Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Historia magistra vitae est. Adeo? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pycha a tstosteron mocnych

nam nedovoluju tie slova naplnit. Ale myslim, ze dnes vidime, ze politicke strany vycerpali historicky potencial a nastupia nove systemy riadenia, ktore budu budovane na firemnych alebo sportovych skusenostiach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Když už tedy o historii,

měli bychom upřesnit, že autorem citátu "Historia - magistra vítae" je Marcus Tullius Cicero, to zase učili ve škole profesoři nás (v dějepise i v latině).
A přiznám se, že mě překvapilo, že bloger se považuje za "kolegu" Jana Ámose Komenského. Netušila jsem, že i on je biskupem Jednoty bratrské = kritikem katolické církve, která jej donutila k emigraci. No to jsou tedy věci!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nepostrehla si iróniu v prvej vete príspevku. Okrem toho netvrdím, že autorom citátu je J.A. Komenský, ale že ten citát používal, čo vzhľadom k jeho činnosti je celkom pravdepodobné. Ani som netvrdil, že som jeho kolegom v zmysle náboženskom. Som katolík, keď už na to príde. A keď už sme v niečom kolegovia, tak v snahe o ľudskosť, toleranciu a šírenie poznania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tu katolickou "toleranci" u nás v době Pobělohorské poznalo víc než 300 000 nekatolíků, většinou vzdělané šlechty a učenců, kteří byli krutým pronásledováním ze strany katolické církve přinuceni k emigraci, což dokonale na vlastní kůži poznal právě Komenský!!!
Takže tedy sorry.... Máš v historii obrovské mezery.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja takisto netolerujem netoleranciu, ale robím to tolerantnejšie, než ty. Musím podotknúť, že za prvé, som v pobielohorskej dobe v Čechách nežil, ale som ochotný sa za zločiny našich katolíckych predkov ospravedlniť. Inak, medzi nami, urobil to už pápež Ján Pavol 2. Za druhé, je mi u prdele, akej je kto kresťanskej denominácie, pokiaľ verí, že Ježiš je Božím synom, ktorý zomrel za vykúpenie našich hriechov, tak si s ním bez problémov a výčitiek podám ruku. A za tretie, tento článok, pod ktorým diskutujeme absolútne nie je o náboženstve. Sorry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kdyby ses na hlavu postavil - pokud člověk jako Ty, navíc KATOLÍK (!), nazývá Komenského "kolegou", je to ukázka jak zoufalé nevzdělanosti, tak tupè arogance. Howgh.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chyba tam sloveso

alebo: "Historia est magistra vitae" alebo "Historia magistra vitae est"
A je to skutocne z De Oratore
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Opravil som. Ďakujem za upozornenie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME