Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Staroba a choroba na Slovensku. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kryl dobre odhadol čo sa bude diať. Škoda ho! Ešteže nám zostali jeho pesničkové poklady.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Důchodce r.1967

Karel Kryl v songu "Důchodce" nezpívá o budoucnosti, inspirací mu v roce vzniku (1967) byl socialistický důchodce s přezdívkou Boulička v Teplicích v Čechách. Byla to žhavá Krylová přítomnost, takových lidí byla i tehdy spousta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno a

navyše,vznikom republiky nám v rozhodujúci pozíciách, akosi chýbajú stále morálne vzory ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to smutné, ale máme tam to, čo sme si zvolili. Možno keby sa raz dostali do takej situácie našlo by sa riešenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ste prihlásená ako Jana Janku,

pridajte reakciu. Bojím sa, že raz budem v tej nemocnici, nebudem však Jana janku, ale nejaká otrava, ktorá bude kaziť dobrý deň lekárom a sestričkám. Aby som zniesla ošarpaný inventár, budem potrebovať o tabletku viac. Dúfam, že tam budem ležať s pánom Druckerom. Želám si to, aby si tiež užil zdravotníctva, ktoré tak vehementné obhajuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neuveriteľné!!!

Takže Vy, autorka, tu opisujete takmer srdcervúcu situáciu a nezabúdate módne moralizovať, ako je to teraz veľmi rozšírené. Opisujete, kto čo robil alebo nerobil v čakárni, poriadne to "nakladáte" nevšímavej zdravotnej sestre, ale ČO STE SPRAVILI VY?!?!? NIČ, ABSOLÚTNE NIČ. Aj by ste akože chceli (prikryť starenke nohy) ale NESPRAVILI STE NIČ! A čoho ste sa, odvážna blogerka spoza počítača, báli? Že Vám tá sestra odhryzne z nosa?
Vy ste sa len pozerali na pred Vami ležiacu plačúcu starenku a nespravili ste nič, ani ste sa o to nepokúsili, ani ste sa neprihovoríli tej biednej žene na posteli. Viete, čo si o Vás (a o takýchto moralizujúcich mudrlantoch) vypisujúcich takéto "citové" blogy myslím? Ani to nechcite vedieť.
Len tak na okraj, chcel by som vedieť, ako by ste pomohli niekomu, kto by sa zosypal pred Vami na chodník v epilepsii alebo na infarkt alebo by ste boli náhlou svedkyňou nejakej nehody, autohavárie. Nespravili by ste NIČ - ale utekali by ste domov, do tepla písať moralizujúci blog.
+++
Keby Vám tej starenky bolo skutočne ľúto, tak jej nohy prikryjete, prihovoríte sa jej a tá Vami kritizovaná sestra by urćite nenamietala. Lenže to by ste nemali o čom písať a naháňať si karmu a čítanosť.
+++
Napíšte sem do diskusie Vašu adresu, pošlem Vám tú Vašu vysnívanú drevenú misku ako symbol Vašej nevšímavosti. Ani sa nenazdáte ako sa Vám jedného dňa hodí, pretože ako ste sa (ne)zachovali k starenke Vy, tak sa to vráti Vám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chien

Ráno keď vstaneš, pozri do zrkadla a spýtaj sa. Čo by som urobil v tej čakárni? A úprimne si odpovedz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ty si aký múdry? Rada by som ťa videla ako by si sa zachoval v takej citlivej situácií . Tá starká by to mohla brať ako urážku, že sa nechceš dívať na ňu. Iná vec je keby si sa jej prihovoril, ale čo by si sa jej opýtal? Asi by som skôr oslovila sestričku, aby sa o ňu viac zaujímala. Od nej by to prijala ako normálnu starostlivosť personálu... Nemyslíš?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Určite by som sa...

...nezachoval tak nevšímavo ako o sebe píše autorka. Normálne, obyčajne by som sa tej starenke prihovoril a súčasne by som sa sestry spýtal, či nepotrebuje napríklad nejakú pomoc. Naviazať rozhovor je to najjednoduchšie.
Vľúdne a prívetivé slovo ešte nikoho nikdy neurazilo. Skôr poteší a vari aj vzbudí záujem. Dobrým slovom sa dá všeličo dosiahnuť, a u lekárov, v čakárňach, to platí o to viac.
Takže, opakujem, prihovoril by som sa starenke a oslovil by som sestru. Na to sa nepotrebjem pozerať ráno do zrkadla.
To sú moje odpovede pre "lulla" a pre "akrobarb."
Mimochodom, nepotykali sme si, takže tak.
+++
V kadejakých nemocničných čakárňach, v poliklinikách a aj na lôžkových oddeleniach som si už prežil nejaké tie dlhé - predlhé hodiny, dokopy dni a týždne. Takže viem ako to tam chodí a viem aj to, že býva celkom normálne keď sa ľudia medzi sebou dajú do reči. Nikto proti tomu neprotestuje.
Najjednoduchšie ale je "zahľadieť sa" do mobilov, tabletov alebo novín a nič a nikoho si okolo seba akože nevšímať.
To sú také "autobusové scenáre" keď do autobusu pristúpi niekto starý alebo niekto o palici prípade s barlami a "odrazu" všetci čumia z okien alebo ženské náhlivo niečo "hľadajú" v kabelkách. Mládež to má celkom na háku, lebo majú v ušiach drôty a hustia si do mozgov kadejaký hip-hop, Ortel, rap, Smatanovú a pod. Mne nerobí problém vstať a pustiť niekoho sadnúť si, podobne mi nerobí problém zachovať sa tak v čakárni u lekára. Nedávno som bol na nejakých preventívnych vyšetreniach a pokojne som pustil do ambulancie dvoch pacientov ktorí prišli až po mne, lebo som vedel, že ešte budú musieť stíhať dôjsť na autobus, pričom ja som bol doma - len pol hodinky chôdze od domova. Hlava mi preto neodpadla.
+++
Autorka kritizuje nevšímavosť k starým ľuďom - ale sama sa zachovala nevšímavo, dokonca ani sa nepokúsila o nejaký "risk" tým, že by sa uslzenej starenke a sestre prihovorila. Mne sa jej ňou opísané počínanie nepáči.
Samozrejme - jej tu naklikávate karmu, lebo "ach, aké dojemné...!" a mňa mínuskujete, lebo "fúúúj, aký trúfalec!" Tak si len klikajte, nevšímavci ľudských bytostí.
3/3
+++ https://www.youtube.com/watch?...
+++ https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chien, co si napisal, do pismena suhlasim...
Az na jeden bod, kde sa dozadujes netykania.
To je len slovensky nesvar, ze sa tu niekto dozaduje vykania na nejaky nick, z ktoreho sa neda poznat pohlavie, vek a ci sa so mnou nerozprava robot.
Najviac sa smejem, ked neosobny nick vycita osobnemu nicku, ze ten sa schovava za anonymitu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prepáčte Monsieur Chien za to tykanie, už sa to nezopakuje.
V niečom máte pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo riešite pacientov, ktorí len čakajú na vyšetrenie? Personál je tam od čoho? Sú predsa vyučení v tej oblasti... Každý má za niečo plat aj zodpovednosť. Nie všetci vieme ako pomôcť aj keď chceme
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na margo starých ľudí v nemocničných zariadeniach: Plačú, pretože nechcú do nemocníc, boja sa, že umrú. Určite preto plakala aj starenka z článku. Ak si taká empatická, prečo si sa s ňou nešla porozprávať, priviesť ju na iné myšlienky a popri tom ju nebadane prikryť? Starší ľudia sa chcú rozprávať, vyžalovať. Mala si času dosť, mohla si napísať článok o tom, že si jednej chorej babke spríjemnila čakanie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME