Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z roka na rok býva ťažšie naladiť sa na Vianoce. Ako to robím ja? Tu nájdete zopár tipov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

V mojom veku sa už na Vianoce...

...nejako extra nepotrebujem nalaďovať. Vianoce sú viac menej pre deti, ony z nich majú mať najväčšiu radosť.
V rámci ochrany vlastného zdravia v jeho širokospektrálnom ponímaní sa vyhýbam predvianočným zhonom v nákupných centrách, vyhýbam sa reklamám, nesledujem televíziu - nemám televízor.
Čerstvé zamrazené pstruhy a domáca klobása sú pripravené, tých pár položiek základných potravín nakúpim aj v samoobsluhe.
Nerozumiem tej všeľudovej mánii vianočných upratovaní. Ak si v obydlí udržiavam poriadok priebežne celý rok, tak pred Vianocami stačí povysávať. Možno aj oprať záclony, ale umývanie okien v tomto chladnom počasí mi príde ako zbytočný hazard so zdravím a s dobrou povesťou v okolí.
So stromčekom sa nenamáham, pretože už roky mi dobre slúži pekná strieborná jedľa z Číny, samozrejme umelá. Ozdoby mám ešte staré, pekné a spomienkové. Na bonboniéry a cukríky či salónky nie som, takže s týmto starosti odpadajú.
Vianočnú náladu si spravím prehratím nejakých klasických a vynikajúcich albumov. Nemám rád tie kadejaké gýčové "vianočné" a "christmas" - radšej zvolím niečo netradičné a v tejto diskusii asi aj neznáme, napríklad
https://www.youtube.com/watch?...
Cez deň si ku krbu nanosím drevo, večer zapálim oheň, zhasnem svetlá, zapálim si cigaru a nalejem kvalitné francúzske červené víno. Pivo nepijem, pivo pijú len nemecké ošípané :-)
K tejto atmosfére, doplnenej obloženými jednohubkami s loveckou salámou alebo slanými dolkami s kaviárom, sa dobre hodí započúvať sa napríklad do
https://www.youtube.com/watch?...
alebo
https://www.youtube.com/watch?...
a
https://www.youtube.com/watch?...
atď...
+++
U nás je napadaného snehu, v noci mrzne, cez deň mrzne, a tak je čas pomyslieť aj na vtáctvo nebeské a vyložiť im kŕmidlo za okno a nasypať slnečníc. Vlani ich zjedli vyše dvadsať kíl. Preto tu v lete nebolo ani jednej muchy.
+++
https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozdravujem Vás,

a hneď v úvode veľmi pekne ďakujem za diskusnú vsuvku, ktorej nechýba nič, čo od komentárov očakávam, keď diskusný príspevok dopĺňa samotný článok, nielen môj ale tak celkovo - blogy, články, komentáre. Ďakujem! :)
Skôr, ako som si prečítala, čo ste napísali, klikla som si na hudobný odkaz, ktorý je príjemným doprovodom k čítaniu, či vianočnej nálade... Ostatné si prehrám neskôr, pretože ten prvý vystihuje predvianočnú ale aj vianočnú pohodu. ;)
Apropo, zamrazený pstruh už nikdy nemôže byť čerstvý. :)
Podľa toho, ako ste opísali Vaše vnímanie Vianoc či rituály - veď Vy ste aký romantik. :) Ďakujem za pekný príspevok. Potešil ma, ako dnes ráno jeden pán, ktorý sa tiež kochal rannou námrazou ako, a s pôžitkom mi porozprával jeden príbeh spätý s Vianocami, a ja som si tak pomyslela, či sa to tak náhodou nebol sám Mrázik. Ešte raz ďakujem, prajem Vám naďalej harmóniu, aby ste nikdy nestratili zmysel pre pôžitok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na margo Vianoc u cteného pána Chiena - zarážajúca skutočnosť: Nie je vraj nemecká ošípaná, ale jednohubky si dá s loveckou salámou. Najdôležitejší fakt: je sám!!! To hádam stačí na vykreslenie jeho koloritu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nviem, na základe čoho sa domnievate,...

...že som na Vianoce sám. To nie je pravda. Mám rodinu s ktorou tie hlavné sviatočné dni prežívame spolu. Mám aj priateľov a známych, s ktorými sa pomedzi sviatky stretávame. Mnohí z nich dlhodobo žijú v zahraničí a preto sú naše stretnutia v podstate len raz do roka vzácne a zaujímavé.
+++
Článok autorky je o prípravách, "naladení sa" na Vianoce. Nie je o prežívaní Vianoc. Aspoň tak som to pochopil. Autorka v ňom neopisuje ako prežíva konkrétne dni vianočných sviatkov, ale ako sa na ne pripravuje. Tak som si dovolil prispieť, na jej výzvu, do diskusie. Samozrejme aj ja sana Vianoce pripravujem, ale nevidím jediný dôvod na to, aby som podliehal nesmiernemu vonkajšiemu tlaku na to, "aké Vianoce majú byť." Ten tlak na nás vyvíjajú všadeprítomné reklamy, zhon, nepochopiteľné nákupné horúčky, besniace televízne programy a pod. Čo je na tom zvláštne a nepochopiteľné, že sa viem tomu všetkému vyhnúť? Ak to nedokážete Vy, tak to nie je môj, ale Váš problém.
Človek si musí svoje dni zariadiť podľa seba a podľa toho, ako to vyhovuje jemu a jeho najbližším. Preto nevidím dôvod aby som podliehal kadejakým "vianočným módam a trendom." V súvislosti s Vianocami máme v rodine už dlhé desaťročia zaužívané tradície (napríklad čo sa týka vianočných pokrmov) a tie nám vyhovujú. Nikoho do nich nič nie je.
Sedím vo svojej južnej pracovni a počúvam ticho, ktoré sadlo na krajinu za oknami spolu s tmou. Za chrbtom mám neveľkú kachľovú pec, v ktorej praská horiace drevo. Popíjam kafé so smotanou a pofajčievam aromatizovanú cigarku. Vládne tu ako keby vianočná atmosféra, ale to je vďaka pokoju, tichu. Vonku mrzne a je sneh. Ak to takto vydrží do Vianoc, budú to pekné sviatky.
+++
@autorka - lístie lesa: Ďakujem za komentár k mojim slovám. Možno som romantik, neviem to posúdiť. Určite sa ale vyhýbam hlučným a chaotickým miestam, pretlaku ľudí a pod.
S tým pstruhom je to takto: Chodievam pstruhov kupovať priamo k rybárom, do takej rybej "stanice," kde mi vylovia kúsky aké chcem. Potom ich vypitvú, zaplatím a mám čerstvé ryby. Doma ich len uložím na ľad do mrazničky. Ryby takto kupujem tesne pred Vianocami, takže sú čerstvé.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobre ste to pochopili - tento blog nie je o tom, ako trávim Vianoce, ale ako sa na ne pripravujem. :)
Ešte cca do takej mojej dvadsiatky nám každý rok, asi tak dva týždne pred Vianocami, vo vode plával kapor. A potom na štedré ráno... ehm, to som vždy utekala von. Osobne som kapra nikdy nejedla, a ostalo mi to dodnes. Obdivujem, ako sa niektorí dokážu vyhrať s každou kostičkou, až labužnícky cmúľať. :) To len tak pomimo... Ale i tak si myslím, že zamrazené čokoľvek už nie je čerstvé. ;) Ale tak zase, aby som nebola zlá, pstruha ste nekúpili pol roka pred konzumáciou, tak bude o niečo čerstvejší aj zamrazený. ;)
A ešte raz ďakujem za diskusiu. Sa mi páči, že sa viete rozpísať - mohli by ste písať aj blogy, máte veľmi slušný až spisovateľský prejav a bohatú slovnú zásobu. ;+)
Pekný a pohodový deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážené a milé lístie lesa...

...ďakujem Vám za prekvapujúci a milý kompliment na záver, starosvetsky by sa žiadalo povedať, že až pukerlík... Veľmi ste ma potešili a spravili ste mi úprimnú dobrú náladu - napriek tomu, že vonku je tma, zima a hmla.
Vždy som mal rád slovenčinu, literatúru domácu aj svetovú, čítanie je mi stále záľubou. Zamyslím sa nad sebou a možno sa mi podarí objaviť v sebe nejaký autorský literárny "talent."
+++
Aj Vám prajem pekné a príjemné dni.
A k tomu niečo príjemné na počúvanie:
https://www.youtube.com/watch?...
;-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

asi žijem v inom svete,

ale ani pred Vianocami som nezažila v obchodoch niečo podobné, ako opisuje článok - krik, strkanie, či dokonca boj o potraviny... Preboha, aký boj, keď tovaru sú plné pulty... :-) Že sú o niečo dlhšie rady ako napr. pred predĺženým víkendom beriem ako realitu... Niekedy ako keby sme chceli vopred sami sebe pokaziť náladu - úplne zbytočne a malicherne...
A je zábavné prečítať si, že si niekto balíčkom lineckých keksov z obchodu chce vyvolať vianočnú náladu. Upiecť zopár lineckých hviezdičiek, medovníkov či medvedích labiek, ktoré nám možno prinesú spomienky na detstvo, lebo ich pečieme len na Vianoce a ktoré zároveň krásne prevoňajú celý byt, zapálená sviečka, hudba, v ktorej nemusia zrovna vyzváňať rolničky, ktoré povinne počúvame v obchodoch - a možno príde aj pohoda na duši - a s ňou aj to "naladenie" sa na Vianoce...
P.S. Aj keď nechcem odpisovať, Monsieur Chien, ale vynikajúco funguje aj ten pohárik dobrého červeného pri praskajúcom ohni v krbe :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je fajn, že ste v obchodoch niečo také nezažili. Ja som už niekoľko neprimeraných incidentov a hysterických výstupov na predajni videla, a nebol to pekný pohľad. Nákupným centrám sa, síce, snažím vyhýbať, ale niekedy tam ide na nákup aj naša rodina.
Nemám rada ten vzduch, klímu, davy nakupujúcich, ale keď už musím, som svedkom niečoho takého ako je súboj o posledné balenie tovaru, viem sa uprieť k tomu, čo poteší a neznechutí. A áno, je nesmierne dôležité, nenechať sa zdrapiť - teda stiahnuť tým chaosom, poprípade negativizmom - mne sa to celkom darí. Iba si tak pomyslím, že keby sa tak videli v zrkadle.
A keď, napríklad, čakám v dlhej rade s cieľom, dostať sa k pokladni, a vidím, ako platiaca pani kričí na pokladníčku, lebo nesedí cena tovaru (za čo pani pokladníčka ani nemôže) a pani platiaca len to svoje hu-hu-huláka, keď prídem alebo prídeme k pokladni, prehodím s ňou zopár slov, poprípade jej poviem, že jej prácu (a čo všetko musí prekusnúť) obdivujem.

Kúpa lineckých koláčikov: Zábavné ani nie, ale viem, ako ste to mysleli. Niekedy, totiž, píšem aj čosi pomedzi riadky, ale nie vždy je to viditeľné. :) Prvá polovica článku je práve o tom, čo vidím, počujem, dočítam sa. Mnoho, mnoho ľudí sa v posledných rokoch nedokáže naladiť na vianočnú nôtu, preto tento blog. Ak som navnadila aspoň niekoľko duší, som o to šťastnejšia. To bolo mojim zámerom, pretože mi to občas príde ľúto, že ľuďom chýba pred-vianočná atmosféra, ten pocit, stav duše, stíšenie, že ju tak zúfalo hľadajú, až ju míňajú...

Súhlasím, vianočné pečivo prevonia celý domov. Je to také identické.
V tomto období mám veľmi rada rozprávky, staré príbehy, keď môžem počúvať nejaké tie dávne príbehy, keď si čítavam o ľudových tradíciách a zvyklostiach. alebo čosi vyrábam, pre mňa je toto obdobie čarovné, teším sa. :)

Ďakujem za reakciu. Prajem pohodu večera :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja neviem, ale zatial som nikdy nemal

problem "preladit" ci "naladit" sa do vianocnej nalady, a to uz bude mnoho, mnoho dekad zazitych Vianoc. Jednoducho to pride samo, s rodinou, ozdobami, ktore sme nazbierali za tie dekady (od starorodicovskych z 1930-tych rokov, cez rodicovske z 1950-tych rokov az po sucasne) a ktore vzdy vlastnorucne rozvesiam vonku aj vovnutri. Prenieslo sa to aj na nase deti, nie je to vobec pre nikoho o darcekoch, ale o nalade a ocakavani tohto carovneho obdobia, pokoji, rodine, ktora uz ma zauzivane tie svoje Vianocne ritualy, ktore si vyzaduje. Treba sa vyhnut obchodom od polovice novembra do polovice januara aby sa to nepokazilo a uzivat si Vianoc...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S radosťou sa dočítam, keď nachádzam ľudí, ktorí sa bez problémov dostanú do vianočnej nálady. U nás doma už nieto žiadnych zdedených ozdôb, posledná - taká z detstva - tú som rozbila vlani. Bol to taký starý trpaslík, čo sa mal podobať na Mikuláša. Keďže ja som taký, no, ehm, starožitník, mám rada dávne veci, ktoré majú svoj príbeh, preto teraz po večeroch vyrábam naše prvé vianočné ozdoby a dekorácie, ktoré budú už príbehom mojej vlastnej rodiny... :) No, ešte nič a už som dojatá. Aj o tom je toto obdobie. Je to krásne a som rada, že je nás viac takých...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pri pravujem Vianoce pre

2,5 rocnu dcerku. Vyrabali sme Mikulasa z papiera, zdobime papierovy stromcek, piekli sme medovnicky, potom sme ich zdobili. Pozrieme si kreslene rozpravky s motivom Vianoc, pustame si Rolnicky a spievame. Posledny tyzden sme "ficali" na Mikulasovi, v nedelu sa s nim stretla a pred chvilou si poprezerala darceky z cizmicky, ktoru sme vecer davali na okno, pre pripad, ze Mikulas pojde v noci okolo :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak na toto sa teším aj ja, keď moje dieťa dorastie. Na spoločnú tvorbu, čas strávený hrami či výrobou nejakého domčeka a pod., rozprávanie, rozhovory, čítanie. Môjmu dieťaťu tiež spievam, zatiaľ spieva iba svojským spôsobom, ale baví ho to rovnako ako mňa. ;) Prvé jééé namiesto jéééj na prvú mikulášsku čižmičku bolo pre mňa prekvapenie od Mikuláša ako od života. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ranné adventné roráty len za svetla sviečok a kahancov v rukách detí i dospelých, tichá omša bez zvukov mohutného organu - to je zdroj vnútorného pokoja a radosti, čo predchádzajú Vianociam. A potom aj ostatné - vianočné upratovanie, ktoré vonia inak ako v iné časti roka, vôňa koláčikov, medovníkov, aj konárikov ihličia vo váže, ak je stromček umelý. Chýba mi iba vrzganie snehu pod nohami - toto v čase môjho detstva v tomto období už bolo. (http://krupova.blog.sme.sk/c/3...)
Prajem pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nám na Kysuciach

tento rok to vŕzganie snehu pod nohami nechýba, každé ráno aj večer na prechádzke so psami - hotová vianočná idyla ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj moja sestra, ktorá býva na hornej Orave, sa vytešuje z poriadneho snehu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To si vystihla - mám to tiež - s tým upratovaním pred Vianocami. Aj keď človek upratuje priebežne počas celého roka, to pred-vianočné je iné, oveľa dôkladnejšie - možno to tak vnímam práve vďaka tým pocitom, ktoré sa s ním spájajú. Fakt, tá čistota vonia predsa len inakšie... :) A v závere, na čerstvo omyté okno, prichytím papierové snehové vločky a iné dekorácie, ale najmä tie vločky. :ď) Vtedy u mňa nastáva niečo výnimočné... Ale - je to najmä o tej tichosti, spomalení, pokore a láske... A hoci nie som veriaca, prihováram sa..., myslím na..., vysielam myšlienky..., je to nádherné.
Agátka, ďakujem za článok aj reakciu. A pekne pekný večer ešte. : )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

P o z n á m k a:

Odpíšem všetkým. Mám teraz nejakú prácu, a keďže na čítanie sa potrebujem sústrediť a odpovede nechcem len tak odfláknuť, alebo stroho poďakovať, tak budem reagovať až v príhodnej chvíli. :) Ďakujem za pochopenie...
Prajem Vám čarovný pred-vianočný čas, aby ste boli aspoň taký šťastný ako ja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak vidíte: oprava - takí šťastní (keďže teraz nevykám, ale prajem v množnom čísle)
Pekný mikulášsky deň :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž,

Vianoce a ich povestné čaro si musí každý človek vytvoriť sám v sebe, inak ich nemožno pocítiť.
Vianoce majú byť sviatkami lásky a pokoja. Kto si koľko lásky a pokoja sám v sebe vytvorí, toľko ho aj bude mať. Láska a pokoj sa nedajú kúpiť v obchode, darmo tam budeme hľadať.

Vianoce sú prítomnosť blízkych, vôňa ihličia, teplo z krbu, varené vínko a detský smiech. Žiadne ďalšie dary k šťastiu a pokoju nepotrebujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je príjemné zistenie, že sa v diskusii stretli ľudia, ktorí neprišli o harmóniu a súlad s čarom tohto obdobia, že sa nerozišli... :) Niet nad pokoj duše.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME