Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Postava Ježiša v Koráne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak by však ten kňaz

doporučil žiť svoju ovečkám ako Prorok Mohamed, asi by si to niekto všimol a volal by 112 za podnecovanie k páchaniu trestnej činnosti... bandita, pedofil...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kňazi v katolíckej cirkvi však vodu kážu, víno pijú :)

https://svet.sme.sk/c/20451846...

Trochu dlhší zoznam:
https://www.noviny.sk/zahranic...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľudia sú hriešni, i kresťania

nemajú však priamo vo svoje svätej knihe a kánone schvaľovanú pedofíliu a násilie.Ny rozdiel od Koránu a jeho praktickej realizácie.Ježiš šíril svoje učenie slovom .Bol to kazateľ. Mohamed bol bandita (podobne ako Stalin) a svoje "učenie" šíril mečom a ohňom.To hovorí o všetkom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MacNac

Som neveriaci, bibliu som nečítal, neobhajujem korán, ale všeobecné vedomosti mi hovoria, že táraš!

ad schvaľovanie pedofílie: čo tým máš konkrétne na mysli? hranica, že dieťa je do 14 ( asi tak? ) rokov a mladistvý do v 18-tch je umelá, neprirodzená, stanovená ad hoc iba "náhodne" zákonom, teda spoločenskou dohodou a v podstate kopíruje iba školskú dochádzku. Iná spoločnosť môže predsa pokojne stanoviť hranicu pre deti k súloži dátumom prvej menštruácie u dievčaťa a prvého stoporenia penisu u chlapca, takže je vysoko subjektívne, kedy pedofília vlastne začína...( napríklad u našich obľúbených cigánov je táto hranica tiež posunutá smerom k nižšiemu veku ! )

ad násilie: znalci biblie potvrdia ( alebo ma opravia ), že je tam napísané " Oko za oko, zub za zub!" , čo to je ak nie vyvolávanie násilia, volanie po odvete a krvnej mste!?

ad šírenie viery ohňom a mečom: akosi si pozabudol na "pokojné" širenie kresťanskej viery napríklad v Amerike, početné križiacke výpravy smerujúce na Jeruzalém alebo hoci aj do Čiech a upaľovanie čarodejníc ani nespomínam, lebo je to už otrepaná téma s ktorou už RKC nič nechce mať spoločné...

Vidím to tak, že moslimské náboženstvo je menej kultivované a krutejšie, ako kresťanské, ale to za ním z pohľadu histórie nijako nezaostáva. Áno najmä po reformácii sa musela RKC trochu zmierniť, ale to len na povrchu, z donútenia. Ako sme videli napríklad pri svätom pôsobení kresťanov v boji za rodinu a proti homosexuálom pred rokmi, nijako v skutočnosti nezaostávajú, akurát už nesmú upaľovať čarodejnice!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jednoducho píšeš taký aký si- jednoduchý

u dievčat nastáva nezriedka prvá menštruácia okolo 10 rokov.Ani 9 ročné- a nie z "etnika nie je až také výnimočné.U chlapcov stoporenie môžeš poznať už pri prebaľované kojenca.Mám tri deti , už dospelé a viem čo hovorím.Takže tá "konvencia" vychádza s psychologickej, sociálnej a duševnej pripravenosti na zodpovedný sex a rodičovstvo.
Ad Oko za oko, zub za zub sa píše v tzv.Starom zákone židov..Ježiš kázal niečo iné- milul blížneho ako seba samého a to je zachytené v Novom zákone a píšu to rovnako vo všetkých evanjeliách(Marek,Matúš,Lukáš,JánToto je záväzok kresťana.Nie Starý zákon.
Históriu a vznik a príčiny križiackych výprav vôbec nepoznáš.Začali sa ako obrana východnej kresťanskej - byzantskej ríše práve pred útokmi moslimov, nakoľko sa ku kresťanom správalíi asi tak ako teraz a ešte horšie.Akurát to bolo "politologicky a marketingovo" zdôvodnené tak, ako to chápeš o.i. aj ty.A to z toho dôvodu, lebo tie výpravy bolo treba financovať a veľmožom sa veľmi nechcelo púšťať peniaze.Tak preto svätá zem a podobne.
Výpravy do čiech? No Žižka bol také niečo ako Jánošík.Zlodej , bandita a mocibažný veliteľ.Tiež potreboval nejaký ten ideologický základ.Poskytol mu ho kazateľ Hus.
Upalovanie čarodejníc bolo, aj bolo cirkvou odsúdené.Vieš koľko tých čarodejníc v celej Európe upálili? Ja ti to prezradím.60 tisíc.Za tri storočia,15-16-17 storočie.Nezaškodilo by ti si tú bibliu, teda Nový zákon prečítať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MacNac

Matúš 5:3 Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je nebeské kráľovstvo.

Takže ja sa na rozdiel od teba, extrémne sofistikovaného, duchovne založeného občana, do neba dostanem.... :-D

Ale čo sa nedozviem od teba!? Takže časť Biblie - Starý zákon je pre teba nezáväzný! Nuž podľa tohoto precedensu je potom pre mňa nezáväzný aj Nový zákon!

Tvoje vysvetlenia nemôžem akceptovať, pretože to je pohľad iba z jednej strany. Napríklad:

- stoporenie pipíka u malých chlapcov pred cikaním nemožno považovať za to isté ako v stoporenie penisu v puberte...
- konvencie v inej dobe môžu byť rôzne, prečo by sa napríklad v prípade 10 ročného dievčaťa v háreme mala posudzovať "psychologická, sociálna a duševná pripravenosť"? je to nezmysel!

Ty chápeš križiacke výpravy po svojom, ja po svojom! Ale prečo si vynechal šírenie kresťanstva najmä v južnej Amerike ohňom a mečom? Že by to nepasovalo do tvojho "krámu"?

Pohľad na Žižku a majstra Jána Husa je zase len tvoj skreslený pohľad, pretože spočiatku slovom, nakoniec aj mečom, ohňom a katovou sekerou, či oprátkou, reformovali RKC (taká bola doba ). Ja s tebou nesúhlasím!

Čo konkrétne povedalo tých 60 000 upálených "čarodejníc" na ospravedlnenie sa RKC?!
Vieš čo choď mi s tým ospravedlnením do..........

Bibliu som sa skutočne pokúšal čítať, ale nedávalo mi to žiadny zmysel. Tal ako povedali v diskusnej relácii TV LUX vzdelaní kresťanskí akademici v diskusii - Bibliu môže čítať s pochopením a díva zmysel iba veriacim. Teda je nutné najprv uveriť a potom študovať Bibliu s pochopením.Pre ateistu je to iba nezmyselný blábol!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj MacNac.

Prepáč mi, ale myslím, že výrok zub za zub,..., nie je podaný celkom správne. Ak si vyberieš len túto vetu, respektíve, len časť vety /pretože ona pokračuje ďalej/, a nezoberieš do úvahy Exodus ako ucelené dielo popisujúce určité udalosti, nevyložíš jej význam správne. A táto veta je zo Starého Zákona. Prichádza však Nový Zákon skrze Ježiša a on hovorí: Mt 5,17 Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť.
A ďalej hovorí: Mt 5,38 Počuli ste, že bolo povedané: “Oko za oko a zub za zub!” 39 No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. 40 Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. 41 A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. 42 Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať.

Kresťanstvo, nie je militantné. Miluje človeka, ale odporuje hriechu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

skoda,

ze si v tom matusovi nepokracoval aj versami 18 a 19, kde jezis explicitne, nad vsetky pochybnosti, hovori, ze stary zakon plati do posledneho pismena:

18 Amen, hovorím vám: Pokiaľ sa nepominie nebo a zem, nepominie sa ani najmenšie písmenko, ani jediná čiarka zo zákona, kým sa všetko nestane. 19 Kto by teda zrušil čo len jedno z týchto najmenších prikázaní a učil by tak ľudí, bude označený za najmenšieho v nebeskom kráľovstve. Kto ich však bude zachovávať a učiť, bude označený za veľkého v nebeskom kráľovstve.

tak ako? zrusil ci nezrusil? alebo zrusil aj nezrusil, nikto sa v tom nevyzne, lebo raz sa pise tak, raz onak - tak to uz chodi ked ludia vymyslaju pribehy... ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj drotikar.

Takto by to mohlo vyzerať, že si našiel rozpor v Biblii. Nedá sa predsa pridŕžať oboch výrokov, tak ako to je?
Ja už nejaký ten rok čítavam Bibliu a vôbec sa nepasujem za znalca. Stáva sa mi, že keď opakovane čítam nejakú stáť, nachádzam na úplne inom mieste niečo, čo tomu dáva nový význam a tak je tam vždy niečo nové, čo sa dá pochopiť, až po opätovných prečítaniach.

Môžem ti však ponúknuť moje videnie, ktoré sa na túto tému tvorilo roky a bolo formované aj rozhovormi s niekoľkými kňazmi.

Výrok, zub za zub..., vznikol v nejakom období, kedy bol Izraelský národ na púti do novej domoviny, ktorú im vybral Boh.
Pokúsim sa to maximálne zjednodušiť. Tieto územia už boli obývané a Izraeliti ich začali osídľovať, čo sa nepáčilo domorodému obyvateľstvu a samozrejme sa to vyhrocovalo až do krvipreliavania. Izraeliti často svojich protivníkov, vyhladzovali doslova na hlavu. A tu prichádza výrok zub za zub, oko za oko... a pokračuje to ďalej, kde im Boh upresňuje, ako sa správať k iným národom, no sú tam aj pokyny, ako sa aj správať navzájom vo svojej komunite. Čiže Boh týmto výrokom v podstate dal príkaz, že ani nepriateľom sa nemá škodiť a keď už to chce nejakú interakciu, tak ale primeranú - oko za oko...
Prešiel čas a prichádza Kristus. Je známe, že sa označoval rôznymi menami. Jedno z nich je aj Emanuel - Boh s nami. Ján v prológu píše: 14 A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy. PLNÝ MILOSTI A PRAVDY. Čiže sám Boh nám hovorí. Dobre, doteraz to bolo takto, ale teraz chcem, aby ste žili takto: No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie... Ježiš predsa nehovorí, že to, čo sa píše v Starom zákone, nie je správne a preto to mení. Ježiš prichádza a hovorí - dobre, doteraz to bolo takto, no teraz chcem, aby ste k tomu pristupovali takto.

Takto to ja vnímam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prepac

ale tvoj nazor nie je konzistentny.

ak chcel povedat ze doteraz to fungovalo nejak a odteraz inak, tak povedat, ze to co fungovalo doteraz funguje aj nadalej a to do posledneho pismenka (nepominie sa ani najmenšie písmenko, ani jediná čiarka zo zákona), je asi ten najdivnejsi sposob ako to urobit...

a vobec nejde len o "oko za oko" a uz vonkoncom to nie je ziadne milosrdenstvo voci nepriatelom. jednak svoje zakony a prikazania dostali pri uteku z egypta, kde boli v otroctve a ziadnych nepriatelov na hlavu neporazali, ale sami dostavali na budku (podla biblie). a druhak...v tej istej biblii, kusok vedla dostavaju predsa prikazom (prakticky bezdovodne) zotrocovat a vyvrazdovat bez milosti cele narody, na ktore cestou narazia.
tak ake milosrdenstvo a neskodenie nepriatelovi?
oko za oko platilo len medzi izraelitmi, ostatni isli klasicky - mecom a ohnom.

hlavne nekonzistencia tvojej argumentacie je ale ta relativizacia biblie, vyberanie hrozienok, co sa ti paci, to si nechas, co sa nepaci, to odignorujes. to je samozrejme chvalitebny a spravny pristup.
lenze...nenazyvaj potom bibliu slovom bozim, zjavenim pravdy a podobnymi nazvami. lebo ak by to bola pravda, tak by si ju aj tak musel brat. so vsetkym co sa ti paci aj nepaci.
biblia je zbierka (casto si odporujucich) pribehov roznych autorov. casto nezmyselnych, inokedy zas velmi putavych a poucnych. a presne tak ju aj treba brat. nie ako slovo bozie, nie ako kroniku, nie ako historicky zaznam. ako zbierku pribehov.

jezisa radsej nerozoberajme. keby si si naozaj poriadne precital bibliu, zistil by si ze vobec nenaplnil proroctva, ktore ohlasovali mesiasa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj drotikar.

Zhodneme sa v tom, že Biblia je komplikovaná kniha. Ty máš na ňu svoj pohľad a ja ti ho neberiem. Aj moje videnie Biblie sa časom menilo /dlhé roky som bol ťažký ateista/. Z toho čo píšeš, mi príde, že máš Bibliu načítanú. Je len /z môjho pohľadu/ škoda, že to berieš, ako literatúru exaktného faktu a pritom ti z tejto knihy uniká to podstatné. Ale to ti nikto nevysvetlí, pokiaľ to tam neobjavíš sám, tak ako aj ja a zrazu sa ti neskutočne rozsvieti. Držím ti palce, aby si k prišiel k tomuto poznaniu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie, nie

je to presne naopak.
do tej "faktografickej" polohy sa staviam, len ked nastavujem zrkadlo veriacim, aby si uvedomili, ze su tam aj veci s ktorymi urcite nesuhlasia.
ja ju beriem taku, aka je - zbierka viac ci menej zmysluplnych pribehov, viac ci menej pravdivych historickych udalosti, zakonnik viac ci menej rozumnych a moralnych predpisov.

nic viac, nic menej. faktov pramalo, ale tomu sa niet co divit. daju sa z nej vybrat pekne veci a zaroven je tam kopa odpadu. treba sa k nej stavat ako ku kazdej inej knihe...a hlavne pri citani pouzivat rozum. nie len vsetko nekriticky preberat.

problem je, ze su to prave veriaci, ktori ju beru doslovne a faktograficky. ci uz ako celok (ti najskalnejsi) alebo ciastocne (vacsina). ja akurat nerozumiem podla coho si vyberas co si z nej zoberies a co nie. zeby rozumom? ;-)
tvoj rozum si vytvara takeho boha, aky sa mu paci.

otvorene napis: povazujes bibliu ako celok za bozie slovo?
myslim doslova, ze vsetko co tam je, je bud historicka pravda (opisi udalosti), alebo skutocne bozie slovo (zakony, desatoro, jezisove slova, atd).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj drotikar.

Na Biblii, ako aj na viere, je krásne to, že máš úplnú slobodu, ako sa k tomu postavíš. Či uveríš, alebo neuveríš, alebo uveríš len čiastočne a len niečomu. Viera je však niečo, v čom sa zdokonaľuješ celý život. Prečítať si Bibliu, pamätať si z nej určité udalosti a povedať. "tak, už som kresťan", sa proste nedá. Chýba tomu to základné, nie sú to vedomosti, ale viera ako taká. Aj mne sa stávalo a stáva, že som čítaval Bibliu a niektoré státe mi môj rozum hovoril, že sú minimálne ťažko uchopiteľné, ak nie doslova protirečiace. A tu môžeš spraviť dve veci. Alebo si povieš, že to vôbec nedáva zmysel, tým pádom dôveryhodnosť je pochybná a tu už začína vlastne nevera a jej dôsledkom je hľadanie argumentov potvrdzujúcich nedôveryhodnosť daného výroku, alebo si môžeš uvedomiť, že sám nemáš možnosť danú vec správne pochopiť a začneš o nej komunikovať s inýmiľuďmi. Počúvať ich názory, ako tomu rozumejú oni, ako si to vysvetľujú a následne hľadať v Biblii, koľko toho, či oného názoru je pravdou
Aj ja som takto postupoval a keď som nerozumel diskutoval som s kňazmi, či inými veriacimi, dokonca aj z iných, nie katolíckych cirkvi. A časom po dlhšej analýze a hľadaní v Biblii / v tomto je Biblia úžasná, ba priam jedinečná, že k nejakému výroku v určitej státi, nájdeš v iných státiach veci, ktoré to dovysvetľujú a verifikujú ten samotný výrok/ nájdeš, ako to naozaj je.
Je ešte aj tretia možnosť, no mne sa stala len výnimočne a to, že výrok ktorému nerozumieš, ti je napr. počas modlitby, či rozjímania, tak povediac zjavený. Je to proste pocit, kedy si sa v pochopení niečoho zasekol a bez toho, aby si v modlitbe nad tým rozmýšľal, ti je zrazu všetko jasné a ty vieš, že túto myšlienku, nebol tvoj mozog schopný vygenerovať.

Dá sa do určitej miery súhlasiť s tým, že rozum každého z nás, si vytvára predstavu o Bohu takú, ako sa mu páči. Ale opäť, môžeš si prečítať napr. Bibliu a povedať už viem, aký je Boh. No poznanie Boha sa netvorí prečítaním si nejakej literatúry. Celý život, je vlastne jedna veľká škola o poznávaní Boha a čím viac vieš, tým viac ho poznáš. A keď ho začneš poznávať, samotný Ježiš ťa vyzýva, aby si sa pokúsil žiť život tak, ako ho žil on, aby si budoval na hodnotách ktorým ťa vyzýva. A keď to urobíš, začínaš mať osobnú skúsenosť s Bohom a nie je nič lepšie, prežiť niečo, ako o tom 10x počuť, alebo si prečítať a čím viac sa snažíš s Bohom žiť, tým viac ho, aj s osobných zážitkov spoznávaš a tým viac ti aj Biblia dáva väčší význam. Chcieť pochopiť Bibliu a pritom nehľadať a nepochopiť Boha, je ako lízať zmrzlinu cez sklo. Síce máš informáciu, že niečo tam je, no chuť nikdy neskúsiš. Ochutnať Boha, chce sa snažiť s nim žiť a k tomu ti zas dopomáha Biblia a ak sa snažíš žiť život podľa nej, skúsenosti a zážitky ktoré prežiješ, ti zas pomáhajú k pochopeniu Biblie.
Otvorene ti píšem, že Bibliu považujem za skutočné Božie slovo, ktoré bolo v prípade Nového zákona zjavené evanjelistom a keďže to boli ľudia, tak evanjeliá písali tak, ako im to ľudská prirodzenosť dovolila. Čo sa týka tejto tvojej poznámky "nepominie sa ani najmenšie písmenko, ani jediná čiarka zo zákona", toto ja nechápem doslova, teda že "ani jedna čiarka". Už preto nie, že v hebrejčine, ako v jednom z jazykov v ktorom sa Biblia písala /aramejčina a gréčtina/ sa čiarky nepoužívajú. A preto preklad z týchto pôvodných jazykov do slovenčiny, kde sa čiarky používajú, by potom nebol možný. Inač mimochodom, So Svedkami Jehovovími, som mal debatu na túto tému, kedy posun čiarky vo vete, jej dával úplne iný význam.

Biblii sa dá veriť, ale nie na základe svojho racionálneho úsudku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dovolím si oponovat.

1. Jezis bol královskej krvi.
Jedna z interpretácií je ze bol posledným pohrobkom královskej dynastie v Judei. Dalo by sa povedat ze okrem filozofa a duchovnej postavy bol aj postavou v politike - proti jeho vlastnej vôli. A keď tento fakt vyšiel najavo pred rímskymi autoritami tak ho to stálo život.

2. Starý zákon hovorí o genocídach.
Áno počul som o tom že "Starým zákonom sa neriadia už ani židia". Tak som sa spýtal a riadia.

3. Kontext doby, a celý kontext všetkých týchto kníh.
Podstatná vec. Ak sa vám páči vytrhávať z kontextu Koránu ja budem bez problému vytrhávať z kontextu Biblie, budem kritizovať vás za to že si vašej oblúbenej knihy vyberáte len to čo sa vám páči a neberiete ju ako celok.


Dohodnuté svadby detí sú bežné v mnoho krajinách, aj takých kde nieje islam. Sú spoločným znakom hlavne menej rozvinutých oblastí kde sú hlboko zakorenené tradície dohodnutých svadieb.

Ak predpokladáte že v Judei v Ježišových časoch takéto svadby neboli tak sa mýlite. Problém bol ten že vek nad 40 rokov bol bez medicíny, s vojnami a chorobami niečo nevídané. Dievčatá mávali deti už od veku 13 rokov a dôvod mnohodetnosti bol často ten aby sa uchoval rod.

V dnešnej dobe kedy nemáme tak vysokú úmrtnosť detí a dožívame sa dvojnásobného veku sa naša spoločnosť mohla na toto adaptovať. Menej detí, viac vzdelávania, lepšia medicínska starostlivosť a celkovo lepšia kvalita zdravia a života.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vek nad 40 rokov nieco nevidane! (-:
Podla wiki to nebolo az tak nevidane, ale myslim, ze tie udaje nebudu tak vedla a ked sa pohrabes trochu v historii bude ich viac
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
https://en.wikipedia.org/wiki/...
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A teraz mi daj link obyčajného človeka a nie štátnika, kráľa alebo učenca.

To bude rozhodne problém pretože o takých sa nepíše.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ty si napisal, ze taky vek bol nevidany. Ja som ti len dal par prikladov z tej doby, ze to nebolo az tak nevidane. Nepis nezmysel. Preco chces odomna nejaky dalsi link? Ved dokaz mi ty svoju pravdu, ak ti na tom zalezi.

Myslim ze v tej dobe bol urcite omnoho nizsi priemerny vek, ale to neznamena, ze aj niektori chudobnejsi ludia sa nemohli dozit vysokeho veku.

Mozno by bolo fajn nahliadnut do scitania ludu za Herodesa, ale k tomu nemam pristup. A Ty?

Ale napr. nielen bohaty ludia sa dozili vysokeho veku, ale aj asketici ci pustovnici

https://cs.wikipedia.org/wiki/...
tento sa dokonca dozil 100 rokov
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slniečkárzky blog !

Prečo nepíšeš o pedofiii čo je v koráne písane ? O bezhriešnom znásiĺnovaní odhalenych žieň , o kameňovaní žien atd ???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A kde ste o tom v Koráne čítali? Viete mi poslat link alebo je to produkt Vašrj fantázie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co si cakal(a)

v clanku nazvanom "Postava Ježiša v Koráne"?
rozpravu o vplyve sexuality mravcov na hrdzavenie zemskej osi?

btw, kamenovania a beztrestneho vrazdenia ci zotrocovania najdes dost aj v biblii, netreba sa ani trapit s koranom.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME