Utorok, 19. september, 2017 | Meniny má Konštantín

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hudba nebies (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mas nesmierny cit putavo poodhalit kaleidoskop svojich zazitkov, pozorovani a preciteneho... pis, pis, pis... ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Krásny zážitok, krásne napísané. Tiež si raz za čas chodievame s manželom niečo popočúvať, keď sú v Trnave organové dni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Harmónia.

So záujmom som si prečítal posledné blogy, píšeš zaujímavo. Pre milovníkov starej hudby sú to lahôdky. Tiež som si vypočul niektoré nahrávky Arcusu v ktorom účinkuješ. Ja pre zmenu aktívne účinkujem v orchestri a uprednostňujem inštrumentálnu hudbu.
https://www.youtube.com/watch?...
Možno som výnimkou z pravidla, ale ja som sa k stredovekej a nielen cirkevnej hudbe akosi prepracoval spätným chodom. Od atonality a tonality až k modalite a jednohlasu. Možno aj preto, že niektoré "šlágre" sú omieľané dookola. Ranná stredoveká hudba buď cirkevná gregorianum, alebo profánna je hrozne zaujímavá z viacerých dôvodov. aj v tom, čo spomínaš. Celé obdobie trubadúrov, hudba križiakov je hlboko ovplyvňované arabskou a maurskou hudbou. Tento vplyv nekončí to ani v renesancii, vtedy tejto hudbe dávali prívlastok ako passamezzo. Autori rôznych škôl hojne čerpali hlavne zo Španielskej Folie. a pokračovalo to skoro dodnes cez Frescobaldiho, Bacha.
Napriek tomu, že každý poslucháč má nezameniteľnú identitu, porovnateľnú s papilárnymi líniami prstov, ja rozlišujem len dobrú a zlú hudbu. Jedno či sa jedná o "vážnu", alebo populárnu. Dokonca aj pri interpretácii určitých období sú veľké rozdiely v ponímaní, možno ako chronické cyklické zmeny toho, čo je zdravé a nezdravé u dietológov. Ale ide aj o akúsi zvedavosť, čo mohlo byť predtým. Škoda, že z antiky sa okrem pár nápisov a mozaík hudobníkov s dobovými nástrojmi zachovalo žalostne málo. Hoci návrat ku gréckym modálnym stupniciam mnoho naznačuje. Podobne ako návrat ku koreňom folklóru a pentatonike.
Krásnym príkladom je Bartókove spracovanie starej pastierskej piesne "Kelj fel juhász, ne aludjál", ktorá v origináli pre klavír má názov "Este a Székelyeknél"Noc v Sedmohradsku). Oplatí sa to vypočuť
https://www.youtube.com/watch?...
Dnes internet zabezpečuje možnosti o akej sa nám predtým ani nesnívalo, každý si príde na svoje. Kde sú tie časy, keď pozháňať nejakú vynilovú nahrávku, alebo notový materiál bolo pomaly rovnakým umením, ako zahratie obsahu.
Harmónia je všade okolo nás, len ju v strese a behu akosi nestíhame vnímať. Preto je potrebné naladenie sa, alebo rovno do tej harmónie vstúpiť. Jedno či ako poslucháč, alebo hráč. A vtedy bez ohĺadu na preferovaný žáner a vkus sa jedná o skutočne "Božskú" hudbu aj zážitok, kde sa človek stratí, ako pri absolútnej koncentrácii, alebo meditácii. Vtedy ani nezáleží na prostredí, a rušivých vplyvoch okolia. Zložitejšie je to vo väčších telesách, kde je treba dávať pozor aj na spoluúčinkujúcich. To je už vyšší stupeň, akejsi skupinovej koncentrácie. Želám hodne ďalších krásnych zážitkov a úspechov A budem sa tešiť každému novému blogu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Diána,

krásne napísaný blog.Vaše pocity a atmosféra v kostole ,to všetko sú nenahraditeľné a nikde inde nepociťujúce zážitky z hudby ,z pocitu bezpečnosti domova, kultúry človeka. Ako to Vaše dieťatko sa privynulo k matke ,do bežpečia lásky matky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na mna trochu "silny" zaver. Ale zasa jeden vydareny text, pani spisovatelka. Nech sa dari.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Super

Diana, Vase blogy su neuveritelne poucne a zaujimave: vela stastia a ak vydate knihu z Vasich blogov, mate uz par zaujemcov:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre potešenie ...( Mt 5,9 )...

Teší ma, že Vám záleží na dobrých vzťahoch medzi Maďarmi a Slovákmi. Zaujímam sa o tvorbu básní v maďarčine. Prosím, skontaktujte ma na miroslavp@inmail.sk . Potreboval by som kritika-rodeného Maďara, ktorý má prirodzený cit pre maďarčinu. Naša prípadná spolupráca by mi veľmi pomohla v mojej tvorbe.
Tu je ukážka mojej poézie v maďarčine:

Jó Istentől jött egy ihlet,

az én lelkem most nem pihet.

Szavam az Ő dicsőségre,

nem lesz vögve-azt remélem.


Szinte minden nap szolgálom,

Jó Istennek igazt adom,

szavaimnak szívem álmát,

jó Istentől fényet adnak.


Add kezedet-hozzám léptd,

lelkedet rosztól mindíg védd.

Jó Istentől fényes álom,

létét-szívem Neki adom.


Dúfam, že sa Vám moja báseň bude páčiť.
Prajem Vám všetko dobré. M.P.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME