Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bezplatne z našich spoločných daní - ale čo si vybrať? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Základný príjem alebo odvodový bonus sú stále nástrojmi prerozdeľovania. Nechať ľudí rozhodovať o svojich peniazoch znamená žiadne im nebrať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, je to nástroj prerozdeľovania. Je to nástroj sociálnej záchrannej siete a tá je vždy založená na istej miere prerozdeľovania. Tak to funguje v európskej spoločnosti 21. storočia, je to to, čo robí Európu Európou. Že sa spoločne skladáme na to, aby naši blížny neumierali od hladu a na liečiteľné choroby len preto, že sa im momentálne nedarí, alebo mali už od narodenia nejakú smolu, znevýhodnenie či nie sú až takí priebojní.


No môžete to robiť tak, že "štát" rozhodne za občanov, čo je pre nich dobré, alebo občania sami o sebe rozhodujú. Ono sa to nezdá, ale je pre osobné zdravie veľmi dôležité udržiavať si aj v stave núdze sebaúctu. Podpora možnosti rozhodovať o sebe je veľmi dôležitá aj ako postrčenie k snahe vymaniť sa zo závislosti na sociálnej záchrannej sieti.


"Nechať ľudí rozhodovať o svojich peniazoch znamená žiadne im nebrať." - áno, to je pravda. To súčasne znamená nulovú sociálnu záchrannú sieť. V prípade zdravotníckej záchrannej siete to znamená nechať nemajetných umrieť bez prístupu k liečeniu. Ako píšem v článku, treba sa rozhodnúť, poctivo sám pred sebou, čo si vlastne prajeme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze niektorych nezodpovednych nechame umriet od hladu alebo bez zdravotnej starostlivosti ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme že nezodpovedných nenecháme umrieť! Sme predsa v Európe 21. storočia. Vlastnosťou reformy "odvodový bonus" je, že je rozpočtovo neutrálna v oblasti rozpočtu zdravotníctva. Počíta s presne rovnakou sumou, akú aj dnes vynakladáme na zdravotníctvo. Pre mňa, člena zdravotníckeho tímu SaS, je to absolútne neprekročiteľná podmienka. Práve preto, že sme súčasťou Európy a fungujúca sociálna a zdravotná záchranná sieť je to, čo robí Európu Európou. Solidarita je jej vlastnosťou.

Cieľom článku je hlavne poukázať, že existujú alternatívy, ako môžeme s časťou vybraných daní a odvodov naložiť. Stačí si vybrať.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME