Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tam, kde včely nelietajú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Včely do mestských častí atď? Dobrý nápad, ale kde vziať včelárov ? Každým rokom klesá na Slovensku počet včelstiev i včelárov. Kedysi sa súkromní roľníci venovali včeláreniu. Komunisti ich zlikvidovali. Práca v poľnohospodárstve sa stala nielen neatraktívnou, ale aj neznámou. Tri generácie roľníkov sme stratili. Podpora včelárenia na Slovensku je veľmi slabá. Osveta minimálna. Veľký priestor pochybným politikom, ešte viacej nehodným celebritám. Múdry a pracovitý včelár je bez povšimnutia. Lepší je čínsky, či brazílsky med pričom slovenský je skvostom medzi medmi. Viac sú chránené medvede, ktoré včelíny a úle rozbíjajú, ako včelári a ľudia vôbec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

základný problém je,

že ľudia včely už vôbec nepoznajú.

Včely do mesta nie je nový nápad. Vo veľkomestách USA už spustili podobné projekty. Na počudovanie sú v mestách včely zdravšie. Je to dôsledok prísnejších noriem pre postreky. Navyše je v mestách množstvo kvitnúcich stromov, takže včely majú dostatok potravy.
Úle sú vysoko na strechách a takmer nikto netuší, že tam sú.

U nás chýba osveta.

Ľudia sa včiel boja. Pritom ja som už dávno v meste nevidela včelu. A pomaly ani na dedine.
Nie všetko žlto-čierno-pásikavé je včela. Väčšinou sú to osy. A tie veselo bodajú, sú útočné.
Včela si trikrát rozmyslí, či bodne, lebo jej ide o život - a to doslovne. Po bodnutí umiera.

Môj dedko mal včely pár metrov od domu.
Celé prázdniny bzučali, na záhrade bola ďatelina a chodila som bosá, ale za celé detstvo ma bodla iba jedna včela. Rukou som ju nechtiac pritlačila na múriku. Otec má včely a občas mu pomáham. Zatiaľ iba jedno bodnutie. A to som už bola pri kontrole, vyberaní medu, chytaní roja...

Samozrejme, sú ľudia alergickí na včelí jed. Stačí jeden taký človek v okolí a je problém s inštaláciou úľov.
Môžme ho ohroziť? Asi nie. A v hustých mestských častiach je pravdepodobnosť 100 percent, že taký človek bude.
Navyše alergici majú zvyčajne panický strach z hmyzu - nemôžu si pomôcť - oháňajú sa rukami, a tým ich nechtiac môžu vyprovokovať. Hmyz po nich ide ako po údenom.

Čo sa týka podpory včelárstva - slabučké.
Nie je to "med lízať". Včelárenie je totiž normálne farmárčenie. Nie je to tak, že dvakrát do roka nastavíš fľašu a natečie med. Iste, včely nie sú prasce alebo kurence, ale robota so včelami je. Treba ich kontrolovať, prikrmovať, ošetrovať, zazimovať.
Keby to bolo také terno, každý chová včely. No, ale nechová.

Najslabšie je to pre nadšencov s pár úľami.
Tam je prekážok milión - od susedov alergikov až po veľké počiatočné náklady na vybudovanie včelína.

A najväčší problém je, že takmer všetci včelári sú už v dôchodkovom veku.
Vedomosti sa strácajú, nie je generácia, ktorá by prevzala žezlo.

Ja už niekoľko rokov sľubujem, že prevezmem včelárenie. Bohužiaľ včielky sú 100 km vzdialené, a nejako nechcú počkať, kým mi to cez víkend vyjde.

A pravdupovediac, akosi si neviem predstaviť, že na bytovej schôdzi navrhnem inštaláciu pár úľov na náš barák.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Škoda...
Ešte dokonca keď máš aj dedka, ktorý by ti dokázal priamo odovzdať svoje skúsenosti.
Nedokážeš si to nejako zariadiť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Pravda"

je taká , že tzv. priemyselné parky napr. u nás sú len na zlomku plochy , na väčších plochách sú už mestá , ale na najväčších plochách pestujú poľnohospodári monokultúry , ktoré ošetrujú pesticídmi z čoho okrem jednotvárnej peľovej a medovej produkcie , ktorá včelám a ľuďom veľmi neprospieva , prináša ľuďom napr. alergie a filtre klimatizácií sú plné peľov s pesticídmi . V takej Amerike sú také obrovské plochy monokultúr , ktoré musia včely ošetrovať , že z tej jednotvárnej peľovej potravy úplne stratia odolnosť voči čomukoľvek a hynú - vraj to bude tzv. kolaps . Len kedy prídu ľudia na to , že normálna krajina pre včely aj pre ľudí nie je samá monokultúra , treba primerané rozlohy pôvodnej flóry , v lesoch treba tiež prirodzené skladby podľa nadmorskej výšky , lebo tie monokultúry nevydržia napr. víchrice atď . Kde stratili ľudia sedliacky rozum , keď sa dajú oblbovať tými čo pestujú kam oko dovidí len monokultúry , aj spoločnosť je vraj taká najlepšia , nie prirodzene štrukturovaná , ale u nás v panelákoch , na západe v mestách ... Tú prirodzenú krajinu potrebujú totiž ľudia aj včely .
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME