Nedeľa, 22. október, 2017 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vojna o glyfosát pokračuje (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

glysofát...?!?

Akúkoľvek "vojnu" by som každému odporúčal začínať až vtedy, keď je dotyčný "bojovník" schopný aspoň správne napísať meno "nepriateľa"...inak je to smiešno-trápne už v úvode "ťaženia". Dovtedy sa totiž nedá "bojovať" ani len argumentami, nakoľko "nepriateľ" sa smiechu nezdrží a uznajte, "bojovať" s rehotajúcim sa "nepriateľom" asi nebude to pravé orechové...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem za upozornenie. Stalo sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Pado píše o tom,

čomu rozumie a Vy ho kritizujete za to, čomu nerozumiete. Proste zo zásady, nenávisť je zlá. Škoda viac slov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Pána Pada som upozornil na chybu, ktorú mal hneď v prvej vete. Chybu opravil ale ani náhodou sa mi za upozornenie nepoďakoval (ako v prípade diskutujúceho Chemika).
Nemám vôbec žiadny dôvod p. Pada nenávidieť, to si nahovárate Vy a asi aj on.
S nenávisťou a výsmechom sa na svoju adresu stretávam skôr ja. To Vy ste ma priamo aj nepriamo nazvali eštébákom, viď minulá diskusia. Neviete aké jedovaté slová na mňa nahádzať, tak sa uchyľujete k takým bizarným nactiutŕhačstvám.
Raz som do diskusie napísal o tom, ako som bez kadejakého úradovania a vypisovania sťažností dosiahol odstránenie troch nelegálnych skládok odpadu. V diskusii ste ma za to napadli a zosmiešnili, viacerí a aj Vy. Samozrejme ste ma vymínuskovali.
Pán Pado zásadne nereaguje na moje príspevky v diskusiách, aj keď sa jedná o celkom vážne veci. Minule som ho upozornil na to, že neďaleko sídliska kde žije postavia obaľovačku asfaltových zmesí. Pán Pado ani nezareagoval. Tak nech tam tú obaľovačku Mikulášťania majú, no nie?
Napriek tomu, že pán Pado ignoruje a neznáša zbabelých diskutérov ukrývajúcich sa za nickami, neváha ich oslovovať prostredníctvom krátkych správ aby mu posielali peniaze. Keď mu nejaké pošlete, odpíše že sú to kadejaké spravodajské hry na ktoré on nenaletí. Nuž povedzte, čo si o takom človeku myslieť?
Môže pán Pado písať o sebe čokoľvek, ako otvára dvere ženám a pod. ale pre mňa je to človek, ktorý sa nevie poďakovať ani za to, o čo sám žiada.
Veľmi zaujímavá je jeho diskusia pod ktorýmsi blogom s pánom Lehotským ktorý pravdepodobne pána Pada dobre pozná a všeličo nám o ňom prezradil. Pán Pado nevediac ako ďalej zverejnil faktúry pána Lehotského keď pracoval na mestskom úrade v Lipt. Mikuláši. Zúfalá obrana dokazujúca charakter pána Pada.
Ja osobne na to, aby som sa správal ekologicky a aby som nezakladal nelegálne skládky a aby som triedil odpad žiadneho pána Pada nepotrebujem. Moju výchovu k prírode a k tomu čo sa dnes volá ekológia formovali iní ľudia a iné osobnosti než je pán Pado.
Čomu ja rozumiem alebo nerozumiem tak to nechajte na mne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S Vami fakt nemá význam strácať čas

Každý čitateľ, ktorý si pozrie zoznam Vašich príspevkov, zistí, koľko pozornosti venujete práve p. Padovi.
Reakcie píšete zosmiešňújucim, ironizujúco ... meníte štýl písania od poučovania k úkolovaniu ...preto si myslím, že ste profesionál nasadený na p. Pada. Čítal som v minulosti text, kde napísal, že zvažuje odchod do ČR, Vy ste mu napisali, že by to bola škoda ... , vzápätí však ho však zhadzujete. Ak Vám na otázku odpovie, tak odpoveď spochybníte a opät kladiete inú otázku. Skrátka profesionálne ho otravujete.

Chválite sa, že ste dali vyčistiť 3 skládky, ale v inej reakcii vyslovene útočíte na prácu p. Pada v tejto oblasti, ktorá ma inú kvalitatívnu a kvantitatívnu úroveň Tak čo vlastne chcete ???.

Potom sa nečudujte, že p. Pado sa rozhodol na Vás nereagovať. Jednoducho to nemá zmysel. Zásadným problémom nie je anonymita príspevkov, p. Pado reaguje na iné anonymné príspevky, ale ich obsah a tón.
To, že p. Pado realizuje fundraising a osloví ľudí, ktorí sa mu ozvali cez email na Smeblog, je jeho legitimne právo.

V jednom príspevku pod Váš ironizujúci text vam jasne napísal, že od Vás žiadny príspevok nežiada, napr. tomu, ako tvrdíte ,ste mu ho zaslali. Prečo by Vám mal ďakovať?

Píšete o výrobni asfaltu. A čo ??? Prečo by to mal riešiť pán Pado, ktorého Vy sám neuznávate? V meste je predsa mestský úrad, OU ... a tisíce občanov.Prečo to neriešia? Prečo to nevyriešite Vy osobne?

Vaša predstava o práci kohokoľvek je asi taká, že človeka budete kritizovať a zároveň úkolovať, čomu a kedy sa má venovať. Skrátka ako funkcionár, či lampasák.
P. Lehotsky: Áno, pan Pado zverejnil faktúry. Asi Vám nie je známe, že tieto faktúry sú súčasťou povinného zverejňovania faktúr každým mestom či obcou a nachádzajú sa voľne prístupné na stránke mesta Lipt. Mikuláš. Pán Pado chcel zrejme poukázať na „nezávislosť“ diskutéra a z akých zdrojov bol platený a teda, akými vplyvmi sú jeho postoje ovplyvnené. Je fakt, že k ekologickému správaniu sa nepotrebujete p. Pada. Nemám pocit, že niekde napísal, že jeho blogy sú venované Vám osobne. Jednoducho ich nečítajte.

Pán Pado sa rozhodol správne, že Vás bude ignorovať. Je to strata času.

Ja sa k nemu pripájam, ani čítať , ani reagovať. Veď takmer vždy bolo jasné, že sa ozvete a že ho budete negovať ako špeciálne naň nasadený agent.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Človeče, Vy ste ale smiešny,...

...nehnevajte sa. Takže ja som nejaký "agent nasadený na pána Pada"? Rozosmiali ste ma.
Interpretujete si moje slová ako sa Vám zapáči. Ja som pána Pada nikdy ničím "neúkoloval" ani tým čo má a čo nemá písať. Podobne ani on a ani Vy a ani nikto iný v diskusiách nebude "úkolovať" mňa na čo a ako a kde mám reagovať.
Obaľovačku asfaltových zmesí som len dal pánovi Padovi na vedomie, lebo možno si nevšimol, čo sa chystá postaviť priamo "za rohom" sídliska, kde býva (nielen on). Stavím sa ale s Vami, že jedného dňa o tej obaľovačke bude na blogu SME reč a je pravdepodobné, že sa do toho pustí priamo možno pán Pado.
Nebol som to ja, kto posielal len tak z ničoho nič finančný príspevok pánovi Padovi na jeho zbierku pre financovanie jeho o. z. Najskôr pán Pado poslal mne formou krátkej správy žiadosť o finančný príspevok. Poslal som mu neveľkú čiastku, lebo som sa tak rozhodol a sľúbil som mu to. Sľuby plním. Jeho konšpirácie o tom, že je to provokácia a Vaše konšpirácie o nejakom agentovi sú smiešne dopopuku.
Našťastie som vysoko nad vecou, viem sa nad kadečo povzniesť a preto ma Vaše urážky o tom, že som nejaký komunistický ex-funkcionár, lampasák, ex-eštébák a podobne nevedia rozhádzať. Nemáte argumenty, tak detinsky útočíte.
Aj žobrajúci bezdomovec na stanici sa poďakuje za mincu, ktorú mu človek dá. Bohužiaľ, slovo "ďakujem" nie je v slovnej a mentálnej výbave všetkých.
Pre mňa a za mňa velebte si pána Pada hoc aj do nebies, ja na to dôvod nemám a mať nebudem. Ak pre nič iné, tak pre tie urážky na moju adresu určite nie.
Na záver - v podstate jediné čo blogom pána Pada vytýkam, je ich negativizmus a šírenie negatívnej a zlej nálady plus zosmiešňovanie toho, koho sa mu zachce. Ono aj kritika sa dá napísať rôzne. Domnievam sa, že pán Pado veľkou mierou prispieva k tomu, že sa v občanoch tejto krajiny hromadí hnev a zlosť ktoré napokon ústia do extrémizmu, ktorý tu máme. Nemyslím tým extrémizmus pána Pada o ktorom písal v blogu o sebe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vojna....

Tak bojujme.
Najprv musia byt jasne strany a potom si musim ujasnit, na ktorej strane chcem bojovat. Si za CO2, alebo si proti ? Si za DDT, alebo si proti ? Za GMO ani hadam nemozes byt ? To by si bol uplny grazel.
Uz len uplny idiot chce mat v potravinach "chemiu", tak sme rozdeleni na prochemikov a antichemikov.
Chemiu v potravinach a uz aj vo vseobecnosti uprednostnuje fakt uz len imb...il.
Samozrejme je dobre, ked kopes za bio, organic a nano.

Prisaham osobne, vojnu a la glyfosat zatial nechapem, lebo este nemam nastudovane, na ktorej strane budem.
Ale budem sa snazit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A nieco k veci? To je titulok, obsah clanku je jasny, snad kazdemu ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

glyfosat je pravdepodobne karcinogenny (skupina 2A), potencialne karcinogenne (skupina 2B) su napr. aj mobilne telefony, 2B je takpovediac o jeden stupen menej zavazna kategoria.
ak sa nemylim, glyfosat uz nie je domenou vylucne monsanta.
tak ci tak, na tie invazky funguje vyborne, dufam ze pan pado pozna nejaku vhodnu alternativu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak si mam vybrat medzi neustalou chemizaciou ZP a invaznymi druhmi, tak si vyberam invazne druhy. Poznam nemalo lokalit, kde sa mnohe druhy z prioritneho zoznamu v roku 2002 nachadzali na ploche 2x 3 m, dnes je tato lokalita o velkosti 6 x 30 metrov. Preco? Lebo skoro nikto v tejto krajine nedodrziava a nema zaujem dodrziavat jej platne zakony, napr. v kontexte invaznych druhov zakon o ochrane prirody a krajiny, zakon o ochrane a vyuzivani polnohospodarskej pody. Uradnici, ktori to maju kontrolovat driemkaju v kancelariach a cakaju na podnety. A tietp podava par ludi, dokonca ani alergici nie su schopni urobit aspon tentio krok v prospech seba a svojich deti.

Niekolko mesiacov som si pisal s byvalym minisatrom ZP Lazslom Mikloszom o "filozofii zakona". Navrhoval som vtedy, ze ak nevieme nieco vykonat, lebo to len predstierame, nechceme ist do konfliktov, nemame na to kapacity ..., tak je absolutne zbytocne, aby to bolo v zakone o OPaK. Minister vsak pritomnot tohto paragrafu obhajoval. Vysledok je aky? Dolezity druh pre Most-Hid - ambrozia palinolista, ktoremu venovali osobitu legislativnu upravu sa masivne siri prave v uzemiach ich volicskej zakladne, slnecnicu hluznatu, ktorou je porastene napr. povodie Ipla sme na natlak lobistov vyradili zo zoznamu, stovkjy hektarov porastov zlatobyle sp. mozu cestujuci vidiet okolo zel. trati po celom Slovensku a bbez akehokolvek biologickeho vzdelania mozu pozorovat dynamiku sirenia sa tohto druhu. Povinnnosti si neplnia ani SPF, ani organizacie spravujuce liniove stavby, nieto este tisice ludi, ktorti podu zdedili. Sypanie chemikalii do ZP je preto riesenim dosledkov nie pricin.

Je to ako liecebny optimizmus ludi choprych na rakovinu, ktorych ozaruju, pumpuju do nich chemiu ... a ohuruju akymisi statistikami. Nakolko mi zomrelo niekolko blizkych na rakovinu priamo v rodiner, mozem zodpovedne prehlasit, ze medzi chorobou a smrtou sa nenachadzal ani okamih skutocneho zivota iba utrpenie a akesi neuchopitelne optimisticke prognozy a nesmierna agresivita lekarov. Ide totiz opatovne o riesenie dosledkov nie pricin. Mimochodom dcera mala vcera na skole 2hodinovu prednasku. Vratila sa odtial so znamenim smrti v ociach. Nepocuvali nic ine len prognozy, ale je vsetko zle, o vysetreniach apreventivnych prehliadkach ... Ani minuta venovana pricinam - co sa dennodene sype na polia, dostava do riek, vzduchu ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vy fakticky tvrdite, ze ak prislusne organy nekonaju, tak sa maju vsetci zachovat rovnako ako oni a tvarit sa, ze problem neexistuje.
vam snad netreba vysvetlovat aku hrozbu pre biodiverzitu predstavuju invazne druhy (a to zdaleka nielen tie, ktore su sucastou akehosi nepostacujuceho zoznamu). systematicka chemizacia žp je v tomto pripade domenou polnohospodarstva-tam je podla mna diskusia o zakaze namieste, uplne ina vec je vsak vyuzitie herbicidov pri potlacani invaziek, tam casto postacuje vhodna jednorazova aplikacia a problem zmizne, cize nestane sa to, co popisujete v prvom odstavci (=exponencialne sirenie). v konecnom dosledku sa mi teda zda minimalne kratkozrake odpinkat si nejakym vseobecnym zakazom castokrat fakticky jediny sposob boja proti invazkam a to len preto, lebo spomenuta latka je v rovnakej kategorii karcinogenity ako cervene maso.
na zaver si dovolim jeden priklad z praxe. existuje isty druh vzacnej lesostepnej orchidey, ktora ma na slovensku len asi 4 lokality, na kazdej z nich rastie sotva par desiatok kusov. jedna z tych lokalit je lucka velkosti cca 20x50 m ktora zboku zarastala agatmi=hrozila likvidacia celej populacie vzacneho druhu, vhodnou jednorazovou aplikaciou glyfosatu sa vsak dosiahlo usmrtenie agatov a lokalitu sa tak podarilo zachranit, podobnych pripadov by sa dalo najst plno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie ja len tvrdim, ze invazne druhy sa siria nakolko zakon sa vykonava sporadicky. Hranie sa biodiverzitu neberiem ... Pokladam to za typicke reci pracovnikov SOPKy, ktore sa upltnuju len tam, kde im to vyhovuje. Je pozoruhodne, ze pri devastacii stoviek lokalit fragmetaciou biotopov napr. liniovymi stavbami, pri buldozeroch na Chopku ci Skalnatom plese uz tieto vykriky nepocujete. Svojvolne vyradovanie maloplosnych cjranenych uzemi zomzoznamu je skoda komentovat ( do dnesneho dna cakam na dodatocnu odpoved z MZP SR aky predmet ochrany zanikol na PP Vyhnianske travertiony, okrem vole chranit tuto unikatnu lokalitu pred rozpinajucim sa aguaparkom?, zaroven vsak oblbovat verejnostou akymsi geoparkom).

Som sa ochranu ekosystemov, nie druhov ... druhy prichadzaju a odchadzaju cez branu casu. Neberiem nikomu jeho posadnutost napr. orchideami, ale tio, ze vymierajuci fanatici idu pokosit lucku, lebo tam rastie 25 exemplarov cohosi pokladam za nesystemove. Tieto druhy tam budu, ak sa clovek bude o krajinu starat, bude v nej udrzatelne hospodarit ... Kto bude lucky kosit, ak vymru posledni fanatici?

Ja naozaj nie som ucitelka Zs ci Ss, ktora za nosu farebnych prospektov vydanych z prostriedkov EU nazenmie studentov do projektu "Na turu s naturou", aby tam nahadzovali akesi zistenia a nevsimali si, ze po tychto "vzacnych lokalitach" bude casom behat buldzer, a to len preto, ze akysi na politikov prepojeny developer si vyral mapu a ukazal prstom "tu" a cely statny aparat sklonil hlavu.

Cca pred tyzdnom som cez e.mail v blogsme dostal tento text:

Plný súhlas. ŠOP som opustil (nefunkčnosť, mrhanie časom), kvôli nefunkčnosti stráže prírody som z nej vystúpil pred rokom, o ŠOP SR už stratil ilúzie okrem pár ľudí, výskumy - úplná pravda, starostlivosť o CHÚ úplne zlyhala, Okresné úrady -separovaný zber takmer žiadny tony papiera a plastov, skla, končia v komunále, zamestnanci nemajú záujem o triedenie, informácie o priestupkoch a deliktoch pri riešených subjektoch takmer žiadny, SIŽP chcela v r. 2016 navýšenie o 10 ľudí -nevyhovené, nekompromisná environmentálna polícia - pre občana utópia. Policajti pravidelne takmer s 80% úspešnosťou prerušujú trestné konania, kde by boli ohrozené rôzne organizácie, stačilo by odstúpiť na úrad. Ďakujem za tento článok, vidím, že ľudia sa začínajú ozývať a snáď sa to trochu zlepší – odhadujem 20 rokov. Pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ta kritika sopky je v tomto momente len taka dymova clona pomocou ktorej ste sa vyhli nasej teme=uplny zakaz glyfosatu. tu nejde o ziadne hranie sa na biodiverzitu ako to nazyvate, vztah biodiverzita vs. invazne druhy su realnym problemom a fakt, ze sopka nepracuje podla vasich predstav, resp. tu existuje akasi nesystemovost v ich praci neznamena, ze problem poklesu biodiverzity v suvislosti s invazkami neexistuje.
na zaver len doplnim, ze ziadat ochranu biotopov bez druhovej ochrany je ako dbat na zdravie cloveka a ignorovat pritom zly stav vnutornych organov, su to skratka spojene nadoby a jedno bez druheho neexistuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ochrana biotopov je zaroven ochrana druhov. Vas priklad je extremne zly. Zdravie cloveka je dane rovmnovahou procesov v jeho tele, ktore sa nazyva imunita. Imunita je scopnostrou cloveka odolavat dynamickym zmenam, rovnako ako ekologickja stabilita je schopnost krajiny odolavat dynamickym zmenam. Ochrana druhov nereaguje na zosadne zmeny, fixuje stav lebo si mysli, ze svet o 50 rokov bude mat vrovnaku podobu ako ten dnesny, nerata so zmenou klimy a s tym spojenych napr. zrazkoveho rezimu, hydrologickych parametrov vodnych tokov, posunu vegetacnych pasiem ... Ochrans druhov je taka SOPKarska aktivitka - inventarizovat inventarizovane, minat EU zdroje na vyskumy ... , ale ochrana ZP je nieco uplne ine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A náhrada?

Glyphosate objavili r. 1970 a asi o 3 roky sa dostáva na trh (Monsanto). Z môjho pohľadu užívateľa (záhradkár) i chemika je to asi najlepšia vec, ktorá je v oblasti herbicídov k dispozícii, niet za ňu náhrady, teda ak sa vám nežiada vykopávať a trhať burinu ručne. Nehovoriac o špeciálnych aplikáciách, napr. ak chcete zlikvidovať zavadzajúci (či statiku nejakej stavby ohrozujúci) strom, stačí strom odpíliť a čerstvý rez natrieť koncentrovaným glyfosátom; strom to otrávi do koreňov a viac nerastie. Podstatné je, že glyfosát účinkuje na zelené rastliny cez listy; v pôde sa rýchlo rozkladá na neučinné a neškodné látky. Sám osebe je takmer netoxický, najväčší pozor si treba dať na to, aby ste pri postreku nezasiahli aj rastliny, ktoré majú ostať zachované.

Ale žijeme v dobe, keď všetko chemické je fuj (Ok, ani ja nemám záujem konzumovať jedlo plné chemikálii, ale tu ide o ničenie buriny), a takisto geneticky modifikované potraviny sú fuj. Módna vlna. Nie, nerobím pre výrobcu ani pre predajcu. Ale vadilo by mi, ak tento prípravok zmiozne z pultov záhradkárskych obchodov, podobne ako bez ekvivalentnej náhrady zmizli mnohé iné prípravky. Takže pomaly niet čím likvidovať škodlivý hmyz (vošky, mandelinky... ). Zakážte prostriedky proti burine a v poľnohospodárstve sa vrátime do stredoveku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

My kracame do stredoveku ..., ak ked ten pocit mozno nemate. Skuste sa 10 minut porozpravat s vcelarmi, precitajte si knihu Mlciaca jar (ticha jar) od Rachel Carsanovej a porovnajtze so vzrastajucim a predpovedanym tichom v krajine, pozrite si pribeh DDT- co bolo slubene a ako to dopadlo ...

Tiez spm chemik - chemicka technologia na SPS M. C. Sklodowskej vo Svite, geologia a geochemia na UK v Ba, Ochrana biodiverzity ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To sú argumenty?

Zatiaľ bez chémie nedokážeme ochrániť úrodu, potláčať škodlivú burinu a škodcov či choroby rastlín, a keby sme prešli na "čisté bio", vypukne svetový hladomor. Ak sú ohrozené napr. včely, riešením nie je plošný zákaz insekticídov, ale vývoj selektívnejších prípravkov, ktoré včelám neškodia (čo sa čiastočne podarilo, a na veci sa ďalej pracuje). Knižka Silent Spring od Carsonovej je stará vyše pol storočia, dnes sme niekde úplne inde. DDT zachraňovalo státisíce ľudských životov v časoch epidémii malárie, a neskôr bolo nahradené látkami, ktoré menej škodia životnému prostrediu a rýchlejšie sa rozkladajú. TOTO je pokrok. Zákazy aké presadzujete sú skutočne návratom do stredoveku. Tešilo ma.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nevypukne ziadny hladomor. Vyhadzuje sa POLOVICA zradla kade ta de po svete. Hlavne tu v EUROPE. To ste vedeli ?
O rozklade Glyfosatov by sa dalo polemizovat - polcas rozpadu je v severnej EU viac ako 2 roky, zdroj wikipedia.
Este chvilku vydrzte so mnou.
DDT ci cokolvek ine - vzdy sa tieto teorie opieraju o mytus, ze vtedy boli ludia hlupi a dnes sme neomylni.
DDT mohlo zachranit pred hnackou, ci smrtou, ale zaroven ma vedlajsi ucinok (potencionalny? realny?) inej zakernej chorobe. To iste akakolvek ina chemia, telu neprirodzena. Vakciny atd. Kolektivna imunita, antibiotika, a podobne, Ale dakujem, ze este drzite so mnou, berme to na lahku vahu, len ako "vykrik" , ale teraz spat k veci:

Co je najdolezitejsie, skusim na Vas ist takym modernym, chemicko-vedeckym stylom. Alebo kapitalistickym stylom. Som zakaznik, mam peniaze, chcem BIO. Co s tym urobite ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Americky "mid-west"

ktory bol takzvany chlebovy kosik Ameriky,poda a aj spodna voda je uz cele desatrocia otravena s DDT.
Vsetky tie otravy a hnusy ktore su uz zabehnute na nasom jedalnicku,napriklad aj zrychlena vyroba gumenych
kurat je len kvantita za ucelom este vacsich ziskov.
Staci si zistit odkial prichadzaju napriklad zemiaky alebo jahody atd...
Umele sladidla,rozlicne chutovky su napriklad vyvinute za ucelom zavislosti na nich,no proste podvod
na kazdom kroku.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME