Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

SUPER BAKTÉRIA – dôsledok globálnej výroby potravín. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bolo by vhodné zaviesť zákonom zákaz prevozu potravín nad limitované vzdialenosti, a tak znovu oživiť lokálne poľnohospodárstvo. Je tu ale nemalá prekážka - EÚ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaviesť zákonom zákaz prevozu potravín, by bol asi problém. Slovensko je súčasťou spoločného Európskeho trhu, kde by mali platiť rovnaké pravidlá vo všetkých oblastiach, vrátane bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti potravín. A tie pravidlá by mali byť rovnaké pre malú rodinnú prevádzku ako aj pre veľkého producenta potravín. Pokiaľ by to bolo tak, nekupovali by sme výrobky nižšej kvality u nás, ako v Nemecku, alebo Rakúsku. Pokiaľ by sa Európa nedelila na rovných a rovnejších, tak by mal byť rovnako postihovaný a trestne zodpovedný nadnárodný gigant, ako aj rodina, ktoré vyrába kyslú kapustu. A sme pri probléme globalizácie. Momentálne sa vieme globalizácii postaviť tak, že odstránime korupciu a klientelizmus na MPaRV SR a namiesto agrobarónov začneme podporovať rodinné poľnohospodárske podniky, ktoré budú na svojej pôde, vlastnými silami a zdravým rozumom produkovať zdravé potraviny a budú nimi zásobovať svoje okolie, školy, reštaurácie, hotely a pod. a následne oni jednoducho prestanú nakupovať v Tescu, Lidli a pod. Možno tie potraviny nebudú lacnejšie, ale určite budú zdravšie, bez antibiotík, farbív, stabilizátor, konzervantov, chemických dochucovadiel, bez pozostatkov pesticídov, herbicídov atď. Jednoducho budeme si mať možnosť kúpiť ekologické potraviny. Ale to by musel tento štát a hlavne pôdohospodárstvo riadiť niekto iný, nie štandardní politici, pretože pôdohospodárstvo už riadili všetci a z každej strany. A aký je výsledok? Sme na poslednom mieste vo všetkých ukazovateľoch. Veď si vypočujte poslednú perlu demagogických nezmyslov z dielne SaS a ich poslanca Dostála, ktorý tvrdí, že potravinová sebestačnosť je nezmysel....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Reagujem hlavne na Vase

"...namiesto agrobarónov začneme podporovať rodinné poľnohospodárske podniky, ktoré budú na svojej pôde, vlastnými silami a zdravým rozumom produkovať zdravé potraviny a budú nimi zásobovať svoje okolie, školy, reštaurácie, hotely a pod. a následne oni jednoducho prestanú nakupovať v Tescu, Lidli a pod. Možno tie potraviny nebudú lacnejšie, ale určite budú zdravšie, bez antibiotík, farbív, stabilizátor, konzervantov, chemických dochucovadiel, bez pozostatkov pesticídov, herbicídov atď. Jednoducho budeme si mať možnosť kúpiť ekologické potraviny. Ale to by musel tento štát a hlavne pôdohospodárstvo riadiť niekto iný, nie štandardní politici,..."

- nezabudli ste náhodou na podiel viny u spotrebitela? Ze on/ona sú na konci celého toho retazca Prvovýroba/výroba potravín/distribúcia/nákup ? Ze sú to práve spotrebitelia (okrem obchodníkov), ktorí sa dozadujú dlhsej trvanlivosti výrobkov (a potom hundrú, ze jedia stabilizátory a zahustovadlá a konzervanty) a za vsetko chcú platit najnizsie ceny, pretoze nejaká schéma fair-trade a ekologická udrzatelnost prvovýroby ich nezaujíma? Kolkí z nich sú ochotní platit reálne ceny za napr. 1 l mlieka?( A to je príklad, ktorý sa uz roky z casu na cas medializuje, ze výkupné ceny mlieka sú likvidacné). Minulé leto ma sokovala cena za 1 l trvanlivého mlieka v letáku Kauflandu - 29 centov. Myslíte, ze sa priemerný spotrebitel zamyslí nad tým, aké sú skutocné náklady na jeho výrobu a distribúciu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

každý má svoj podiel viny

Problém podielu Slovenských potravín ma dva konce. Na jednom stojí spotrebiteľ a na tom druhom obchod. Najväčšiu chybu urobil spotrebiteľ v období masívneho budovanie obchodných sieti, kedy nepodržal domácich obchodníkov a nechal sa zlákať farebnými reklamami, ktoré zaplavovali jeho poštové schránky. Určite tu svoje zohrala cena, ale aj túžba po farebných predajniach a hudbou, barom na kávu a príjemnou vôňou. Neskôr to už bola iba cena. Vďaka takejto reakcii zákazníka sme stratili väčšinu domácich potravín a dnes až 85% potravín sa predáva v obchodných sietiach. V týchto sietiach už nediktuje zákazník ale obchod. Znamená to, že si zákazník na Slovensku nekupuje to čo chce, ale to, čo mu obchodný reťazec ponúkne zo svojho sortimentu. Túto dominantnú situáciu okamžite využili reťazce na to, aby tlačili na znižovanie nákupných cien od dodávateľov a rozbehol sa kolotoč šialeného tlaku, ktorý skončil až u prvovýrobcov surovín. Áno, mlieko po 0,29 EUR je absolútny nezmysel aj z pohľadu toho, že toľko nestojí ani liter obyčajnej vody. Hlúpi zákazník sa teší a producent mlieka plače. A presne od toho je tu štát a hlavne rezort pôdohospodárstva. Ak v tejto situácii nemá žiadnu úlohu, tak potom Ministerstvo pôdohospodárstva jednoducho zrušme. Dnes rezort pani Matečnej rieši školy, škôlky, rybolov a podobné veci, ale za rok neprišiel ani s jedným nápadom ako doriešiť domáci produkciu potravín. Ministerstvo pôdohospodárstva so svojím korupčne nastaveným systémom považujem za hlavnú príčinu vážneho zníženia úrovne potravinovej bezpečnosti na Slovensku. Slovensko aj vďaka takým ministrom, akým bol Jahnátek sa dostalo do stavu potravinovej závislosti a bezpečnostného rizika. Takže každý má svoj podiel viny. Ale ryba smrdí od hlavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale, ale,

nechcem sa rozpisovať, ale hľadá sa riešenie, ktoré tu bolo už dávno (pred r.1989)
Stále dookola tvrdím, že kým bude vládnuť kapitalista a kapitalizmus, tak všetko bude o peniazoch a nie o živote človeka. NIKTO nenájde žiadne riešenie, kým bude život závislý na peniazoch. Pritom... - načo vlastne slúžia peniaze? Veď k rastu ich nepotrebuje ani les, ani pšeničné pole.
Poviem to jednoduchšie: - keby 10 členná rodina fungovala na báze peňazí, tak by si museli navzájom za všetko platiť. Lenže majú spoločnú pôdu, spoločné množstvo produktov a preto nepotrebujú peniaze.
Nie je aj celý svet ako jedna veľká rodina? Nie je? - a prečo?
Nemôže byť lebo z tej rodiny patrí pôda, voda a všetko ostatné len niekoľkým ľuďom = KAPITALISTOM, ktorí vymysleli PENIAZE. Nebyť ich, svet môže fungovať presne tak, ako spomínaná rodina.
@miroslavFarkasPARTNERSKEVZTAHY
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

peniaze vo pôdohospodárstve

Súhlasím s Vami v tom, že jedným z najväčších problémov je vlastníctvo pôdy. Na druhej strane si ale musíme položiť otázku, prečo vlastníci pôdy dávajú za pár drobných svoju pôdu do prenájmu tzv. kapitalistom ( ja im hovorím agrobaróni). Až 90% obrábanej pôdy je v súkromnom vlastníctve ľudí, ktorí ju prenajímajú už spomínaným agrobarónom. Prečo vlastníci pôdy nevezmú pôdu do svojich rúk a nezačnú na nej produkovať hodnoty, ktoré uživia celú rodinu. Potraviny na rozdiel od televízorov a pod. výrobkov majú obrovskú výhodu, že sú produktom dennej potreby. Bez televízora viete žiť, ale bez potravín a vody umierate.Preto je podľa mňa jediným východiskom, ako vrátiť pôde na Slovensku skutočnú hodnotu budovanie rodinných fariem. Podobne ako je to aj v najrozvinutejších štátoch Európy. Žijeme v svete dotovanej výroby potravín. Nedá sa jednoducho zo dňa na deň tieto dotácie zrušiť. Stačilo by zaviesť rovnosť prístupu k týmto peniazom a trestať všetky formy korupcie a klientelizmu pri prerozdeľovaní týchto financií. Ľudia by radi pracovali na svojom. Lenže demokracia je nielen o slobode slova, ale aj o rovnosti pred zákonom. A táto rovnosť je u nás silne potlačená a tým vznika obrovská nerovnosť a rozdeľovanie spoločnosti na rovných a rovnejších. A vôbec by to takto nemuselo byť. A pokiaľ to nevyriešia politici v úradoch, budú to musieť riešiť ľudia na uliciach. Napr. ak v dnes v Rumunsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"?"

Budovanie rodinných fariem je - ako píšete - jediným východiskom? Zvážili ste zabezpečenie techniky pre farmárov, splátky ich úverov, výkup produkcie... a aj fakt, že by to bolo len riešenie pre kapitalistický systém podnikania?
Ani sa mi to nechce vysvetľovať, ale porovnávať rozkúskované farmárčenie (v Slovenských podmienkach!) - so systémom jednotného plánovaného poľnohospodárstva je trochu (prepáčte) amatérske.
Neviem či ste zažili systém plánovaného hospodárstva za socializmu, ale ak nie, tak vás chápem... Ale prijal by som vaše riešenie zo záveru príspevku - vrátiť slobodu a postaviť všetko z hlavy na nohy. Aj tak je to nezvratné - skôr, či neskôr...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

systém jednotného plánovania hospodárstv

Maturoval som v roku 1980, takže asi áno. Viete, to čo je teraz ani ja nepovažujem za štandardný kapitalizmus. Je to mačkopes, založený na štátnej podpore bohatých firiem a nezáujmu o malého podnikateľa a už vôbec nie o občana. Vidíme to aj u nás v NR SR za posledné dni, kedy neprejde ani jeden sociálny zákon, ale navyšovanie daní a zákony, ktoré robia z bohatých ešte bohatších nemajú problém. Pokiaľ by bol u nás kapitalizmus, tak rovnako by bola postihovaná malá s.r.o., ako napr. US Steel. Na druhej strane by mala mať hocijaká s.r.o. , ktorá zamestná x- nových ľudí mať rovnaké výhody ako nadnárodná spoločnosť. Štát je ako rodina. dajte dvom rodinám rovnaké materiálové a finančné možnosti a jedná bude prosperovať a druhá bude krvácať. Všetko je o ľuďoch, ale rozhodne tá kvalita ľudí, ktorá riadi dnešný štát a špeciálne Agrosektor od roku 1990 by určite mala skončiť ako obvinení za vedome narušenie potravinovej bezpečnosti štátu a vedomú likvidáciu potravinovej sebestačnosti. Preto musíme reálne vychádzať z podmienok roku 2017 a preto bez sentimentu musíme konštatovať, že sme v štádiu potravinového rizika a potravinovej nebezpečnosti a je osobne nevidím iný spôsob a iné východisko, pokiaľ chceme do 5 rokov potravinovo zabezpečiť tento štát ako urýchlene spustiť zriaďovanie rodinných poľnohospodárskych podnikov. My máme dostatok pôd a podnikov na výrobu pšenice. My nemáme producentov ovocia, zeleniny, spracovateľov ovocia a zeleniny a nemáme okrem pšenice a repky žiadny artikel na export. My sme sa na hanbu sveta stali exportérom surovín s nízkou pridanou hodnotou a importérom hotových výrobkov, kde všetok zisk ostáva v zahraničí. Bez podpory živočíšnej výroby ťažko zamestnáme viac ako 50 000 dlhodobo nezamestnaných ľudí. A dnešní agrobaróni považujú živočíšnu výrobu za neopodstatnenú príťaž. Kto ich donúti aby chovali zvieratá, keď ich kumpáni sú v NR a na MPaRV SR? Keď to necháme tak, tak o chvíľu na Slovensku nebude ani 100 000 kráv, nebudú žiadne vlastné ošípané a deti nebudú poznať sliepku. Potom ale načo je nám Veterina a poľnohospodárska univerzita ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pán Karahuta

spomenuli ste pojem "štandardný kapitalizmus", čo je pre mňa novinka, pretože nikde v histórii nevidím obdobie, kedy by prakticky fungovalo niečo podobné. Osobne ostanem u názoru, že kapitalizmus ako taký je zlý a kolabujúci systém. Neexistuje žiadna jeho forma, ktorá by sa dala použiť ako trvalá a rozumná forma na zabezpečenie: - celosvetovej výživy, zdravia populácie, hospodárenia so surovinami, udržiavania zdravého životného prostredia... atď.
Hovoriť o akejkoľvek spravodlivosti tohto systému je vylúčené.
Vare riešenie (rodinné farmárčenie) je síce rozumné, ale z dlhodobého hľadiska pôsobí stále len ako dočasná záplata. Predpokladám ale, že aj tak sa raz začne uplatňovať, aby sa zachránilo a zlepšilo aspoň niečo.
Tak či tak bude chýbať plánovaná produkcia, pretože v rozkúskovanom kapitalistickom systéme nemôžete nariadiť súkromnej rodinnej farme, čo budú produkovať. Nemôžete im nariadiť pestovanie nízko ziskovej pšenice, ktorá chýba štátu, ak rodinná firma lepšie zarobí pestovaním a produkciou kvetín.
Pre zabezpečenie celosvetovej výživy je to naozaj len záplatou, ktorá nevyrieši nič. kapitalizmus pracuje pre jednotlivca - nie pre populáciu zeme.
Superbaktérie sú výsledkom myslenia kapitalizmu v praxi = zisk za každú(!) cenu. toto socializmus nepoznal a obaja to dobre vieme.
Slová ako "biopotrava", "bezdomovec", "exekútor", "nezamestnaný", ...a X,Y iných pojmov sme ani len nepoznali. Počuli sme o nich len keď sa hovorilo o ""skvelom kapitalizme". Teraz ten systém a jeho demokraciu máme tu - spolu so superbaktériou a iným bordelom - ...a chcel by som vedieť jedno: -
Keby ste mali vybrať systém..., tak ktorý sa vám zdá lepší a spravodlivejší - kapitalistický, alebo socialistický?
Vyberte tak, aby bol prijateľný aspoň pre 90% obyvateľov planéty (vrátane záujmu samotnej planéty Zem).
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Droppa: Ako sme bránili mier 832
 2. Radovan Bránik: KOTLEBUS, alebo ako to bolo s autobusom ĽSNS 294
 3. Daniel Jankech: Tisíce znásilnených žien. 265
 4. Ondrej Putra: Dva roky v Anglicku I. 186
 5. Greenpeace Slovensko: O arzéne na hornej Nitre 147
 6. Radovan Bránik: Keď padajú MASky 101
 7. Peter Žiak: Podvodníci chcú "liečiť" už aj oči. Nenechajte sa oklamať 94
 8. Miroslav Sopko: Štátne a súkromné deti 85
 9. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.11.1918) 80
 10. Vladimír Krátky: Sabotáž ? 44

Rebríčky článkov


 1. František Cudziš: Spomienka na Ing. Vladimíra Vechtera , II.
 2. Milan Lacúch: Vyššia Spravodlivosť zasahuje! Tvrdo, nekompromisne a všetkých!
 3. Patrik Mackových: Tlak na ceny ropy sa stupňuje, ovplyvňujú ich sankcie aj „saudská kríza“
 4. Helena Nováková: 2. časť: Vrana k vrane sadá.
 5. Eva Šnircová: Čo má spoločné TRÉNING s pracovným pohovorom?
 6. Zuzana Ondruš: Hudobná výchova v škole - čo je to za predmet ?!
 7. Július Kovács: Parlament Slovenska sú Bratislavské strany.
 8. Roman Hutira: Strašiak menom Angličtina - ktorý certifikát si vybrať?
 9. Helena Nováková: 1. časť: Vymyslený nedoplatok
 10. Naďa Mitanová: 15 minút denne robiť veci nové, ťažké, nečakané...

 1. Výsluchy organizátorov protestov nie sú šikana. Ale vyšetrovatelia často robia nadprácu
 2. Organizátor protestov Šeliga: Vyšetrovateľ povedal, že podanie išlo priamo Hraškovi a on vydal pokyn
 3. Zmrzačili ich na celý život. Írske ženy pritom chceli iba porodiť
 4. V jedinej obci, kde bude starostka za ĽSNS, pálili dokumenty
 5. Pri Írsku hlásili pozorovanie UFO. Objekt nie je od mimozemšťanov, hlási letecký úrad
 6. Nie sme sto rokov za opicami, porovnáva slovenskú a českú ligu Bartovič
 7. Z Rybaniča je miestny poslanec. Ak mu trest potvrdia, nepomôže mu to
 8. Dobré ráno: Šikanuje polícia organizátorov protestov?
 9. Jarjabek zo Smeru: Polícia zváži, či je anonymné podanie opodstatnené, alebo nie
 10. Pošlite Fica do politickej karantény

 1. Ficova exporadkyně Trošková už je ve svém: Kde vzala 6,5 mega na luxusní byt?
 2. Majchrák, Hanus: Zlá noc pre Smer
 3. Marián Leško: Smer stratil moc, OĽaNO a SaS rezignovali už dávno
 4. Smer utŕžil v komunálnych voľbách to, čo si zaslúžil – drvivú porážku
 5. Komentár Petra Bárdyho: Východ to Ficovi a Vaľovej zrátal
 6. Ľuboš Kostelanský, Gabriel Šípoš: Kto platí nového primátora Bratislavy?
 7. Súvisela vražda Ernesta Valka so zmenkami?
 8. Sabotáž ?
 9. Víťazom volieb je aj Za slušné Slovensko. Časť zmeny prichádza z námestí, hovorí Juraj Šeliga
 10. Matovičove zlyhanie v Košiciach: OĽaNO stiahlo pred voľbami J. Polačkovi podporu

Už ste čítali?