Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo potrebuje "Plavčanova" reforma školstva? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Palvčanova reforma,

sa potrebuje ZBAVIŤ Plavčana!!!
Neviem, ktory ko..t, nominoval tohto podvodnika za ministra!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uciace sa Slovensko....

cely text vid https://www.minedu.sk/data/att...
.
nejako prezijeme, prelezieme, 'precikame' tie pravidla
.
provincne univerzitky zostanu zachovane; garanti odborov mozu prist aj z praxe (netreba zdlhavy akademicky proces na ziskanie profesury), penazi samozrejme nebude (ak len, tak z EU fondov - nech Hospodin stedro nadeli!), bujna siet vysokych skol Slovenska sa vyrazne redukovat nebude....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

na margo - bujna siet VS

Pan Iliaš, čítali ste ústavu SR? Konkrétne článok 35 - "Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ..." ako chcete zabezpečiť ústavné právo občanov SR na vzdelávanie (aj na VŠ, samozrejme) bez "prebujnelej" siete vysokých škôl? Či nejakých 150 tisíc študentov nasťahujeme do BA, KE, ZA, ZV a PO?

Som presvedčený, že aj provinčné univerzity budú musieť ostať zachované. Pre tých, pre ktorých takáto úroveň vzdelania bude dostatočná. Čo ale návrh vôbec nerieši je otázka zabezpečenia elitného vzdelávania.

garanti z praxe - prečo by niekto, povedzme z IBM, povedzme po 20-tich rokoch praxe, nemohol prist na techniku do BA, ZA alebo KE a garantovat nejaký odbor? Prečo by nemohol prísť profesor z USA (kauza medializovná pred 2-4 týždne dozadu) a garantovať odbor na slovenskej univerzite? Prečo musí začínať ako odborný asistent?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie. Vysoké školy sú výberové školy. Má ich študovať tá časť populácie, ktorá na to má . Teda asi 4-5% populácie. A správne ste citovali článok ústavy ....Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň.... Každý nech si slobodne zvolí to svoje povolanie a nech sa naň pripravuje. Ale tých 60% vyštudovaných na úrade práce , znamená že to je ich profesia ? A oháňať sa tým, že oni študovali a majú nárok na primerané vzdelanie ... Kolľko politológov dokáže absorbovať ekonomika ? a Koľko iných potrebných profesií typu mediálny poradca ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prpeáčte

kde ste zobrali číslo 4-5% populácie? Hovorí Vám niečo pojem masifikácia vysokoškolského vzdelávania? Procesy, ktoré sa dejú v tomto smere vo svete. O čom sa diskutuje v príslušných komunitách?

A ešte - čo má 60% vyštudovaných na úrade práce spoločné s ústavným právom? Okrem toho, že tu nefungujú určité mechanizmy. Ale to, že nám nefunguje štát ešte neznamená, že sa môžu porušovať články ústavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To že EU má plán mať 40% vysokošklsky vzdelaných ľudí je síce pekné, ale má na to asi 5% populácie. Ostatných vyrobíme - masmediálna komunikácia, sociálna práca, mamažment a riadenie, poilitológia... Platíme im školy ( sú grátis) a potom ich platíme prostredníctvom úradu práce. A platíte to aj vy z vašich daní a tieto peniaze by mohli byť použité práve na skvalitnenie školstva pre tých, ktorí na to majú. A na záver, nepovedal som, že sa majú porušovať články ústavy. Len som povedal, že sa treba vrátiť k náročnosti VŠ ako to bolo v minulosti a nie vytvárať nové dedinské vysoké školy typu masmediálny poradca, kde garantom štúdia je jeden profesor pre pol republiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte raz sa opýtam

kde ste zobrali číslo 5% populácie, lebo na to ste neodpovedali. Ak sa totiž bavíme o systéme, ktorý tu bol pred cca 25-30 rokmi, ktorý M. Trow nazýva "elitný" podľa ktiréria - 15% populácie, tak ten je jednoducho prekonaný. SKúste si o tom niečo prečítať.
Nie, EU nemá plán mať 40% populácie VŠ vzdelaných ľudí, jednoducho je to svetový trend. Pozrite sa, koľko ich má napr. Južná Kórea, koľko chce dosiahnuť Austrália a pod. Treba ale jedným dychom povedať, že vysokoškolsky vzdelaným človekom je absolvent prvého stupňa VŠ vzdelávania, teda bakalár. A tu sa rodia tie vysoké percentá :)

Náročnosť - áno, prečo nie. Na to sú potrebné fungujúce systémy zabezpečenia kvality, (asi) potvrdené externými autoritami. Tu sme sa zhodli :)

Len si musíme uvedomiť, že všade na svete sú horšie a lepšie školy a takto to vždy bude aj u nás.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

čl.42 Ústavy aby sme sa konečne vyhli demagógii
Každý má právo na vzdelanie. Školská dochádzka je povinná. Jej dĺžku po vekovú hranicu ustanoví zákon.
(2) Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných
školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách

Nič viac netreba rozoberať. Právo na štúdium na VŠ je podľa ústavy podmienené schopnosťou študenta a možností spoločnosti .Nie je to teda jeho automatické PRÁVO. Rýchlokvasné školstvo nespĺňa nič okrem cicania štátneho rozpočtu. Riešením je redukcia škôl ktoré nespĺňaju základé parametre VŠ. Odstavenie súkromných , ktoré produkujú (neučia, nevzdelávajú) absolventov, posilnenie učňovského školstva a stredného odborného.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prosím Vás, čitajte, čo je napísané

"Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných
školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách"

píše sa o schopnostiach občana a možnostiach spoločnosti ohľadom BEZPLATNĚHO vzdelávania a nie o intelektuálnych schopnostiach študentov.

Uveďte, prosím, čo sú základné parametre VŠ. Najlepšie VŠ na svete sú súkromné.

A neťahajte, prosím, do mojich pripomienok o VŠ stredné odborné školy.

Mimochodom, učňovky už formálne ani nemáme. Za chvíľu ani prakticky. Predstava murára s kelňou patrí pomaly do minulého storočia. Namiesto sústružníkov máme NC stroje. Prepodkladám, že uznáte, že z "Jožka" s IQ 80, ktorý by sa pred 40-imi rokmi vyučil za murára, operátora NC stroja vychovať nevieme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cca. 5% populacie dosahuje IQ nad 135. Osobne si nemyslim, ze len tito ludia maju na to vystudovat vysoku skolu. To by nam potom chybalo sialene mnozstvo ludi nutnych v profesiach, kde VS treba. Osobne si myslim, ze cislo 40% nie je prestrelene, obsiahlo by to tu cast populacie ktora ma IQ nad 110, co su ludia schopni vystudovat VS.

Pointou vzdelania a jeho kvality je dosiahnut lepsi vysledok pri horsich podmienkach. A to by malo byt ucelom plosneho vzdelania. Vzdy je lepsie aby boli ludia vzdelani viac ako by mali byt vzdelani menej. Otazka je ako menej inteligentnych ludi mozeme vzdelat lepsie a viac, aby dokazali vykonavat narocnejsiu profesiu?

Mozno aj pred 100 rokmi nebolo treba vediet citat k tomu, aby clovek mohol pracovat a zarobit si na zivobytie, dnes je to absolutny zaklad. Mozno o 100 rokov to co sa dnes ucime na VS bude absolutny zaklad pre celu populaciu. Buducim generaciam nemozme odopierat vzdelanie.

Pozrite sa na sucastne trendy. Vysoka nezamestnanost a pritom nedostatok kvalifikovanych pracovnikov. Proste uz nie je dopyt po menej vzdelanych ludoch a ted dopyt sa bude iba znizovat. To ze z VS vychadzaju ludia malo vzdelany je uz ina vec. Je to uz otazka ako urobit skolstvo kvalitnejsie. Nie je to dovod na to zmensit pocet studentov.

Ja som vystudovany politolog, a zamestnala som sa do dvoch tyzdnov ako som si podala prvu ziadost. Na urade prace som nebola, ale nie kvoli mojmu studiu, ale kvoli tomu ze som nadpriemerne inteligentna. Problem je v tom, ze sucastne skolstvo nedokaze poskytnut nic naviac ludom ako ja. A ked nedokaze sucasne skolstvo vyuzit schopnosti nadpriemernych ludi, takzko moze nejako posunut tych priemernych a podpriemernych... Ale hodit ich cez palubu nie je riesenie. Nezabudni, ze kopa nevzdelanych a chudobnych ludi bude aj pre teba problem. Koho myslis, ze tito ludia budu volit?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tlieskam

hovorite mi z duse, akurat ja by som to takto nedokazal naformulovat. Asi to bude tym, ze som "technik" :), teda nie absolvent spolocensko-vedneho odboru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď pologramotní vyštudujú kadejaké sociálno - etnologicko - politologické odbory na okresných univerzitách - to je príprava na povolanie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kde ste zobrali, prosím, že

tí, čo vyštudovali "kadejaké sociálno - etnologicko - politologické odbory na okresných univerzitách" sú pologramotní? Títo ľudia majú maturitu. Ináč by sa na VŠ nedostali. Pokiaľ sú skutočne pologramotní, tak máme problém s kvalitou vzdelávania na SŠ a poďme ho teda riešiť.

Takže áno, na začiatku svojej kariéry, po skončení SŠ sa rozhodli, že ich profesia bude sociálna práca, etnológia, politológia. Či vari chcete "nasadiť" smerné čísla? Vy ste ten osvietený, ktorý povie, koľko akých odborníkov potrebujeme a zabezpečí ich pre SR? Nech sa páči, začnite na lekárskych fakultách. Lekárov už teraz vraj chýba neúrekom a tí čo skončia bežia hromadne do zahraničia. Tak dajte, prosím, nejaký návrh, ako tento problém (z opačného konca problémov) vyriešiť cez "smerné čísla".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tí lekári asi odchádzajú do zahraničie preto, že tam majú lepšie podmienky na svoju prácu nehovoriac už o tom, že sú lepšie platení. Oni neodchádzajú na Ukrajinu. Prečo neodchádzajú právnici ? Možno preto, že si vytvorili podmienky také ktoré im vyhovujú aj platovo, nakoniec polovica parlamentu sú právnici. Ak sa zmrazujú platy tak sudcom a prokurátorom nie, pretože tí by ihneď zmrazenie žalovali na súde a kto by o tom rozhodoval. No zas sudca. Ak chce lekár vyšší plat musí štrajkovať a možno mu trochu pridajú, lebo musia. O učiteľoch škoda aj hovoriť. Tí môžu štrajkovať koľko chcú nik ich neberie vážne. Porovnajme si platy sudcov, lekárov a učiteľov. Kto je pre bežného človeka potrebnejší ? Sudca ? S tým príde do styku tak možno 10% populácie, ale lekára a učiteľa potrebuje každý. Takže preto asi tí absolventi lekárskych fakúlt odchádzajú do zahraničia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale ja som sa nepýtal, prečo absolventi

lekárskych fakúlt odchádzajú do zahraničia. To všetci dobre vieme.
Pýtal som sa, ako v systéme, ktorý je otvorený, máme určiť koľko študentov má študovať daný odbor. Na toto som zatiaľ odpoveď nedostal
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale nech všetky deti študujú

ale kto to utiahne ? to najbližšie sa potom dôchodcom pridá nie 1,90 € ale 90 centov. Mám dojem, že ako dopadli testy deviatakov, dnes správa, že v prírodovedných predmetoch za nami len Čile a Mexiko, tak by dopadli aj testy vysokoškolákov. Tak načo takúto nízku úroveň pre všetkých ? Či aby sa učinilo zadosť ústave ? A potom polovica odíde, pretože nemá prácu. Zaplatia ti odídení za to, že tu vyštudovali ? Alebo ich zamestnávateľ ? Myslím si, že štúdiom aspoň u 1/3 sa odkladá nástup do zamestnania. A zase, čím viac študuje, tým menej nezamestnaných, a to celkom vyhovuje, nech sa postarajú rodičia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

odklad nástupu do zamestnania - globálne to platí len na začiatku, keď sa tá zmena udeje. V súčasnosti už nie.

Kto to utiahne? No, ja neviem. Ja len vychádzam z textu ústavy. Pýta sa niekto, kto utiahne drahú zdravotnp starostlivosť? Jednoducho je povinnosťou štátu ju zabezpečiť. Nezabezpečil? Porušuje ústavu.
A keď sa už bavíme o tom, kto to utiahne - veď ústava umožňuje spoplatniť VŠ vzdelávanie. Tak si povedzme, že na to nemáme a teda to musia zaplatiť tí, ktorí chcú študovať. Podobne, ako je to často so zdravotnou starostlivosťou. Ale potom všetci. Nie len niektorí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Žiadna reforma nebude, ak ju učitelia neprijmú za svoju. A čo prijmú preťažení, frustrovaní, málo platení a byrokraciou preťažení učitelia za svoje? Ďalšie povinnosti? Učiť osadníkov s IQ 50 v normálnych školách v rámci "inklúzie"? Sami si kopírovať učebnice a robiť pracovné listy, ktoré žiaci bez záujmu hodia dom koša?
V spoločnosti, kde VŠ zadarmo rozdávajú diplomy, chcete robiť reformu školstva?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K+

P.S. V ramci tzv. inkluzie nejde len o romske deti,ale aj deti s roznymi psychiatrickymi dg. Mat v triede napr.4 take deti,tak ten pedagog by neraz mal byt kuzelnik a terapeut v jednom.Poznam relativne vela ucitelov a mnohi rozpravaju fakt paradne historky. Samotni rodicia neraz nezvladaju vlastne deti,ale pedagog musi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Mistrík, ak dajú učiteľom platy 2000 €, tak všetko to čo ste napísal a čo požaduje "reforma" zvládnu šmahom ruky. A potom sa zobudíte a ......
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: UMB Banská Bystrica: Sexizmus a bossing za múrmi univerzity? 2 285
 2. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 2 265
 3. Slavomír Repka: Tretia veta Bugárova a jej použitie v praxi 1 518
 4. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 1 370
 5. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 1 225
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čižnár zisťuje, prečo vyšetrovanie nehody sudcu viazne. Posudok sľubujú mesiace 1 184
 7. Martin Ondráš: Farmári, takto Vás štát ľahko zomelie 870
 8. Martin Kajzer: Vlastná skúsenosť s bohom 846
 9. Jozef Drahovský: Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty 833
 10. Milan Buno: Aké boli ženy a lásky Ernesta Hemingwaya? 770

Rebríčky článkov


 1. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 2. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 3. Martin Turčan: Jane Goodland
 4. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 5. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 6. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 7. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče
 8. Vladimír Krátky: Birmovaný súdruh .
 9. Denis Jacko: V kľúčovej dierke
 10. Attila Vörös: Návod: ako na prehliadku mesta pohodlne a príjemne!

 1. Nespokojní farmári na hodinu zablokovali bratislavský most SNP
 2. Farmári odišli z vlády sklamaní. Matečná hovorí o prepojení na kriminálnikov
 3. Spod lavíny na zjazdovke vo Švajčiarsku vytiahli štyroch ľudí, jeden z nich neprežil
 4. Fico opäť zaútočil na Kisku: Je rovnaký ako Bašternák
 5. Koľko kľukov zvládnete? Našli hranicu, za ktorou klesá riziko porážky a infarktu
 6. Firma, ktorá robila strop, čo sa zrútil: Čo my máme s kolaudáciou?
 7. V centre Nitry bude problém nakúpiť potraviny
 8. Odvrátila tri mečbaly. Kužmová po životnej výhre pridala ďalší triumf
 9. Pozrite si, ako vyzeral najjasnejší supermesiac tohto roka (fotogaléria)
 10. MŠK Žilina do jedného z jarných zápasov vybehne s jedenástkou odchovancov

 1. Akí ľudia nám tu chcú "chrániť" štátne symboly?
 2. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 3. Keď som sa to dozvedel, zostal som zdesený
 4. Birmovaný súdruh .
 5. Mistrík s Čaputovou sa hádajú: Mikloško chce do rozhádanej politiky vniesť pokoj
 6. Mistrík a Čaputová sa chovajú divne a neslušne: Aj Fico pre chorobu nechodil na súd
 7. Francúzsky parlament zrušil kategóriu matka a otec na úradných listinách.
 8. Dva odtiene liberalizmu a pomsta v pozadí
 9. V Burkine Faso džihádisti zavraždili saleziánskeho kňaza
 10. Útoky na kostoly po Európe treba klasifikovať ako teroristický čin

Už ste čítali?