Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Má Slovensko na výrazný rast miezd? Má! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

kde si prisiel k definicii

toho "clena strednej triedy"?

preco by si aj clen strednej triedy nemohol klast hociktoru z tych otazok?
byt clenom strednej triedy neznamena, ze nemoze byt prepusteny, alebo ze jeho prijmy nemozu poklesnut...znamena to len tolko, ze si (aktualne) moze dovolit viac nez clen "nizsej triedy".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Má tam viac proletárskych problémov, teda okrem toho proletárskeho poňania celej témy. Jediný relevantný údaj z celej plejády grafov, ktorý je naozaj výpovedný a od ktorého by sa mohol odvíjať, je graf o podielu mzdy na čistej pridanej hodnote. Všetko ostatné, kde spomína HDP a podobne, sú hausnumerá. HDP je vhodne jedine na porovnávanie výkonu ekonomiky dvoch štátov, na nič iné nie je HDP použiteľné. Nie to klasické, ktoré sa najčastejšie prezentuje, lebo nevypovedá o nákladoch, importe/exporte, o ničom použiteľnom mimo porovnanie vyššie spomenuté, nie je použiteľné. Také Dánsko, tiež porovnateľne veľké s nami má 2x vyššie HDP ale 4x vyšší výber do verejných financii, rozpočtov. Ak potom idete argumentovať platmi v štátnej správe, tak najjednoduchší výpočet vám povie, že Dáni by mali mať 2x vyššie platy v štátnej správe než my a my polovicu z ich platov. A to nerátame Gaussovú krivku, kedy náklady štátu nie sú rovnomerné, pretože existujú fixné náklady a tie sa medzi štátmi až tak moc nelíšia a potom pohyblivé náklady. Ak má štát nízke výbery do verejných financií, tak ho "zabijú" fixné náklady, ak má príjmy také, že v pohode pokryjú fixné náklady (správa budov, nemocníc atď atď), tak lineárna krivka nákladov končí a na mzdy sa môže rozdať viac. A je toho viac. Proste pán proletár to myslí dobre, ale 1. nepozná všetky ekonomické vzťahy, 2. vyberá si len také veci, aby to potvrdilo jeho grafy. To neznamená, že Slovensko nemá na vyššie mzdy, v súkromnom sektore ako ukazuje rozdiel pomeru rozdelenia z pridanej hodnoty je jasné, že na zvýšenie je tu, kľudne 20% by sa dalo, ale zďaleka nie na také zvýšenia, ako sa snaží naznačovať inými grafmi. Jedine, že by chcel dvoj až trojnásobne zvýšiť dane, aby mal výbery ako v tom Dánsku. Problém je, že Dánsko nemá dvoj - trojnásobne vyššie daňové zaťaženie... rozdiel je v štruktúre ekonomiky. Ak chce pán proletár za niečo bojovať, mal by bojovať, aby sa tu už neťahali automobilky, požierajúce kopec dotácií, ale ak, tak aj s prácami s omnoho vyššou pridanou hodnotou. Mal by bojovať za výraznú reorganizáciu a zlepšenie školstva, nikde v uvedených štátoch, ktoré dáva ako vzor, nie je tak znehodnotené školstvo, ako u nás. To ale zjavne do grafu nedal, lebo by nesedeli štatistiky :) No a tak. Pekne, že o tom rozpráva, ale kým to bude v rovine proletárskej propagandy, veľkú šancu niečo zmeniť to nemá. Nanajvýš akurát tak podporiť Kotlebu, ktorý sľubuje zázraky, ale číslám asi rozumie ešte menej, než tento pán. Ale pekne to znie, tie sľuby od Kotlebu a ľuďom to stačí, načo čísla, načo lepšie skoly, keď to Kotleba zázrakom vyrieši 8-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"výpovedný graf ... je graf podielu mzdy na čistej pridanej hodnote." - nieco z ke regionu. 10.000 ludi tu robi v IT a 10.000 vo vsz. Z obratu (!) v it firmach ide 80% na platy. V zeleziarnach alebo automobilkach - kde pridanu hodnotu robia stroje! alebo roboty! pojde na plat zrejme neporovnatelne menej. Pri rovnakej namahe a rovnakom plate.

Ked prepustiem polovicu ludi v automobilkach a nahradia sa robotmi, na platoch sa nic nezmeni akurat odborarom sa zmeni graf. Ked cinania prepustia polovicu zeleziarov a it firmy zamestnaju dalsich 5000 ludi, zrazu budu kosicke grafy ako nemecke (?). Bez suvislosti, obsahuje aj tento graf hausnumera. A hlavne blogerov komentar je zlomysleny, lebo sa snazi navodit dojem ze chudak robotnik na ktoreho su mzdove naklady 1000eur, vyrobi dalsich 1000eur ktore si da kapitalista do vacku.

Pre pomalsie chapavych proletarov sa vratim este raz k it a uvediem cisla:

z obratu, chce akcionar (mozno proletarov dochodkovy fond) 10%, dalsich 10% ide na backoffice (prevadzku), zvysok 80% su mzdove naklady. Ak si it-ckari zalozia odbory a opytaju o 15% viac (pri ich platoch smiesna suma), vysledok bude: 92% mzdove naklady, 10% backoffice, -2% akcionarovi. A o dva mesiace akcionari zatvoria filialku v ke ako stratovu. Tych 5 aut a xsto pocitacov sa vrati lizingovke, a budova len pride o najomcu. Nie, s.odborari, nestaci si pytat len vyssi plat. Ak ajtyckari ten vyssi plat budu chciet mat, bude musiet firma zohnat lepsie platene zakazky lebo proletari na sebe popracuju budu schopni ponuknut aj nieco ine ako podavanie plechov v lisovni / v it svete nebudu len administratori (cvicene opice) ale aj biznis analytikmi a architekmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re mark

K výpovednosti tohoto údaju som autora v jeho predchaádzajúcich blogoch viackrát žiadal očistiť pomer miezd a pridanej hodnoty o vplyv "nútených" živností a jednoosobových s.r.o., ktoré sú u nás v státisícových počtoch využívané ako náhrada pracovného pomeru (špecifikum ČR a SR). Takisto o vplyv čiernej práce dohodárov. Odpovede som sa nikdy nedočkal, lebo to nie je voda na Kurucov a Koščov mlyn.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veď nech sa páči, očistite to a ukážte mi výsledok. Aj v zahraničí máte čiernu prácu, aj v zahraničí máte kontraktorov. Tento Váš argument zoberiem do úvahy, keď mi ukážete čísla, porovnáte ich s inými krajinami a ukáže sa, že naše mzdy sú vlastne ok. No to sa neukáže, lebo proste nie na Slovensku mzdy ok nie sú. Rovnaký problém majú aj v Čechách, kde je najnižšia nezamestnanosť v celej EÚ a majú ten istý problém: nespravodlivé mzdy. Rast sa nepremieta do životnej úrovne Čechov. Ďalšie krajiny V4 detto. Tak, teraz ste sa dočkal odpovede. Dúfam, že sa ja dočkám od Vás čoskoro ekonomických argumentov založených na prepočtoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pane,

Vy tu publikujete, Vy by ste si mali obhájiť svoje argumenty.
Som síce veľmi zaneprázdnený človek, podnikajúci hlavne v oblasti podnikateľského poradenstva, ale nájdem si čas.

Len rýchle poznámky:
1. Čo sa týka západoeurópskych kontraktorov, skoro neexistujú - legislatíva proti fakturovanej závislej práci je tam vražedná. Požiadajte pána Košča, nech Vám to dá zistiť.
2. Nepodsúvajte mi argument, že som sa vyjadril že mzdy sú na Slovensku sú OK.
3. Asi 13 až 15% HDP (=pridanej hodnoty) v SR je vytvoreného čiernou prácou (zdroj TREND), v Rakúsku je to 1,5%. Myslíte si, že mzdy zodpovedajúce tejto časti vytvorenej pridanej hodnoty sú v štatistikách.
4. V reakciách na pána Košča som prezentoval svoj názor na príčinu, prečo sa rast HDP nepremieta do životnej úrovne. Príčinou je vývoz pridanej hodnoty formou transferových cien. pán Košč mi odpísal, že tomu nerozumeim.

Neberte prosím moje príspevky osobne. Ja to vidím z druhej stránky, cez výkazy ziskov a strát malých a stredných firiem. A verte mi, že všade sa objavujú otázky, dokedy sa oplatí vyrábať na Slovensku. Dumpingová pracovná sila z Východu je strašný problém (aj vo forme dovozu tovaru), najmä keď nám ju ešte dovezú. Podotýkam, sú to desiatky firiem, ktoré nedostávajú žiadne alebo minimálne dotácie, nie koncerny s vládou kúpenými pracovnými miestami. Znepokojuje ma, či vidíte možnosti adaptácie malých a stredných firiem, najmä slovenských na možný rýchly rast miezd. Druhá otázka - zobrali ste do úvahy inflačné tlaky rýchleho ratu miezd?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Prečo sa rast HDP nepremieta do životnej úrovne. Príčinou je vývoz pridanej hodnoty formou transferových cien"

Problem transferovych cien nie je v znizovani podielu miezd na HDP, ale v znizovani samotneho HDP a pridanej hodnoty.

Podla roznych odhadov SK ekonomov tranferove ocenovanie znizuje tieto ukazovatele o 15-40 %. V tomto kontexte je mozne skonstatovat, ze nas nizky podiel miezd je realne este nizsi...


Co sa tyka dohod, a nutenych zivnosti, tak tieto praktiky dlhodobo kritizujem a samozrejme, ze to ma svoj vplyv. Ten vplyv ale nie je taky velky, aby vysvetloval tak nizky podiel miezd. Velmi podobne je tomu v CZ a tam je podiel miezd o nieco vyssi. Velmu podobne je tomu v Slovinsku, Estonsku, Chorvatsku a predsa tam je podiel miezd omnoho vyssomnoho.

Dufam, ze podporite legislativu na eliminaciu "fakturovanej závislej práce"

Co sa tyka rizika inflacie, tak samozrejme, to riziko tu je, ale ak sa budu mzdy zvysovat primerane a len tam kde su na to ekonomicke moznosti, tak to riziko je nizke, skoro az nulove a treba povedat, ze inflacia v minulosti isla hore aj ked realne mzdy klesali, takze to urcite nie su spojene nadoby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozrel som si najnovšie údaje OECD a Slovinsko nás v podiely samozamestnavatelov (zivnostnici a jednoosobove "s.r.o.") už predbehlo a preda tam majú omnoho vyšší podiel miezd na HDP/pridanej hodnote...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Znepokojuje ma, či vidíte možnosti adaptácie malých a stredných firiem, najmä slovenských na možný rýchly rast miezd."

K tomuto skopirujem uz len cast mojho textu z marca 2015:


"Možno ste postrehli istý rozpor v mojich predchádzajúcich úvahách. Na jednej strane hovorím o tom, že máme prinízky podiel miezd na HDP a na strane druhej tvrdím, že väčšina stredných, malých podnikateľov a živnostníkov nemá na zvyšovanie miezd.

Lenže ono to tak naozaj je. Poviete si, kde je ten "pes" zakopaný? Hoci to možno vyzerá zložito, ale odpoveď je jednoduchá. Istá časť zamestnávateľov má hlboko do vrecka a väčšina ich tržieb ide na mzdy, pričom ich výnosy z podnikania sú blízke, alebo rovné nule a časť podnikateľov má veľmi nízke náklady na mzdy a veľmi vysoké výnosy. Mnohokrát sú pritom zisky rôznymi účtovnými a obchodnými operáciami vyvážané zo Slovenska a zdaňované v daňových rajoch, alebo prepierané v bankách ako HSBC a nezdaňované vôbec a tak sa môže zdať, že firma je na tom zle a je na nule, alebo v strate - no realita je podstatne iná.

Dokonca sa špekuluje, že ak by sa normálne priznávali všetky zisky vyprodukované na Slovensku, tak by naše HDP mohlo byť asi až o 30% vyššie. Ak si dáte túto informáciu do súvisu s prvým grafom, tak je to na veľmi horký plač, pretože z tých 35% podielu platov na HDP by bolo reálne podstatne menšie číslo.

Najväčší priestor na zvyšovanie miezd na Slovensku existuje v sektore priemyslu, kde ná jdeme asi najviac firiem, ktorých podnikateľským plánom je platiť minimálne, alebo minimálke veľmi blízke mzdy. Samozrejme, nie všetky priemyselné firmy sú takto nenásytné a ani tu nie je možné hádzať všetkých do jedného vreca.

A práve v tej časti našej ekonomiky s privysokými výnosmi (či už priznávanými, alebo zatajovanými a vyvažanými) je ten "pes" zakopaný. Zamestnávatelia (samozrejme, opakujem, že nie všetci) nie sú pre vysokú nezamestnanosť nútení zvyšovať mzdy a tak im neprimerane rastú zisky, na čo doplácajú nielen zamestnanci u týchto zamestnávateľov, ale aj malí, strední podnikatelia, živnostníci, naša ekonomika ako celok a aj štát, ktorý vyberá na daniach menej, ako by mal a mohol."

Zvysenie miezd vo firmach ktore si to mozu dovolit by ale mal pozitivny vplyv na kupyschopnist obyvatelov a tym padom aj na trzby malych a strednych podnikatelov, hlavne v sektore sluzieb.

Mimochodom, podiel samozamestnavatelov na ekonomicky aktivnom obyvatelstve je oproti SK vyssi v CZ, Holandsku, na Novom Zelande, v Kanade, Portugalsku, Spanielsku, atd., A predsa je v tychto krajinach vyssi podiel miezd na HDP/pridanej hodnota, ako u nas.

V Slovinsku je podiel samozamestnavatelov o nieco malo nizsi ako u nas, ale podiel miezd maju omnoho vyssi...

Takze asi tak...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"clen strednej triedy si nekladie otazky.." - omg. ubezpecujem blogera ze si tieto otazky kladie. nielen na slovensku. ps. priemerna mzda s clenom strednej triedy nema nic spolocne. Ak ma zaujem riesit 'problemy' strednej triedy, nemusi vymyslat teplu vodu, krajina s najrychlejsie rastucou strednou triedou je cina, moze sa pozriet ako to robia tam.

"...There are 109 million Chinese with wealth of between $50,000 and $500,000." http://money.cnn.com/2015/10/1...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ocenujem apelovanie na to, aby si ludia viac pytali a aj to, ze sa autor zdrzal priameho znarodnovania a orientuje sa "len" na to skryte znarodnovanie (v podobe minimalnej mzdy).

Tak len niekolko najvypuklejsich nezmyslov a protireceni:

" Otázka nie je, či minimálnu mzdu áno alebo nie, otázka je koľko." vs. "Zvyšovanie minimálnej mzdy je tiež správny krok."

- Bud zalezi na tom, aka vysoka je minimalna mzda (vid prvy vyrok) alebo je to jedno, lebo kazde zvysovanie je spravny krok (druhy vyrok). Vyber si jedno. Nemozes mat oboje.

" viac peňazí ľuďom, znamená viac peňazí pre biznis vo forme zákazníkov"
- Viac penazi na mzdy znamena aj menej penazi na inovacie a vytvaranie novych pracovnych miezd. Navyse, zvysenie minimalnej mzdy sposobuje aj to, ze namiesto zamestnania dalsieho cloveka sa nova praca rozdeli na existujucich ludi. Nebolo by korektne spomenut aj toto? Alebo si chces vyberat len tie skutocnosti, ktore sa ti hodia do kramu?

"Štát má armádu zamestnancov, zvýšenie ich miezd by podporilo zvyšovanie miezd v ostatných sektoroch."
- Vzhladom na to, ze stat dlhodobu funguje na dlh, tak zvysovanie miezd statnych zamestnancov je ekvivalentom k tlaceniu novych penazi. To uz mozme rovno vyrabat vrtulnikove peniaze.

A ze som taky smely a spytam sa na tu blbost uplne na zaciatku, ze co by si mal clovek byt schopny dovolit z vyplaty: Co sa mysli napriklad pod pojmom "Osatenie", lebo neviem ci autor clanku ma vo svojom okoli nejaku zenu, ale ja nepoznam skoro ziadnu, ktora by povedala "Ano, teraz mam uz osatenia dost, dalsie nepotrebujem". To iste kultura. Je kultura diskoteka za 5 euro? Je kultura aj cestovat do Australie na koncert U2 za 1500 EUR?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je len dobre

ak sa poukazuje na stav, ktorý tu máme, hlavne v porovnaní s ostatnou Európou.
Stali sme sa novodobými otrokmi. Vláde by malo v prvom rade záležať na blahu národa a konečne niečo s týmto neutešeným stavom robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skutočne ľúbivá téma

ved kto by nechcel zarábať viac ? Ale strašne to pripomína myslenie lavicových elít zo západoeuropskych salónov, kde tí ludia síce prečítali more kníh a analýz ale nikto z nich ani sekundu nepodnikal a predpokladám, že nepodniká ani pán autor. A to je symbolické, súdruh analytik ani slovíčkom nekritizuje otrasné podmienky na podnikanie zo strany neobolševickej vlády, nie, na vine sú vždy nenažraní podnikatelia zodpovední za všetko zlo sveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas a autorom...

Namiesto zamyslenia sa, že táto téma sa týka prierezovo všetkých vlád doteraz, ktoré o tomto len kvákali, ale málo razantne konali, sa niektorí obúvajú bez argumentov do autora blogu a tejto ich iniciatívy v zmysle "lavicový kaviarenský intelektuál a pod." Vážení, on má pravdu a spýtajte sa na to viacerých renomovaných ekonómov...ale že sa tu podniká na figu, hlavne kvôli politikom a ich zákonom odtrhnutým od reality, v tom máte viacerí pravdu a určite to vie veľmi dobre aj autor blogu, o tom nepochybujem..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to sice trochu socialisticky podane (mozno to tak len vyznieva), ale v Zapadnej Europe clovek ozaj vidi a chape, ze kto chce vela mat, musi vela dat. Na Slovensku mas problem cokolvek predat, lebo ludia na nic nemaju, pritom vyprodukuju dost. KIA je skvely priklad. Produkcia 130 000, to je cca jeden nemecky inzinier za rok (ja vybucham vypoctami okolo 180 000 rocne) a ten z toho dostane ca 50 000 a viac. A neuveritelne je, ze ten nemec este aj investuje a zamestnanost maju 4,5%. A oni tie prachy dalej tocia, pride vyplata a tu pre...bu
Inak pokial v KIA Slovensko produkuje bezny clovek 70€ na hodinu, tak klobuk dole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mne sa to velmi pacilo, jedine co som nepochopila preco v tabulke priemerna mzda bolo Slovensko niekde okolo 1300 ked priemer je asi 886.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pretoze tam su udaje prepocitane cez paritu kupnej sily - cize tak, ze zohladnuju aj cenovu hladinu v jednotlivych krajinach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem za odpoved
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked som cital o tom prerozdeleni vyvaru (my tak volame to, co z nas firma vyvari), tak ma ako prve napadlo, ze: Milan Milan, Ty (pred ca 10 rokmi sme sa poznali osobe, tak Ti nebudem vykat) si nezohladnil, ze u nas velku cast zamestnvatelov tvoria Korejci a to nie su Nemci. A potom som prisiel k tym automobilkam a vidim KIA vs. VW a bolo to jasne. Nemozeme sa s Nemcami porovnavat, lebo tu v Nemecku ludia nemakaju pre Samsung alebo Kia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kreditka15

Myslim, ze aj VW by mohol platit viac, ale nechce.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Geci: Takto si tu míňame európske peniaze na nekvalitné cyklotrasy 5 130
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo majú spoločné Penta, Lexov siskár, Kočner a Zsuzsová? 1 495
 3. Július Kovács: Kočner je biely koník Smeru, krstný otec a je hodený cez palubu. 1 258
 4. Samuel Zubo: Dostali sme odpoveď z Ministerstva vnútra SR 1 245
 5. Miroslav Žiak: Citrón ako liek? Fakty, o ktorých sa veľmi nehovorí! 1 181
 6. Oliver Andrejčák: Za koho kope Boris Kollár 994
 7. Denis Herák: Západné Tatry - Orava dva dni na Bicykli 864
 8. Martin Ondráš: Matečná oslavuje, má novú smernicu. Asi ju však nečítala. 751
 9. Ján Šeďo: Diskusia mi nestačí k článku "Titulovaná predavačka". 723
 10. Peter Kollega: Chce RTVS nanútiť normalizátora Gustava Husáka za najväčšieho Slováka? 723

Rebríčky článkov


 1. Jarmila Halgasova: Nespokojní farmári opäť v Bratislave
 2. Július Kovács: Toto mi prišlo o Haščákovi do pošty.
 3. štefan michalík: "Len" názor
 4. Jarmila Halgasova: Dvojaká kvalita potravín - čo ministerka Matečná verejnosti nepriznala
 5. Emília Mesarošová: Kto vlastne som? Som Európanka, Slovenka alebo oboje?
 6. Roland Ondrus: Kim Jong Un-Vladimír Putin
 7. Jozef Kovalík: O Tebe, o mne, o nás
 8. Ivan Adámek: K čomu by som prirovnal manželstvo?
 9. Monika KisBodnárová: Prichádzaš...
 10. František Cudziš: Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia A. Stodolu na Slovensku v r. 2019, I.

 1. Novinárov sledovali ako organizovaná skupina, výpovede nesedia
 2. Bašternákov byt ide do konkurzu, čo čaká Roberta Fica
 3. Sagan sa nedočkal triumfu ani na Amstel Gold Race, preteky nedokončil
 4. Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej ju potrebuje
 5. Najbohatší muž Dánska prišiel počas útokov na Srí Lanke o tri deti
 6. Výbuchy v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke si vyžiadali viac ako dvesto obetí (minúta po minúte)
 7. Pánik napokon prehovoril. Po rozhovore so Šatanom
 8. Višňovský: Domáci šampionát 2011? V tíme bola negatívna energia
 9. Bugárov paradox: Bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)
 10. V Česku hrozí Lidlu pokuta za klobásy bez mäsa, na Slovensku ich nekontrolovali

 1. Markéta Šichtařová: Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame
 2. Loď zhltla výletníkov ako veľryba Jonáša
 3. Vladimír Palko: Americká základňa na Slovensku a geopolitika
 4. Názor Richarda Sulíka: Stará opozícia? Áno, to sme my
 5. Lipšic Na rovinu: Kočner dostával policajné informácie o vyšetrovaní vraždy
 6. S Turčánym
 7. Pán prezident Kiska, Vy vážne zápasíte o svet plný mieru?
 8. Bruno Root - Logika je nelogická a to vďaka poznaniu, ktoré vždy prichádza oneskorene
 9. Viac ako tisíc stromov pri Hornáde medzi Kysakom a Košicami má padnúť
 10. Riaditeľa školy odsúdili pre úraz žiačky. Môže alebo nemôže učiť?

Už ste čítali?