Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O dospievaní vtedy a teraz. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak som si myslela,

že skazenejšia mladá generácia, ako tá naša už ani nemôže byť. Nečítame, čumíme do televízie, nespievame ľudovky a nehráme na hudobnom nástroji, počúvame platne a magnetofónové pásky, prípadne kazety a to prosím hlavne so západnou dekadentnou hudbou. Namiesto pomoci v záhrade a na poli by chalani len hrali futbal. Nepočúvame starších, všetko vieme najlepšie. Fajčíme a pijeme. Dievčatá sa len fintia, nosia krátke sukne, zvonové nohavice a dokonca sa aj maľujú.
Takáto Sodoma-Gomora tu bola niekedy v sedemdesiatych rokch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chcdel som napísať niečo podobné,

z osemdesiatych rokov. Nemali sme doma ani pevnú linku, to len bohatší či s konexiami, ale drzí sme boli, pili sme, fajčili, niektorí skúšali aj toluen. Čítali sme čo bolo zakázané a nečítali čo bolo prikázané. Vulgárne nadávky boli bežné aj keď pred dospelými sme si ich nedovolili, za to za ich chrbtom sme ich častovali veľmi šťavnato. Nosili sme mrkváče a dievčatá opäť minisukne. Boli sme depešáci, alebo metalisti a nesmeli sme sa k sebe priblížiť, lebo by to nedopadlo dobre. A na diskotéky sme prestali chodiť v 18, lebo nebudeme predsa chodiť medzi 13 ročné deti. A pochopitelne sme starecky vraveli aká je tá po nás idúca generácia skazená, ešte nemá 16 a už je nabúchaná a to sme nemali 20.
Ale čo sa čudujem už Sokrates sa sťažoval na mládež pred 2 tisíc rokmi.:
"Naša mládež miluje prepych. Nemá správné chovanie. Neuznáva autority a nemá úctu pred staršími. Deti odvrávajú rodičom, sŕkajú pri jedle a tyranizujú svojich učiteľov."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je to jasne

mladez je neustale horsia a horsia ...
aki skveli asi museli byt za cias Sokratovej mladosti a ako sa strasne zhumplovali az do dnesnych cias
neustale zhorsovanie uz vyse 2 000 rokov no to da zabrat ...

mimochodom ta Sodoma Gomora zhorsujucej sa mladeze bola popisana uz v knihe a nasledne vo filme Fontana pre Zuzanu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autorka dostala akútny záchvat spomienkovej nostalgie hraničiacej s demenciou, sadla si a napísala článok, z ktorého 90te roky vyzerajú ako pastorálna idylka nič netušiacej mládeže.
Ja sa pamätám na trochu iné 90te. Mobilné telefóny už začínali prichádzať na trh. Dúfam, že ešte nie sme takí starí, aby sme si nespomenuli na fantastickú ponuku siemensáckej lopaty za jednu korunu. Ja som tuším ten nechcela a skončila som s Alcatelom. SMSky sa posielali jedna báseň.
Nahota bola viac ako teraz. Basic Instinct, 9 a pol týždňa, nehovoriac o tom, že sa v rámci ošiali slobodou takmer hneď po revolúcii objavili na trhu porno časopisy, ktoré tety stánkarky ani neskrývali niekde za haldou iných, lebo sa to dobre predávalo.
Pokiaľ máš pocit, že funguješ na autopilota, možno si len potrebuješ trochu spestriť život a neutápať sa nostalgiou za časmi minulými, ktoré sa s každým pribúdajúcim rokom nejako stávajú krajšie a idylickejšie. Lebo ja si tie časy tiež pamätám veľmi dobre a nebol to nevinný raj ako to opisuješ ty. Normálna doba, ako každá iná, so svojimi chybami i výhodami. Len sme boli mladší, to je pravda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Spomínam si na Bravo a na hanbaté fotky. Čítali to začiatkom 90. rokov dievčatká od 10 hore.
Ja som od autorky o dosť staršia, vyrástla som do určitého veku bez TV, bez telefónu, ale nič nám nebránilo robiť zle. Neraz som to tu spomínala, nebudem sa opakovať. Prestaňme sa hrať na dobre už bolo. Každá doba má svoje + aj -. V každej dobe žijú ľudia poriadne a na hrane. V každej dobe nájdeme tých, pre ktorých je vzdelávanie a kultúra viac ako lacný vystajlovaný imidž.
Jeden z mojich obľúbených autorov Chuck Palahniuk píše zhruba toto: Keď sa pozorne pozeráme, dejiny sa len a len opakujú. To, čomu dnes hovoríme chaos, sú len vzory, ktoré sme nerozoznali. Čomu nerozumieme, tomu hovoríme nezmysel.Neveríme v budúcnosť a preto sa ťažko rozchádzame s minulosťou.
Geniálny Sándor Márai už kdesi v 1940. napísal: Ľudstvo ohlúplo životom v modernej civilizácii. Ľudia zovšedneli, začali sa na seba podobať spôsobom správania, odievania, zábavy , života, aj po stránke duševnej.Ľudstvo sa čoraz väčšmi vzdáva prepychu samostatného myslenia a individuálneho výrazu...
Aj ty si asi nemala o čom písať, tak si skĺzla k starému dobrému klišé. Taká mladá a pritom taká stará duchom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stará duchom? No fuj, taká drzosť. Tá dnešná stárež .....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

my sme radi

že sme vyrastali ked bolo bravo a nebol fejsbuk ... a títo dnešní budú radi, že vyrastali ked bol fejsbuk a twiter ... no a čo? my máme svoje krásne spomienky, oni budú mať svoje. a tak to má byť.
rada som vyrastala v 90tych ... a rovnako rada by som vyrastala teraz. stále má svoje čaro mať násť. aj ked mám dsať.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME