Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vek nerovnováhy: nelineárna povaha klimatickej zmeny vo svete a u nás: čo bude ďaľej? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Alexander, tie odkazy na literaturu daj do hranatych zatvoriek, nech sa to da citat. Neznaly problematiky nechape tie cisla v texte
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aby sa nezabudlo aj na iné citácie:-)

http://kravcik.blog.sme.sk/c/3...
Ten graf je milý. Vizuálne natiahnuté súčasné obdobie ako guma v gatiach. Kedy to praskne? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co si predstavujes pod pojmom

"nezvratna zmena"?

a ako by vyzeral ten spodny graf keby nekoncil v roku 2100 ale povedzme 2500 alebo 3000? budeme tu mat o 500 rokov venusu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chces naznacit, ze Alexander je bulvarny populista?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to by som si v ziadnom pripade nedovolil!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

neurážaj bulvárnych populistov takýmito prirovnaniami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze takto sa dnes robia vedecke clanky? 3 vety vyprodukovane autorom, potom citacia 3 krat dlhsia ako autorsky text a zvysok zoznam pouzitej literatury dlho ako predchadzajuci text?

Tak toto by si nedovolil ani student strednej skoly.

Je tazke nieco vymysliet vlastnou hlavou, vsakze pan vedecky pracovnik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podozrenie,

stale sa nemozem zbavit podozrenia, ze pan doktor ekologie eviduje tieto blogy ako (vedecku) publikacnu cinnost v nejakom s tych nezmyselnych EU formularov, kedze je zamestnany v Czech Globe financovanou EU...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vek nerozumu

Autor uz uplne stratil kontakt z realnym svetom:
"....viditeľné prejavy klimatickej zmeny sa začínajú zrýchľovať a stávajú sa tiež nezvratnými."
.
http://woodfortrees.org/plot/h...
.
Na zrychlovanie viditelnych prejavov klimatickej zmeny (a dokonca ich nezvratnost), treba mat velmi bujnu fantaziu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Ač, dokedy chcete klamať verejnosť o príčinách klimatických zmien? Vodná para má 10000 krát väčší skleníkový efekt ako CO2. Koncentrácia vodnej pary v atmosfére je minimálne 100 krát väčšia ako CO2. Za skleníkový efekt je zodpovedná vodná para a nie CO2. Z vodnú paru sa nedá obchodovať tak ako z CO2 a preto ju všetci odborníci ignorujú. O tom koľko peňazí pôjde na vedu rozhodujú politici a preto vedci musia tvrdiť to, čo chcú počuť politici. Obchodovanie z emisiami je iba dobrý biznis pre politikov, ktorý nemá nič spoločné z klimatickými zmenami. Kedy to konečne priznáte?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Agudův sebeklam ...

... spočívá nejspíše v představě, že v atmosféře Země může být vodní pára rozpuštěná v podobném teplotním rozsahu při jakém se s ní promíchává CO2.
Je Agudovou škodou, že si kondenzačních jevů, rozdílného spektrálního působení vodní páry v atmosféře a dalších specifik doposud nevšimnul.
Na podkladě příliš úzce vymezených podmínek mu nutně vyšel pokřivený závěr a ten navíc jakousi projekcí podsunul jako cílenou snahu jinému kdo údajně chce klamat celou společnost - ačkoliv se o to pokouší sám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžeš mi vysvetliť prečo v posledných rokoch dochádza k takým náhlym zmenám teploty. Jeden týždeň sú nadpriemerne vysoké teploty a o pár dní sú zase podpriemerne nízke teploty. Ako je možné, že skleníkové plyny nezabránili strate tepelnej energie, ktorá sa zemskom povrchu nahromadila za predošlé nadpriemerne teplé dni? Ako je možné, že prvé mrazy prišli o 3 týždne prv ako chodievali v minulosti. Ak dochádza k rekordnému topeniu arktického ľadu, potom sa nedá vyhovárať na studený arktický vzduch.
O vplyve CO2 na klimatické zmeny rozhodla malá skupinka amerických vedcov a celý svet to zobral ako samozrejmosť. Podobne ako v minulosti americký vedci tajili pred verejnosťou škodlivé účinky cukru na ľudský organizmus, teraz taja skutočné príčiny klimatických zmien.
Za klimatické zmeny je zodpovedná tenšia atmosféra. Za tenšiu atmosféru sú zodpovedné družice. Cez tenšiu atmosféru dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia a preto pri vyjasnenej oblohe teplota rýchlo stúpa. Cez tenšiu atmosféru unikne do kozmu viacej tepelnej energie a preto dochádza k tak náhlym poklesom teploty.
Možno sa ti to bude zdať neuveriteľné, ale dnešný vedci netušia ani to, od čoho závisí atmosférický tlak. Ak by bol atmosférický tlak naozaj tvorený hmotnosťou vzduchového stĺpca, najväčší atmosférický tlak by bol v oblasti kde je chladný a vlhký vzduch ktorý má väčšiu hustotu ako teplý a suchý vzduch. V skutočnosti je atmosférický tlak najväčší v oblasti, kde je teplý a suchý vzduch, kde je hmotnosť vzduchového stĺpca najmenšia. Atmosférický tlak vyjadruje silu, ktorou je atmosféra priťahovaná k zemskému povrchu. Vďaka rotácii Zeme pôsobí atmosféra Zeme proti gravitácii Zeme odstredivou silou. Z rastúcou hmotnosťou vzduchového stĺpca sa zväčšuje odstredivá sila atmosféry, ktorá pôsobí proti gravitácii Zeme a preto dochádza k poklesu sily ktorou je atmosféra priťahovaná k zemskému povrchu čo sa prejavuje poklesom atmosférického tlaku.
Existuje dostatok dôkazov, že gravitácia je elektrického pôvodu. Vďaka nesprávnemu gravitačnému zákonu je nesprávny celí vedecký model vesmíru. Bohužiaľ, väčšina fyzikálnych zákonov, ktoré sa vyučujú na dnešných školách sú iba teórie bez dôkazov, alebo za dôkazy sú považované iba ďalšie teórie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja chcem len podotkúť,

že klimatické zmeny sa diali, dejú aj sa budú diať a takisto aj na ostatných planétach v našej slnečnej sústave a pravdepodobne aj v rámci iných solárnych systémov v galaxii. Vychádzam z predpokladu že celý vesmír je veľmi dynamickej povahy a zmena a vývoj je jeho pravou podstatou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Podotýkám"

, že klimatické změny mají i svůj gradient v čase - tedy míru dynamiky.
Celý Vesmír je sice opravdu dál v dynamickém vývoji ale pokud jsou jeho změny menší než lidská schopnost je vnímat bývají opomíjené. Dnešní globální klimatická změna se však právě projevuje gradientem, který se na planetě nevyskytoval celé miliony let.

https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Podstatná je ale i vstažnost změn klimatu. Ta se na Zemi vzhledem k souvisejícím změnám podnebních pásem a biosféry týká i potravinové bezpečnosti či migračních vlivů... a ty už mohou mít dopady i s lidského hlediska velmi dynamicé. Historie i součastnost znají takto navozené mory, hladomory či války.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach jaj, paras, paras.

Gradient je vektor z parcialnych derivacii funkcie viacerych premennych.
"Gradient v case" je dost zvlastne pomenovanie pre casove zmeny teploty (funkcie jednej premennej) - asi si len chcel zamachrovat vedeckym slovickom a pouzil si slovicko ktore nerozumies, vsak?
.
Pred milionami rokov tu bolo teplejsie nez dnes. Co sa tyka teplotnych zmien na urovni dekad, tie nie sme schopni zmerat, pretoze ladovcove proxy nam poskytuje iba 500-rocne teplotne priemery. Takze to asi nebude to prave na tie tvoje "gradienty".
.
Nemame ziadne vedecke dokazy o tom, ze by sucasny vyvoj bol bezprecedetny (pretoze nevieme ako to bolo predtym).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Made my day :D

Máločo ma pobaví väčšmi, ako keď sa hlupák predvádza cudzími slovíčkami a niekto znalejší mu to dá vyžrať aj s ponožkami ;)

Takže, Paras náš milený, do kameňa si daj vytesať: clovek-by-nemel-pouzivat-cizi-termi ty-kdyz-je-nezna-suterenne-nebo-nen i-v-dobre-konvici-protoze-je-zde-ve like-rizoto-ze-to-skonci-fiakrem-ka zdy-se-tvari-jako-suvenyr-ale-vrati -se-mu-to-jako-bu-zerant

http://www.toxicards.cz/data/c...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba asi doplniť

Pre nás meteorológov a klimatológov majú klimatické zmeny 3 najdôležitejšie rozmery: 1) Veľkosť zmeny, 2) Rýchlosť zmeny a 3) Premenlivosť klímy počas analyzovanej zmeny. Je celkom zrejmé, že ako sa globálny priemer teploty vzduchu mení v 11-ročných kĺzavých priemeroch v rozsahu do 0,5 °C za 100 rokov, tak to nemá žiadne závažnejšie dôsledky na adaptačné schopnosti ekosystémov na Zemi. Tak to bolo pravdepodobne počas posledných najmenej 1000 rokov pred rokom 1900. Aj počas konca poslednej doby ľadovej (pred 12 tisíc rokmi) sa oteplilo v strednej Európe asi o 10 °C za 2000 rokov. To bola veľká zmena, no relatívne pomalá, hoci sa v jej priebehu vyskytlo dosť významné kolísanie klímy. Teraz sa oteplilo za 100 rokov takmer o 1 °C v globálnom priemere a asi o 3 °C v Arktíde a na viacerých miestach kontinentov na severnej pologuli (u nás o 2 °C). To je naozaj dosť veľa a existuje riziko, že sa do konca tohoto storočia oteplí globálne o ďalšie 2 °C (možno aj viac) a v Arktíde o ďalšie 4 °C (možno aj viac). Pokiaľ ide o podiel faktorov, ktoré vedú ku klimatickým zmenám, tak našťastie už máme dosť spoľahlivé fyzikálne merania a výpočty na to, aby sme mohli posúdiť vplyv zmien koncentrácie vodnej pary, CO2, iných skleníkových plynov, albeda zemského povrchu a bilancie energie na výpar, na tok tepla do atmosféry a oceánov. Mnohým sa to nepáči, no veci sa majú tak, že vplyv rastu koncentrácie CO2 v atmosfére má asi 55%-ný podiel na zosilňovaní skleníkového efektu atmosféry a vplyv zmeny koncentrácie vodnej pary v atmosfére určite menší ako 10%-ný. Na druhej strane, zosilňovanie skleníkového efektu atmosféry už prináša v radiačnej bilancii zemského povrchu najmenej 10-krát väčšiu zmenu ako kolísanie slnečného žiarenia prichádzajúceho k našej Zemi v časovom horizonte posledných 100 rokov. Nie je potrebné uvádzať citácie zdrojov na potvrdenie týchto faktov, každý čitateľ si ich ľahko nájde v dostupnej vedeckej literatúre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pán Lapin

Ja teda neviem, či si náhodou neodporujete sám sebe!

Uvádzate, že "veľká zmena", "relatívne pomalá", bola sprevádzaná "dosť významným kolísaním klímy" spôsobila zmenu teploty 10 stupňov za 2000 rokov. Teraz sa oteplilo, ako uvádzate, "takmer" o 1 stupeň za 100 rokov, teda možno predpokladať obdobné oteplenie o 10 stupňov za 1000 rokov.

Preboha ak zvážime tie Vaše veľmi opatrné tvrdenia o poslednom oteplení doby ľadovej, tak súčasné oteplenie bude bude asi tiež sprevádzané významným kolísaním klímy ( prečo nie?!) a bude minimálne rádovo veľmi podobné!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte raz

Na konci poslednej doby ľadovej (pred 12 tisíc rokmi) sa oteplilo asi o 10 °C za 2000 rokov v strednej Európe, globálne oteplenie bolo podstatne menšie. Príčinou bola vhodná fáza Milankovičových cyklov, čo teraz nie je ani v priblížení. Naopak, teraz smerujeme k nepriaznivej fáze Milankovičových cyklov, teda k pomalému ochladzovaniu, najmä na severnej pologuli. Napriek tomu sa otepľuje globálne takmer o 1 °C za 100 rokov (na severnej pologuli viac) a zrejme sa bude otepľovať ešte viac najmenej do roku 2100.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Lapin, môžete mi vysvetliť, ako je možné že prvé mrazy k nám prišli o 3 týždne prv ako chodievali v minulosti? Ak sa Arktída otepľuje tak rýchlo ako tvrdíte, potom by ani arktický vzduch nemal k nám priniesť väčšie ochladenie ako nosieval v minulosti. Ako je možné, že skleníkové plyny nezabránili strate tepelnej energie, ktorá sa na zemskom povrchu nahromadila za predošlé nadpriemerne teplé dni? Vďaka skleníkovému efektu by sa zmenšovali rozdiely teploty v atmosfére, čo by sa malo prejaviť menším výskytom tornád. Ak je v posledných rokoch väčší výskyt tornád, znamená to že sa zväčšujú rozdiely teploty vzduchu v atmosfére. Za väčšie rozdiely teploty je zodpovedná tenšia a redšia atmosféra. Cez tenšiu a redšiu atmosféru dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia a preto pri vyjasnenej oblohe teplota stúpa rýchlejšie ako v minulosti. Cez tenšiu a redšiu atmosféru unikne do kozmu viacej tepelnej energie a preto dochádza k tak náhlym poklesom teploty.
Vďaka nesprávnemu gravitačnému zákonu dnešný vedci nechápu skutočné príčiny klimatických zmien. Gravitácia Mesiaca pôsobí na hladinu mora približne 300000 krát slabšou silou ako gravitácia Zeme, čo znamená že nemá šancu ovplyvniť polohu vody v oceánoch. Slapové javy spôsobuje odstredivá sila, ktorá vzniká pri obiehaní Mesiaca okolo Zeme a pôsobí proti gravitácii Zeme. Vďaka odstredivej sile Mesiaca pôsobí gravitácia Zeme na hladinu mora menšou silou v oblasti nad ktorou sa nachádza Mesiac a preto v tejto oblasti dochádza k vzdúvaniu hladiny mora. Voda sa medzi morami a oceánmi prelieva podobne ako v spojitých nádobách. K vzdúvaniu hladiny mora dochádza iba tam, kde gravitácia Zeme pôsobí na vodu menšou silou. Rovnakým spôsobom ovplyvňujú hladinu mora aj družice. Vďaka stacionárnym družiciam sa voda z roztopených ľadovcov neroztečie rovnomerne do všetkých morí a oceánov, ale sa sústreďuje iba v tropickom pásme. Vďaka rozdielnej hmotnosti družíc rozmiestnených v oblasti Pacifiku stúpa pri každom ostrove v tejto oblasti hladina vody inou rýchlosťou. Ak by nedošlo nad týmito ostrovmi k narušeniu gravitačného poľa, voda z roztopených ľadovcov by sa rozliala rovnomerne medzi všetky ostrovy a nestúpala by pri každom ostrove inou rýchlosťou. Podobným spôsobom družice ovplyvňujú aj hrúbku atmosféry.
Intenzita gravitačného poľa vyjadruje množstvo gravitačnej energie, vďaka ktorej dokáže teleso v gravitačnom poli zrýchľovať. Táto energia dokáže zakriviť dráhy iba obmedzenému množstvu častíc, ktoré tvoria atmosféru. Od množstva gravitačnej energie závisí hrúbka a hustota atmosféry. Umiestneným družice na obežnú dráhu sa nezväčší množstvo gravitačnej energie Zeme, ale sa zväčší potreba gravitačnej energie na zakrivenie dráh väčšieho počtu častíc z ktorých sa skladá družica. Gravitácia Zeme nedokáže zakriviť dráhy väčšiemu počtu častíc a preto po umiestnení každej družice na obežnú dráhu atmosféra stratí časť ľahkých plynov na ktoré pôsobila gravitácia najmenšou silou. Stratou ľahkých plynov sa zmení pomer plynov v atmosfére v prospech ťažkých plynov medzi ktoré patrí aj CO2. Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére je iba indikátorom klimatických zmien spôsobených družicami.
Pán Lapin, dokedy chcete klamať verejnosť o príčinách klimatických zmien?
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Július Žatko: Zlatý socializmus ... alebo ako mi Blaha moje komentáre vymazal a zablokoval si ma 491
 2. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 280
 3. Miroslav Žiak: Aj vy kupujete dopekané pečivo? 111
 4. Leonard Malacký: Fekišovce - kultúrne dedičstvo 102
 5. Daniel Borský: Napodobeninátor, marš z úradu! 98
 6. Jerguš Burčík: Navždy sa zachová v pamäti Držková... 96
 7. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 84
 8. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 78
 9. Branislav Diďák: Policajtom chýba výstroj, dostanú ale kamery za 100 miliónov. 59
 10. Tomáš Benedik: Japonsko V - ostrov Kjúšú 51

Rebríčky článkov


 1. Peter Fabian: Mních a tanečnica
 2. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 3. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 4. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 5. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 6. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 7. Jozef Bakša: Vďaka
 8. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 9. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 10. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?

 1. Volala ho maznák. Zsuzsová tvrdí, že s Glváčom sa stretla aj osobne
 2. Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?
 3. Predala sa najväčšia perla na svete. Je na nej krv Márie Antoinetty
 4. Chára dosiahol ďalší míľnik, budúcu sezónu by mohol prekonať Gretzkého
 5. Štúdia ukázala, v ktorom veku deti najhoršie znášajú rozvod rodičov
 6. Už sedemkrát mu posunuli operáciu. Je to stres, vraví pacient z neurochirurgie
 7. Ako vyzerala Zem pred desiatkami rokov? Stráca ľadovce aj zelený prales
 8. Uniklo obrovské množstvo e-mailov a hesiel. Ako si overíte svoje údaje
 9. Slovenka poráža aj mužov: Ak chcete byť finančne na nule, musíte byť na pódiu
 10. Hasiči znášali z bytovky tristokilového pacienta

 1. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 2. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 3. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK
 4. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 5. Štefan Hríb: Kto ohrozuje slovenskú štátnosť
 6. Charakter rozhoduje: Most-Híd strká hlavu do piesku aj pri komunikácii Glváča so Zsuzsovou
 7. Mojžiš sa pýta Matoviča: Zaplatil si Matovič za diplomovku?
 8. Realitný maklér: Zásadný prepad cien bytov v tomto roku neočakávam
 9. Kreslo pre Františka Mikloška: Palachovým týždňom sa začal kľúčový rok
 10. Študent (23) sa stará o klopačku. Chce obnoviť aj aušusnícky spolok (+foto) - myziar.sme.sk

Už ste čítali?