Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slepá kura, ozembuch, šiška a jaternička (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, dobre to znie! Aj na Horehroní sa to teraz deje, skoro v každej obci je fašiangová zabíjačka so spevom, tancom, vystúpením miestneho súboru, alebo prizvaním iného, z iného regiónu. Zúčastnili sme sa v sobotu s kamarátkami v Podkoniciach. Bolo to vynikajúce, hrali Baločkári, povedali, že ľudová hudba Jozefa Maka, ale neviem, veď tí sú príliš slávni, aby takto uprostred dediny hrali. Ani som netušila, že neznáme pesničky sa dajú tak dobre spievať spolu s ich speváčkou a ich muzikou. Aj jedlo bolo také ako vy šťavnato opisujete a najviac ma bavilo, že pár miestnych chlapov mali oblečené čierne modrotlačové sukne od kroja a na hlave ružové parochne, lebo maškary musia byť. Túto sobotu bude to isté v Slovenskej Ľupči, hádam tam budeme. Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tí Vlachovčania

sa teda vedia parádne zabaviť a ako aj vítať hostí zo šíreho okolia. Ako dieťa, som zažila zabíjačky, ale len také, v širšom príbuzenskom kruhu, väčšinou za mrazivého januárového počasia.
Vo Vlachoch si ju užívali stovky labužníkov...kam sa hrabú ,,švédske" stoly ! :-)
Všetka česť organizátorom a aj samotnému mäsiarovi .

... https://www.youtube.com/watch?...

Zaujala ma aj história Vlachov . Napríklad aj pôvod prvých obyvateľov., myslím, okrem Keltov...

°°°°°°°°°°
Okolie Vlách bolo osídlené už vo veľkomoravskom období, čomu nasvedčujú archeologické nálezy keramiky z údolia malatínskeho potoka v chotári Vlách. Niekedy na prelome 12. a 13. storočia vznikla na území dnešných Vlách dedina vyskytujúca sa v dobových dokumentoch pod názvom „villa Latina“, resp. „villa Latinorum“, či v maďarčine „Olozi“, čo v preklade znamená dedina „Latiníkov“ – románskych hostí (Valónov). Išlo o osadu, vybudovanú staviteľmi (kamenári) Liptovského hradu – Valónmi, ktorí prišli do Liptova zo Spiša. Prvýkrát sa dedina spomína v listine kráľa Bela IV. z roku 1262, ktorou daroval Jánovi, zvanému Gallicus územie v rozsahu 4 popluží západným smerom od Vlách s podmienkou, že počas vojenskej výpravy musí zabezpečovať ochranu Liptovského hradu.

Prekvapujúci bol pre mňa aj preklad názvu z maďarčiny...,,Olozi" - vraj dedina ,, Latiníkov" (?)

Vďaka za tento veselie a apetít šíriaci blog...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovo ,,olozi "

mi pripomínalo dnešné ,,Olasz ", čo znamená Talian. Wikipédia mi moju domnienku potvrdila, s dodatkom, že do maďarčiny sa dostalo z niektorého slovanského jazyka ( srbského či chorvátskeho) , presnejšie to bolo ,,vlach- vlasi "
To zas malo germán. pôvod a pomenúvali ním cudzinca, ( Keltov, Románov ( od Roma-Rím) Neskôr sa z toho vyvinulo ,,Oláh " / ,,Olasz ".

Pôvodné zloženie obyvateľov Pieninského polostrova ako aj Itálie bolo dosť pestré, no a časť z nich sa usadila aj na dnešnom území Slovenska, Liptova.
Vďaka téme blogu som sa nakoniec dozvedela, prečo Maďari volajú Talianov Olaszok :-)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME