Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otvorený list starostovi obce Vlčany (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoved na Váš blog:

Vážený pán Špánik,

Prečítal som si Váš blog, a nebudem klamať, že nie dlho som rozmýšľal, čo Vám odpoviem. Nepriamo Ste ma spomenuli vo Vašom blogu, rád odpoviem aj na Vaše nepriame otázky, čo sa týka môjho výkonu funkcie poslanca obecného zastupiteľstva. Vlastne sa Vám musím poďakovať, lebo okrem odpovede ste mi nepriamo ponúkli možnosť vysvetliť predovšetkým občanom Vlčian zmysel mojej / našej práce, ako poslanca pre obec, ako člena pracovného tímu.

Vyjadrili ste sa vo verejnom blogu, teda aj ja využijem túto verejnú formu odpovede. Nakoľko Ste sa vo svojom blogu podpísali, ako predseda občianskeho združenia ZOMOS, v prvom rade mi dovoľte, aby som čitateľom tejto verejnej odpovede ozrejmil „funkciu“ a úlohu Vášho združenia, v mene ktorého vystupujete. Na môj vkus dosť nešťastne zvolený názov Vášho občianskeho združenia evokuje, že zastupujete Združením miest a obcí - ZMOS, o ktorom počujú občania deň čo deň v médiách, a ktoré zastupuje 130 z celkom 140 miest, resp. 2628 z celkom 2750 obcí Slovenska. Ale ZOMOS nie je ZMOS.
Občianskych združení, založených ako ZOMOS, je na Slovensku niekoľko desaťtisíc. Sám som členom niekoľkých OZ (občianskych združení), verte mi - spolupodieľam sa na množstve projektov ktoré sú tiež prospešné pre spoločnosť. A poznám aj jednoduchosť (bohužiaľ) legislatívneho procesu zakladania OZ v SR. Nechcem tým znevažovať Vašu prácu ani činnosť Vašej OZ, chcem iba veci uviesť na pravú mieru, a čitateľom objasniť, že Vy zastupujete „iba“ občianske združenie, a nie ZMOS, a aby si nemýlili, že vyjadrujete názor združenia vyše 2700 obcí a miest. Ste vlastne „obyčajným“ občianskym združením, ako ktorákoľvek iná, ktorá bola založená fyzickými osobami, a v konečnom dôsledku podobné občianske združenie by mohli založiť a zaregistrovať akékoľvek 3 osoby, ktoré splnia zákonné (nenáročné) podmienky pre registráciu. Za 30 dní evidované OZ má následne predsedu, ktorý by takisto mohol komentovať diania v ktorejkoľvek obci a podpísať sa ako predseda združenia. Prosím opravte ma, ak som niečo uviedol nepravdivo.

Neprináleží mi hodnotiť, či ste volili tento, pre mňa zmätočný názov OZ úmyselne. Nie je to však iba môj názor, veď samo ZMOS napísala o Vás, citujem: „Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa dištancuje od aktivít Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). Považujeme za nepochopiteľné, prečo si niekoľko jednotlivcov zvolilo pre svoju mimovládnu organizáciu názov, ktorý sa vo verejnosti i v médiách môže zamieňať s názvom našej organizácie,“ Zdroj: http://www.dnes24.sk/zmos-sa-d...

Vždy som si ctil demokratické princípy, a vždy bol mojim základným krédom držať sa pravdy a pracovať vždy podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Spolu s Vami, pán Špánik, som sa na spoločnej kandidátke Most-Híd, SDKÚ-DS, OKS, SAS, NOVA uchádzal o miesto v zastupiteľstve VÚC v roku 2013 v Nitre, a verím, že aj Vy ste sa do VÚC chceli dostať preto, lebo Vás hnevá, ako okolo nás veci verejné fungujú. Verte mi, nikoho viac neštve to, ako keď vidím neprávosť, zlomyseľnosť, ľahostajnosť alebo alibizmus, a to je úplne jedno, či je to v každodennom alebo verejnom živote. Myslím si, že tu sme na tej istej lodi.

Avšak...
Nie sme na jednej lodi v niečom úplne inom... Ako od správneho konzervatívca, člena politickej strany OKS, teda rýdzeho demokrata, by som očakával snahu o väčšiu objektivitu a nestrannosť, keď sa k veciam tak citlivým ako sú verejné, vyjadrujete.

... Pokracovanie v dalsom komentari.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pokračovanie

Musím povedať, že či už ako obyvateľovi obce alebo poslancovi obecného zastupiteľstva, sa mi nepáči, ako zasahujete do každodenného diania v obci na základe akéhosi „poverenia“ niektorých poslancov a na základe neúplných a jednostranne prezentovaných informácií, poloprávd. Tým nepriamo asistujete nenávisti, ktorá sa, bohužiaľ pretavila aj do každodenného života v obci, a už narúša vzťahy aj medzi priateľmi, rodinami.

Je mi to, prinajmenšom divné od Vás, že reagujete na jednotlivé kroky starostu, skupiny poslancov, bez toho, aby ste poznali úplnú pravdu, aby ste vôbec pripustili pluralitu názorov, alebo minimálne aby ste poznali názor toho druhého, koho priamo alebo nepriamo obviňujete. Bez toho, aby ste ma poznali, ste ma automaticky zaradili do akejsi skupiny „tých iných“, a evokujete tým to, že ja to nemyslím s obcou „dobre“. Zopakujem ešte raz, ste predsedom občianskeho združenia, ktoré síce ako združenie osôb môže komentovať verejné dianie, no očakávam, keď už z ničoho iného, tak z morálneho hľadiska, sa to snaží robiť čo najobjektívnejšie.

Na začiatku listu som komentoval , že ste ma nepriamo spomenuli vo Vašom blogu. Som členom pracovného tímu „za zefektívnenie chodu Obecného úradu vo Vlčanoch“, ktorý bol založený pánom starostom. Je to čisto poradný tím (teda pán starosta môže ale nemusí realizovať návrhy), ktorý sa skladá z 3 členov a pána starostu. Členom je jedna zamestnankyňa obecného úradu, pani zástupkyňa starostu a ja – tiež som poslancom OZ. Vyvraciam teda Vaše tvrdenie z blogu, keď píšete, že „Schopný starosta musí vedieť riešiť problémy obce, aj chod obecného úradu, bez organizovania nezákonných pseudokomisií za aktívnej pomoci jediného poslanca zastupiteľstva.“ Teda, my sme v tej komisii dvaja poslanci OZ – z toho jedna je pani zástupkyňa, ktorí sme dobrovoľne ponúkli našu pomoc obci, v ktorej žijeme. Po pracovnej dobe, vo svojom voľnom čase hľadáme spôsob, ako zefektívniť procesy na obecnom úrade, či už personálne, alebo využitie možností informatiky, pomáhame zháňať informácie o práci a procesoch na iných obecných úradoch, navrhujeme sprísnenie interných smerníc, skúšame pomáhať pri hľadaní nových pracovníkov, atď.
Verejne prezentované konšpiračné teórie o tom, aké iné aktivity vykonávame smerované „proti niekomu“, sú naozaj detinské (až dedinské) a sú postavené na vode.

Ostatní poslanci mali možnosť ponúknuť podobnú pomoc už 24 mesiacov, ich spôsob pomoci je odlišná od tých našich, ale je to ich vôľa, a jedine voliči budú hodnotiť, ktorá (a aká) pomoc bola pre obec prospešná a ktorá nie. Je to legitímne právo nás všetkých vyberať si spôsob ako pomôcť, a ja nikomu toto právo neberiem.
Obviňujete nás, že tím bol vytvorený nezákonne. Voči čomu? Voči snahe pomôcť v zmysle toho, na čo sme dali občanom náš sľub? Za to nás takto verejne obviňujete, spoločne s niektorými poslancami a spolu s pani hlavnou kontrolórkou? Spomínate zákony, a pritom zabúdate na základné otázky – „Čo vlastne tá skupina robí“? „Pre koho to robí“? „Prečo to robí“?
Ukameňujte nás za to! Ťahajte nás na súdy! Verte mi, hrdo vyslovím kdekoľvek tieto vety a za svoje činy budem brať plnú zodpovednosť. Moje svedomie je čisté, lebo ja pomoc svojej obci si predstavujem presne takto. Dával som sľub, a nehnevajte sa, neodradíte ma žiadnou svojou blogovou alebo poradnou aktivitou, obštrukciami od toho, aby som hľadal riešenia, ako svojej obci pomáhať. Aktívne, efektívne a v prvom rade dobromyseľne.

... Pokračovanie v dalsom komente
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokračovanie

Pán Špánik, napriek tomu, že necítim povinnosť sa Vám zodpovedať za svoje činy, som tak vlastne rád urobil. Poznám aktivity a snahu strany OKS, v ktorej pôsobíte a ktorú som vždy rešpektoval. Považujem ju za nie úplne každodennú, ale prospešnú zložku demokracie v našom spoločenstve. Nebude tomu inak ani po tomto liste. Verím však, že v zmysle plurality názorov prijmete aj môj názor a pochopíte, že to, ak niekto nezdieľa Váš názor, nemusí znamenať, že to myslí zle.
Obec Vlčany sme my, 3274 obyvateľov, čo tu žijeme, preto všetky naše kroky musia byť také „dobré“, aby z toho malo osoh všetkých 3274 ľudí v tejto obci. O nič iné sa nesnažím.
S úctou
Ing. František Ondrušek
poslanec OZ, Vlčany
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pekné ale od veci

Vážený pán Ondrušek,
keby podobným spôsobom odpovedal starosta, tak budem určite reagovať obšírnejšie.
Vy sa cítite dotknutý to je fajn, ale bolo by fakt vhodnejšie, keby ste riešili príčinu problémov v obci v zmysle zákona a opierali sa o fakt, že informovanosť a akcieschopnosť vášho obecného úradu je na mizernej úrovni.
Tak pátrajte prečo a odporúčam pozrieť si aj tlačovú správu ZOMOS k tým nezmyslom, čo v danom čase vypustil hovorca ZMOSu po našom vzniku.
Napriek tomu, ak si nájdete čas rád sa s vami stretnem a pokúsim sa Vám vysvetliť to, čo ste zatiaľ nepochopili, pretože naša snaha nie je rozoštvať ale spájať. A ani vo Vlčanoch netreba čakať do volieb alebo referenda.

S pozdravom
Vladimír Špánik
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som za konštruktívny rozhovor, a to nielen s Vami, ale s každým, kto chce pomery úprimne zlepšiť, zmeniť. Nie som slepý, problémy vidím aj ja. Ako som spomenul, pomáhať chcem ale tým a tak, s čím mám skúsenosť. Radiť nezáväzne, a to s úprimným dobrým úmyslom. A tak koná aj pani zástupkyňa starostu, ktorá odvádza kvantum práce, a ako občan jej musím naozaj aj verejne poďakovať. Dúfam, že emócie opadnú a dôležitejší bude konečný efekt, a nie spôsob ako sme sa k tomu efektu dopracovali.
Beriem Vás ale za slovo, rád sa s Vami stretnem a tiež Vám skúsim prezentovať aj môj pohľad na vec. Verím, že to môže byť konštruktívna debata. Moja e-mailová adresa je ondrusek@schetelig.sk. Prosím napíšte mi, aby sme si mohli vymeniť kontakty.
Prajem pekný večer. S pozdravom
František Ondrušek
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ten pracovný tím "za zefektívnenie" sa stretáva každý deň, alebo aspoň raz týždenne ? A píšete z tých stretnutí zápisnice v štyroch kópiách ? A neuvažovali ste o tom, nechať si vypracovať "audit" a navrhnúť "riešenia" nejakou uznávanou medzinárodnou inštitúciou, alebo aspoň spriaznenou eseročkou ? Stálo by to len pár stotisíc eur.

Dvaja, alebo viacerí ješiťáci sa tu verejne predvádzajú, kto je väčší samec.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME