Pondelok, 20. november, 2017 | Meniny má Félix

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kolaps v starostlivosti o chorých ľudí? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani poslankyňa, ďakujem, že sa venujete rodinným opatrovateľom. Lebo táto skupina na Slovensku nemá dosiaľ ani meno, ktoré je bežné v zahraničí.
Voľakedy na oficiálnej stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny bola Charta rodinného opatrovateľa. Po jej prestavbe pred niekoľkými rokmi sa márne domáham, aby opäť bola tam zverejnená. Nie je. Prosím, spýtajte sa, prečo.
Pri pripomienkovaní zákona o sociálnych službách som upozorňoval na mnoho nedostatkov zákona. Dostal som prísľub, že sa bude pripravovať veľká novela. Som ochotný spolupracovať na nej aj s vami. Kontakt na mňa vám dajú vaši kolegovia, či kolegyne.
Zastupujem rodinných opatrovateľov. Ale niet reálny záujem, lebo konkurujú plateným službám, či už verejných, alebo neverejných poskytovateľov. Korupciu vzniká tam, kde je nedostatok. Čo tak, umelo vytvárať nedostatok?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako sa da co najskor ziskat opatrovatelk

hoci aj platena bez toho aby clovek musel chodit po uradoch?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zadaj si do googla "opatrovateľská služba". Skôr, než si pozrieš cenník, si radšej sadni. Ani nadpriemerný plat potomka nestačí na zaplatenie celodennej opatery rodiča.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cena opatrovateľskej služby

áno, celodenná (rozumej 8 hodinová) opatera rodiča nie je lacná..lebo vlastne je potrebne zaplatiť celú mesačnú cenu práce opatrovateľky, teda nielen mzdu ale aj odvody a daň, plus ďalšie náklady, ktoré s opatrovateľskou službou súvisia. A tie sú nemalé. ale opatrovateľské služby si tieto náklady nevymýšľajú,vyplývajú im zo zákonov. Viete napr. že opatrovateľská služba musí platiť koncesionárske poplatky? a pracovnú zdravotnú službu? a to nehovorím o nájomnom za priestory, o energiách, vedení účtovníctva, personalistika, a najnovšie zavádzanie štandardov kvality, čo tiež nie je lacná zaležitosť. Štát nakladá na opatrovateľské služby povinnosti a potom sa ľudia divia, že aké majú ceny.
A ak sa o rodiča treba starať 24 hodín, tak si cenu práce opatrovateľky vynásobte 5x, lebo... zákonník práce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"chodiť po úradoch" musíte vtedy ak chcete čerpať služby za "dotované" ceny, t.z. ceny, ktoré sú dané rozhodnutím poslancov danej samosprávy, lebo väčšiu časť nákladov preberá samospráva. Bežný je pomer 1:4, 20% platí prijímateľ a 80% platí samospráva. Ak nechcete chodiť po úradoch, môžete si služby objednať za 100%. Problémom je, že dnes už aj za 100% platbu je ťažké získať opatrovateľskú službu, lebo všetky opatrovateľky poutekali do zahraničia, a tie čo neodišli, idú radšej do obchodu vykladať tovar, lebo sú lepšie zaplatené. Opatrovanie starých a chorých je veľmi náročná práca a u nás veľmi zle platená. V okolitých krajinách sa s tým dokázali vysporiadať a dokázali správne nastaviť systém, napr. v Rakúsku je až 80 % odkázaných seniorov opatrovaných doma, lebo dostávajú od štátu tzv. Pflegegeld, z ktorého si tú službu platia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už podľa diskutujúcich

je vidieť záujem spoločnosti o našich seniorov. Ani minister, ani ministerstvo si nevie rady s nimi. Staroba je okraji spoločnosti. Ale to vypovedá o kultúrnosti národa. Veď kto sa nevie postarať o svojich starkých, ten nie je hoden svojej otčiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teraz ma napadlo

keď sa hovorí o prachoch. Môj svokor celý život sporil žene po 20 korún na sporení a, keď sme mali svadbu nedávno, tak nám s veľkou slávou odovzdal 200 EUR.

Normálne som nevedel na takéto veno ani zareagovať.

Najhoršie je to, že keď si dnes spočítam, koľko si sporím na dôchodok ja. Ak počítam ako chcem, tak to dopadne ako s tou 200-kou. Nabetón. Toto nikto nevyrieši, ani investičné sporenie. Toto je problém, ktorý treba riešiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stratégia nestačí!

potrebujeme zákon o dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti..ale o tom sa hovorí už minimálne 15 rokov a nič sa nedeje. Čo by určite pomohlo v dlhodobej starostlivosti by bolo zavedenie príspevku v odkázanosti ako štátnej dávky, ktorú by dostal každý odkázaný človek podľa stupňa odkázanosti. Z tejto dávky by si potom financoval tú službu, ktorá je pre neho najvhodnejšia...či už rodinného opatrovateľa..opatrovateľskú službu alebo umiestnenie v sociálnom zariadení.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME