Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O našej Slovenskej potravinovej sebestačnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

čo má spoločné poľnohospodárstvo s dovozom potravín ?
Pletieš dve veci, a navyše tam máš množstvo odstavcov a prázdnych miest, takže blog je v podstate nečitateľný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo ma spoločné poľnohospodárstvo s dovozom potravín ? ? To fakt sa pýtate? Akože naozaj?
Nie je reč o banánoch a mandarinkách...

Situácia je, že Slovensko exportuje pšenicu a dováža múku, exportuje cukrovú repu a dováža cukor, exportuje jatočné býky a dováža mäso, dováža mlieko, syry, mäsové výrobky, dá sa povedať všetko.

v poľnohospodárstve asi niečo nie je v poriadku, či?

Snažím sa Vás pochopiť. Asi chápete farmára, ako toho, ktorý má pestovať odovzdať a nestarať sa. A keď mu to nikto nebude brať tak je jeho úloha nariekať, že je zle... Ale vo funkčnom poľnohospodárstve je to práve farmár, ktorý má dosah na to, kde sa jeho produkcia spracováva. Má byť spolutvorcom potraviny. Dá sa povedať, že zdravú potravinu by ste mali hľadať práve u farmára.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zjavne vieš o potravinárstve a poľnohospodárstve, a aj o svete zhruba toľko ako autor - čiže nič.
Svet nie sú len farebné slajdy z powerpointu. Ale na začiatok odporúčam niečo poštudovať, a potom si spraviť niekoľkoročnú exkurziu po slovenských aj zahraničných agrárnych aj potravinárskych podnikoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A kto ste, že hodnotíte moje znalosti o potravinárstve a poľnohospodárstve? Hm???

Ak je niečo, čo si myslíte, že nie je pravda, čo je v realite inak ako tvrdí autor, napíšte to.
Ale takéto obvinenia o nevedomosti a ponižovanie svedčia len o vašej intelektovej úrovni.

Ja veľmi rád diskutujem, pretože som zvedavý na riešenia.

Ale vy ste sa zatiaľ teda neukázali v dobrej argumentácii. Pripomínate mi presne to naše Slovenské: To je presne ten prístup búchania v krčme po stole: "hej ty, ty tam v tom tričku, čo ty vieš, ty nič nevieš, hej ty, čo má spoločný dzurinda s ficom, nič nemá, a poľnohospodárstvo a dovoz potravín, nič nemá, hej ty, pletieš sa, a vlej mi tu hňeď zo dva nech si vypijem.... "
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Konečne!

Konečne po čase jeden reálny a pravdivý pohľad do nášho poľnohospodárstva! Komunisti ohradili našu krajinu elektrizovaným ostnatým drôtom a západné vysielanie rušili, aby sme nič iné nevideli a nepočuli len to, že to komunistické je najlepšie na svete. Tak to bolo aj s poľnohospodárstvom, kde ľudí vyše 40 rokov utvrdzovali, že socialistická poľnohospodárska veľkovýroba je to najlepšie a najdokonalejšie čo pre roľníkov aj obyvateľov človek vytvoril To sa im darí tvrdiť a balamutiť ľudí doposiaľ, hoci v konkurencii so súkromnými farmami západného typu padá z roka na rok na kolená. Za prvej Slovenskej republiku bolo Slovensko najlepšie zásobovanou krajinou v Európe, aj keď nám úrodné južné kraje zobrali Maďari. Po vojne sa rýchlo zozviechali, no prišiel rok 1948 a s ním násilie. Vysoké kontingenty zadarmo aby zničili ekonomicky roľníkov, prenasledovanie, zatváranie do väzníc, násilný vývoz do českého pohraničia so zákazom návratu 25 rokov, ba aj vraždy. Áno roľníkov za ich svedomitú prácu aj vraždili. Všetko podľa sovietskeho vzoru, hoci dobre vedeli, že tento kolchozný model založený Leninom mal v Rusku za následok nedostatok potravín a dokonca dve vlny hladomorov. Gottwald, Kopecký, Široký, Bacílek, Barák,Čepička, atď, ktorí väčšinou tak ako aj Lenin nikdy na poli nerobili. Máloefektívny, drahý a nákladný model narobil problémy nielen nám, ale aj Maďarom Čechom, Nemcom, Rumunom, Bulharom atď. ,len Poliaci mu za ťažkých okolností odolali. U nich poľnohospodárska produkcia každoročne stúpa o viac ako 10 % a u nás klesá takmer rovnako. Komunisti nám zničili vynikajúcu roľnícku vrstvu, ktorá sa bránila vše 20 rokov.
Na Slovensku v r. 1990 -92 vzniklo 6400 súkromných roľníkov a to za veľmi ťažkých podmienok. Mnohí však vytvorili farmy, ktoré sú na veľmi dobrej úrovni úplne porovnateľné so západom. Ďalšie vlády a ministri ich neakceptovali, lebo sú vraj Čarnogurského výmysel. Aj mnohé a nezmyselne veľké poľnohospodárske podniky sa rozdelili na menšie, lebo tamojší odborníci videli, že sa ťažko organizujú a draho. Nuž aj to je vraj Čarnogurského výmysel, hoci ani jeden na takéto riešenie nenahováral. Nuž, darebák si vždy nájde výhovorku a ako je dobre, keď sa nájde po ruke Čarnogurský.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Privítal by som v blogu udaj,

kolko polnohospodárskej pôdy je na Slovensku neobhospodárované,kolko jej leží ladom.Treba podotknúť-v súkrommom sektore tj. u podnikatelov a súkromných majitelov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To nie je jednoduché s takýmito údajmi.

Oficiálne je všetka pôda obhospodarovaná. Teda na takmer všetku pôdu sa žiadajú platby. V realite, keď vidíte polia, to niekedy vyzerá inak.

- a čo je to súkromný sektor? sro-čka? a.s. ? SHR (samostatne hospodáriaci roľník) - ktorý je bielym koňom niekoho v úzadí? družstvo? To sú údaje, ktoré na Slovensku, aj keď ich budeme vedieť, nikdy nebudú spoľahlivé. A keby sme tieto údaje aj poznali, čo nám to pomôže? To, že je niekto súkromným majiteľom neznamená, že je zároveň aj čestne podnikajúcim.

A potom, sú tu aj družstvá, ktoré sú naozaj spravodlivé. A sú tu aj malí farmári, ktorý by vás chceli oklamať. To sa štatisticky nedá merať.

Jediné spoľahlivé meranie je osobná skúsenosť a odporúčania priateľov, ktorý vám odporučia konkrétny farmársky produkt.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zopár slov autorovi.

Osobne Vás chválim za Váš prístup. Po roku 89 som temer desať rokov skúšal niečo podobné aj ja. Verte,že o predaji "z dvora" ešte politici ani nesnívali a ja som ho už robil. A držím Vám palce aby Vám vaše presvedčenie a elán vydržali veľmi dlho.Budete ho veľmi potrebovať !
A pridám aj zopár svojich poznatkov. V podnikaní /a v tom poľnohospodárskom zvlášť/ sa nikdy nespoliehajte,že politici za Vás niečo vyriešia. Máme dnes "jednotný systém platieb, teda dotácií to máte na 100 % isté.Ostatné sú obvykle /a hlavne pre malých farmárov/ iba nejasné "bláboly" politikov.Máte pravdu v tom,že 40 rokov komunistickej vlády úplne zničilo roľnícky stav. Preto bolo tých nádejných farmárov už od začiatku tak poskromne. Ak tomu pridáte pohon na nich za Mečiara,keď to mnohý radšej vzdali - nedivte sa že to dnes vypadá tak ako to vypadá. Veľké družstvá ale aj veľký súkromoníci nikdy nedokážu rýchlo reagovať na zmeny na trhu. Ako by aj mohli ? Zasiať 50 lebo 100 hektárov napríklad mrkvy ak ste ju dovtedy nepestovali je obrovské riziko. Moje skúsenosti hovoria :jeden hektár mrkvy je viac starostí ako 10 hektárov pšenice. a podobne je to aj s rizikom.Navyše /opäť moja skúsenosť/ to čo zozberáte z jedného hektára pšenice /premenené na peniaze/ toľko minimálne musíte investovať na začiatku do jedného hektára hociktorej zeleniny. Čo sa totiž nehovorí - Československo zanedbalo aj šľachtenie týchto zelenín a ak chcete mať dobré,kvalitné a veľkú úrodu poskytujúce osivo,tak musíte siahnuť po tých zahraničných a tie nie sú vonkoncom lacné. A tam to nekončí.Ak budete pestovať napr.: pšenicu a na väčšej výmere /3-8 ha/ nebudete mať temer problém dohodnúť si tým veľkým podnikom,aby vám to prišli postriekať.Ale ak budete mať hektár mrkvy - pre ten sa im neoplatí "unúvať",takže musíte sa pripraviť na to,že ten postrekovač musíte mať. Podobne to budete mať zo zberom . Ďalším problémom je striedanie plodín. Ak "otočíte" na tej istej ploche 2,3 krát tú istú plodinu za nejakých 6 - 8 okov sa pôda vyčerpá od mikro a makro prvkov a úrody Vám začnú klesať. Najlepšie by bolo,aby sa tá istá plodina vrátila na ten istý pozemok neskôr ako o 5 rokov ,možno až po 10 rokoch. Ale kde vziať takú výmeru,aby ste to takto mohli striedať ?
Ešte zopár slov k tým čo tu už niečo napísali. Platí - komunisti nám zničili roľnícky stav. Ale na druhej strane nikoho nemôžete prinútiť - máš role chodiť si ich obrábať.Oni by to ani vo veľkej väčšine nedokázali,lebo ako mladý odišli z dediny za zárobkom a stratili k tomu vzťah.Tak sa nedivte ,že družstevnícky stav naďalej prežíva. Je pravda,že veľa toho vyvážame a po spracovaní naspäť dovážame.Ale to nie chyba ani roľníkov a ani družstevníkov. Potravinársky priemysel buď skrachoval na neprispôsobivosť novým podmienkam ,alebo ho niekto vytuneloval.Ale to istotne neboli roľníci a dovolím si tvrdiť,že ani družstevníci . Aj keď je ten stav taký aký je,je to vždy lepšie,ako keď by polia ostali neobrobené a zarastali burinou. Ako to potom konči /a nepíšem to prvý krát/ stačí ak sa preveziete autom medzi Bernolákovom a V.Bielom.Medzi cestou a železnicou je tam cca 20 ha pôdy,ktorá sa voľakedy obrábala.Dnes je tam iba burina a náletové dreviny.Takto by to naozaj nemalo končiť ! Takže pokiaľ máme veľké podniky nerátajte s tým,že tieto dokážu dodať na náš trh strukoviny /fazuľa,šošovica ,hrach či sója/ a tak isto čerstvú zeleninu či ovocie. K tomu všetkému treba aj veľa ručnej práce a na to na našich veľkých družstvách nemáme ľudí. Preto ich zameranie /či už chcú,alebo nechcú/ ostáva temer nemenné .
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME