revolúcia" v danom kontexte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tibor,

a ako by si to 17.11.1989 riešil inak, ako dohodou. Nedávno som si prečítal dovetok, ako Mňačko vo svojej reedícii "Ako chutí moc" spomínal, kto mu bránil a kto ho podporoval vo vydaní jeho rukopisu. V akejsi komisii UV KSČ, kde ho predvolali, jeden člen na neho grobiansky vykrikoval, vtedy ho nepoznal, ale začali sme ho spoznávať až do poslednej chvíle. Bol to Milouš Jakeš. Milouš napokon moc položil a nevydal "osudný" rozkaz k občianskej vojne. Dnes sa môže stravovať v Mc Donalde bez toho, aby mu niekto vlas krivil, ale zostal vraj rovnaký ako v tom roku 1966-69, doslova grobian. Žiaľ na východ od nás VOSR pokračuje a plazí sa ku nám, pomaly a isto je už v našej krčme....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prečítaj si, na čo reaguješ

Ja som tam explicitne napísal, že to bola dohoda a nie revolúcia. Že dohodu nepovažujem za niečo zlé, ale nemala by sa označovať slovom, ktoré znamená ak už nie úplný opak, tak aspoň výrazne niečo iné.

Ak by to bolo revolúcia, tak by to napríklad znamenalo:
1. konfiškáciu komunistického majetku
2. zrušenie nárokov na rôzne "výsluhové" dôchodky pre vojakov, policajtov ... ktorí realizovali komunistické násielie
3. odsúdenie aspoň časti vysoko postavených komunistov za zločiny proti ľudskosti, vlastizradu (1968) a podobné činy
.... dalo by sa pokračova, toto len pre príklad

ALE: keby to bola revolúcia a realizovali by sa body viď. vyššie, tak by to samozrejme znamenalo aj násilie zo strany komunistov. Nechcem špekulovať, čo by to znamenalo, akú cenu by sme museli zaplatiť za to, že by sa realizovali tieto body, ktoré by bez pochyby (ak by boli "zadarmo") mali zmysel a boli by prínosom.

Čo sa stalo, už sa neodstane. Vtedajší "vodcovia" zvolili dohodu. Ja som napríklad dosť proti násilu, mne teda tá dohoda viac-menej vyhovuje. Ja som dnes rád, že to bola dohoda a nie revolúcia.

ALE pre Boha: neklamme si do vlastného vačku. Aj tie dohody majú svoju tienistú stránku. Ani tie neboli "zadarmo". Nazývajme veci pravými menami a nezakrývajme si oči pred tým, že (negatívne?) dôsledky zvoleného postupu si nesieme dodnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

reagoval som na to, že

sa Ti dohoda napokon nepáčila. Isté je, a dobre že sa nedohadovala s Jakešom, že to napokon vzdal sám, nakoľko krikľúňom už ani nevládal byť....A za Dohodu niekto zaplatil? Dokonca vieš presnú sumu, to hádam nie. Iste si komunisti majetoček zachránili...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

odporucam aristotelovu definiciu revolucie a nemas co riesit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Blogger

to má všetko pekne pomotané. Nakoniec VOSR bola pred 100 rokmi. Ale takto zmätkovať aj okolo udalostí u nás?

Odprúčam mu naštudovať si čo je to okupácia, pamätník a aj iné veci. Má v tom pekný guláš.

Ale pokiaľ ide o hlavnú tému, tak by mohol vedieť, že November 1989 zorganizovala Štb. A nie je to žiadna konšpiračná teória, ale výsledok práce parlamentnej vyšetrovacej komisie už za čias prezidentovania Havla.
No a potom to bloggerovo porovnávania vyznieva ináč.

No a čo si myslieť o autorovi, ktorý nevie kto kachličkoval tú kúpelňu? Dá sa brať vážne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Freddie

Nie že by si nemal vecnú pravdu. Otázka je, to sa mi nepodarilo analýzou tvojho príspevku vydedukovať, načo to vlastne uvádzaš!

Áno je pravda, že konečnú Leninovu cestu do Ruska ( tuším zo Švajčiarska ), kde ihneď začal organizovať svoj boľševický puč a aj prvotné náklady na puč, financovala nemecká tajná služba. Bola to excelentná a brilantná operácia nemeckej tajnej služby, ktorá za "pár strieborných" zabezpečila s Ruskom separátny mier......

Áno je pravda, že pochod študentov a následný "masaker" na Národní třídě vopred pripravila ŠTB.

Priame otázky na teba:

Čo tieto 2 konkrétne fakty znamenajú z pohľadu histórie, vzhľadom na to, že sa nakoniec masy občanov pridali k boľševikom v Rusku a k študentom v ČSSR?

Zabudol si akú faktickú domácu a zahraničnú vojenskú a policajnú moc mali komunisti počas rokovaní s Havlom stále v rukách? Ak by si bol na Havlovom mieste, vzal by si si na zodpovednosť vyvolanie ozbrojeného puču a bratovražednú vojnu s komunistami?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

He, he,

no tak ten guláš si navaril v tvojej reakcii ty a docela slušne. Nie je podstatné, kedy sa udial puč v Rusku, ktorý nazvali tak pompézne VOSR. Podstatné je čo sa dialo po ňom, keď cársky autoritatívny režim vystriedal ďaleko horší s miliónmi obeťami, totálnym morálnym úpadkom a nebývalou devastáciou celej krajiny a nie len jej. Tento "vývozca revolúcií "mal potom fatálny dopad na stred Európy a nie len tam. Okupácia je okupácia, domnievam sa, že každému je úplne jasné význam tohto slova, podobné je to aj s pamätníkom, ktorý by mal byť postavený jednotlivcovi, prípadne skupine ľudí, ktorá mala historické zásluhy pre činy v prospech národa, takže nie je o čom. Čo sa týka hlavnej témy, pokiaľ by to zorganizovala štb, samozrejme riadená východom, tak by ma to vôbec neprekvapilo, pretože táto zvrhlá imperiálna moc bola, je a bude všetkého schopná a jasne vykresluje jej obludnosť. Takže chytať sa nepodstatných detailov a z toho vyvodzovať úplne opačné závery zaváňa štbáckou rétorikou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Absolventi univerzity

17.novembra si nevybrali tento datum nahodne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na každom šprochu (tu) trochu pravdy,

ALE...
Solžeicyn v opuse Lenin v Zürichu jasne, i keď s určitou mierou licencie, opísal ako rusko-turecký veľkoobchodník s drogami kúpil Leninovi vlak plný zbraní, v ktorom sa zapečatení revolucionári dostali až k Aurore (ale ak z nej vystrelili, tak nie na Zimný palác...), ale k tomu si treba prečítať aj Berďajeva. Ten osobne poznal Nečajeva aj Bakunina a všetky tie bláboly o tom, že Rusko „preskočí“ kapitalizmus a z občinového systému sa vrhne rovno do socializmu, t.j. „prechodného štádia“ ku komunizmu. More blábolov, pre ktoré Marx vyhodil Bakunina zo svojej Internacionály (a keby bol býval dožil, bol by vyrazil aj svojho „rozvíjateľa“ Lenina), viedlo k povaleniu Mikuláša, ktorý dávno pred Gorbačovom chcel zaviesť ožranským barbarom „suchý zákon“. Treba to začať skúmať z týchto hĺbok a dojtete k tomu, že dnes sa už naozaj všetko opakuje iba ako fraška...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME