Pondelok, 20. november, 2017 | Meniny má Félix

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odkaz Ficovi: Neurážajte baníkov, horná Nitra nie je chránená dielňa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

a VY laskavo neurazajte

chranene dielne! Ludia v nich pracujuci su hrdi a statocni a casto krat velmi vdacni za pracu. Mozno aj vasi pribuznu budu tu chranenu dielnu potrebovat. Krasne Vianoce a nech vam Pan pozehna viac rozumu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dotacia 5.732 eur mesačne na hlavu....comu na tom nerozumies? ci mas velkoobchod s alobalom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ficova víla

v tom alobale celkom dobre vyzera :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bane chceli zavrieť už komunisti

za Brežneva, lebo aj s prepočotom na prevoditeľné ruble (t.j. doláre :) vychádzal hoci aj dovoz uhlia z kapitalistickej Austrálie lacnejšie. Obava bola zo straty energetickej suverenity, lebo v rámci embarga, ktorému bolo ČSSR ako "komunistický" štát vystavené by bolo bývao možné pre Západ hravo cenu uhlia zvýšiť na ľubovolnú sumu a tak nechať polku štátu zmrznúť, čo by bolo viedlo k revolúcii, ktorá však napokon nastala aj tak. Kauza však predsa len mala jeden pozitívny výsledok - urobila sa plynofikácia, aj vďaka ktorej je dnes ovzdušie Bratislavy čistejšie než väčšiny tatranských dedín (k čomu však prispel aj krach chemického priemyslu po 1989, ktorého tradíciu však v Bratislave založil pán Nobel a nie súdruh Stalin - ako sa zrejme neinformovaná väčšina domnieva). Takže klasik môže iba skonštatovať, že to je dobre ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rondita, pojem chránená dielňa v nadpise v žiadnom prípade nemá byť urážka ľudí so zdravotným postihnutím, ale naopak kritikou prístupu Roberta Fica, keď o baníkoch tvrdí, že nie sú schopní sa uplatniť na otvorenom trhu. Chránené dielne sú pre handicapovaných často jedinou možnosťou realizácie a nikdy by som si ich nedovolil znevažovať. Pekné sviatky prajem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kgalek, tak ste mali pouzit ine prirovnanie, inu skutocnost a nie pojem chranenej dielne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ospravedlnujem sa ak ste to pochopili ako urazku ludi pracujúcich v chranenych dielniach, priznam sa ked pisem blog, snazim sa dat kazdemu slovu iba jeden vyznam. Ze by to mohlo evokovat prave to, na co poukazujete ma v tej chvili nenapadlo, nakolko s tymto moznym pretocenim som vôbec nepracoval. Podstatou samotného clanku vsak bolo nieco ine, verim preto ze aspon obsah Vas presvedcil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prirovnanie bolo a je dobre

autor nemoze za to, ze si prirovnanie vysvetlujete stihomansky. Je mozne, ze ste jediny, kto prirovnanie chape ako dehonestaciu chranenych dielni, co nebolo. Nechcem sa vas dotknut, iba si myslim, ze je potrebne zdoraznit, kto ma pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prirovnanie je vhodné, len sa treba naučiť rozumieť písanému textu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pri troche dobrej vole sa toto prirovnanie da pochopit aj inak, ako urazka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Povedal by som,že pri hodne nedobrej vôle sa to dá pochopiť ako urážka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Alebo, kto chce psa biť, palicu si nájde :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

p . Galek

5.732 eur - hlboká ale maximálne hlboká demagógia !! Vy to viete veľmi dobre !!! Prečo zavádzate ľudí povedzme neznalých problému?? Prečo? To za každú cenu chcete vládnuť aj za cenu hlbokej demagógie?? Toto je Vaša politická kultúra? Pýtam sa ale úprimne ako ste prišli na toto demagogické čislo sa zamyslite nad tym co pisete !! Ľudia nie su az taký nevzdelaný a hlúpi ako si vy myslite !!! Alebo otazka znie myslite si aj vy o nas ze sme TuTmaci ako si to o nas mysli Vasa kolegina p . Ciganikova? vdaka za Vasu opravu .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mako322 žiadna demagógia, vychádzal som z oficiálnych čísel Hlavného banského úradu, dokonca som dal do textu aj link na správu za rok 2015, ktorá sa Vám otvorí v novom okne. Ak sa Vám ju nechce čítať celú, choďte prosím na kapitolu 4.1.1 Hornonitrianske bane Prievidza, a.s., na strane 23 je následne uvedené:

Pri ťažbe uhlia bolo v roku 2015 zamestnaných celkom 1 381 (1 570 v roku 2014) zamestnancov, z toho v podzemí 1 236 (1 353 v roku 2014) a na povrchu 145 (217 v roku 2014) zamestnancov.

Ak teda správne počítam - 95.000.000 eur ako podpora pre elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia / 1381 baníkov mi vyjde 68.790 eur ročne, čo je 5.732 eur mesačne. Viem, neuveriteľné číslo, no teraz mi už dúfam dáte za pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

p. Galek

„A tiež si zaslúžia férovú mzdu. Dnes je na dotáciách do podpory výroby elektriny z domáceho uhlia cez tarifu v cene elektriny ročne vyplácaných 94,5 milióna eur.
V baniach pracovalo v roku 2015 dovedna 3486 zamestnancov, čo znamená v priemere dotáciu na baníka 2259 eur na mesiac. Toto okrem manažmentu asi nikdy ani jeden baník na výplatnej páske nevidel,“ napísal p.Galek 17.12 2016 zdroj : https://www.aktuality.sk/clano... ,,, teda stále trváte na 5,732eur? Stále si stojíte za tým čo ste napísal? Keby toto nie je važna situácia tak sa fakt dobre zasmejem . Poďme ďalej - koľko lodi pracuje nepriamo na tazbe a výrobe el. enegie v ENO ? hmm ?? Stale 5,732eur na zamestnanca? Koľko ludi participuje na výrobe a ťažbe uhlia na hornej nitre?,,, po 3tej minúte : http://www.ta3.com/clanok/1090... . Stale 5,732eur na osobu? p. Galek veľmi dobre viete ako funguje dotácia teda výkupom el. energie z ENO a nie priamo baníkom .
k nicku mariso68 - niet čo dodať ,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno stojím. 3486 ľudí bol priemerný počet zamestnancov HBP v roku 2015. Baníkov z nich však bolo iba 1381, z nich 92 z Rumunska. Čísla sa dajú naozaj prezentovať rôzne, skúste si však ešte raz prečítať vetu v mojom dnešnom blogu a povedzte prosím či sa mýlim, alebo mám pravdu:

Ak by sme túto sumu rozdelili medzi 1.236 baníkov v podzemí a 145 baníkov na povrchu, ktorých podľa výročnej správy banského úradu zamestnáva spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza na dobývanie uhlia, dostali by sme sa k sume 5.732 eur na baníka mesačne!

K číslam z Hlavného banského úradu som sa dostal až teraz, tak som to prepočítal aj z tohto pohľadu, nič nekorektné tam nenájdete. Ide o číslo, koľko je dotácia v prepočte na jedného baníka, nie jeho mzda. Napokon to som myslím dostatočne zdôraznil vetou:

Obávam sa, že takúto sumu viacerí z nich neuvidia ani za rok.

A ako funguje dotácia pravdaže viem. Ide to SE, ktoré za to nakúpia uhlie. Ide na to prakticky celý doplatok, pričom SE sú v HBP viac ako 95% odberateľom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čiže

95, mil ide len banikom ? Dobre toto je fakt dobre . Ďalej pisete : "Slovenským elektrárňam to bolo viac - menej jedno. Uhoľná elektráreň v Novákoch je pre nich kvôli zle nastavenej regulovanej cene elektriny aj tak iba čistou stratou a elektráreň chceli zatvoriť už dávno". Teda dotacia 95mil eur je len pre bane? To vážne? Skutočne si za tým stojíte? Teda to ze z tejto dotácie profituje cca.8-11tis. ludi z okolia je pre Vas nič? To že mi teraz napíšete že toto povedal Fico je Vaša vec je to pre mňa prekrúcanie . Z tejto dotacie profituje veľa ľudí a vy to viete (a nie 5,732na osobu)!!!!. Viete aj to ze ENO funguje ako regulačná a špičková elektráreň . Je tak? Viete veľmi dobre aký je v tom rozdiel ? Že? Chytanie sa za slovíčka ci pre baníkov či pre ľudí je pre mňa opakujem bezpredmetne . Dotácie - dobre teda zrušme dotacie US-steel , Scp mondi Ruzomberok , Samsung Galanta .... veľa a veľa ďalších dobre? Zastavme dotáciu pre solar , vietor , biomasu .... alebo poďme viac zastavme dotáciu aj pre Francúzke poľnohospodárstvo .... Dobre? Zastavme dotácie na všetko a bude nám hej ! V konečnom dôsledku do Nitri nepríde nakoniec ani Jaguar . Majte pekný deň . Nakoľko je to moj 3ti príspevok nebudem mocť dalej reagovať na Vase prispevky .
Prajem krasne sviatky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa výročnej správy spoločnosti HBP za rok 2015 tvoria tržby za predaj uhlia viac ako 90% celkových tržieb spoločnosti (109,2 mil. eur z celkovo 120,5 mil. eur), takže odpoveď na prvú otázku je v zásade áno. Koľko si presne účtujú od SE sa žiaľ asi nedozvieme. Súčasne však netreba zabúdať, že doplatok nie je jediné na čo majú SE pri výrobe elektriny z domáceho uhlia nárok.

Či z dotácie naozaj profituje 8 - 11 tisíc ľudí z okolia by bolo dobré opýtať sa priamo ich. Podľa mailov ktoré dostávam, opak je pravdou. Nikto a asi ani Vy nechce, aby sa bol držaný v klietke, hoc nech by bola aj hneď zlatá.

Čo sa týka tej regulačnej energie, tiež Vám je asi známe, že sa dá nakúpiť aj na trhu a to za výhodnejších podmienok ako na základe Rozhodnutia ÚRSO.

No a konečne vec v ktorej sa zhodneme. Áno zrušme všetky dotácie a nechajme to na trh. Ale toto musí byť v rámci celého trhu kde sa dá s tovarom/komoditou/službou obchodovať.

Rovnako prajem pekné sviatky a všetko dobré! Teším sa na ďalšie diskusie s Vami, máte informácie aj argumentáciu, ktorá dokáźe posunúť vpred a za to vďaka!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

....

Jednoducho ak baniam davas na prevadzku 95 mil a banu by si jedneho dna zavrel a tieto peniaze rozdal robotnikom, tak mesacne dostanu sumu uvedenu v clanku. Teraz peniaze idu baniam a balia sa do alobalu. Banici z toho maju prd makovy a vedenie bani vyplakava ako su na tom ekonomicky zle...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

preco nedostanu banici,

celych 2000 € vyplat, ktore im tam my z dani posielame cez dotacie? ale ani polovicu z nich. kde je ta druha polovica nasich dani cez dotacie, ked ju nedostanu banici na vyplatach?
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME