Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

"Dokonalý" politik a syndróm nekritického voliča (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď som si prečítal Váš blog, a potom som si pozrel aj predchádzajúce články, tak ma napadlo: "menej, je niekedy viac". Veľa blogov, takmer stále o tom istom a krvavé oči. Áno, takto na mňa pôsobíte. Tlačením na "pílu" sa dostávate do roviny tých, ktorých kritizujete. Niekedy je dobré sa pozrieť na veci z výšky, porozmýšľať, a potom písať. Nakoniec, ak chcete, aby Vaše názory ovplyvnili čitateľov /dúfam, že to je Váš cieľ/, tak gramatika je súčasť tejto mozaiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to nepriama reakcia na udalosť z pred vyše troch mesiacov a výsledok študovania reakcií pod mojim vlastným blogom alebo inde pod inými článkami.

Určite ste si všimli tento konkrétny blog je o úspešnej manipulácii iných ľudí prostredníctvom sociálnych sietí a internetových diskusií a politických kampaní. NIeje to len komentár k extrémizmu ktorých mám viac. Váš profil som si prešiel s históriou vašich komentárov.

Takže narovinu? O čo vám ide? Shaming?

Svoj blog budem písať o čom chcem ako často chcem. Robím to hlavne preto aby som ľudí v mojom okolí neotravoval politikou - kto chce nech si prečíta.

Nebudem mať pocit že sa dostanem na úroveň Miňa Mazureka, pretože na to by bolo treba naozaj ťažké poškodenie mozgu, ani nebudem mať ani pocit že niekomu upieram "právo na iný názor" tým že prejavím ten svoj. To som si vypočul od party KDHákov že môj hudobný vkus uráža ich vieru. Takéto veci na mňa nezaberú.

Pokiaľ mi zaplatíte profesionálneho korektora, budem vďačný, pretože som tento blog napísal v čase keď mám pocit že mi roztrhne hlavu od bolesti a nie naozaj nikto ma za jeho písanie neplatí, nie som v žiadnej mimovládke a robím to len z vlastnej vôle, vo voľnom čase zadarmo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mala to byť iba rada, ako možno dosiahnuť viac a spätná väzba pre Vás, že na mňa tie články pôsobia kontraproduktívne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Autor článku, dobrá textová snaha

Slovné spojenie "zjednocovať národné sily" je v skutku "interesantné. Čo je národné a čo už nenárodné? Čo je národný záujem a čo už súkromný záujem? Je v záujme "národa" niekoho označovať za zradcu "národa"? Bolo (je) v záujme "národa" unášať, vraždiť , neobsadzovať kontrolné orgány opozíciou? Je v záujme "národa" presakovať "vatry zvrchovanosti" a spievať "národné" piesne?

Človek má rád najmä seba a svoje najbližšie okolie. Národ nie je možné pozvať k sebe na kávu alebo do postele. Nie je možné s ním mať silný (osobný) emocionálny zážitok.

O národe sa dá rozprávať, písať, odvolávať sa naň. Väčšinou však ide len a iba o súčasť komunitnej konverzácie, o vec psychického nastavenia v debate, v článkoch.

Zazvonil Vám niekto niekedy pri dverách a vošiel národ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Požičiam si pár viet od amerického komika Billa Mahera. Na adresu Republikánov ktorí majú sklony k miernemu nacionalizmu poznamenal:

"Kto z nás viac miluje našu krajinu? Ako veľmi ju treba milovať a ako často sa s ňou milovať?"

Snažil sa tým povedať že národ respektíve krajina je súčasť našej identity a je fajn mať ich rád, ale ľudia ktorí si tieto veci pletú s romantickými objektom asi so svojou láskou zachádzajú priďaleko.

Výsledkom je stav podobný žiarlivosti kedy nacionalisti obviňujú ostatných z nedostatočnej lásky k národu. O tom či je to len politický kalkul útočiaci na emočnú rovinu potenciálnych voličov, alebo politici čo takto hovoria to myslia úprimne je ťažké diskutovať ale výsledký efekt je rovnaký. Je to zámienka ako vymedziť svoju skupiny voličov a teda efektívne rozdeľovať spoločnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na národ, či národné myšlienky

sa v čase mieru a relatívneho pokoja najčastejšie odvolávajú ľudia, ktorí nemajú v poriadku súkromný život alebo ľudia, ktorí si svoje najosobnejšie záujmy schovávajú za drísty o budúcom kolektívnom šťastí pod vlajkou "jedného národa".

Ešte "niečo" na rbms: slovné spojenie krvavé oči bolo často používané v týždenníku Zmena a neskôr v denníku Slovenská republika. Takže žiadna to slovná novinka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takže strany ako smer, kdh, most, sas ľudí rozdeľujú. To ste trafil presne. Píšete o niečom tak, ako keby ste lízal med cez sklo. Choďte pracovať na pár mesiacov na stavbu, do automobilky a potom píšte . Vaše blogy mi pripadajú ako keby ste nepoznali reálny život reálnych ľudí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemyslím že práca v automobilke mala na mňa taký vplyv aby som zrazu uveril žvástom Miňa Mazureka pretože "on je človek z ľudu a rozumie im".

A o problémoch bežného človeka viem dosť. Koľkokrát vám povedali že prácu nedostanete, lebo hľadajú živnostníka?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fantazia

Ti funguje dokonale, preto by si mohol skusit opisat situaciu, ako by to vyzeralo u nas, keby nas obsadili mimozemstania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Kocúr, pripájam sa k RBMS a iným kritikom. Potvrdzujem, že máte dobrú snahu a tým, že píšete, naozaj sa aktívne zúčastňujete diania a snahy riešenia problémov. Ale s niektorými názormi nesúhlasím. Aj Vy si vybájujete (vysnívavate) niečo - svoje riešenie - napísať tento článok s týmito myšlienkami. Skúste sa zamyslieť nad tým, kto sú voliči Kotlebu. Čítajú SME? Čítajú vôbec? Počúvajú umiernené odborné dobre mienené argumenty, vysvetlenia? Podľa mňa Nie, Nie, Nie. Takže Vaše riešenia míňajú cieľ. takíto voliči tu budú vždy, lebo časť obyvateľov je z jednoduchých, sociálne slabých pomerov, intelektuálne neschopných iného rozmýšľania. Tu je dnes iný problém: že tá skupina sa rozrástla, o skupinu tých, ktorí by "za normálnych okolností" Kotlebu nevolili. Ak k cca 1-2-3% tám tých trvalých Kotlebových voličov pribudne teraz 10, možno 12, možno 15 % (z celkového kvóra) tých rozumnejších, tak je to spolu 12 - 18% celkovo. Takže hľadajme príčiny tých 12-15% čo pribudli:

1) niet koho voliť. Tradičné strany x krát sklamali a oklamali (Smer, Sieť, Most..), exot Sulík nie je vhodný pre ľudí s menej odborným a jednoduchším uvažovaním - je pre nich zložitý a nečitateľný, Matovič je pre niekoho tak trochu šašo, SNS sú kamaráti s Ficom (aj tak trochu narástli), atd..
2) pocit: aj tak všetci klamú a oklamú nás, nič sa nemení, robia si z nás srandu..
3) o korupcii sa hovorí a vlastne na majetkoch politikov vidno, že je to pravda, len kradnú
4) nikto z tých, čo tam sú, nevie seriózne buchnúť po stole a pomenovať skutočné problémy a zaútočiť na ne: problémoví Rómovia, korupcia, podpora tých najbohatších zákonmi aj činmi..

Pán Kocúr: vidíte v týchto argumentoch nejakého spoločného menovateľa? Ja áno. Tam hľadajte korene, príčiny, a odtiaľ sa musí začať. Len príklad: väčšina je za zrušenie mečiarových amnestií, ale Smer a SNS si teraz nájdu dôvod - najprv musí posúdiť Ústavný súd, čo každý vie, US neurobí, lebo on posudzuje len parlamenom schválené veci, nie domnelé otázky.

Tak potom: nemá časť ľudí bájiť vo svojich hlavách - majú iné riešenie? (Vaše zdôvodnenie). Nemá časť ľudí revoltne voliť radikálov? (moje zdôvodnenie).

Asi toľko..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jano555, v systéme parlamentnej

demokracie o obraze politickej scény rozhodujú voliči vo voľbách. V prípade Slovenska politici hovoria len to, čo chcú ich voliči počuť. Keď politici dostanú hlasy, tak sa snažia so svojou agendou nakladať tak, aby im udržiavala hlasy do ďalších voieb. Takže ak majú kazy, snažia sa ich zahmlievať tzv rómskou problematikou, utečencami (ktorí v SR takmer nie sú) a tak podobne a tak dookola. A voliči (plus nevoliči) sa majú na koho vyhovárať (na politikov), pričom im možno daný stav vlastne vyhovuje. Koľkože protestov občanov sa v SR za jeden rok uskutoční? A v akom počte? Je potrebné na "protestné akcie" doniesť kofolu, pivo, globásu a kapelu, aby tam vôbec niekto prišiel.

A ešte: ak ma zrak a sluch neklame, tak Róbert Fico je už tretí krát premiérom. A čo Kaliňák.

V akomže intelektuálnom a duševnom stave sú voliči?

Nie je to sklôr tak, že vždy sklame "tradičný volič?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Habr, čítaj moje riadky pomaly a vnímaj.. Väčšina diskusií sú laboratórne cvičenia. "Voliči volia, voliči chcú, politici hovoria, čo chcú voliči..". Blbosť. Nemám ten pocit. Toto sa deje len 3 mesiace pred voľbami. Pozri sa na to, čo politici robia, či je to to, čo chcú voliči (chceli voliči aby Most šiel do koalície so smerom? chcú voliči, aby politici zamietli mečiarove amnestie pod koberec? atd..). Pred voľbami sa snaži, sľubujú a klamú, a potom robia čo chcú, so zdôvodnením, že "to je politika" ( a plus zahmlievajú celé volebné obdobie, a áno, vyhovuje im to celé volebné obdobie). A sme pri mojej pointe: jednoduchší + nasr..tí voliči toho majú po krk, a: a) buď nejdú voliť, alebo b)idú voliť revoltne = kotleba, vo francúzsku lepenová, v nemecku neofašistov.. Tá voľba je ten protest! veď, komu sa chce ísť do ulíc protestovať = zabíjať čas, a politici sa smejú spoza záclony.. Takže: nesúhlasím s tebou, máš právo na názor, ale je "mimo ". Rozmýšľaj tuho, čo sa deje v hlavách, hľadaj pravé príčiny, prečo idú voliť Kotlebu, ako sa to udeje, a prídeš na pointu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jano555, už som písal XY krát, že

vnímanie reality je otázkou jej interpretácie v hlave toho-ktorého človeka. Rovnaké je to s "hľadaním príčin". A to nemusí ísť len o politiku vyokú, či malú, voľby, preferencie.

"Ľudové masy" sa dostali k techológiám, ktoré nevymysleli a cez ne rozširujú svoje zjedbnodušené predstavy o živote, vede, kultúre a ... ako inak... politike, ktorej (podľa mňa) príliš nerozumejú. Nárast tzv. extrémizmu je spôsobovaný (aj) práve "morom" rozširovania zaručených správ, komentárov. Dnes si može písať kto chce, čo chce. Žijeme obdobie Donaldov "na čele nespokojných más".

Som za slobodné rozširovanie informácii, komentárov. Veď sloboda je možnosť povedať nie.

Len "niečo" konštatujem.

A predpokladám, že Vy ste už na tú správnu pointu prišiel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja tieto články ani nemienim adresovať ultrapravicovému čitateľovi, ale ak tu sledujete diskusie tak viete že to tu čítajú.

Mám pocit že bežný človek, vrátane osobností alebo novinárov, skĺzavajú do diskusií o veciach ktoré sú na povrchu. Váš príspevok ma v tom utvrdzuje.

Ultrapravicové strany nedostávajú hlasy len z revolty voči mainstreamu. Dostávajú hlasy z toho dôvodu pretože v našej spoločnosti je dedičstvo po Jozefovi Tisovi vo forme lživých interpretácií histórie, a fakt že v našej spoločnosti je veľký pomer sympatizantov nedemokratických režimov pričom základným problémom sú bazálna neznalosť princípov fungovania demokracie. Málokto je ochotný si to priznať. A nie nemôže za to len školstvo, ale aj politická scéna ako celok.

Medzi politikmi ale aj osobnosťami spoločenského života a bežnými ľudmi existuje názorový rozdiel a nepochopenie. (Najlepšie by som to popísal anglickým výrazom "disconnect").

Politici niesú schopný (často ani ochotný) vysvetľovať svoje motivácie, prípadne procesné veci súvisiace s rozhodnovaním a prijímaním nových zákonov. V mnohých prípadoch je zjavný ich bočný záujem.

Najhoršia vec na tom celom je že politici (hlavne nacionalistický ale nieje to pravidlo) sa nesnažia mať pozitívny vplyv na myslenie svojich vlastných voličov. Práve naopak, a politika a kampaň nesystémových strán ale aj zoskupeních ako Aliancia za Rodinu sú toho žiarivými príkladmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž, Tvoj názor, neberiem Ti ho, ale značne nesúhlasím. Mám 55, som rozhľadený, manažér, ekonóm, prešiel som 70 krajín, takže možno je môj názor s nadhľadom a komplexnejší... Trvám na mojich vyjadreniach p.Kocúrovi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Doplním...

Nemyslím že máte menej skúseností ako ja. Súhlasím s tým že v praxi niet koho voliť, ale nesúhlasím s tým že Kotleba dostáva hlasy len z revolty.

V tomto dávam svoj pohľad ako človeka trochu mladšej generácie kde ľudia získavajú informácie prostredníctvom internetu a sociálnych sietí, kde sa zdroje dajú označiť za viac než pochybné a práve tie sú zdrojom mnohých lží a mnoho ľudí im nekriticky verí.

Na jednu konkrétnu poukazujem v blogu, a snažím sa vysvetliť prečo vlastne sú ľudia ochotní jej veriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mir1189, neviem kto je tzv bežný

človek. Slovné spojenie bežný človek je produktom marxisticko-kostolníckeho uvažovania, ktoré sa na človeka pozerá ako na zanedbateľného chrobáka pohodeného niekde v hline. Pýtam sa: kto je nebežný človek? Čo je v prípade človečenstva meradlom (ne)bežnosti?

Teraz k politikom: politik sa ako politik nenarodil. Pôvodne fungoval ako nepolitik v komunite kde vyrastal, učil sa móresom toho-ktorého spoločenského spektra. Ak teda nie je schopný vystvetľovať svoje motivácie, tak potom sa rovnako môže správať nepolitik. A bočný záujem je súčasťou aj nepolitika. Vy občas nemáte bočné záujmy? Alebo inak: čo je podľa Vás bočný záujem?

Ešte... úlohou politika nemusí byť nutne vytváranie pozitívneho vplyvu na voliča. Politik zastupuje určitú voličskú skupinu, ktorá občas vyžaduje negatívne reakcie na rady oponentov, "nepriateľov". Ono je to aj o chuti útočiť, profilovať sa na obrane svojho ega.

Ja sa totiž na voličov nepozerám len a iba ako na anjelov.

Nepestujem názor, že "ľud" je super a politici sú fuj.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som ateista a marxizmus nevyznávam :)

A v mojom príspevku rozhodne nehovorím o voličoch v pozitívnom svetle.

Pod "bočným záujmom" myslím korupciu. Minister zdravotníctva sa bude radšej tváriť ako hlupák než aby zmenil podmienky rámcových zmlúv ohladne nákupu CT prístrojov. Pozn. neviem či sa niečo zmenilo od doby kedy rozdelili CT prístroje do 5 kategórií čo bolo kritizované kvôli možnosti kartelu medzi potenciálnymi dodávateľmi.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME