Sobota, 16. december, 2017 | Meniny má Albína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

EÚ nazad do stavu pred Lisabon zmluvou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pred Lisabonskou zmluvou bolo aj toto: http://eu.euroiuris.sk/pre_ped...

"Najmä od druhej polovice 19. storočia možno hovoriť o skutočnej európskej hospodárskej jednote. Napríklad Anglicko zrušilo colné poplatky v roku 1846. Dohodu o voľnom obchode podpísalo s Francúzskom v roku 1860 a neskôr aj s ostatnými štátmi, s výnimkou Ruska. Rovnako fungoval voľný pohyb kapitálu. Meny boli naviazané na zlato a vzájomne zameniteľné. Pracovná sila slobodne cirkulovala, cestovný pas bol nutný len do Ruska a balkánskych štátov. Vytvorenie jednotného európskeho hospodárskeho priestoru napriek tomu nevyústilo do projektov spoločnej Európy. Naopak, na konci storočia sa hospodárska rivalita medzi štátmi zvýšila a znamenala aj zavádzanie protekcionistických opatrení. V politickej oblasti nový fenomén pod názvom „nacionalizmus" postupne vymazával hospodársku homogenitu Európy. Opätovná krehká rovnováha bola nastolená až v roku 1904, uzatvorením poslednej spojeneckej zmluvy. Oproti štátom Trojspolku (Nemecko, Taliansko a Rakúsko-Uhorsko) súperili štáty Trojdohody (Anglicko, Francúzsko a Rusko) najmä vo vojenskej oblasti. Európa sa nasledujúcich desať rokov nachádzala v „stave ozbrojeného mieru".

To bolo pár rokov pred dovtedy najväčšou európskou a svetovou vojnou.

Alebo, že by to do tretice s tým európskym projektom vyšlo ? Vyzerá že zase nie. Pokým sa dva európske národy neznášajú a to Rusko a Nemecko, nebude žiadna pokojná Európa. Konflikt týchto dvoch krajín bol príčinou najväčších dvoch vojen a vyzerá to, že bude aj tretej (podľa situácie na Ukrajine).

A keď to na Ukrajine vypukne, diaľnice nám budú nanič, keď rusi zastavia dodávky ropy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fakt? V prvej svetovej vojne to bolo hlavne Nemecko vs Anglicko a Francúzsko, Rusko bol obor na hlinených nohách a tak to aj dopadlo.
A v druhej svetovej boli až do operácie Barbarosa... No spojenci! Hitlerovi hovorili súdruh.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je typicke, ze najostrejsie vystupuju proti odovzdavaniu casti nasej suverenity EU prave ti, ktori su presvedceni o totalnej skorumpovanosti nasich politikov.

Europa sa alebo bude dalej integrovat a stane sa velmocou, alebo sa rozpadne na rozhasterenych trpaslikov, ktori budu basnit o svojej suverenite, ale budu posluchat tych, co sa nerozpadli...

Kontrolna otazka: Boli by USA velmocou, keby kazdy ich stat tahal svojim smerom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ostrá VPN

Nieže je typické,že najostrejšie.............skorumpovanosti naších.politikov, ale je to priam aj logické. Pretože ak sme v EU už relatívne dlho,ako je možné,že tu v súčasnosti máme skorumpovaných slovenských politikov ? Mne odpoveď vychádza tak, že ak v Bruseli chcú naše kompetencie, tak sa najprv musia potešiť (samozrejme neoficiálne) aj našou vnútornou korupciou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Pretože ak sme v EU už relatívne dlho,ako je možné,že tu v súčasnosti máme skorumpovaných slovenských politikov ?"

Ja ti poviem. Pretože EÚ je taký mačkopes - ani koalícia suverénnch štátov a ani štát ako taký. Ten proces treba urýchlene dokončiť a z EÚ vytvoriť jeden akcieschopný štát na spôsob USA.
A žiadne brexity. Videli ste, že by sa niekedy diskutovalo napr. o Kaliforniaxite?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

USA si vsetci idealizuju ako vzor pre EU. No tak si aj uvedomte, ako vznikli! Rada: zamerajte sa hlavne na obciansku vojnu. Tiez sa dohadali na ciernych. Chciet EU stat je ciste sialenstvo v tomto case. A to este nemali v case obcianskej vojny socialistov akymi si vsetky europske struktury prelezene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš ako sa syntetizuje Hélium?
Vezmeš dva atómy vodíka a obrovskou silou ich stlačíš k sebe. Tie dva atómy vodíka kladú obrovský odpor proti tomu aby sa zlúčili do atómu hélia, ale ak použiješ takú silu že prekonáš kritický bod, zrazu sa uvoľní obrovské množstvo energie a namiesto dvoch atómov vodíka máš jeden atóm hélia. Neuveriteľne stabilný atóm, ktorý nedokážeš rozbiť spätne na dva atómy kyslíka. Dôležité je, že medzi týmito dvomi atómami neexistuje prechodná štruktúra, akýsi "mačkopes".
Áno, budeš sa diviť, ale keď som písal svoj predchádzajúci príspevok, tak prvá asociácia, čo ma napadla, bola americká občianska vojna. Nič dobre sa nenarodilo bez bolesti - ani ty :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S EU by to bola asi skôr anihilácia, a nie fúzia. Ale nebudem hovoriť v metaforách. Celkom konkrétne. Napríklad s USA a Kanadou chceli urobiť dohodu o voľnom obchode, ale keď chcela voľný obchod Británia, tak nie nie, to nie je možné. Dvojitý meter. V USA to boli všetko imigranti, mali tiež svoje rozbroje, ale zďaleka to nebolo také tvrdé, ako tu v Európe.

http://ukandeu.ac.uk/explainer...

Vždy tam boli rozpory a nie je rozumné sa vôbec pokúšať o bližšie spojenie. Na to musí prejsť aspoň ešte pár globalizovaných generácií. A musí sa vyrovnať ekonomické prostredie. Však vidíš čo sa stalo, keď sa zlúčili postsocialistické a rozvinuté ekonomiky, a navyše s rôznymi daňovými a sociálnymi modelmi. A aj keď sa zaviedli spoločné pravidlá, tak boli zväčša ignorované, s posvätením samotného predsedu Európskej komisie (to je Francúzsko, tomu by pakt stability uškodil, nebudeme ho pokutovať za nedodržanie dlhových pravidiel).

Ešta aj v USA boli problémy so spojením ekonomík. Poľnohospodársky juh značne utrpel oproti industriálnemu severu. Samozrejme tým neobhajujem otrokárstvo, ale fakt je, že na tom bola ekonomika juhu postavená. Uvádzam to len ako ilustráciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Meh.

Suhlasim.

Tak ako tomu rozumiem, tak Lisabonska zmluva bola schvalena pod znackou vacsej jednoty europskych statov a staleho priblizovania sa.
Teraz. Ja myslim, ze ak sa pozrieme na situaciu po zmluve, tak na zaklade faktov mozme konstatovat, ze nielen ze sa unia viac nespojila, ale dokonca aj vztahy ktore fungovali sa postupne rozpadaju.
Nerozumiem logike zastancov takejto unie, ze nevidia, ked ich riesenia maju uplne opacny efekt ako si zelali. Ze nie je toho svateho, co by prehodnotil situaciu a zmenil strategiu podla reality.

Vzdanie sa mnohych pravomoci a uvolnenie vztahov unie by mohlo mat liecivy ucinok na jednotu statov.
Zjednocovanie pravidiel, noriem, licencii, podpora jednotneho trhu a pohybu osob tak aby s tym suhlasil kazdy stat je skvely predpoklad na spokojnu a fungujucu uniu. Zjavne kazdy pokus o prekrocenie zvrchovanosti individualnych statov, alebo zasah do vnutornych veci sposobuje silny odpor.

Tiez je demotivujuce, ze jednota sa pretlaca cez tlak na zvrchovanost a nezavislost, no ked pride tlak korporacii na to, ze mozu smejdit ten isty vyrobok pre rozdielne krajiny, tak to tato zjednocovacia unia pokojne toleruje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor článku

EÚ nemá také predpoklady pro federatívne usporiadanie, ako USA.
Tam je u anglosaskej časti, ktorá vytvorila USA, vedomie spoločnej identity založené na dedičstve od Veľkej Británie, pre američanov nebol žiaden problém nadviazať na štátoprávne usporiadanie, prevzaté ako dedičstvo od angličanov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME