Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa výrobcovia ľutujú kvôli odpadom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

večná diskusia k nezmyslom

Ahoj Miro, ty moje názory poznáš, tak len doplním pre čitateľov oponentské postrehy z praxe.
Píšeš, že práve rozšírená zodpovednosť výrobcov je najlepším, najefektívnejším a najlacnejším riešením pre výrobcov. No to si ja nemyslím. Určite to nie je najlepšie riešenie. Ja celú trápnu rozšírenú zodpovednosť výrobcov nazývam dobrovoľný príspevok firiem na triedený zber odpadov.
Áno dobrovoľný, nakoľko kto firmy skontroluje, či nahlasované množstvá sú správne, kto donúti firmy zapojiť sa do tohto systému. Veď v systéme je ich len okolo 12 či 13 tis firiem, čo je zo 650 000 firiem a živnostníkov evidentný nepomer. Teda tí dobrovoľní nešťastníci platia triedenie aj za tých ostatných nepoctivých. A s tým nespravíš nič.
Dobré riešenie to nie je ani v tom, že si OZV pýtajú peniaze aj od firiem, ktoré do komunálnych obalov nedajú ani gram, ale sa o to sami postarajú. No zaplatiť Vám musia a nikto im to nezohľadní. V čom je toto dobré? Zasielam odkaz na môj článok https://www.odpadovyhospodar.s...
Tvrdíš, že Neexistuje iný spôsob, ktorý by dokázal dosiahnuť požadované environmentálne ciele. Vy si ešte stále myslíte, že RZV nám pomôže naplniť ciele EÚ. Veď to sa nedá aj keby sme separáciu zvýšili o 100 % oproti súčasným číslam. Problémy máme s množstvom BIO odpadov, stavebných odpado, či zmesovým komunálom. Nakoľko tie zaberajú možno 70 % podiel komunálnych odpadov.
Nedá sa súhlasiť ani s tým, že Výrobcovia sú práve tí, ktorí zakladajú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) a ktorí ich majú riadiť a dozerať nad ich chodom a nad tým, ako hospodária. Pravda je skôr taká, že OZV založí vždy len úzka skupina firiem, ktoré to riadia. Ostatní sa len vezú a principiálne je im jedno, nemajú chuť a ani čas riešiť tieto veci.
Píšeš aj to, že Kto ďalší by sa mal podieľať na financovaní triedeného zberu? Žeby výrobcovia obalov? Otázka by nemala znieť, že kto ďalší, ale prečo to má financovať niekto iný ako samotný výrobca obalu, tak ako je to aj pri ostatných 5 komoditách RZV v zákone o odpadoch. Áno pre jednoduchší systém, zníženie záťaže pre firmy, by to mal byť jednoznačne fyzický výrobca obalov. Ľahšie by sa kontrolovali a lepšie by sa do systému získavali peniaze. A ako by mohol výrobca obalov ovplyvniť rozhodnutie nekupujúceho? no jednoducho cez peniaze, povie mu, že ok za takýto obal budeš platiť 100, ale za tento ľahší len 50. ktorý si vyberieš? Ak si vyberie ten drahší, nech sa páči, nech si to zaplatí a premietne do ceny výrobku pre spotrebiteľa.
Pri obaloch na Slovensku nemôžeme hovoriť o rozšírenej zodpovednosti výrobcov obalu ale o zodpovednosti distribútorov obalov.
Ale o tomto môžeme debatovať do nekonečna a aj tak to bude na nič. Takže pekný deň a víkend.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rozšírená zodpovednosť výrobcov

Je pravda, že pôvodnou podstatou rozšírenej zodpovednosti výrobcov mala byť práve prvá fáza životného cyklu, teda dizajn, parametre obalu a pod., ktoré vie ovplyvniť iba skutočný výrobca. Aj EÚ štúdie však potvrdzujú, že RZV sa zúžila iba na príspevky výrobcov (dovozcov, baličov...) na nakladanie s odpadmi z obalov a teda sa preniesli na poslednú fázu životného cyklu kedy už samotný výrobca nevie nič ovplyvniť. Svoju historickú úlohu RZV zrejme nesplnila aj keď úloha RZV pri nakladaní s odpadmi je nezanedbateľná.
Za problém na Slovensku považujem skôr to čo píše Tomáš Schabjuk vyššie - administratíva je zložitá, inšpekcia na kontroly nechodí a autorizácia neplní svoj účel.... Žiada sa mi povedať, že sme to kedysi hovorili... Dnes je autorizácia skôr na škodu, pretože subjekty, ktoré neplnia základné povinnosti pred výrobcami vyzerajú v poriadku. Veď majú autorizáciu potvrdenú ministerstvom.
Za roky fungovania oprávnených, kolektívnych organizácií a OZV je jasné, že regulátor (v tomto prípade ministerstvo a jeho organizácie) nedokáže vymáhať to čo sám nastavil. V takomto prípade je celá regulácia zbytočná.
Nečudujme sa potom, že výrobcovia, ktorí takýto systém financujú, sa sťažujú.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME