Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo nechcem byť učiteľkou na Slovensku? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rozumiem tomu článku tak, že autorka má problém s tým, že podľa návrhu zákona by mali učitelia mať ako dôkaz spôsobilosti aj potvrdenie, že neboli trestne stíhaní. A čo je na tom také zlé?
Všade inde na svete je to súčasťou personálnych dokladov tých, čo pracujú s deťmi. Osobne by som mala veľký problém s tým, aby učitelia vyučujúci moju dcéru takéto podklady nemali alebo ich odmietli si vybaviť.
Takže to, čo Nicholsová požaduje vôbec nie je nejaká robota navyše na Slovensku ale len zosúladenie Slovenska so svetovým štandardom.
A áno, učiteľ okrem učenia má byť spôsobilý aj iných vecí. Očakávala by som napríklad, že majú základy poskytovania prvej pomoci. Že prípadné vymeškané hodiny najprv riešia sami. Nechápem tie prehnané reči o suplovaní sociálky alebo policajta. Ak žiakovi niekto zobral pero, to sa hneď má dať na políciu? Ak je vymeškaná jedna hodina či dve, tak hneď sociálka? A v ktorej škole musí učiteľ úplne sám riešiť veľké množstvo vymeškaných hodín alebo zmiznutie veľkého množstva peňazí? Veď na to nemajú ani právomoc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemám problém s výpisom ani s odpisom, vyžiadať si ho od kohokoľvek, kto pracuje s deťmi je samozrejmosť. Na druhej strane by ale malo byť samozrejmosťou, že je chránená aj druhá strana. Pre vás je možno rozbité koleno samozrejmosť, pokiaľ si ho rozbije jedno dieťa a máte čas ho ošetriť. Lenže ak si dieťa rozbije koleno v škole, kde je prítomných ďalśích 30 detí to už problém je.Kým vy ošetrujete jedno dieťa, ďalśích 29 detí je bez dozoru. Zdravotík na kaźdej śkole by mal byť samozrejmosť. Zranené dieťa odvedie na ošetrovňu asistent a učiteľ nerušene vyućuje. Nepísala som o dvoch vymeškaných hodinách ale o veľkom počte vymeškaných hodín.Dieťa nemusí vymeškávať iba zo zdravotných dovodov. Možu byť v rodine oveľa vážnejšie problémy ako týranie detí, pred ktorým chce poslankyňa deti chrániť. Ak je vysoký počet vymeškaných hodín hlásený, je to aj kvôli ochrane dieťaťa. Ak je žiak problémový, určite je potrebná prítomnosť policajta aj z toho dôvodu, že žiak môže po svojom prúsere obviniť učiteľa, že ho obťažoval, aby zmiernil svoj delikt. Ak je prítomný iba učiteľ a žiak, učiteľ bude veľmi ťažko dokazovať, že to tak nebolo, aj keď bude držať v ruke výpis aj odpis z registra trestov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale potom sa pýtam, na ktorej škole to potom od učiteľa žiadajú, aby sám riešil veľa vymeškaných hodín alebo krádeže a podobne? Veď na to nemajú ani splnomocnenie.
A je v záujme učiteľa, aby si vyžiadal prítomnosť svedka pri jednaní s problémovým žiakom. Ja by som tiež žiadala prítomnosť kolegu, už len preto, aby som mala niekoho, kto potvrdí, čo sa povedalo. Alebo to nahrať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napísali ste, že vśade vo svete je samozrejmosť, že sa od ľudí, ktorí pracujú s deťmi žiada odpis z registra trestov. To je pravda.Ale vo svete je samozrejmosťou aj to, že učiteľ má k dispozícii všetko, o čom som písala. Vybavenú triedu, v škole je zdravotný personál, asistenti aj psychológ. Keď chceme byť svetoví,tak buďme dôslední. Ako by ste sa chránili vy, keby žiak o vás povedal že ste pedofil? Zničilo by to vás,aj celú vašu rodinu,aj keby sa potvrdilo,že žiak klamal. Stačil by vám odpis z registra trestov? Nestačil.Jediné,čím sa môže učiteľ chrániť je to, že bude mať minimum situácii ostať so žiakom sám. A zase sme pri tom, že je to nemožné, pokiaľ sa najprv nesplní to, o čo učitelia už celé roky žiadajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ctená pani učiteľka, môžete uviesť krajiny, kde sú tieto vymoženosti bežnou realitou?
----------------------------------------
Konkrétne a dosledovateľne.
---------------------------------------
Vopred ďakujem za Vašu ochotu a nadprácu vo Vašom voľnom čase, ktorého zaiste nemáte veľmi veľa.
--------------------------------------
V ostatnom sa prikláňam k názoru vlada2005.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ste ućiteľ.Mladý, šťastne ženatý, s dvoma deťmi. Učíte. Na hodine sa vašej 15 ročnej študentke pustí krv z nosa. Idete ju odprevadiť na toaletu. Zastavíte krvácanie,nič sa nedej,pokračujete vo vyućovaní. O týždeň na to jej dáte tretiu 5. Pár dní na to príde obvinenie,že ste ju na toalete obťažovali. Určite si myslíte, že vás zachráni odpis z registra trestov? Keď tečie mojej dcére krv z nosa,asistent učiteľa ju odvedie ku zdravotníkovi, ten ju ošetrí a asistent ju dovedie naspať. žijem v Severnom Írsku.Nie je to až taká uletená požiadavka ako na prvý pohľad vyzerá.Učiteľ tu iba ućí a sme spokojní všetci.Aj učitelia,aj źiaci aj rodičia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suhlas

+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priveľmi ideálne a pekné na to, aby sa dalo praktizovať v krajinách s hustou sieťou základných škôl. Prvý problém by predstavovali kvalifikované sily, druhý financie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja tomu rozumiem tak

ze (zase raz) stat tresta (prikazuje zbytocnu robotu) tym co nic neurobili.
podla mna by mal byt verejne dostupny zoznam ludi ktori ucit nesmu (vseobecne ludi co boli trestne stihani a odsudeni), nie aby si ucitel musel zhanat potvrdenie o nevine
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja si pre zmenu myslím, že akonáhle bol niekto právoplatne odsúdený za sexuálne motivovaný zločin, jeho meno by malo byť automaticky dané na verejne prístupný register sexuálnych zločincov a nikdy by mu nemalo byť dovolené zamestnanie, kde je v kontakte s deťmi a zároveň by mali byť upozornení všetci susedia, akonáhle by sa niekde presťahoval.
Učiteľ má mať ako štandard čisty register trestov. Pokiaľ ale viem, tak platí prezumpcia neviny, napriek tomu by však mal zamestnávateľ požadovať potvrdenie, že proti ich potenciálnemu zamestnancovi momentálne neprebieha trestné stíhanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

skolstvo

akutne potrebuje poriadnu reformu aj za cenu rusenia skol, ci pedagogickeho personalu, dalej zmena obsahu a metodiky vyucovania. Penazi v skolstve je dost, len system ich prerozdelovania je zly. Dalsie navysenie je mozne z usetrenych penazi po reforme efektivnej potreby poctu skol. Je potrebne definovat nove kriteria na miesto ucitela, poziadavky a kontrola. Malo by vymiznut, ze ucitelom moze byt kazdy, kto ma VS vzdelanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pni Nicholsonova nikde netvrdí, že tento návrh má pomôc učiteľom ,tento návrh má chrániť deti. Dúfam, že to nemyslíte vážne, že ochrana detí je až na poslednom mieste, že až ked budú splnené všetky materiálne podmienky dokonalého školstva, potom môžeme riešiť ochranu detí. Ak ste to mysleli vážne, tak som veľmi rada, že už neučíte. A učiteľov, čo takto zmýšľajú, by som rovno zbavila titulu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ochrana detí je vždy na prvom mieste. Blog bol u učiteľovi, ktorý sa nemože brániť. Nemá nič, okrem toho, že má v ruke papier, že nikdy pred tým nić podobné neurobil. Ale podozrenie a zlá povesť na ňom ostane celý život,aj na jeho rodine. Žiadny rodič nechce, aby jeho dieťa učil učiteľ, ktorý bol z niečoho takého upodozrievaný,aj keby sa dokázalo, že neoprávnene. Blog bol o tom, že ak učiteľ nie je na vśetko sám, tak sú chránené obidve strany.Aj dieťa, aj učiteľ.Čo je na tom zlé? Bola by som zvedavá,keby ste sa v takej situácii ocitli vy. Či by ste sa naozaj spoliehali iba na to, že máte odpis. Neverím. Určite by ste tiež urobili vśetko preto,aby ku takej situácii vobec nedošlo.To je najlepšia prevencia,nič lepšie zatiaľ nevymysleli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

k+

suhlasim s autorkou
.
medzi riadkami: ak ucitelov 'b*zer*ju' tymto dalsim papierom, nech im to vykompenzuju nejakym druhom pravnej ochrany, aby ich zli ziaci nenatierali
.
ja by som dal interne instrukcie typu ucitel nesmie byt so svojim ziakom osamote, vzdy tam musi byt pritomny dalsi ucitel...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME