Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nebojme sa schizofrénie... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Myslím, že najvýstižnejšie to vyjadril Eugen Bleuler, ktorý povedal, parafrázujem, že schizofrénia vyjadruje rozpor medzi tým, aký je reálny svet a tým, ako ten svet vníma človek trpiaci schizofréniou."

Tautológia!
Možno na prvý pohľad nebije do oči, ale je tam.

Mimochodom, mentálna prezentácia reálneho sveta a reálny svet sú dve rôzne veci. Ale nechcem sa v tejto krátkej reakcii púšťať do tejto problematiky. Dobrým podnetom na zamyslenie je napr. esej Thomasa Nagela "Aké je to byť netopierom?"
Je tu aj taká možnosť, že niektorí ľudia trpiaci schizofréniou vidia svet reálnejšie, než "normálni" ľudia a práve to im spôsobuje problémy v bežnom živote. Dobrá analógia je slepá škvrna na sietnici - ak by sme vo svojom zornom poli videli tmavý fľak, určite by to viac zodpovedalo realite, ale určite by nám to v praktickom živote nijak nepomohlo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za poznámku. Veď práve o to ide, ako nám naše videnie sveta pomôže v tom svete žiť, či nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vyjadreniu o duševnej chorobe človeka musí predchádzať veľmi podrobný rozhovor a klinické vyšetrenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte malé doplnenie teórie

Trochu je nepresný výklad - schizofrenik nie je autista iba reaguje na podnety (z vonku to tak vyzerá): on nevie či má halucináciu alebo je to reálne a preto sa skôr vyhýba prílišným podnetom okolia. Ak vznikne reálna udalosť, ktorá sa veľmi podobá halucinácii, tak na ňu nereaguje (alebo reaguje tak aby zistil či neblázni) lebo si nie je istý. Potom to vyzerá dosť divne. A to je zdroj názvu choroby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neuviedol som, že "schizofrenik" (teda podľa mňa človek trpiaci schizofréniou) je "autista".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujímal by ma názor autora článku na to, že niektoré politické strany si dávajú do programu legalizáciu marihuany. Nepripadá Vám to nezodpovedné ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že je to nezodpovedné, populistické a krátkozraké....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa v tomto zaráža pasivita a ľahostajnosť odbornej verejnosti, skutočne nechápem ako sa môže napríklad na predvolebnú kampaň takejto politickej strany prizerať pasívne Slovenská psychiatrická spoločnosť bez toho, aby vydala nejaké vyhlásenie, ktoré by patrične medializovala a v ktorom by vysvetlila čo takáto vec spoločnosti reálne prinesie. Celkove mi chýbajú postoje vedcov a odborníkov v mediálnom priestore v rôznych kauzách. Dočítame sa o názoroch skutočne hocikoho, ale odborný názor, ktorý by skultivoval diskusiu okolo spolitizovaných káuz ako bola napríklad kauza Čistý deň, ktorý by ukludnil hystériu, posunul celospoločenskú debata do inej roviny a vyzval by k racionálnym riešeniam. To na Slovensku prakticky neexistuje.
Sama som uvažovala, že v kauze Čistý deň vyzvem Slovenskú psychologickú spoločnosť , aby sa v médiách vyjadrila k hystérii, ktorá vládla okolo tejto kauzy a musela byť neskutočne traumatizujúca pre dotknutých, ale potom som dospela k záveru, že pre kapacity, ktoré sú v tejto spoločnosti , ja ako bežný občan asi nie som partner. Tým viac ma zaráža ich ľahostajnosť k verejnému dianiu a vnímam to ako nedostatok profesionality. Napríklad v Českej republike sa vedecká a odborná obec aktívne vyjadruje v celospoločenských debatách. Predstavitelia Univerzity Karlovej, Akadémie vied sú braní ako vážené autority v živote spoločnosti a o ich názor sa médiá zaujímajú.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME