Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Časy, ktoré žijeme (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Analýza článku:

Perex:
Podľa obsahu usudzujem, že človek zaťažený spomienkovým optimizmom, spoliehajici sa na paternalizmus štátu a voliaci tých, ktorí mu sľúbia istoty.

Veta: "Voľbami do parlamentu a do vlády od 89-teho vynášame nielen hlupákov, ktorí sa tvária ako skutoční odborníci, ale aj skutočných zločincov."
Pochybujem, že to bolo myslené ako sebakritika. Ale malo byť! Takto volia typy, ktoré som opísal v predchádzajúcom odseku. Dôsledkom sú notoricky známe negatívne javy, ktoré si opísal v zvyšku svojho obsiahleho, na môj vkus príliš moralizátorskeho a riešenia neponukajúceho článku.

Alebo žeby riešenie bolo naznačené v perexe?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobré postrehy,

nejde o nostalgiu ani túžbu po paternalizme štátu - suché konštatovanie pre stručné porovnanie dvoch systémov. Riešenia môžu prísť, keď sa zhodneme na podstate problémov, inak by ten článok bol oveľa dlhší. Ale tie postrehy sú pochopiteľné pri pohľade na článok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Že by déjá vu?

Ty si to asi nepamätáš, ale koncom roku 1989 nejaká stará bezmenná komunistka na nejakom mimoriadnom zjazde KSČ v Prahe vykričala do mikrofónu: " Voni ( demonštranti ) nám ukradli naše hesla! ". Chcela tým povedať, že občania komunistom vyčítajú presne to, čo kedysi oni buržoázii.

A teraz zase ty uvádzaš: " Všetko je možné iba po známostiach. Kto má kontakty, má prácu. Kto má kontakty, môže úspešne podnikať. V našej spoločnosti dnes vôbec nie je dôležité, čo človek chápe, či je vzdelaný, či sa osobnostne rozvíjal. Vzdelanému, šikovnému človeku bez kontaktov je cesta k životu podľa jeho schopností uzatvorená. Platí jediné, univerzálne pravidlo - ak nepatríš k „elite“, k ničomu sa nedostaneš. Si NIKTO!!!"

Presne toto vyčítali občania v roku 1989 komunistom. Paradox histórie alebo sa nám história vracia ako fraška formou tvojho blogu?

Osobne si myslím, že je to neporovnateľné. Ak hľadáš prácu žiadna základná organizácia politickej strany ťa neposudzuje! Ak chceš podnikať - smelo do toho, nik to neposudzuje a neschvaľuje ! Ak chceš vycestovať hocikam, nepotrebuješ na to 14 podpisov, ako ja , keď som z rodinou prvý raz vycestoval do Juhoslávie v roku 1989 ( pas + doložka + devízový prísľub). A tak ďalej, a tak ďalej....

Zrejme chceš založiť nejakú politickú stranu hodne boľševicky ľavicovú. Nuž prajem ti veľa úspechov, ale tam je už dosť tesno: KSČ, SDĽ, náš všetkými milovaný starček Martinčko a najmä SMER s našim obľúbeným vodcom.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ničím si nie si istý, ale odsudzuješ

Tvoja vec. Nebudem vyvracať Tvoje názory. Nech sa Ti darí viac ako ľuďom, ktorých títo novodobí boľševici pripravili o živobytie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

romil

Preboha o čom to blábolíš ? Čo slovo to lož!

" Ničím si nie si istý " - to si z čoho vycucal? Nuž z môjho príspevku asi ťažko. Rozhodne som si istý, že si sa, ako povedal istý starý kráľ v istej rozprávke: " Naskuhral ses dosyta" ! Ale na nadávanie, skuhranie a sťažnosti tu na blogu máme už určeného a vyhradeného nášho milého, plodného starčeka Martinčka. Netreba nám ďalšieho!

Možno by si skôr mal napísať, ako si ty konkrétne predstavuješ svoj ideálny, spravodlivý, ekonomicky žičlivý svete. A tiež napíš ako donútiš občanov, aby za tvojou ideou išli!

" Odsudzuješ " - kde ťa konkrétne odsudzujem? Nemám na to dôvod. Áno, zo svojho subjektívneho pohľadu tvrdo kritizuješ spoločnosť. Na to máš právo. Je to síce kritika zbytočná, stále sa opakujúca a hodnotovo bezcenná, ale keď ti to pomôže v tvojom duševnom stave, prečo nie....

( Nemáš ty náhodou osobný problém s príliš nízkym egom?! )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb

Tvoja rétorika a niektoré argumenty je hodná Kaliňáka.Pokiaľ sa k moci dostanú hlupáci a je to jedno či sú to komunisti, ľavičiari, alebo pravičiari dielo skazy sa začne naplňať.A pokiaľ to trvá už 27 rokov je načase niekoho tvrdo zobrať na zodpovednosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

piper

Nuž prvej vete nie celkom rozumiem a tak ani nebudem reagovať.

Poďme na tvoj podnet o tvrdom potrestaní hlupákov. Ako si to, konkrétne predstavuješ? Budeš to ty, kto označí niektorých politikov z celého spektra politických strán od roku 1989 a tých bez súdu a na mieste popravia? Budeš to ty, kto im podrazí stoličku pod nohami?

Trúfam si odpovedať na dve posledné otázky za teba, že nebudeš! Ty iba táraš súc frustrovaný politickou situáciou v demokracii. Ale na to aby si niekoho TVRDO zobral na zodpovednosť je treba veľmi veľa: niekoho obviniť, DOKÁZAŤ mu vinu ( obvinenia zverejnené v novinách alebo vybľabotané Matovičom pred mikrofónmi nie sú vždy pravdivé), odsúdiť a zvrieť...a to je priveľmi zložitý proces, aby si ho práve TY pochopil!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb

Z tvojej poslednej vety je zrejme, že máš až priveľa ega a nie si schopný akceptovať iné názory než tvoje. Uroveň tvojho chápania nepoznám takže sa k nej nevyjadrujem, ale predpokladám, že sebareflexia je asi to, čo je ti cudzie. Samozrejme, že dokázať vinu niekomu ,,tam hore,, je takmer nemožné aj keď je nespochybniteľná a právny systém nefunguje. Možno práve preto by bolo vhodné najsť alternatívne riešenia napr.zákaz vykonávania verejnej funkcie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

piper

Opäť sa ukázala pravdivosť mojich slov. Ty jednoducho nie si schopný pochopiť právny systém!

Určite je tvoj návrh alternatívneho riešenia, teda zákazu vykonávania verejných funkcií dobrý a možný, dokonca aj bežne existuje a súdy ho bežne používajú. Opätovne ale napíšem SÚDY ho používajú, nik iný!

Obmedziť činnosť alebo odstaviť politika môžno ešte aj politickým rozhodnutím, ale to v prípade diktátorsky vedených politických strán jedného muža, ako napríklad sú SMER, SNS, Matovičovci...., nie je dosť dobre možné....

Samozrejme je možné obmedzenie politického verejného pôsobenia aj nedemokratickými spôsobmi, či spôsobmi v rozpore splatným právom, ale takéto riešenie nakoniec zapríčiní viac škody, ako úžitku.

To je len zvláštny spôsob tvojho uvažovania: treba prijať okamžité, rázne riešenia ozdravenia politiky a to za každú cenu. Politické, ekonomické, medzinárodné a spoločenské dôsledky takého činu už nedokážeš domyslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb

Neviem, ale stále sa tu pasuješ za akehósi mentora, poučuješ čo je demokratické, nedemokratické a pod.Možno si mal byť politológom. Ja ti tvoju pravdu neberiem, dokonca aj s tebou suhlasím, ale zmena k lepšiemu ústavným spôsobom nie je možná.Povedal by som že je to utópia.Možno si pamätaš na udalosť, ktorá sa stala na Islande pred tromi rokmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

piper

No konečne si zmiernil tón a začal racionálne uvažovať.

Ja rozhodne nechcem mentorovať. Iba na základe životných skúseností a reálnej histórie upozorňujem na riziká rýchlych jednoduchých riešení!

Axiomou je, že demokracia má mnoho chýb, ale nič lepšie nemáme.

Slovensko už prešlo fašizmom, komunizmom, mečiarizmom a teraz prechádza ficizmom a ďalší "piperizmus" nemusí prežiť!

Neviem na čo presne narážaš s Islandom. Ja môžem poukázať na inú frašku - a to Slovenskú. Poslednú Ficovu hrdinskú akciu s cenami elektrickej energie a vyhodením Holienčíka. Nuž lákavé, populárne, krásne, rýchle riešenie. Nie že by Holienčík nemal kopu masla na hlave, ale v tomto prípade z pohľadu odborníka boli ceny stanovené správne. Akurát ľudia si to neuvedomili a na optimalizáciu výšky odberu dlhé roky kašľali. K optimalizácii sietí bude musieť skôr či neskôr dojsť! Ak neuveríš mne, tak počúvaj odborníkov, ktorí sa k tejto téme vyjadrujú.

Tu je práve krásny príklad slabosti demokracie, deformácie demokracie a právneho systému rýchlym, ráznym a okamžitým opatrením, ako je trhanie faktúr Ficom v TV a tiež, že nové vyhlášky URSA majú byť vydané so spätnou platnosťou ( !!!! ), čo je hrubé narušenie právneho systému.

( Aby som ti to vysvetlil. Vyjde vyhláška, že je zakázané súloži so svojou manželkou bez jej predošlého písomného súhlasu pred notárom a vyhláška bude platiť spätne 5 rokov, takže ťa zavrú až budeš čierny :-D! ).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb

Mne nemusíš vysvetľovať, čo je to právny systém a ako funguje. Právny systém v tejto krajine je práve to čo je tu totálne rozvrátené a na základe jeho nefunkčnosti sa nabaľuje všetko ostatné čo s tym súvisí.Na jednej strane nabádame ľudí aby ho rešpektovali, ale na druhej strane nám dávajú politici dlhodobo jasne najavo, že ONI ho rešpektovať nemusia.Tak o čom to je? Nové voľby? Vymení sa zhruba1/3 parlamentu,možno vznikne aj nová koalicia, ale po čase si zase urobia také pravidlá, ktoré busú sedieť iba im a ich vyvoleným.Alebo si myslíš, že sa to urobí samo? Minimálne a to v súlade z Ústavou, by bolo vhodné obmedziť poslanecký mandát na dve funkčné obdobia ako u prezidenta, aby sme sa zbavili takých politických parazitov ako Béla, Fico,Kali a pod.Ale kto to urobí? ONI určite nie a referendum má pre nich iba odporučací charakter.Takže skús byť múdry a navrhni zmysluplné riešenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

piper

Už som ani nechcel odpovedať, ale vyzval si ma!

Žiadna ústava, zákon, predpis nebude funkčný, ak ho nebudú VŠETCI rešpektovať. K tomu je treba trpezlivá, veľmi dlho trvalá príprava, vzdelávanie, rešpekt....

27 rokov zdeformovanej demokracie je pre nás občanov geneticky zdeformovaných fašizmom a komunizmom evidentne málo!

Žiadna, čo ako dobrá, zmena pravidiel pre dementov slovenského typu, čo evidentne všetci sme, nebude maž žiadny význam, ak o nej nebudú všetci vnútorne presvedčení. Ja viem a chápem, že ti uteká život, že chceš všetko už aj hneď a teraz....

ALE NEDÁ SA!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslim ze toto bolo kazdemu jasne. Je lahke kritizovat rezim .. skus ho ale porovnat so socikom... niektore veci su teraz horsie nehovorim ale clovek co chce Makat a nebol obetou neprizne osudu sa ma teraz lepsie ako ftedy... a co sa vobec neda merat je sloboda aku dnes mame... pred 89 tym by si tento clanok ani nepostol ale ak by si to nahodou spravil zu by si sedel v base
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

napísať môžeš, čo chceš, to je fakt

akou výhodou je sloboda slova, keď nemáš ekonomickú slobodu? Nemáš peniaze, nemáš nič - nemáš budúcnosť. Obidva systémy - ten pred 89-tym a terajší boli ekonomicky odlišné, spoločné majú jedno: mocenská elita predstavuje organizovaný zločin. Terajší stav je oveľa horší ako to, čo sme tu mali za socíku. Toto vôbec neznamená, že túžim po návrate "starých" čias. 80% domácností v SR má problém platiť mesačné úhrady. Obhajovať dnešnú veľkozlodejinu môže iba niekto, komu sa zatiaľ darí. A čo ostatní? Majú zdochnúť? To si fakt myslíš, že sa darí iba šikovným ľuďom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

my sme odmietli, ale ty nemusis. benefity toho skveleho statneho systemu sa daju stale este vychutnat. staci, ked poziadas o obcianstvo v pchjongjangu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Komunizmus=hruza a des,,tento system je to správne,ale s čestnymi politikmi,viď Svédsko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V ´89

sa síce vymenil režim, ale nevymenili sa ľudia. Hlupáci, ktorí doviedli ku krachu „socík“, sú už takmer pri cieli doviesť ku krachu aj to, v čom teraz žijeme. Tak, ako nebolo ozajstným socializmom to, čo nechali spadnúť, nie je ozajstnou demokraciou ani to, čo teraz pod nimi padá. A mohli by sme ísť ešte do hlbšej minulosti: Ešte aj ten ich milovaný fašistický „slovakštát“ bol iba karikatúrou skutočného fašizmu; Nemci sa z neho išli počúrať od rehotu! V tomto miništátiku veľkosti londýnskeho predmestia, žiaľ, nikdy nič nebolo, nie je, ani nebude ozajstné, iba rodinkárstvo, korupcia a pretvárka. Predýchavať deň čo deň túto „realitu“ si vyžaduje mimoriadne silnú povahu alebo silné bezvedomie. Kadejaké spomienkové klamy a mesianistické „perspektívy“ sú iba stratou času pre rozumnejšiu menšinu a medovým motúzom pre vždy mlčiacu väčšinu po každý raz sklamaných hlupákov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nič nechápeš

práveže sme komunistov dosť dôsledne neodmietli ..... tak tu vyčíňajú tak ako to robili pred 89 ....

Jediný rozdiel je v tom, že predsa len máme demokraciu (ak ju devalvujú ako môžu) a slobodu prejavu. Zatiaľ.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME