Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fotovoltaika pre domácnosť - je to jedno či tri (fázy)? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mám otázku: Prečo potom fotovoltaické elektrárne zaberajú pôdu a nie strechy bytoviek? ( žeby dotácie a stranícke pokladničky ? )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myalím, ža ak niekto

chce postaviť FV elektráreň, teda chce v tejto oblasti podnikať, a potrebuje veľkú plochu článkov, nie je pre neho prakticky možné dávať panely na strechy bytoviek. Pre každých pár desiatok štvorcových metrov by musel uzatvárať zmluvu s iným majiteľom bytovky, pre každú budovu samostatný projekt, náklady na inštaláciu sú iste väčšie...
Takže na strechu si asi budú dávať FV len samotní majitelia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Buderus

Ja nehovorím o podnikaní. V SR to ani nemožno nazvať podnikaním, ale finančným vzťahom medzi "podnikateľom" a straníckou pokladničkou. Ja som myslel presne tú poslednú vetu vo Vašom príspevku. Ale môj osobný pocit je , že politici a "podnikatelia" by to nedovolili. Ako by potom obe strany ľahko a bez námahy získali peniaze, ako sa hovorí "vlastnou hlavou" .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenské špecifiká

som neriešil. Písal si o elektrárni a ja som len upozornil, že elektráreň na strechy nepôjde.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nechcem brať autorovi ilúzie, ale všetky argumenty sú na vode a nezakladajú sa na pravde. Je len jeden spôsob, kedy má fotovoltika ( nie fotovoltaika, aj tu sa autor mýli ,jednotkou elektrického napätia je totiž volt. Volta bol pán, podľa ktorého sa táto jednotka nazýva) význam a to - ostrovný systém. Východisko z núdze ak nie je možnosť pripojenia na distribučnú sieť Ak sa samozrejme voláte Bhrel má to význam . Celý tento systém bol krádežou storočia v energetike, a nákladom nie je koniec, nakoľko likvidáciu po životnosti bude musieť zaplatiť štát, teda my.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Oba nazvy su spravne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne

taká istá polemika existuje aj ohľadom zosilovačov a zosilňovačov - je to len o syntaxy a význam pojmu sa nemení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To že niekto súbežne používa slová, neznamená že sú správne. Zosilovač je napríklad archaizmus a nemal by sa používyť. Fotovoltaika je skomolenina, ktorá sa ujala, ale naznamená že je to správne. Autor odborného blogu by to mal písať tak, ako sa má. Janko z dedinky ako chce. Podobne ako nieje a neni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je len vec konsenzu

Aliasy sú bežný jav aj v prostredí programovacích jazykov. Možno v ďalšej verzii slovenčiny po tej Šturovskej budú postavené archaizmy a skomoleniny mimo zákon, ale zatiaľ to tak nie je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som malokto

"Už málokto pochybuje o prospešnosti FV inštalácie na rodinnom dome."
Asi budem jednym z "malokto". Fotovoltavika s osvitom v nasich zemepisnych dlzkach bez dotacie je beznadejne stratovy podnik.
.
Preco by som si mal instalovat system, ktory mi zvysi cenu elektriny?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Napríklad ja vážne pochybujem o spoľahlivosti, ekonomickej návratnosti a výhodnosti FTV nielen na lúkach ( evidentné tunelovanie celej spoločnosti cez cenu elektriny v štáte), ale aj na strechách.

Zatiaľ, pokiaľ viem, nik tu v diskusii nepredložil kompletný rozbor nákladov a technických problémov s FTV, ako aj výnosov, ktorý by sa dal reálne posúdiť a skritizovať. Zatiaľ sú uvádzané iba slniečkárske, zelené bludy.

Vážne varujem všetkých spoluobčanov, aby si veľmi dobre spočítali náklady a výnosy a najmä návratnosť takejto investície!

P.S.:
Iba pre názorný príklad. Pýtal som sa reálneho občana, ako je s FTV spokojný. Odpovedal mi, že rýchlo po inštalácii poklesol maximálny výkon FTV ( pravdepodobne z dôvodu nekvalitných panelov ) o 1/3. Nuž, keďže používa FTV iba na ohrev teplej vody, tak mu aj tento výkon stačí.

Ale návratnosť takej "investície" musí byť nekonečná!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To zníženie výkonu bude najpravdepodobnejšie Potential Induced Degradation (PID) . Konštrukcia panelu musí byť uzemnená . K degradácii dochádza v časti panelu s - pólom, ktorý je najbližšie k uzemneniu .Tam môže byť napätie cez -200V. Elektróny z polovodiča sa dostanú na rám a polarizáciou polovodiča dochádza k zmene výkonovej krivky . Podľa typu článkov je potrebné uzemniť alebo - alebo + pol priamo v striedači. Najčastejšie cez poistku. Ak je to PID proces je zvratný. Ak sú šitové panely, smola. A používať FVE na ohrev vody je riadna haluz. Tepelné solárne panely majú účinnosť cez 70%, menej miesta, žiadne problémy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som zmätený
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Návratnosť

Návratnosť fotovoltaiky pre domácnosť je v nedohľadne. A keď nám dodavatelia elektriny zdvihnú fixnú sadzbu za ističe a platba za odobratú a teda aj úspora za ušetrenú energiu sa zníži, tak sa návratnosť posunie do úplnej p.r_d.e.l.e
Dodávateľ elektriny chce svoj konštantný zisk. Šetriť môžeme energiu, ale nie peniaze.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME