Piatok, 17. november, 2017 | Meniny má Klaudia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odteraz budeme "svätiť" Výročie SNP a Sviatok práce? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdravy rozum chyba!

Smer tym jasne nieco sleduje, ale STRATI volicov. Je to nebetycna hlupost. Zavretie obchodov musi dosiahnut nezaujem ludi o nakupovanie cez sviatky. Kto za to zahlasuje, jednoducho nema vsetkych pohromade, alebo je tam jednoznacny ucel, ale ten je PROTI LUDOM.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rovnako ako autorka blogu,

ani ja nemám najmenšiu chuť "svätiť" zločiny partizánov.
Ak už má byť 29.august pracovné voľno, navrhoval by som ho vyhlásiť za Deň štátneho smútku ako úctu za zabité nevinné obete partizánov.
Len maličká ilustrácia, malý zlomok zo zločinov partizánov proti nevinným civilným obyvateľom:
- 21. 9. pri Sklenom (pri Turč. Tepliciach zavraždili a olúpili 187 tamojších mužov vo veku od 15 do 59 rokov.
- 21. 9. Pri Baniach zastrelili asi 17 civilných osôb.
- 22. 9. pri Handlovej zavraždili lesníka a ďalšie 4 civilné osoby.
- 26. 9. zavraždili asi 83 civilistov z Píly a z Veľkého Poľa.
- 26. 9. Pohroním prevážali do Banskej Štiavnice v nákladných vagónoch , kde na podlahe bol karbidový prach, asi 400 ľudí (mužov i žien).
Viacerých počas cesty postrieľali a do jedného vagóna hodili dokonca odistený granát.
- 26. 9. V Banskej Štiavnici zavraždili 2 civilných občanov.
- 30. 9. v Trebichave pri Bánovciach nad Bebravou zavraždili 40 civilných osôb.
- 3. 10. pri Krupine zavraždili 5 civilných osôb.
- 6. 10. pri Lieskovanoch vyhodili osobný vlak s robotníkmi. Zahynulo 9 ľudí a 13 bolo ťažko ranených.
- 6. 10. V Kremnici zastrelili 3 ženy.
- 7. – 26. 10. zavraždených bolo na viacerých miestach rôzne počty osôb.
- 27. 10. na troch miestach pri osade Magurka zavraždili 80 občanov z Kunešova.
- 1. 11. Pri Trstíne pri Trnave vyhodili osobný vlak. Zahynuli 3 ľudia.
- 2. 11. pri Hradišti pod Vrátnom vyhodili tiež osobný motorový vlak. Zahynulo 8 cestujúcich a 8 bolo ťažko zranených.
- 4. 11. pri Dobrej Vode zastrelili lesníka Hirnera.
- 5. 11. pri Šterusiach zastrelili 2 robotníkov a 1 Žida.
- 10. 11. Na kopanici Harušťákovci pri Lubine zavraždili lesníka, jeho manželku a dcéru.
- 17. 11. katolíckeho kňaza Jána Nemca po viacnásobnom olúpení na fare v Lieskovci pri Humennom partizáni zo skupiny Čapajev mučili a pri Giraltovciach surovo zavraždili a hodili do rieky Oľky.
- 18. 11. pri Závade príslušníci skupiny Čapajev zastrelili piatich členov svojej skupiny.
- 20. 11. v Ploskom zavraždili dr. Okoličániho.
- 25. 11. pri Livovskej Hute zavraždili starostu z Kamenice.
- 26. 11. na Ošmeku zavraždili niekoľkých skrývajúcich sa Židov.
- 30. 11. pod Veľkým Chočom zavraždili dvoch bratov učiteľov.
- 8. 12. pri Zuberci zavraždili chatára.
- 10. 12. pri Ladcoch zavraždili 7 Židov. Zranené dievčatko sa zachránilo.
- 25. 12. v Kľaku zavraždili 3 občanov.
- v januári až marci 1945 partizáni na viacerých miestach zavraždili a olúpili viac ako 50 osôb.
Okrem spomenutých vrážd sa partizáni dopustili aj ďalších zločinov, znásilnení, rabovačiek atď.

Kto nás chce nútiť toto oslavovať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Našťastie

Našťastie sa snažili bezbrannú spoločnosť chrániť udatné jednotky HG, SS, apod. Opis týchto "záchranných aktivít" je napr. in: http: //www. upn.gov.sk/sk/zborniky_kat/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Smer nič nestratí

Zdravý rozum chýba? ...áno na Slovensku chýba. Ale už pred Novembrom 1989 sme si hovorili definíciu, že komunizmus = víťazstvo ideológie nad zdravým rozumom

Keď Smer nestratil voličov a moc ani po toľkých korupčných kauzách a opakovanej arogantnosti proti slušným občanom, nestratí voličov ani týmto.

To všetko je len zákonité dôsledok toho ako väčšina volí a volila
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

meh.

Teda tie informacie okolo predrevolucneho francuzska som nevedel. To si dostudujem.

V druhom rade som si isty, ze pracovna alebo volna nedela nema ziadny vplyv na pracovnu vytazenost zamestnancov. Podla zakonika prace sa pocet odpracovanych hodin nijak nezmeni ci nedela pracovna bude, alebo nie. Tieto dve veci nijako nesuvisia.

V suvislosti ohladom zmeny kalendara, ako si ho republika prisposobila a ako ide o moralny upadok. Ja som presvedceny, ze slavenie dvoch vianoc len preto, ze nikto chce zmenu kalendara a niekto nie je uzasne moralne vitazstvo.

Samozrejme ak by na slovensku neboli obcania, ale bratia a sestry, tak miesto 5 pracovnych dni by sa makalo 6 a po 12 hodin. pretoze praca slachti a kuje moralku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tých informácií by si si mal doštudovať viac!
12 hodinový pracovný čas prišiel až s občanmi. Sviatky boli o mnoho častejšie ako sú dnes vypíšem len tie , ktoré dnes už nie sú dňami volna, od Hromníc 2.február, cez pochovávanie basy (utorok pred Popolcovou stredou), Jozefa 19.3., Zelený štvrtok, Biela sobota, Svatodušný (Turičný) pondelok, Telo a krv Pána(40 dní po Velkej noci), Srdce Ježišovo, Petra a Pavla29.6., Nanebovzatie 15.8., Narodenie P.M.8.9., Nepoškvrnené počatie 8.12, a to som vybral len tie najväčšie sviatky. Plus k tomu na každej farnosti bola oslava patróna ich kostola, kaplnky, či pútneho miesta. Nehovoriac o miestnych zvykoch, keď sa nepracovalo, ale oslavovalo ako boli Dožinky, sväto Jánske ohne, pálenie čarodejníc(31.5.), atď atď ...
Až keď prišlo otroctvo námedznej práce vznikol 6 dnový pracovný týždeň s 12 hodinovými nepretržitými zmenami, ktoré začali po osvetlení možnosť pracovať aj v noci čo do vtedy bolo nemožné!!
Takže vy socialisti ste prišli s heslom s pracou ku slobode : Arbeit macht frei!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Meh.

Vidim, ze reagujes len na moju prvu vetu a posledny odstavec, preto predpokladam, ze s ostatnym suhlasis, alebo na to nemas nazor. Tie tvoje sviatky su priamo spojene so 7 dnovym tyzdnom, pretoze aj ten je nastaveny podla biblie a 1 den zo 7 sa svati a 6 dni sa maka. drviva vacsina nasej krestanskej historie az po tolerancny patent spada pod nevolnictvo. Tie spomenute radovanky boli tvrdo vykupene drinou od nevidim do nevidim. 54 sobot si nasi predkovia uctili tvrdou pracou a v nedelu boli radi, ked miesto na panskom mohli porobit nieco okolo domu. Dnes mas volne 2 dni zo 7, k tomu tak 8 volnych dni navyse (podla toho ako padnu sviatky na vikend), k tomu zo zakona 20+ dni dovolenky. Tak ak si spravny krestan, tak si mozes slobodne uzit vsetky tebou spominane sviatky.
Objektivne sa dnes Slovaci maju najlepsie v celej svojej historii a takisto najmenej pracuju.

a ten tvoj vyraz "vy socialisti" mojim smerom mi prisiel na jednu stranu vtipny a na druhu stranu naznacuje tvoju obmedzenost. Cheers
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Každá poddanská rodina mala povinnosť

odpracovať určený počet mužských a ženských pracovných dní v roku. Túto povinnosť nemali slobodní občania, iba nevoľníci. Zďaleka nemuseli pracovať toľko dní, koľko je v roku pracovných dní. Ktorý deň treba prísť na panské, vyhlasoval bubeník. Vyhlásiť prácu na deň sviatku alebo nejakej oslavy si žiadna vrchnosť nedovolila, vtedy sa jednoducho nepracovalo, ale oslavovalo. Sviatkov bolo omnoho viac ako je dnes.
Rodinu tvorili starí rodičia s dospelými ženatými aj vydatými deťmi. Na práce boli povinné poslať 1člena rodiny. V historických archívoch nájdeš dosť materiálov, keď panstvo protestovalo proti tomu, že rodiny posielajú iba neplnoleté deti, ktoré nemajú žiadny pracovný výkon, pretože výkonní členovia rodiny robili celý čas iba na svojom. V sobotu sa poupratovalo v dome, všetci sa vykúpali a v nedeľu ani vo sviatok nepracoval nikto ani na svojom, ani na panskom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Meh.

No nech sa paci. Tu sa ruca moja predstava o nasich tazko a tvrdo pracujucich predkoch co sa mohli zodrat, aby sa ich deti mali lepsie. Ziadna pracovitost, usilovnost... sviatky a fun. To tu citam...

najdolezitejsia crta nasich predkov nebola tvrda drina a preto ju mozme pokojne zanedbat v porovnani s hromadou sviatkov, kedy sa nasi predkovia zavavali, alebo svatili. K tomu ani nemuseli pracovat a pani sa museli dozadovat, pripadne palicou nahanat aspon jedneho clena rodiny, aby siel robit. A to aj tak rodina poslala nejake decko.
Pravdu povediac tento popis mi pripomina stereotyp trocha ineho etnika na nasom uzemi. Ale dava to zmysel. Vpodstate sme vsetci rovnaki.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To si si len domyslel. To, že na niečo nereagujem, neznamená, že s tým súhlasím, nesúhlasím, alebo, že na to nemám názor. Jednoducho som na to nereagoval. Dôvod bol prozaický nerád začínam tri či štyri témy v diskusii.
Musím ťa aj keď nerád zase poopraviť pod nevolníctvo spadá len malá časť kresťanskej histórie. Do 9. storočia dá sa hovoriť skôr o dobrovolných nájomných zmluvách na pôde vlastníka. Bol rozdiel medzi nevolníctvom na Západe Európy, v strede a na Východe. Sever Európy nevolníctvo nepoznal vôbec. Boli v každej krajine určité fázy, keď boli rolníci v súlade s vlastníkmi a časy, keď sa vzopreli požiadavkám formou rôznych sedliackých povstaní. Dôvod boli či už ekonomický rast a potreba miest zásobovať plodinami, alebo vojny, keď bol nedostatok mužov, čo by obhospodarovali pôdu.
Súhlasím, že práca na poli bola a do dnes je tvrdá drina, hlavne na menej úrodných poliach. Remeselníci už dávno používali jednoduché stroje, či už mlynári, kováči, tkáči, atď, ale rolníci používali len radlo ešte z doby bronzovej. Druhá vec je, že práca nevolníka bola od marca - apríla do septembra.
Ja nepopieram, že dnes ľudia menej pracujú, ale písal som o tom, že námedzná práca vytvorila nový spôsob nevolníctva. Ľudia menej pracujú, aby mohli viac pracovať. Ano rolník, hospodár musí sa o statok, starať 24 hodín,365 dní v roku, nemôže ísť na dovolenku tak, že zavrie maštaľ a vyhlásí celozávodnú dovolenku jednoducho to nejde, tie kravy, svine, atď potrebujú žrať aj v piatok aj sviatok.

Ak som sa ťa dotkol výrazom socialisti tak odpusť, ale nemôžem za to, že ty si sa nechal ovplyvniť socialistickými žvástami o tom, že keby boli si ľudia ako bratia sestry tak je nám horšie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME