Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tvrdohlavá idea umeleckej slobody portrétistu Jána Kupeckého (1666-1740) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ina doba

dnes by po ceste asi zomrel od hladu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tiez by ma zaujmalo, ako sa vtedy cestovalo, lde spali, co jedly a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pekny clanok
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka za článok!

O skvelých ľuďoch zo slovenskej minulosti (hoci spoločnej s uhorskou a rakúskou) by sa dalo písať v SME viac. Nech naozaj Slováci vedia, že majú byť na čo hrdí. Máme v histórii veľa nadaných jedincov, ktorí významne prispeli k svetovému dedičstvo vo vede,l technike i umení... Vie o tom len len málokto.
Všeličo som už o J. Kupeckom vedel, ale toto sú ďalšie kamienky do mozaiky jeho pestrého života... Zdroj?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Základným zdrojom

všetkých neskorších životopisov Kupeckého je jeho prvý životopis od Johanna Caspara Füssliho z 18. storočia. Neviem o tom, že by nejaká kniha o Kupeckom vyšla v posledných rokoch v slovenčine alebo češtine, ale v knižniciach by mohli byť staršie. Kupeckému sa dosť venuje aj Národní galerie v Prahe, kde je niekolko jeho malieb - aj tu je zaujímavé rozprávanie o Kupeckom: http://www.ceskatelevize.cz/po...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zúbekov román a Kupecký z Pezinku

Múzeum umenia v Lipsku pred 10 rokmi malo opraviť na môj podnet Bosing beim Prag
na správne Pezinok pri Bratislave, SR!

Farebný sen (Ján Kupecký) :Zúbek Ľudo
Tatran, Hviezdoslavova knižnica,1977

Autora životopisných románov, spisovateľa Ľuda Zúbka ( 1907 ‒ 1969) neuvádzame náhodou. Veď debutoval úspešnou rozhlasovou hrou Ján Kupecký, ktorú neskôr prepísal  do rozsiahleho epického diela, románu, ktorý v dvoch častiach vyšiel v roku 1938. Nové dielo o tomto umelcovi európskeho mena a významu pod názvom Farebný sen napísal a vydal Ľudo Zúbek presne pred polstoročím ‒ v roku 1965. Lenže už básnik Ján Kollár, autor nezabudnuteľnej skladby Slávy dcera, pokladal Jána Kupeckého za najväčšieho slovenského umelca a venoval mu vo svojej zbierke slová úcty a obdivu, v ktorých poukázal na jeho veľkosť. Preto sa Slováci právom hlásia k jeho dielam a k jeho veľkému odkazu ako umelca i človeka...
http://snn.sk/news/portrety-a-...

Kupeckého obrazy, väčšinou portréty, sú roztrúsené po všetkých väčších európskych obrazárnách. Úplný súbor grafík podlá Kupeckého obrazov je v Mestskom múzeu v Bratislave. Najväčšie zbierky umelcových obrazov sú v Budapešti, vo Viedni, v Norimberku, Mníchove, v Berlíne a v Prahe.
Mnohé z obrazov, pripisovaných Kupeckému, pochádzajú od jeho nezistených vrstovníkov.
Väčšiu výstavu Kupeckého diel po dlhom čase usporiadali roku 1913 v Prahe, kde zhromaždili 18 olejomalieb, 11 kresieb a 122 grafík podlá jeho obrazov. Na výstave „Pražské baroko 1600 — 1800\", usporiadanej roku 1938 v Prahe, zhromaždili 16 Kupeckého obrazov. Na Slovensku bola príležitostná výstava a potom v rokoch 1952-53 najväčšia výstava Kupeckého diel, umiestená v Mestskom múzeu v Bratislave.
http://www.ciernenabielom.sk/k...

Rodný dom Jána Kupeckého, Kupeckého č. 39 - Vždy, keď Kupecký spomínal na svoj domov, v mysli sa mu vynorila izba s krosnami v Pezinku, kde prežil svoje detstvo.
A ako opísal tento dom Ľudo Zúbek?
V meštianskych domoch pôvodne nebola dlážka z dreva, ale z ubitej hliny, ktorá sa každú sobotu posýpala čerstvým žltučkým pieskom a poskytovala tak Kupeckému náhradu za maliarske plátno. Ako malý chlapec kreslil doň prútikom alebo prstom rôzne kresby.
V priestoroch domu sa nachádzajú výstavné priestory, kde sa príležitostne konajú výstavy výtvarných umelcov.
Na rodnom dome Jána Kupeckého bola umiestnená pamätná tabuľa zo šedého mramoru na základe iniciatívy Františka Meissela - pezinského zberateľa historických a pamätných predmetov....
http://www.pezinok.sk/?yggid=2...

Jeho rodný dom je dnes zavretý a chátra./?/ Lenže Kupeckého diela sú tromi stáročiami overenou hodnotou...
Najväčší znalec Kupeckého diela, profesor Eduard Šafařík, žije v Taliansku a má aj najväčší archív informácií o Kupeckom, ktorý budoval 60 rokov. V Česku mu má teraz vyjsť dvojzväzková publikácia o Kupeckom a primátor Pezinka, ktorý je s profesorom Šafaříkom v kontakte, by bol rád, keby sa raz celý jeho vzácny archív ocitol v Pezinku. Vie si predstaviť, že by tento archív aj s príslušnou študovňou zriadilo a prevádzkovalo mesto.
Na Slovensku máme v galériách viacero Kupeckého grafických listov. Sú tu len dva obrazy, ktoré sú zaručene dielom Jána Kupeckého. Jeden je v múzeu v Rimavskej Sobote, a jeden v súkromnej zbierke v Liptovskom Mikuláši. Boli tu aj ďalšie obrazy, ktoré sa prezentovali ako Kupeckého dielo..
http://www.tyzden.sk/casopis/1...
http://kniznicapezinok.sk/wp-c...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Román Ľuda Zúbka je beletria,

preto ho nemožno brať ako hodnoverný zdroj vecných informácií o Kupeckom, ale proste len ako románové spracovanie jeho života. To, či je tzv. rodný dom Kupeckého v Pezinku naozaj jeho rodný dom, nedávno spochybnili archeológovia: http://naspezinok.sme.sk/c/203... A pokiaľ ide o Kupeckého diela na Slovensku, len minulý rok napr. SNG získala vzácny umelcov autoportrét do svojich zbierok: https://dennikn.sk/360036/snd-...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Europa bola v minulosti multinarodna a dominantny katolicizmus vyhanal ludi z domova.
Z Ciech do Uhier, potom cez Holic do Viedne, Taliansko so svajciarskou pomocou a sup nazad do Viedne a ukoncenie v Norimbergu.
A dovod - v zasade nabozensky.
Kupetzkemu to prospelo alebo neublizilo, kedze svoj talent mohol prejavit. Ktovie ako by sa jeho zivot vyvijal keby ostali v Cechach.
Vdaka za dalsi zaujimavy blog.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keby zostal v Čechách, tak by v Žiškovom vojsku plienil Slovensko... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zeby ? ja som si myslela, ze ziskovci sa branili. vyrastala som v oblasti, kde sa usadili a nejak sa dediny s ceskymi nazvami nevnimali ako plienenie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokúsil som sa rozpútať súboj titánov, nezadarilo sa :).

Že sa "žiškovci" bránili máš asi z boľševického dejepisu, niečo ako súdruh Žiška s kalachom v Černých baronoch. Bolo to inak. Ale bolo to dávno a ja som mojim bratom odpustil… :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

:-) bratrici neboli jedini nabozenski tulaci.
Francuzski kalvini prisli tiez o.i. do Uhier a ich potomkovia su tu dodnes.
Ci Ziskovci plienili ?
Napriklad Lucenec bol vypaleny niekolkokrat. Raz bratrikmi, raz habsburskymi vojskami, potom civilistami-podpalacmi a este ruskymi carskymi vojskami. Medzitym dve cholery, no keby ho vydrancovali jedine bratrici, bolo by fajn.
Po bratrikoch ostali v Novohrade: Uhorske, Hradiste, Ceske Brezovo aj Praha. Tieto dedinky malu zalozit. Takze aj bez bolsevickeho dejepisu kazda minca ma dve strany :-) aj bratrici na Slovensku :-) ( mimochodom Lucenec bol aj katolicky potom luteransky, a zase kalvinsky, bratrikov tu ostalo pomenej az ziadny :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ach boze :-),
je mi ctou, ze ma Ty obvinujes z klamstva. Desil by ma Tvoj suhlas so mnou.
Pekny vecer.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto som nechcel, prepáč

Namiesto vtipnej prekáračky urážky na spôsob hh (hranatého *****
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prosim Ta, za cudzopasnika nemozes :-).
A mna moze urazit len clovek, ktori je inteligentnejsi ako ja A ktoreho si vazim. Ludia, ktorych si vazim neurazaju inych ani sa. Vazim si sama seba.
Peknu nedelu :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A preto urazam

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vsak ona uraza

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako velmi mladý odišiel od rodiny,

aby si našiel novú rodinu maliarov, ktorej domov sa rozprestieral na území viacerých štátov :-)
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME