Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo deti potrebujú rozprávky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chápem, že v Biblii i v rozprávkach Dobšinského a iných rozprávkarov, bolo veľa popisov ukrutností. Každú chvíľu ľudia prežívali choleru, mor, hladomor, vojny, verejné popravy, mučenie, umieralo sa na choroby, ktoré my už nepoznáme, ženy rodili takmer každý rok a len málo z ich detí sa dožilo dospelosti... Život bol prosto v časoch tvorby klasických povestí a rozprávok veľmi krutý. O dnešku môžeme povedať, že ľudia v našom priestore nikdy za posledných tisíc päťsto rokov, čo sem začali prichádzať naši slovanskí predkovia, nežili tak pohodovo ako teraz, bez vonkajšieho alebo vnútorného ničivého ohrozenia, ako tomu bolo donedávna. Napriek tomu hry a príhody, ktoré deti a mládež vyhľadávajú na internete, sú vo veľkej miere orientované na násilie. Pri tom mi už rozum zastáva. Súhlasím s autorkou, že rozvoj detskej fantázie je dôležitý prvok výchovy, len kdesi mi čosi neštimuje a na tom by sa tiež bolo treba zamyslieť.
Mimochodom o rozprávkach bola zaujímavá relácia v rozhlase: http://www.rtvs.sk/radio/archi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dieťa potrebuje lásku

Nuž kresťanský svet je orientovaný na vnesenie pocitu viny ( prvotný hriech) a ten je vnesený cez negatívne vnímanie človeka. Práve pocit viny umožňuje prejsť cyklom prichytenia pri hriechu, činenia pokánia a udelenie rozhrešenia - čím sa uznáva autorita určujúca hriech a možnosť odpustenia.

tento princíp je jadrom výchovy dieťaťa a spôsobuje negatívne zážitky, ktoré sú internalizované v psychike človeka a fixované na endokrinnej úrovni.

Sú zdrojom neskorších závislostí a chorôb od obezity počnúc cez fajčenie a alkohol s rozvinutím alergií, imunitných a chronických chorôb.

Je potrebná zmena pri výchove dieťaťa prakticky od počatia počnúc. Miesto negatívneho vnímania je potrebné zaviesť pozitívny prístup a aktivovať emócie spojené s neurobiologickými obvodmi hry a objavovania. Tým je možné docieliť extrémnu odolnosť voči stresu a zabrániť rozvoju chorôb dieťaťa.

Proste dieťa potrebuje lásku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne sa myšlienka dedičného hriechu páči tak, ako ju riešia niektoré kresťanské cirkvi. Ešte z pohanských čias ľudstvo zdedilo potrebu proti niekomu bojovať, lebo patril k rodu, kmeňu, rase, národu, spoločenskej triede, ktorá ‚nám‘ kedysi, pred mnohými generáciami ukrivdila a krivdu treba neustále odčiňovať, hoci aj tými najkrutejšími prostriedkami. To je ten dedičný hriech, s ktorým sa narodíme. Ale potom príde krst, a ten z nás všetky kolektívne nazbierané prastaré zhrešenia voči ‚tým iným‘ zmyje. Stávame sa občanmi zodpovednými za svoj život a svoje počiny. Kolektívne osočovanie už nemá miesta. Len hodne ľudí sa k tomuto poznaniu nedopracovalo, archaickými inštinktmi čakajú z každej strany útok, a sú pripravení kedykoľvek zaútočiť. Preto násilie v rozprávkach, moderných počítačových hrách a, žiaľ, aj v plenéri.
Aj starozákonné ponímanie života ako údolia útrap, kde si v pote tváre musí človek dorábať na chlieb, je v dnešnej dobe už prekonané. Vďaka technologickému pokroku stále viac a viac ľudí môže mať radosť z práce, čo v biblických i novších dobách mohla iba malá intelektuálna vrstva. V rozprávkach máme Pecivála, čo sa vybral do sveta, aby radil ľuďom, až sa z neho stal kráľ. Je nás veľmi veľa, čo dnes môžeme byť kráľmi vo svojej sfére vplyvu. To hovorím z pozície živnostníka, ktorý má svoju prácu rád.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME