Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Falšovateľ, ktorý oklamal celý svet (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K príbehu tohoto človeka sa žiada na záver pridať pár vtipných viet z knihy Bülenta Atalaya "Matematika a Mona Lisa - umenie a veda Leonarda da Vinci" (Slovart 2007), v ktorej sa Han van Meegeren tiež spomína:

"Prípad van Meegeren-Vermeer má v sebe poéziu spravodlivosti a irónie. Po prvé, van Meegeren, ktorý sa usiloval a namáhal, aby vytvoril dielo, ktoré by oklamalo kritikov, musel nakoniec presviedčať o tom, že diela sú falzifikáty. Po druhé, niektorí kritici, ktorí vyhlasovali, že Meegeren nemá dostatok talentu, považovali Meegerenove diela za autentického Vermeera, za diela génia. Po tretie, van Meegeren, oslobodený z obvinenia za vlastizradu, bol obvinený z falšovania Vermeerovho podpisu. Po štvrté, Meegeren sa napriek rozsudku stal národným hrdinom, "človekom, ktorý podviedol Göringa". Po piate, Meegeren zomrel na srdcový záchvat pred nastúpením na jednoročný trest. A nakoniec poslednou iróniou bolo, že zákazník Göring za obrazy zaplatil falošnými peniazmi."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem...

... za doplnenie informácií. Najmä ma zaujala tá platba falošnými peniazmi, to som nevedela :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a vela

iných detailov v knihe: Umění padělatelů, padělatelé umění - neviem ci to vyslo niekedy aj v Slovencine
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vyborne citanie

je aj NOAH CHARNEY Umeni Falzifikace, vyd.Phaidon....dokonca zabavne....vrelo odporucam
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

Dobry clanok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nadanie ...

Je to vzácna vlastnosť daná od Boha. S tým sa človek musí narodiť. Môj otec bol veľmi zdatný kreslič a mal veľmi úhľadné písmo. Nevyvíjal však svoj talent, lebo nežil v takých hmotných podmienkach, aby si mohli jeho rodičia dovoliť poslať ho na štúdiá. Ja som zdedil jeho gény, ale tak ako môj otec, ani ja som nemal veľké šťastie na solventných rodičov a preto sa so mňa stal iba samouk a amatér, občas kresliaci portréty rodinných príslušníkov. Mnohí moji rovesníci však mali od rodičov dostatočnú materiálnu aj " inú " podporu na to, aby aj bez talentu vyštudovali VŠVU. Čo na tom, že na to nadaním nemali, keď na to " mali ". Ich mená sú neznáme, tak ako aj ich diela. Chcel by som mať aspoň miliontinu talentu a profesnej zručnosti akú mal pán van Meegeren. Bol som vždy obdivovateľ diel starých umelcov ako bol napríklad Rembrant. Obdivujem túto starú klasiku a nemôžem sa nikdy nabažiť úžasnému zmyslu týchto veľkých majstrov pre detail, synfóniu farieb a svetla. Tvorili v žalostných podmienkach a o vyspelých technikách maľby z dnešnej doby ani len nesnívali. O to môj väčší obdiv nehynúcej a večnej kráse ich diel. Aj keď to určite nebolo etické, aj pán van Meegeren si zaslúži náš obdiv a úctu. Bol to veľký majster a pokiaľ sa mňa týka, kľudne by som ho zaradil medzi veľmajstrov umenia. Ja som však v tomto smere ešte lepší ako on, nekopírujem ani seba. Inak veľká vďaka autorke za prezentáciu mne vcelku neznámych udalostí z prostredia umeleckého sveta tej doby, bola na veľmi vysokej odbornej úrovni, som z toho vnútorne veľmi obohatený, ďakujem. Nevenujem sa veľmi histórii umenia, ale viem vnútorne oceniť niečo, čo má hlboký zmysel, odbornú kvalitu a tým aj vysokú výpovednú hodnotu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

skuste si najst serial "Dobrodruzstvi kriminalistiky" , napr na youtube ... je tam jedna cast prave o Meegerenovi ... hra ho Hryc :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

áno, je to diel č.16 :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME