Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krajniak nemá pravdu. Liberálna demokracia nemá alternatívu. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Absolútne číra pravda alebo axióm

dovolím si tvrdiť, že nedostatky nie sú v samotnom koncepte liberálnej demokracie, ale v ľuďoch, ktorí uvedení koncept uvádzajú do praxe
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Apropó liberalizmus ...

Je to v podstate iba obyčajné voľnomyšlienkárstvo, ktoré nemá žiadne obmedzujúce mantinely. Demokracia je však iba jedna a to bez prívlastkov. Akokoľvek ju ktokoľvek bude chcieť ohýbať rôznymi prívlastkami, vyjde z toho nakoniec len akýsi paškvil, nejaký umelý hybrid s krátkou alebo žiadnou životnosťou. Nezdravý liberalizmus ľudské pokolenie iba ženie do katastrofy. Človek a teda v globálnom ponímaní ľudstvo sa musí v svojom živote riadiť určitými morálnymi a mravnými zásadami, ktoré si na seba obyčajne upletie vo forme zákonov. Ak by tento tisícročiami overený a zaužívaný spôsob organizovania života ľudí bol neustále atakovaný rôznymi voľnomyšlienkárskymi návrhmi alebo nespokojnými jedincami a ich myšlienky by boli pravidelne a trvalo zanášané do zmien týchto zákonov, život človeka by sa veľmi priblížil k absolútnej slobode voľne žijúcich tvorov v prírode. Avšak len súbor mravných a morálnych zásad a rozvíjanie kultúry nás od takéhoto sveta odlišuje. Zvieratá však majú len najzákladnejšie pudy a už vôbec nepociľujú zodpovednosť za svoje správanie. No a takýto svet nebude nikdy mojim svetom a pevne verím, že ani nie drvivej väčšiny ľudstva. V opačnom prípade to bude iba jeho smutný koniec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nepleties si trochu liberalizmus s anarchizmom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"liber" - slobodný
ak by liberalizmus nemal mantinely pre slobodu jedneho konkretneho jedinca tam, kde zacina sloboda dalsej osoby, tak by islo o selektivnu slobodu, neslo by potom prave podla nej vseobecne pomenovat to, co ma mat univerzalny dosah.
demokracia bez privlastku (bez prihliadania na osobnu slobodu) moze viest k povyseniu vacsiny trebars aj nad tebou (=diktat) a nikde tam nie je zaruka ziadnych mravnych a moralnych zasad.
otaznym vsak neustale ci uz (az) v realite konania, ci len v debate je, kto je kam (sam sebou/ inymi) a preco (za)radeny, ktore zaclenenie (vobec) podstate slov, ktorej definicii ich vyznamu zodpoveda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Demokracia bez prívlastkov" je hlavne prázdny pojem, lebo druhov vlády, ktoré sa dajú nazvať "demokraciami", je toľko a tak odlišných, že ich proste treba od seba odlišovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Liberálna demokracia nie je "liberalizmus" ako politická ideológia, hoci má v klasickom liberalizme základy.
Otázka: myslíš si, že jej zásady (napr. férové a spravodlivé voľby, všeobecné volebné právo bez ohľadu na rasu, pohlavie, majetok alebo pôvod, formulácia základných princípov štátu v ústave, ochrana základných slobôd, pluralizmus a pod.) sú v rozpore s tým, že človek sa má riadiť nejakými morálnymi zásadami?

Práve naopak, existuje niečo ako "neliberálna demokracia" (s týmto pojmom prišiel Fareed Zakaria pred skoro 20-timi rokmi); nie je prekvapením, že k neliberálnym demokraciám vtedy priradil aj mečiarovské Slovensko:
(https://www.foreignaffairs.com...
V neliberálnych demokraciách síce formálne fungujú voľby, ale reálne moc funguje inak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tak potom vo všetkých západných krajinách existuje liberálna aj neliberálna dmeokracia súčasne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A to už prečo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pretože síce existuje všeobecné volebné právo aj iné záležitosti, ale reálna rozhodovacia moc je inde. Aj ten pluralizmus je taký pofidérny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chápem, čo chceš povedať, ale to mi príde ako príliš silné tvrdenie.
Isteže, aj štandardné západné demokracie majú svoje problémy (a pokusy o "podpultový predaj politického vplyvu"), ale nemôžeš porovnávať krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko (napriek všetkým problémom, ktoré majú), s krajinami ako trebárs Bosna alebo mečiarovské Slovensko.
Ak by si povedal, že to je "to isté", tak to je podľa mňa nebezpečný relativizmus. Podľa mňa tam totiž nie je rozdiel len v miere (šálka s viac či menej naštrbeným okrajom či odbitým uchom), ale v samotnej podstate (šálka z odbitým dnom).
Z tej prvej sa relatívne v pohode napiješ, z tej druhej sotva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Socialistický liberalizmus

je pohromou demokracie. Ostatne rovnako, ako boli jeho komunistickí alebo nacionalistickí príbuzní. Takúto liberálnu demokraciu netreba búrať, rozpadá sa sama od seba pod váhou byrokracie a sociálneho inžinierstva. Je to bežný cyklus, štát blahobytu vždy vyžerie sám seba a prepadne sa do nejakej formy totality.
Skôr, než odmietať alternatívy, treba rozmýšľať, ako z toho nastupujúceho obdobia chaosu (možno aj otvorenej vojny) postaviť novú, lepšiu budúcnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To ste mi spravili radost

Tu si s gustom zaparafrazujem:
Za Francuzskej revolucie mali legitimitu vladnutia, ti co mali akurat vo vojne navrch (vlatne, cert to ber, legitimita bola vsetkym ukradnuta), socialna nerovnost nebola odstranena, len prehlbena, na uzemi Francuzska stale prebiehali boje, sloboda myslenia zadupana do prachu spolu so slobodou nosit hlavu na krku a vsetci zabijali vsetkych. No a nakoniec to bolo cele nahradene novou monarchiou...Ale to uz je na moooc dlhu debatu. Symbolom tejto chaotickej periody je naozaj len ta gilotina. Ked teda brojime za rovnost, bratstvo slobodu tato doba je mementom,ako to dopadne ked sa utopia tych najliberalnych myslienok stretne s nevrazivostou a sialenstvom.
Posolstvo, ze sa ludia rodia a zostavaju rovni v pravach je skor plodom europskych osvietencov. A dlheho vyvoja. Inac jeden prvych bol sir Thomas More, (kanonizovany katolickou cirkvou ako svaty) so svojim fantasknym romanom Utopia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Každá demokracia má alternatívu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

U nás prežíva snaha

uchovať čo najviac komunistický ideál, podľa ktorého sa štát má starať o občana od kolísky až po hrob. Tento systém sme si navykli označovať ako ľudová demokracia, a súčasná sociálna demokracia sa v tomto trende snaží pokračovať. Alternatíva je demokracia bez prívlastkov, kde si občan rieši život podľa svojich predstáv v rámci zákona, súc si vedomý, že čo nie je zakázané je mu povolené. V prehlbovaní demokracie bez prívlastkov vidím budúcnosť. Iniciatíva občana v každej oblasti, ekonomickej, sociálnej, kultúrnej, bude vždy na kvalitatívne vyššej úrovni, než iniciatíva štátneho úradníka, ktorú uprednostňujú demokracie s prívlastkom. Občan dokáže myslieť globálne a konať lokálne, na rozdiel od štátneho úradníka obmedzeného len na to, čo je mu povolené rôznymi nariadeniami. Spomínaná liberálna demokracia je zase len ďalší paškvil demokracie, podobne ako ľudová, či sociálna demokracia. Snahu treba zamerať na demokraciu bez prívlastkov, na výchovu občana schopného stáť na vlastných nohách a riešiť život podľa svojich predstáv. Je to dlhodobý cieľ, možno nikdy nie úplne dosiahnuteľný, ale stojí za snahu. Každá iná alternatíva nás brzdí.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME