Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako som zažila diskrimináciu kvôli svojmu rómskemu pôvodu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ťažko riešiteľný problém
Toto si Cigáni (alebo Rómovia, ako im hovoria niektorí Gádžovia) musia začať riešiť vo svojej komunite sami. Pokiaľ sa veľké množstvo cigánskeho etnika správa tak, ako ich poznajú ľudia z ich blízkosti a budú nepostihnuteľní, bude sa tá civilizovanejšia časť brániť v rámci možností. Je samozrejme zlé, keď problém s NEPOSTIHNUTEĽNÝMI osadníkmi nedokáže riešiť polícia a tak si musí svoje živobytie chrániť ten chudák živnostník prostriedkami na hrane zákona. Tí dvaja návštevnici podniku doplatili neprávom na vyčíňanie im podobného etnika. Ale obracajú sa na nesprávnu stranu (i keď v rámci platného zákona). Začať treba "u svojich" a prácou + pozitívnym príkladom postupne meniť zmýšľanie a správanie osadníkov. Na to už majorita platí časť svojich daní. Aj tá diskriminujúca hostinská, čo si len bráni živnosť. Tak sa prosím nedívajte na ten problém čierno-bielo.
rosma
kolektivna vina
to je trosku princip kolektivnej viny, ked jedinec ma platit za to, co robia iní, len preto ze sa ocitol s nimi v jednej skupine... Chapem krcmarku ze ma vstup na karty, ale nedat niekomu dva čaje je fakt ubohe... nepoviem, keby to bol nejaky miestny grazel... a áno, čo sa týka verejného poriadku tak v prvom rade zlyháva štát - polícia, prokuratúra a súdy, ale aj sociálka, školský systém - a politici čo ich riadia. Keby štát robil čo má, nemali by sme sa tu o čom hádať.
co2
Nerobte prosím z Rómov debilov. Oni vedia, že za prácu budú peniaze, problém je že nemajú žiadne zručnosti vhodné pre zamestnávateľov. Jaguár ani iné firmy nebude potrebovať 10 000 zametačov, ale ľudí, ktorí budú mať konkrétne zručnosti, ktoré jednoducho cez hrabanie lístia nenadobudnú. nehovoriac o sociálnych zručnostiahc a pod.
ElenaS
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

AP

majú potenciál, ak by sa robili dobre .... dokonca by človek mohol získať referencie, v čom bol dobrý
 

 

Že vraj: "to je trosku princip kolektivnej viny, ked jedinec ma platit za to, co robia iní, len preto ze sa ocitol s nimi v jednej skupine..."

Tak si teraz overme správnosť takejto premisy. Dokázateľne existovali aj existujú aj slušní fašisti. Takže netreba v rámci kolektívnej viny kriminalizovať celú skupinu fašistov?
 

he?

1, slusni fasisti? Sem s menami
2, fasistom sa clovek nenarodi, ciganom ano...
 

 

Herbert von Karajan
 

a ako sa to prejavovalo?

ze bol clenom a potom odisiel, medzitym robil dobre skutky? rozpis to prosim ta ako sa to prejavuje, dobre?
To je nieco ak dobry skinhead alebo dobry komunista?
 

 

Google je tvoj priateľ. Neboj sa ho, smelo mu klaď otázky, ktoré by ťa medzi ľuďmi iba strápnili.

Ak chceš dobrého skinheada, skú si naštudovať Landu.

Ak nepoznáš aspoň jedného dobrého komunistu, vyrastal si v divnej spoločnosti.
 

si mimo

...
 

 

Očistné vyznanie kolektívnej viny : keď sú všetci vinní, nie je vinný nik.
 

 

Chceš vidieť len jednu stranu mince. Aktivisti už na pohľad sú ľudia, ktorí sú oblečení slušne, správajú sa slušne, a nebol ani minimálny predpoklad, že by tam robili bordel. A to o tu ide, nie o tých, ktorí prídu pripití, správajú sa hlučne, opijú sa ešte viac, a rušia všetkých a poškodzujú zariadenie! A ak tu odklazuješ "začať treba u svojich", to sa možno v živote tí slušní tmavší nedostanú do takéhoto baru, lebo niektorí sú nezmeniteľní a nevychovateľní. To ale nie je dôvod, aby trpeli všetci!
 

Slušne oblečení

aktivisti na akcii v teréne, kde jediné, čo ich trápi je to, či ich súkmeňovcov púšťajú do barov a krčiem...a že by nerobili bordel, tiež by som netvrdil...akurát že ho nerobili ako ich súkmeňovci z osady - nožmi a mačetami - zavolali si na to ŠOI-ku.
 

 

Prosím Ťa, veď skús čítať a chápať text: nešli do krčmy kontrolovať, či tam púšťajú Romov, šli počas pauzy na čaj. A to - že POTOM zavolali na SOI - to robili bordel? Aj Teba cháni SOI - aby Ťa nepoškodzovali a neokrádali obchodníci . To je legálny a slušný postup.
 
Hodnoť

 

Pekný príbeh. Taký zo života. Mali ste sa spýtať aj čašníčky na jej príbehy zo života s marginálnou skupinou obyvateľstva. Poprípade, prečo ste si nedali ten čaj u niekoho z marginálnej skupiny obyvateľstva v tej ich kolibe. Nemali ste žalúdok ? Alebo ste sa pre výkaly pred dverami nedostali dnu ? Snáď nie ste útlocitná.
A jedno je isté. Za všetko si môžu sami a hádzať vinu na majoritu je také ,no Cigánske. Poviem Vám tajomstvo. Na slovensku žije veľa ľudí v totálnej chudobe. Nik im nedá nový byt, lebo starý vybývali. Ale je tam čisto, starajú sa seba a deti. Prečo tých podľa Vás diskriminovaných nevediete aspoň týmto smerom? Prečo sme vinní my ?
 

 

Lebo je jednoduchšie hľadať vinníka niekde inde - u susedov, za hranicami, majoritu. Keď som bol naposledy v Kolíne nad Rýnom vo štvrti Chorweiler vysťahovať veci mojej známej z už opusteného bytu (to bola pôvodne ukážková sociálna štvrť štátnych bytov pre nízkopríjmové obyvateľstvo), tak mi ukázala, ako sa za 25 rokov z kľudnej a komunitne prosperujúcej štvrti stala no-go zóna, odkiaľ uteká pôvodné osadenstvo. Teraz 60% Turci + tak 30% iných imigrantov. Ale na rozdiel od nášho etnika dokážu Turci pracovať (aspoň chlapi - ženy sú zväčša obsypané hlučnými deťmi a nepracujú)! Tak, ako u nás bezproblémový Vietnamci. Síce do ich kebabovne s príznačným názvom Alibaba žiaden Nemec nepáchne, aspoň sa snažia prežiť akou-takou prácou v rámci svojej segregovanej komunity. Takže Cigáni - vezmite svoj osud konečne do vlastných rúk, presvedčite majoritu o svoje pracovitosti a usilovnosti a majorita zmení časom svoj postoj k vám. Začnite treba tým, že si nebudete špiniť pod seba a upracete si svoje okolie. Odvoz smetí vám už aj tak platíme!
 

 

Na margo bytov a rôznych urban legend ohľadne výhod a iných zákonov pre Cigánov ako pre majoritu si prečítaj nasledujúci článok. https://domov.sme.sk/c/7035833...
 

 

CHoďte sa pozrieť na Luník IX a potom mi o tom môžete rozprávať skazky. Bolo to ukážkové sidlisko postavené v roku 1983.Bývala mi tam rodina a musela zaplatiť za byt v tých časoch členský podiel a 30 tis KČS. Marginální to dostali gratis a behom 15 rokov to vybývali tak, že sa bytovky rozpadajú kôli statike a postupne sa búrajú. Veďľa postavili kukurice pre tých, čo im bytovky zbúrali. Už sú vybývané. Choďte sa pozrieť kam do Spišského štvrtka kam sa presťahovala komunita z Letanoviec. Sú to asi 4 roky. Domčeky vybývané. CHoďťe sa pozrieť do Spišského podhradia, nové domčeky postavené marginálnej skupine pred cca 8 rokmi. Vybývané. Choďte do Žehry , nové bytovky pre osadníkov postavené asi pred 10 rokmi . Vybývané . Nedali za to ani cent. To je urban legend ? Ktorému z najchudobnejších "bielych" takto pomohol štát ? Odpoviem za Vás. Nikomu. O akej diskriminácii v rámci politickej korektnosti sa to furt točí ?
 

 

O prideľovaní bytov cigánskemu etniku som síce nepísal, ale bývalo to tak. Teraz už sa väčšinou po zničení im pridelených bytov nedávajú byty nové, ale unimobunky (tzv. kontajnerové byty). Stále zostáva jedna otázka vo vzduchu. Čo je to za kultúru a civilizáciu, čo si vedome zničí svoje obydlie? To som dodnes nedokázal pochopiť a žiaden "Róm" to v TV nikdy nevysvetlil. Možno na túto otázku vie odpoveď autorka článku. Inak páčil sa mi predchádzajúci splnomocnenec pre rómsku komunitu p.Pollák. Škoda, že ho nahradil ten mladý Maďar - tajtrlík Ravasz. Ten tomu moc nerozumie a nemá autoritu. Pollák vedel komunikovať a popisoval problémy a v rámci možností sa aj postaral o zopár zlepšení a riešení.
 

Chces vysvetlenie?

Cigani su kocovnici, ziju z toho, co na cestach najdu. Polnohospodarstvo, kultivovanie svojho okolia im nehovori nic a nemaju na to ani rozum. Kde sa na svojich cestach zastavili, vyuzili miestne zdroje, az miesto vybyvali a pohli sa dalej. Z toho dovodu nepocitovali potrebu budovat si vztahy s miestnym obyvatelstvom- ktoremu velmi nemali co dat, iba si brali. Az na vynimky samozrejme-napr. rozumeli konom a boli dobri v kovacskom remesle. Ale najlepsi boli aj tak v zlodejskom remesle a tuto svoju tradiciu si chvalyhodne uchovali az do dnesnych cias.
 

 

Ale to si čiahol poriadne do histórie pri kauze o obslúžení a 2 čajoch. Kvôli tvojmu vysvetleniu nemali byť obslúžení???
 

 

To som pisal diskuterovi nado mnou, ze preco si vybyvaju byty. Inak, "vybyvat" je pojem ktorym nasi romski spoluobcania skutocne kreativne obohatili nas jazyk, ved ani slovnik slovenskeho jazyka tento vyraz nepozna, ktovie ci sa vyskytuje v inych jazykoch. Taki madari maju zas vyraz "öregezni", kto chce nech si ho prelozi, co je tiez prispevok romskej "kultury".
 

 

A co sa tyka obsluhy v bare, tak som za to, aby majitel mal pravo obsluhovat iba zakaznikov trebars s klubovymi kartami, ak sa tak rozhodne, a klubovu kartu udelit podla svojho uvazenia.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Advokátska kancelária BÁNOS: Zákonník práce sa mení. Zamestnancov čakajú nové benefity. 8 269
 2. Pavel Macko: Nesúhlasím, vážení agenti! Ficove video je hnoj 3 554
 3. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov 3 032
 4. Marián Viskupič: Toto ste o slovenskom zlate zrejme nevedeli 2 259
 5. Peter Kollega: Keď Blaha, tak prečo nie celý orchester aj s kapelmajstrom? 1 782
 6. Transparency International Slovensko: Vláda pred voľbami točí v štátnych reklamách rekordné peniaze 1 472
 7. Mišo Šesták: Prečo nenaštvať ruskú armádu 1 233
 8. Jozef Kmeto: Prieskum: Kotleba druhý, PS/Spolu a Kiska Za ľudí klesli. Fašizmus na Slovensku triumfuje 1 195
 9. Monika Kozelová: Keď DEUS zoštátňuje klientov a ako sa hádže zrno sliepkam. 958
 10. Andrej Stančík: V čom má Pellegrini pravdu - a prečo kvôli tomu musíme zmeniť SMER 921

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Tajomstvo mlčania Stvoriteľa
 2. Štefan Vidlár: Kamarádzi
 3. Martin Krištoff: IPO Saudi Aramco prekonalo očakávania a dosiahlo niekoľko trhových NAJ
 4. Dáša Baliarová: Električka
 5. Martin Šterbák: O Knihe Ezdrášovej
 6. Stanislav Mičev: Kto je PRACUJÚCA CHUDOBA?
 7. Štefan Vidlár: Amíci
 8. Radovan Medovič: Politikum Andyho Pracháča
 9. František Cudziš: Vede do vienka. III.
 10. Róbert Čambál: Križovatka

 1. Najväčším skokanom je Matovič, Kiska klesol. Čo ukázal najnovší prieskum Focusu
 2. NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského
 3. Masívny výbuch v Prešove zaskočil aj experta na výbušniny
 4. K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší
 5. Ako zbúrajú prešovský panelák (rozhovor)
 6. Demolačný stroj dorazil na hranicu skôr. Smeruje do Prešova
 7. Výbuch plynu v Prešove: Plynári určili kopať výhradne ručne
 8. Prešovčanke ostal po výbuchu v byte dôležitý prístroj. Bude strašné tam teraz bývať, vraví
 9. NAKA rieši, ako záhadne zmizli Bašternákove dlhy
 10. Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

 1. Ondrej Dostál: 50-dňové moratórium a nebezpečná nadpráca ministerstva vnútra
 2. Polícia sa zaoberá Blahom pre fotografiu s červenou hviezdou s kosákom a kladivom
 3. B.Kačáni: Liberál kontra kresťan
 4. Blaha nemá čo robiť v SAV – nielen morálne, ale ani odborne
 5. Nový Smer? Ale kdeže, nenaleťte im
 6. Rómsky prezident naložil Ficovi ako ešte nik doteraz
 7. Komentár Mareka Vagoviča: Komunizmus a fašizmus sú rovnaké zlo, súdruh konšpirátor
 8. Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy, ukázala štúdia
 9. Bestseller Vladimíra Palka Levy prichádzajú opäť v predaji
 10. Blaha pochopil, že vo svete pravidiel už nemá šancu

Už ste čítali?