Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Barborská cesta - Banská Štiavnica (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Krásne fotky krásneho mesta

Štiavnica je ako krásne dievča - fotogenická zo všetkých strán a v hocijakom šate. betlehem je veľmi pekný, videla som ho niekoľkokrát, len by potreboval väčšie priestory. V tom malom "krcálku" sa nedá pohnúť ak tam vojde pár ľudí. A propagácia, resp. navigácia k pamiatkam je naozaj slabá, ale to je špecialita celého Slovenska, nielen Štiavnice.
Čo sa týka veľkosti betlehema, tak neviem. Jeden zdroj uvádza že štiavnický je najväčší (dokonca na svete), druhý uvádza za najväčší (aj v strednej Európe) ten z Rajeckej Lesnej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno,

Štiavnica je krásna, aj jej okolie. A betlehem? Malý priestor, ale ja som tam bol vždy jediným návštevníkom. Návštevy sa tam nijako zvlásť nepretrhnú a otakp krásu taký malý záujem! Ale ak navštíviš Štiavnicu a nevieš o ňom dopredu, v meste sa o ňom nedozvieš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja tiež neviem

Včera som videl dokument o údajne najväčšom mechanickom betleheme na svete, ktorý je v Čechách:
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
Ale to je jedno, určite je krásny aj ten štiavnický. Musím sa tam niekedy zastaviť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Najväčší/nenajväčší,

všetko jedno, všetky betlehemy sú krásne, robené s láskou, odzrkadľujú veľkú zručnosť autorov... Treba sa tam príležitostne pozrieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Určite

Keď som si porovnal parametre, tak ten štiavnický má väčšie rozmery a podstatne viac pohyblivých figúr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tob je pri stene,

ale má figúrkami obložený aj nosný stĺp povaly v strede miestnosti,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto mi ulahadilo, Janko,

prečítať a pozrieť si ...
Keď som bola prvýkrát v B. Štiavnici, okamžite mi to mestečko učarovalo, bolo to v máji r. 1968, keď nás zo základky vzali zopár záujemcov o štúdium na strednej škole v Štiavnici. Hneď by som išla, ale doma som nenašla odozvu, tak som podpísala prihlášku na SEŠ v Čadci, no čo iné?)
V B. Štiavnici voľakedy veľmi dávno vyštudoval lesnícku školu môj svokor, dodnes máme doma jeho maturitnú foto, samí chlapi tam boli!:) A v našej triede na SEŠ zas samé baby, až 37!:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Janka,

tak som Ti to mohol pripomenúť aj bližšie fotkami Strednej lesníckej školy (do nej chodil krstného ozcov syn) a z arboréta Kysihýbel no a pesničku "Lesnická halenka, ta je tuze tenká..." by si si zanôtila aj sama. V Štiavnici na lesníckej chalani, na chemickej dievčence...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mesto a okolie

ktoré poznám, rada sa tu potulujem a to máš pravdu ten betlehem má veľmi slabú propagáciu aj ja som naň natrafila náhodou, či mesto alebo okolie je tu čo obdivovať, ďakujem za pripomenutie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som o betleheme vedel,

keď som ho išiel prvý raz pozrieť, ale v meste som sa musel párkrát opýtať, kým som sa k nemu dostal. Pri každej návšteve Štiavnice sa tam zastavím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len tak pre zaujímavosť

Na siedmej fotke v časti PRECHÁDZKA MESTOM je vpravo dole vidieť prístrešok bývalej benzínovej pumpy, teraz je tam trafika. Nemá niekto fotku tej pumpy a informáciu, odkedy dokedy fungovala? Mám pocit, že si ju pamätám ešte funkčnú. Určite by mala byť na nejakej starej pohľadnici, je to priamo v centre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Benzínová pumpa???

máš na mysli to, čo sa volalo "hríb"? neviem že by to niekedy bola bývala benzínová pumpa. Pamätám sa, že v 50. a 60. rokoch to bolo stanovište autobusov (asi nejaký dispečing) a v suteréne bolo WC.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto som našla:

http://www.virtualna-banska-st...
A ešte:
"Štiavničania majú síce konzervatívneho ducha, ale na technické novinky mali slabosť. Vozy so záprahom koní vymenili za automobili ako jedni z prvých na Slovensku. Už v roku 1928 zabezpečovali verejnú dopravu autobusmi! Staré konské napájadlo na Radničnom námestí vystriedala nevšedná stavbička benzínovej stanice. Vďaka jej nezvyčajnému tvaru ju Štiavničania prezývajú Hríb. V Hríbe je trafika, za ním sú verejné toalety."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne

Tá pumpa tam určite bola, len neviem, či si ju pamätám osobne, alebo len z nejakej fotografie. To by ma práve zaujímalo, do kedy fungovala.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vždy stoja za pozornosť

fotky a články v Tvojom blogu. Plánov a predstáv, pocitov a myšlienok máš stále neúrekom. A to je dobre. Len si treba občas uvedomiť aj svoje limity a čerpať z rezervy. Dnes ráno bolo napr. u nás mínus 20 stupňov C a teplota stúpa len veľmi pomaly. Niekedy to musí byť aj bez bezprostredne priamych potuliek; však?
Barborská cesta´= krásna a zaujímavá cesta. Veľa zdravia, bloger.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jožka,

už chodím akurát v pondelok podvečer medzi filatelistov a v pondelok večer do krčmy na pivo. Uverejňované články sú dávne akcie, na uverejnenie ktorých kedysi nebol čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V B.Štiavnici

som bol viac razy a už aj s vnukmi, ale o behetleme počujem prvýkrát. A to som o meste a jeho histórii prečítal niekoľko zopár materiálov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A pritom betlehem

je nádherný, ale v samotnej Štiavnici ho veľmi málo propagujú. Aj umiestený je len tak utiahnuto. Kto o ňom nevie, tak sa tam o ňom nedozvie. Treba ta ísť cielene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Janko, Banská Štiavnica

je naozaj krásna. Rád tam chodievam a Tebe sa podarilo staré historické mesto, betlehem a dokonca aj nejakú tú banskú štôlňu opísať a nafotiť. Želám Ti veľa krásnych zážitkov z podobných turistických podujatí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tonko, ďakujem,

ale teraz turistické podujatia museli ísť bokom na dlhú dobu.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME