Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Má Slovensko na výrazný rast miezd? Má! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

kde si prisiel k definicii

toho "clena strednej triedy"?

preco by si aj clen strednej triedy nemohol klast hociktoru z tych otazok?
byt clenom strednej triedy neznamena, ze nemoze byt prepusteny, alebo ze jeho prijmy nemozu poklesnut...znamena to len tolko, ze si (aktualne) moze dovolit viac nez clen "nizsej triedy".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Má tam viac proletárskych problémov, teda okrem toho proletárskeho poňania celej témy. Jediný relevantný údaj z celej plejády grafov, ktorý je naozaj výpovedný a od ktorého by sa mohol odvíjať, je graf o podielu mzdy na čistej pridanej hodnote. Všetko ostatné, kde spomína HDP a podobne, sú hausnumerá. HDP je vhodne jedine na porovnávanie výkonu ekonomiky dvoch štátov, na nič iné nie je HDP použiteľné. Nie to klasické, ktoré sa najčastejšie prezentuje, lebo nevypovedá o nákladoch, importe/exporte, o ničom použiteľnom mimo porovnanie vyššie spomenuté, nie je použiteľné. Také Dánsko, tiež porovnateľne veľké s nami má 2x vyššie HDP ale 4x vyšší výber do verejných financii, rozpočtov. Ak potom idete argumentovať platmi v štátnej správe, tak najjednoduchší výpočet vám povie, že Dáni by mali mať 2x vyššie platy v štátnej správe než my a my polovicu z ich platov. A to nerátame Gaussovú krivku, kedy náklady štátu nie sú rovnomerné, pretože existujú fixné náklady a tie sa medzi štátmi až tak moc nelíšia a potom pohyblivé náklady. Ak má štát nízke výbery do verejných financií, tak ho "zabijú" fixné náklady, ak má príjmy také, že v pohode pokryjú fixné náklady (správa budov, nemocníc atď atď), tak lineárna krivka nákladov končí a na mzdy sa môže rozdať viac. A je toho viac. Proste pán proletár to myslí dobre, ale 1. nepozná všetky ekonomické vzťahy, 2. vyberá si len také veci, aby to potvrdilo jeho grafy. To neznamená, že Slovensko nemá na vyššie mzdy, v súkromnom sektore ako ukazuje rozdiel pomeru rozdelenia z pridanej hodnoty je jasné, že na zvýšenie je tu, kľudne 20% by sa dalo, ale zďaleka nie na také zvýšenia, ako sa snaží naznačovať inými grafmi. Jedine, že by chcel dvoj až trojnásobne zvýšiť dane, aby mal výbery ako v tom Dánsku. Problém je, že Dánsko nemá dvoj - trojnásobne vyššie daňové zaťaženie... rozdiel je v štruktúre ekonomiky. Ak chce pán proletár za niečo bojovať, mal by bojovať, aby sa tu už neťahali automobilky, požierajúce kopec dotácií, ale ak, tak aj s prácami s omnoho vyššou pridanou hodnotou. Mal by bojovať za výraznú reorganizáciu a zlepšenie školstva, nikde v uvedených štátoch, ktoré dáva ako vzor, nie je tak znehodnotené školstvo, ako u nás. To ale zjavne do grafu nedal, lebo by nesedeli štatistiky :) No a tak. Pekne, že o tom rozpráva, ale kým to bude v rovine proletárskej propagandy, veľkú šancu niečo zmeniť to nemá. Nanajvýš akurát tak podporiť Kotlebu, ktorý sľubuje zázraky, ale číslám asi rozumie ešte menej, než tento pán. Ale pekne to znie, tie sľuby od Kotlebu a ľuďom to stačí, načo čísla, načo lepšie skoly, keď to Kotleba zázrakom vyrieši 8-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"výpovedný graf ... je graf podielu mzdy na čistej pridanej hodnote." - nieco z ke regionu. 10.000 ludi tu robi v IT a 10.000 vo vsz. Z obratu (!) v it firmach ide 80% na platy. V zeleziarnach alebo automobilkach - kde pridanu hodnotu robia stroje! alebo roboty! pojde na plat zrejme neporovnatelne menej. Pri rovnakej namahe a rovnakom plate.

Ked prepustiem polovicu ludi v automobilkach a nahradia sa robotmi, na platoch sa nic nezmeni akurat odborarom sa zmeni graf. Ked cinania prepustia polovicu zeleziarov a it firmy zamestnaju dalsich 5000 ludi, zrazu budu kosicke grafy ako nemecke (?). Bez suvislosti, obsahuje aj tento graf hausnumera. A hlavne blogerov komentar je zlomysleny, lebo sa snazi navodit dojem ze chudak robotnik na ktoreho su mzdove naklady 1000eur, vyrobi dalsich 1000eur ktore si da kapitalista do vacku.

Pre pomalsie chapavych proletarov sa vratim este raz k it a uvediem cisla:

z obratu, chce akcionar (mozno proletarov dochodkovy fond) 10%, dalsich 10% ide na backoffice (prevadzku), zvysok 80% su mzdove naklady. Ak si it-ckari zalozia odbory a opytaju o 15% viac (pri ich platoch smiesna suma), vysledok bude: 92% mzdove naklady, 10% backoffice, -2% akcionarovi. A o dva mesiace akcionari zatvoria filialku v ke ako stratovu. Tych 5 aut a xsto pocitacov sa vrati lizingovke, a budova len pride o najomcu. Nie, s.odborari, nestaci si pytat len vyssi plat. Ak ajtyckari ten vyssi plat budu chciet mat, bude musiet firma zohnat lepsie platene zakazky lebo proletari na sebe popracuju budu schopni ponuknut aj nieco ine ako podavanie plechov v lisovni / v it svete nebudu len administratori (cvicene opice) ale aj biznis analytikmi a architekmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re mark

K výpovednosti tohoto údaju som autora v jeho predchaádzajúcich blogoch viackrát žiadal očistiť pomer miezd a pridanej hodnoty o vplyv "nútených" živností a jednoosobových s.r.o., ktoré sú u nás v státisícových počtoch využívané ako náhrada pracovného pomeru (špecifikum ČR a SR). Takisto o vplyv čiernej práce dohodárov. Odpovede som sa nikdy nedočkal, lebo to nie je voda na Kurucov a Koščov mlyn.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veď nech sa páči, očistite to a ukážte mi výsledok. Aj v zahraničí máte čiernu prácu, aj v zahraničí máte kontraktorov. Tento Váš argument zoberiem do úvahy, keď mi ukážete čísla, porovnáte ich s inými krajinami a ukáže sa, že naše mzdy sú vlastne ok. No to sa neukáže, lebo proste nie na Slovensku mzdy ok nie sú. Rovnaký problém majú aj v Čechách, kde je najnižšia nezamestnanosť v celej EÚ a majú ten istý problém: nespravodlivé mzdy. Rast sa nepremieta do životnej úrovne Čechov. Ďalšie krajiny V4 detto. Tak, teraz ste sa dočkal odpovede. Dúfam, že sa ja dočkám od Vás čoskoro ekonomických argumentov založených na prepočtoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pane,

Vy tu publikujete, Vy by ste si mali obhájiť svoje argumenty.
Som síce veľmi zaneprázdnený človek, podnikajúci hlavne v oblasti podnikateľského poradenstva, ale nájdem si čas.

Len rýchle poznámky:
1. Čo sa týka západoeurópskych kontraktorov, skoro neexistujú - legislatíva proti fakturovanej závislej práci je tam vražedná. Požiadajte pána Košča, nech Vám to dá zistiť.
2. Nepodsúvajte mi argument, že som sa vyjadril že mzdy sú na Slovensku sú OK.
3. Asi 13 až 15% HDP (=pridanej hodnoty) v SR je vytvoreného čiernou prácou (zdroj TREND), v Rakúsku je to 1,5%. Myslíte si, že mzdy zodpovedajúce tejto časti vytvorenej pridanej hodnoty sú v štatistikách.
4. V reakciách na pána Košča som prezentoval svoj názor na príčinu, prečo sa rast HDP nepremieta do životnej úrovne. Príčinou je vývoz pridanej hodnoty formou transferových cien. pán Košč mi odpísal, že tomu nerozumeim.

Neberte prosím moje príspevky osobne. Ja to vidím z druhej stránky, cez výkazy ziskov a strát malých a stredných firiem. A verte mi, že všade sa objavujú otázky, dokedy sa oplatí vyrábať na Slovensku. Dumpingová pracovná sila z Východu je strašný problém (aj vo forme dovozu tovaru), najmä keď nám ju ešte dovezú. Podotýkam, sú to desiatky firiem, ktoré nedostávajú žiadne alebo minimálne dotácie, nie koncerny s vládou kúpenými pracovnými miestami. Znepokojuje ma, či vidíte možnosti adaptácie malých a stredných firiem, najmä slovenských na možný rýchly rast miezd. Druhá otázka - zobrali ste do úvahy inflačné tlaky rýchleho ratu miezd?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Prečo sa rast HDP nepremieta do životnej úrovne. Príčinou je vývoz pridanej hodnoty formou transferových cien"

Problem transferovych cien nie je v znizovani podielu miezd na HDP, ale v znizovani samotneho HDP a pridanej hodnoty.

Podla roznych odhadov SK ekonomov tranferove ocenovanie znizuje tieto ukazovatele o 15-40 %. V tomto kontexte je mozne skonstatovat, ze nas nizky podiel miezd je realne este nizsi...


Co sa tyka dohod, a nutenych zivnosti, tak tieto praktiky dlhodobo kritizujem a samozrejme, ze to ma svoj vplyv. Ten vplyv ale nie je taky velky, aby vysvetloval tak nizky podiel miezd. Velmi podobne je tomu v CZ a tam je podiel miezd o nieco vyssi. Velmu podobne je tomu v Slovinsku, Estonsku, Chorvatsku a predsa tam je podiel miezd omnoho vyssomnoho.

Dufam, ze podporite legislativu na eliminaciu "fakturovanej závislej práce"

Co sa tyka rizika inflacie, tak samozrejme, to riziko tu je, ale ak sa budu mzdy zvysovat primerane a len tam kde su na to ekonomicke moznosti, tak to riziko je nizke, skoro az nulove a treba povedat, ze inflacia v minulosti isla hore aj ked realne mzdy klesali, takze to urcite nie su spojene nadoby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozrel som si najnovšie údaje OECD a Slovinsko nás v podiely samozamestnavatelov (zivnostnici a jednoosobove "s.r.o.") už predbehlo a preda tam majú omnoho vyšší podiel miezd na HDP/pridanej hodnote...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Znepokojuje ma, či vidíte možnosti adaptácie malých a stredných firiem, najmä slovenských na možný rýchly rast miezd."

K tomuto skopirujem uz len cast mojho textu z marca 2015:


"Možno ste postrehli istý rozpor v mojich predchádzajúcich úvahách. Na jednej strane hovorím o tom, že máme prinízky podiel miezd na HDP a na strane druhej tvrdím, že väčšina stredných, malých podnikateľov a živnostníkov nemá na zvyšovanie miezd.

Lenže ono to tak naozaj je. Poviete si, kde je ten "pes" zakopaný? Hoci to možno vyzerá zložito, ale odpoveď je jednoduchá. Istá časť zamestnávateľov má hlboko do vrecka a väčšina ich tržieb ide na mzdy, pričom ich výnosy z podnikania sú blízke, alebo rovné nule a časť podnikateľov má veľmi nízke náklady na mzdy a veľmi vysoké výnosy. Mnohokrát sú pritom zisky rôznymi účtovnými a obchodnými operáciami vyvážané zo Slovenska a zdaňované v daňových rajoch, alebo prepierané v bankách ako HSBC a nezdaňované vôbec a tak sa môže zdať, že firma je na tom zle a je na nule, alebo v strate - no realita je podstatne iná.

Dokonca sa špekuluje, že ak by sa normálne priznávali všetky zisky vyprodukované na Slovensku, tak by naše HDP mohlo byť asi až o 30% vyššie. Ak si dáte túto informáciu do súvisu s prvým grafom, tak je to na veľmi horký plač, pretože z tých 35% podielu platov na HDP by bolo reálne podstatne menšie číslo.

Najväčší priestor na zvyšovanie miezd na Slovensku existuje v sektore priemyslu, kde ná jdeme asi najviac firiem, ktorých podnikateľským plánom je platiť minimálne, alebo minimálke veľmi blízke mzdy. Samozrejme, nie všetky priemyselné firmy sú takto nenásytné a ani tu nie je možné hádzať všetkých do jedného vreca.

A práve v tej časti našej ekonomiky s privysokými výnosmi (či už priznávanými, alebo zatajovanými a vyvažanými) je ten "pes" zakopaný. Zamestnávatelia (samozrejme, opakujem, že nie všetci) nie sú pre vysokú nezamestnanosť nútení zvyšovať mzdy a tak im neprimerane rastú zisky, na čo doplácajú nielen zamestnanci u týchto zamestnávateľov, ale aj malí, strední podnikatelia, živnostníci, naša ekonomika ako celok a aj štát, ktorý vyberá na daniach menej, ako by mal a mohol."

Zvysenie miezd vo firmach ktore si to mozu dovolit by ale mal pozitivny vplyv na kupyschopnist obyvatelov a tym padom aj na trzby malych a strednych podnikatelov, hlavne v sektore sluzieb.

Mimochodom, podiel samozamestnavatelov na ekonomicky aktivnom obyvatelstve je oproti SK vyssi v CZ, Holandsku, na Novom Zelande, v Kanade, Portugalsku, Spanielsku, atd., A predsa je v tychto krajinach vyssi podiel miezd na HDP/pridanej hodnota, ako u nas.

V Slovinsku je podiel samozamestnavatelov o nieco malo nizsi ako u nas, ale podiel miezd maju omnoho vyssi...

Takze asi tak...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"clen strednej triedy si nekladie otazky.." - omg. ubezpecujem blogera ze si tieto otazky kladie. nielen na slovensku. ps. priemerna mzda s clenom strednej triedy nema nic spolocne. Ak ma zaujem riesit 'problemy' strednej triedy, nemusi vymyslat teplu vodu, krajina s najrychlejsie rastucou strednou triedou je cina, moze sa pozriet ako to robia tam.

"...There are 109 million Chinese with wealth of between $50,000 and $500,000." http://money.cnn.com/2015/10/1...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ocenujem apelovanie na to, aby si ludia viac pytali a aj to, ze sa autor zdrzal priameho znarodnovania a orientuje sa "len" na to skryte znarodnovanie (v podobe minimalnej mzdy).

Tak len niekolko najvypuklejsich nezmyslov a protireceni:

" Otázka nie je, či minimálnu mzdu áno alebo nie, otázka je koľko." vs. "Zvyšovanie minimálnej mzdy je tiež správny krok."

- Bud zalezi na tom, aka vysoka je minimalna mzda (vid prvy vyrok) alebo je to jedno, lebo kazde zvysovanie je spravny krok (druhy vyrok). Vyber si jedno. Nemozes mat oboje.

" viac peňazí ľuďom, znamená viac peňazí pre biznis vo forme zákazníkov"
- Viac penazi na mzdy znamena aj menej penazi na inovacie a vytvaranie novych pracovnych miezd. Navyse, zvysenie minimalnej mzdy sposobuje aj to, ze namiesto zamestnania dalsieho cloveka sa nova praca rozdeli na existujucich ludi. Nebolo by korektne spomenut aj toto? Alebo si chces vyberat len tie skutocnosti, ktore sa ti hodia do kramu?

"Štát má armádu zamestnancov, zvýšenie ich miezd by podporilo zvyšovanie miezd v ostatných sektoroch."
- Vzhladom na to, ze stat dlhodobu funguje na dlh, tak zvysovanie miezd statnych zamestnancov je ekvivalentom k tlaceniu novych penazi. To uz mozme rovno vyrabat vrtulnikove peniaze.

A ze som taky smely a spytam sa na tu blbost uplne na zaciatku, ze co by si mal clovek byt schopny dovolit z vyplaty: Co sa mysli napriklad pod pojmom "Osatenie", lebo neviem ci autor clanku ma vo svojom okoli nejaku zenu, ale ja nepoznam skoro ziadnu, ktora by povedala "Ano, teraz mam uz osatenia dost, dalsie nepotrebujem". To iste kultura. Je kultura diskoteka za 5 euro? Je kultura aj cestovat do Australie na koncert U2 za 1500 EUR?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je len dobre

ak sa poukazuje na stav, ktorý tu máme, hlavne v porovnaní s ostatnou Európou.
Stali sme sa novodobými otrokmi. Vláde by malo v prvom rade záležať na blahu národa a konečne niečo s týmto neutešeným stavom robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skutočne ľúbivá téma

ved kto by nechcel zarábať viac ? Ale strašne to pripomína myslenie lavicových elít zo západoeuropskych salónov, kde tí ludia síce prečítali more kníh a analýz ale nikto z nich ani sekundu nepodnikal a predpokladám, že nepodniká ani pán autor. A to je symbolické, súdruh analytik ani slovíčkom nekritizuje otrasné podmienky na podnikanie zo strany neobolševickej vlády, nie, na vine sú vždy nenažraní podnikatelia zodpovední za všetko zlo sveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas a autorom...

Namiesto zamyslenia sa, že táto téma sa týka prierezovo všetkých vlád doteraz, ktoré o tomto len kvákali, ale málo razantne konali, sa niektorí obúvajú bez argumentov do autora blogu a tejto ich iniciatívy v zmysle "lavicový kaviarenský intelektuál a pod." Vážení, on má pravdu a spýtajte sa na to viacerých renomovaných ekonómov...ale že sa tu podniká na figu, hlavne kvôli politikom a ich zákonom odtrhnutým od reality, v tom máte viacerí pravdu a určite to vie veľmi dobre aj autor blogu, o tom nepochybujem..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to sice trochu socialisticky podane (mozno to tak len vyznieva), ale v Zapadnej Europe clovek ozaj vidi a chape, ze kto chce vela mat, musi vela dat. Na Slovensku mas problem cokolvek predat, lebo ludia na nic nemaju, pritom vyprodukuju dost. KIA je skvely priklad. Produkcia 130 000, to je cca jeden nemecky inzinier za rok (ja vybucham vypoctami okolo 180 000 rocne) a ten z toho dostane ca 50 000 a viac. A neuveritelne je, ze ten nemec este aj investuje a zamestnanost maju 4,5%. A oni tie prachy dalej tocia, pride vyplata a tu pre...bu
Inak pokial v KIA Slovensko produkuje bezny clovek 70€ na hodinu, tak klobuk dole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mne sa to velmi pacilo, jedine co som nepochopila preco v tabulke priemerna mzda bolo Slovensko niekde okolo 1300 ked priemer je asi 886.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pretoze tam su udaje prepocitane cez paritu kupnej sily - cize tak, ze zohladnuju aj cenovu hladinu v jednotlivych krajinach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem za odpoved
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked som cital o tom prerozdeleni vyvaru (my tak volame to, co z nas firma vyvari), tak ma ako prve napadlo, ze: Milan Milan, Ty (pred ca 10 rokmi sme sa poznali osobe, tak Ti nebudem vykat) si nezohladnil, ze u nas velku cast zamestnvatelov tvoria Korejci a to nie su Nemci. A potom som prisiel k tym automobilkam a vidim KIA vs. VW a bolo to jasne. Nemozeme sa s Nemcami porovnavat, lebo tu v Nemecku ludia nemakaju pre Samsung alebo Kia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kreditka15

Myslim, ze aj VW by mohol platit viac, ale nechce.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Prípad Danko: Zľakla sa Univerzita Komenského? 1 921
 2. Věra Tepličková: Podpredseda parlamentu Glváč nie je chlipník, je len citlivý koordinátor. 1 478
 3. Martin Ondráš: Otrávená voda Žitného ostrova - pijeme ju všetci ! 1 373
 4. Andy Nosko: Zastavme plagiátora! 1 207
 5. Elena Antalová: Milenci a vrahyňa 1 129
 6. Radek Pálka: Má v Čechách / na Slovensku Mc Donald odpískáno? 852
 7. Hans Faltys: Čo som zas zjedol? Paprikáš či perkelt? 693
 8. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 693
 9. Július Kovács: Danko a Richter dehonestovali titul JUDr. na hlupák 477
 10. Rudolf Pado: Opozičná deštrukcia, zatiaľ lokálna 439

Rebríčky článkov


 1. Jakub Tinak: Pravda za Dávida- časť 1 (fakty o čine)
 2. Roland Ondrus: Maznák
 3. štefan michalík: Orwell po 30. rokoch
 4. Patrik Mackových: Čína pumpuje do ekonomiky obrovské sumy. Tá však spomaľuje a ohrozuje ju aj rastúci dlh
 5. Katarína Holeková: Správny čas
 6. Marek Kytka: Objem, redukcia tuku tipy, rady, ako zostaviť jedálniček ?
 7. Vladimír Krátky: Žužu
 8. Ľubomír Belák: Zmätky v divadle Nová scéna
 9. Katarína Holeková: Odlúčenie
 10. Barbora Repáková: Naše cesty sú podobné

 1. Tóth vo výpovedi tvrdil, že sledoval ďalších novinárov aj Sulíka
 2. Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty
 3. Dobré ráno: Zabije trikrát viac Slovákov ako autonehody
 4. Čoskoro budeme spomínať na krásne časy, keď súťažila Poliaková
 5. Pellegrini už Glváča vypočul. Časti jeho obhajoby nesedia
 6. Sexuálna výchova nikdy nebola zábavnejšia. Netflix našiel spôsob, ako na to
 7. Neurochirurgia ma vážny problém, primár hovorí aj o cenzúre (rozhovor)
 8. Jednoduchá animácia ukazuje rýchlosť svetla. Vydržíte ju pozerať?
 9. Prečo si Tóth myslí, že nepochybil
 10. Írski teroristi sa opäť ozvali. Obetuje Mayová mier za brexit?

 1. Podvodníci zneužívajú kresťanské združenie, ktoré údajne rozdáva pôžičky
 2. Ďalšie škandalózne dotácie ministerky školstva Lubyovej
 3. Žužu
 4. Vládol Slovensku Marian Kočner?
 5. Zahraniční podvodníci okrádajú Slovákov s falošnou bankou
 6. Tvrdá báseň o Marianovi Kočnerovi a živote v base - Exkluzívne
 7. Alena Zsuzsová: Meno tejto ženy sa aktuálne skloňuje v súvislosti so štyrmi vraždami
 8. František Mikloško: Prezident s príbehom a so zmyslom pre spravodlivosť
 9. Fico robil obštrukcie ako treťotriedny mafián
 10. Glváč posielal Zsuzsovej intímne návrhy a svoje fotky

Už ste čítali?