Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa nasťahovať na samotu – sen či skutočnosť? IV. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Nuž asi sa ti musím ospravedlniť. Pravdepodobne v tvojom prípade nejde o reklamný blog na FTV!

Ale ako kolega energetik, sa ťa pýtam. Ako môže byť nerozumná vec ( je to energetický, ekonomický a fyzikálny nezmysel ) od prvopočiatku rozumná na Slovenku?

V iných krajinách na západ od nás je to rovnaký nezmysel, iba majú viac peňazí na ich nezmyselné vyhadzovanie von oknom!

Tým nevylučujem, že v istých krajinách sveta, napríklad konkrétne v Kalifornii, to môže za podmienky obrovských, nezmyselných, štátnych dotácií fungovať.... Podobne to môže fungovať, ako energetický ostrov, ak pravda si "zelený škriatok" a nehľadíš na prácnosť, námahu a najmä ekonomickú návratnosť FTV, ale iba na záchranu Gaie !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odpoveď

tu sa musím priznať, že nikdy som nestál na správnej strane keď sa rozdávalo.....tak toto bol len taký pokus postaviť sa raz tam kde dávajú.....
Tí čo dostávajú, nechcú medzi seba pustiť nikoho,lebo by im vyšlo menej. tak to jednoducho funguje....a zdá sa že systém u nás je nezmeniteľný (v hĺbke dúfam, že to nie je navždy....)
samotné FVE v našej forme (a zemepisnej šírke) sú nezmyselné, keby sa viac tlačilo na nespotrebu a nedovolili mať všetko stand by režim, na elektriku aj kefky zubné a podobné voloviny, možno by to vyzeralo troška inak. Ale mať všetko na elektriku je pohodlné a ľudia idú cestou ľahšieho odporu vždy, žiaľ
neviem či sa to zmení, kým budú zdroje..... dovtedy sa musíme dívať na to čo sa okolo nás deje. Aj keď z nevôľou. pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

henrich

Takže predsa len "zelený človek"!

Takže ty, Strana zelených, Greenpeace.....budú určovať ľuďom čo majú jesť, kde bývať koľko elektriny majú povolené vyčerpať, koľko CO2 môžu vyprodukovať, na akú teplotu kúriť, aké elektrospotrebiče majú používať, čo si majú myslieť.....? Nuž takéto pokusy zo strany OSN nastoliť zelenú svetovládu tu už údajne boli.

Problém je v tom, že zelení nadšenci sa pokúšajú meniť svet aj proti vôli ľudí, hoci na to nie je nijaká reálna príčina. Je to jednoducho zelené, šialené náboženstvo, pričom boh sa volá Gaia!

Ja nemám nič proti tomu, aby si sa ( evidentne aj proti vôli svojich detí ) presťahoval kdesi do tramtárie a tam žil z podstaty a vykorisťovania miestnej prírody a enormného míňania pohonných hmôt na dopravu do miesta pracoviska a škôl, ako aj pohonných hmôt na prakticky zbytočnú a neefektívnu úpravu a priechodnosť tamojších komunikácií.

Doba koní, kočov a saní už dávno skončila! Problém je v tom, že tvoje riešenie nemôže prijať celá spoločnosť, lebo niet toľko pôdy a ropy na Slovensku...

Celé zle! Nepremyslené riešenia zelených škriatkov v podstate viac poškodzujú prírodu, ako klasický, odskúšaný prístup. Či sú to biopalivá, veterníky, FTV, boj proti atómovým elektrárňam, výstavba vodných elektrární, podpora elektromobilov, biopalivá, mohutné pestovanie repky olejnej, zákazy žiaroviek, boj s vymysleným globálnym otepľovaním - všetko spôsobuje viac škody na prírode, biotopoch, stabilite krajiny....., ako prináša dobro pre Gaiu!

Základný problém je v tom, že neuvažuješ s celkovými ekologickými nákladmi na svoj život a život tvojej rodiny, ktoré sú pravdepodobne oveľa vyššie, ako priemer ekologických nákladov na život u ostatnej spoločnosti!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja skutočne k zeleným nepatrím....

tak to sme sa asi celkom nerozumeli, ja k zeleným nepatrím, a už vôbec nie že by som chcel niekomu niečo diktovať. Nech každý žije ako vie, tak ako to robím ja (resp.my). Vôbec nemám nič proti tomu aby ľudia bývali v mestách, ak sa im to páči a vyhovuje im to. Zároveň by som bol nerád, aby niekto určoval to kde a ako mám žiť ja.
Na vyrábanie normatívov máme EU. Ak vedia vymyslieť aký max. príkon má mať vysávač......a budú v tom pokračovať, tak toto tu zachvíľu budeme mať o čom som písal.
Zase si myslím, že využívame viac ako je rozumné, aspoň podľa mňa, ale to je vec názoru. Nemyslím si že máme vyššie náklady na život ako v meste....pracujem z domu takže ani toho cestovania nie je až tak neúnosne, deti sú na internáte a už dávno nepočúvam, že by sa im tu nepáčilo a nemali to tu radi.
ja som nikdy nikomu neponúkal takýto život ako riešenie niečoho....je to navýsosť naše rozhodnutie a nikdy som netlačiť nikoho do podobného riešenia.......Tento blog je len pre tých čo chcú skúsiť aby vedeli čo ich môže postretnúť.
To, že sa snažím žiť inak ako väčšina pre mňa neznamená nič viac ako to, že som to tak chcel a mal šťastie, že sa mi to podarilo....čomu sa veľmi teším.
pekný večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

henrich

No ak zmierniš tón, tak píšeš rozumne!

Súhlasím, že máš právo žiť, ako len chceš. Súhlasím, že "zelení škriatkovia" EÚ vymýšľajú sprostosti, súhlasím, že objektívne napísaný blog a o tvojich skúsenostiach môže byť pre verejnosť dobrý....

Nepochopil si jednu vec. Ja nepíšem o ekonomických nákladoch na tvoj život, ale o ekologických nákladoch. Teda je potrebné spočítať všetky náklady na život teba a tvojich detí ( lebo ak by si žil v meste možno by nemuseli byť na internáte, čo sú ďalšie náklady na budovy, energie, nábytok... ). Teda najmä zvýšené náklady na dopravu ( finančné, ropa, kúpa viacerých automobilov a ekologické náklady na ich výrobu, náklady na údržbu ciest, náklady na prepravu nákladov nákladnými autami ), náklady na prepravu energií, náklady na záber pôdy oproti bytu v meste, zvýšené náklady na likvidáciu odpadov, zníženie biodiverzity...... ( Nemožno tu namietať, že tam aj v minulosti žili ľudia, pretože ich ekologické náklady, vzhľadom na ich skromné potreby, oproti tvojim súčasným potrebám ( elektrina, PC,kúrenie ) a využívanie zvierat na prácu boli minimálne...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napisat tolko slov a nic nevyjadrit... Neskrie ta to obcas?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MartHeen

Nuž z tvojho pohľadu istotne. Pozrel som a tvoje príspevky sú vždy veľmi lakonické :-D!

Ja neľutujem slová, ak sa zelený škriatok alebo náboženský fanatik snaží presvedčovať svet o svojej jedinej, pravej viere!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skriatkovia, zeleni ludia, fanatici, energetici... vskutku nelutujes slova.

Nuz, priatelu, da sa i menej lakonicky:

Ja si myslim, ze na vyse siedmich hektaroch pody o ocakavanom vykone solarnych panelov 188kWh nejde nikomu o akysi uzavreny hipstersky happy-flowerpower-peace skriatkovsky zeleny ostrovcek na samote u lesa pri Lonci (pri Kezmarku bolo draho) z pozehnania Gaie plny lasky, kristalovych studniciek, sandalov, dredov, lysohlavok avsak prosty ekologickych nakladov... to je obycajny kalkul na BUZYNES, hoci sa slnieckarom zacina zmrakat nad statom dotovanymi vykupnymi cenami. Inzinier Henrich a inzinierka Janka sa potrebuju poponahlat.

Znacka: Slnecna samota vo dvoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MartHeen

Istotne máš pravdu. Keď si, ako čestný občan Lakónie, použil viac slov, ako je u teba obyčajne zvykom, tak som ťa aj ja pochopil. Pochopil som na čo narážaš.

Ale ja "veľkochovateľov" FTV neriešim. To je jednoznačne mafiánska zlodejina, masové okrádanie občanov cez ceny elektriny....Presne ako pekne spisovne "po lovensky" píšeš "BUZYNES" :-D. To má riešiť prokuratúra.

Ja iba ako energetik vážne varujem svojich spoluobčanov pred nepremysleným nákupom a inštaláciou FTV na strechy svojich domov a to z mnohých dôvodov už podrobne "prežutých" v iných diskusiách.

Ja už som ti taký hlúpy, senilný, ľudomil postihnutý disgrafikou!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked uz si nacal nezmyselne nakupy. Bola by situacia podobna, keby neslo o solarne panely na streche, ale o veternu turbinu v zahrade? Ak ano, ide tu o prachvsivy podvod maskujuci sa za zelene pokrytectvo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MartHeen

Zase si príliš stručný, aby som plne pochopil, čo sa konkrétne pýtaš.

S veternou turbínou nemám veľa skúseností. Predpokladám však, že investičné náklady, náklady na údržbu točivých častí a veľká citlivosť na silu vetra ( z dôvodu zničenia turbíny silným vetrom ) sú hádam dokonca väčšie, ako u FTV. Jedinou výhodou vidím v produkcii výkonu teoreticky 24 hodín denne na rozdiel od FTV. Ale ostatné problémy pripojenia do siete ostávajú.

Takže podľa mňa ide tak, či onak o podvod na naivných, neznalých občanov, áno ide dokonca aj v takom prípade o zelené pokrytectvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž teda takto. Pri cestách skrz Nemecko vidím solárne panely na strechách rodinných domov tak často, až to tam vnímam skoro ako štandard.
Za seba to vidím tak, že energiu z vlastných solárnych panelov spotrebujem ja sám, teda o to menej odoberiem energie od dodávateľa, a o to menej dodávateľovi zaplatím na faktúrach. Ušetrené prostriedky môžem použiť na splácanie fotovoltických prvkov a napríklad bratu za 10 rokov mám splatené vstupné náklady.
Uvažujem blbo, naivne alebo dokonca až totálne sprosto?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

MartHeen

Ja neviem, ako to funguje v Nemecku, aké majú podmienky pripojenia, aká je
potreba licencie, aké je zdaňovanie produkcie, aké majú dotácie na nákup FTV, aká je spolupráca s úradmi......

Riešme Slovensko! U nás je najväčší problém legislatíva a úrady.

Jednak je to otázka montáže FTV na strechy - stavebné povolenie, statické zaťaženie, montážne problémy ....

Jednak aj keď vyrobíš čo len 1 kWh elektrickej energie a dodáš ( natlačíš ) do siete potrebuješ na to licenciu.

Ďalej pretože FTV "plodí" jednosmerný prúd potrebuješ striedač, ktorý "špiní" sieť vyššími harmonickými, ktoré spôsobujú rôzne problémy a tak distribučky nie sú z takého riešenia nadšené a nebudú chcieť ti za takú nevyhladenú sínusoidu prúdu platiť ....

Samozrejme môžeš odoberať elektrinu iba pre seba, teda nemáš svoju elektrinu z FTV prepojenú na sieť. Áááááále problém je v tom, že FTV produkujú najväčší výkon keď ho nik nepotrebuje cez poludnie, si v práci, deti v škole. Nik nemíňa teplú vodu, kúrenie je cez obed na minima, spotrebiče odstavené. Ukladanie do batérií je drahé. Nemáš vyrobenú elektrinu z FTV kde míňať! Spotreba minimálna, návratnosť v nedohľadne....

Samozrejme, ak to chceš, tak si FTV kúp, namontuj, prevádzkuj, veď sú to tvoje peniaze! Čo ťa po návratnosti!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najsmutnejsie je, ze tvoja posledna veta vychadza z premisy, ze sa ti naklady za 10 rokov vratia. Realita je taka, ze nevratia, pretoze su ludia, ktori mali FTV uz pred tymi desiatimi rokmi a nebadat, ze by veselo inovovali zostavu za ucinnejsie systemy, ktore nie su postihnute prirodzenym medzirocnym poklesom ucinnosti z dovodu starnutia technologie. Chod za hocktorym predajcom FTV a nech ti predlozi zoznam tych, co im instalovali FTV pred 10 rokmi a chod konzultovat realne nazeranie n navratnost. Ked najdes niekoho takeho v diskusiach, na 99% sa jedna ale o skryteho dealera.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME