Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ach, tie okuliare...Aj vy poznáte problémy spojené s ich nosením? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, poznám:)

Som si myslela, že ja umývam okuliare najčastejšie, ale stačí mi tak 10 x denne:) No ale zas mám aj slnečné dioptrické, tiež tie len na čítanie, takže radšej nepočítam. Nosím hlavne tie multifokálne, keď ma naštvú, premenujem ich na multifekálne, ale dosť mi prekáža, že moje časté umývanie im zanecháva v rôznych zákutiach stopy tvrdej vody. Žijem na juhozápade Slovenska, v okolí Piešťan je voda dosť tvrdá. Ešte tvrdšia ako ja:))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Make up, kaderník a okuliare sú osobitný zážitok. Na nanesenie make upu mám menšie zrkadlo, kt si pristrčím pod nos, aby som si trafila nakresliť očnú linku na viečko a nie rovno do oka. Osvedčila sa mi očná linka ako trvalý make up ( na oku je stále a nemusím sa otravovať s jej nanášaním) a značka pupa je celkom odolná (špirálu majú perfektnú). Inak,napr vo Švédsku, predávajú aj modely pre silne krátkozrakých, kde je možné jedno sklo okuliarov vyklopiť o 90 st, namaľovať oko a opäť sklopiť do normálnej polohy.
Voľakedy mi tvrdili, že vo vyššom veku, keď iní budú mať krátke ruky, ja, krátkozraká uvidím lepšie. Dnes túto teóriu radím do kategórie rozprávok. Ak si chcem niečo prečítať, okuliare z nosa dole. Dosť blbé, ak človek chce naštudovať dátum spotreby alebo zloženie výrobku v potravinách. Na čítanie používam okrem kníh čítačku, tam si veľkosť písmen môžem nastaviť.
Osobitný druh zážitkov v dobe kamennej pred internetom predstavovali branné cvičenia a beh v plynovej maske v okuliaroch. Kto nezažil, neuverí. 3D okuliare v kine to nikdy nedobehnú :-DDD
Padanie okuliarov z nosa používam ako zámienku, aby som nemusela nosiť v lete prilbu na bicykel. Viem, blbý dôvod, ale tá prilba mi vadí viac ako tie okuliare.
Ešte by si mohla doplniť jeden odsek na tému hľadanie deky a vecí v lete pri jazere alebo na kúpalisku. S okuliarmi sa dosť blbo pláva. Aj keď človek pláva štýlom pani radová - hlava hore, nenamočiť vlasy. Pokiaľ si chce poriadne zaplávať na jazere, tak okuliare šup dole a ide sa. Na veľké pobavenie svojho okolia, nosím zásadne aspoň jednu krikľavo farebnú vec (tričko, uterák), kt si prevesím cez bicykel alebo položím na breh tak, aby som aspoň zbadala nejaký farebný fľak na brehu. Blúdiť po brehu jazera a hľadať uterák môže zábavné. Hlavne ak človek nechtiac vylezie na nudistickej časti brehu (napr. v Hornej srede pri Piešťanoch). Hľadanie deky na zaplnenom kúpalisku predstavuje osobitnú časť zážitkov zo života krátkozrakého človeka. :-DDD
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:))

Horná Streda má nudi pláž? Tak to som naposledy zažila na Zelenej vode pri Novom Meste n.V. (teda na Slovensku). Odkedy mám záhradu, vystačím si tam alebo pri mori.
Maj sa krásne, obrikiva, som rada, že som Ťa zazrela v diskusii:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hej, na strane bližšie k novému korytu Váhu, v časti smerom k tej chránenej oblasti. De facto najvzdialenejšia časť od bufetu. Zatiaľ ich tam chodí len pár. Nechtiac som tam vyplávala, ale bez okuliarov som z toho nič nemala :-DDD A na uplatnenie teórie, čo nevidím , nahmatám som nenabrala odvahu.
Uvidím ( s okuliarmi(, čo prinesie táto sezóna. Opäť sa chystám stráviť časť leta a nejaké jarné a jesenné víkendy v Piešťanoch.
Ozaj, nejaký typ na dobrú literatúru by sa nenašiel?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

moje okuliare musí niekto používať celú noc. Ráno sú tak uchytané, že nechápem, ako som večer cez ne videla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja by som teda

dal neviemčo keby som tie oštary nosiť nemusel. Všetko čo je v blogu - čistá pravda. Len ten, čo sa oštaruje s "optikou" roky, ba desaťročia, sa dokáže vcítiť do kože spolutrpitelov. Vie čo to obnáša. A to ešte nie som baba (problémy s mejkapom etc).
Zopár rád a varovaní:
NENOSTE to zbytočne ak nemusíte.
NEZVYŠUJTE si zbytočne počet dioptrií. Málokto vidí úplne bez chybičky do neviemakej dialky tak, že by trafil muchu na sto metrov. Oko zbytočne "zlenivie" a prispôsobí sa silnejším sklám. Kto skúsil, mi potvrdí ako silnejšie sklá "ťahajú" oči tak, že si človek ide hubu rozbiť ako má skreslený pohľad kým si oči "zvyknú" (v podstate sa napr.u krátkozrakého jeho odchýlka ešte zvýši, hlavne ak človek ešte len dospieva).
Ja som začal v 7.triede ako druhák na ZŠ s 0,5 a dnes (tesne po 45 r.) mám 3,5... Ale už od svojich 16tich mám dioptrie rovnaké. (Naučil som sa spamäti spodné riadky na tabuli u očného a hral som "divadlo" že tie malilinké písmenká akože vidím - a dali mi pokoj so silnejšími lupami. Som presvedčený že ak by som chcel poctivo vidieť každú blšku na kilometer - skončím pri devinách dioptriách).
Stalo sa mi už v dospelosti (tak 28 rokov som mohol mať) že pri šantení s babou na istej chatke mi ona priľahla okuliare, tie sa rozbili a civilizácia teda aj očné odd.bolo ďaleko a nemal som rezervu. Po pár dňoch som videl SKORO NORMÁLNE, pravda nie až tak aby som mohol za volant alebo na monitor čumieť. Ono tých 3,5 je už fakt dosť. Ake aspoň som to udržal v tomto leveli a radím každému kto nevidí ÚPNE PRESNE, že to neni žiadna tragédia a že pokiaľ neni vojenský expert- ostrelovač, nič sa nedeje.
Netreba za každú cenu plniť vrecká optikom, doktorom a ešte sa aj poškodzovať.
Ale možno sa mýlim a je to individuálne, len som dal osobnú skúsenosť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

do nedávna som

používala multifokálne okuliare...
od istého času som pociťovala "ťahanie", nepohodu...
predpokladala som, že ide o nutnosť zmeniť dioptrie...
dala som si urobiť ďalšie okuliare, len na čítanie...
a tak som ako dôchodkyňa po dome nenosila okuliare vôbec...
máš pravdu v tom, že oči si postupne zvyknú aj bez okuliarov, samozrejme, pokiaľ nepotrebuješ silné sklá...
problém nastáva pri rozhovoroch s ľuďmi, nakoľko som bola zvyknutá im pozerať do očí... problém je, že cítim bez okuliaroch silný diskomfort, nakoľko nevidím ich oči ostro... preto musím klopiť zrak...
pre mňa, úprimného človeka, zvyknutého rozprávať sa z očí do očí je to katastrofa...
som v "pokročilom" veku a tak mi diagnostikovali slabú kataraktu...
stojím pred operáciou a voľbou medzi multifokálnymi alebo monofokálnymi šošovkami...
nemá niekto, prosím, skúsenosti s multifokálnymi šošovkami...?
internet je len plný reklám a chváľ v rámci reklám...
mňa zaujímajú bežné, aj tie negatívne skúsenosti pacientov...
poradí niekto...? vopred vďaka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Multifokály sú úplná veda.
Nemyslím, že subjektívne reči typu „jedna babka povedala“ by mali byť smerodajné.
Existuje veľké množstvo multifokálnych šošoviek a vyrába ich mnoho výrobcov. Ja osobne jednoznačne preferujem v tomto poradí Rodenstock, Essilor a Hoya.
Na to, či užívateľ multifokálov dobre znesie dané šošovky, má vplyv obrovské množstvo faktorov. V prvom rade je potrebné dôkladné vyšetrenie optometristom (dôrazne odporúčam), nie len prísť do optiky s receptom od oftalmológa.
Ďalej si treba uvedomiť, že ani dvaja ľudia s rovnakými dioptriami a rovnakým typom multifokálu a rovnakou obrubou nemusia znášať rovnako danú refrakciu. Obraz sa spracováva v mozgu a ten máme všetci jedinečný :-)
Ďalej veľmi závisí od refrakcie a rozdielom medzi dioptriou na diaľku a na blízko (tzv. adícia). Ak má niekto medzi týmito hraničnými dioptriami veľký rozdiel (vysokú adíciu), je komfort a celkový pocit z multifokálu otázny – tu jednoznačne odporúčam čo najvyšší kanál = čo najväčšiu výšku samotnej šošovky/očnice okuliarov.
Väčšina výrobcov multifokálnych šošoviek má obstojné výsledky pri pozeraní do diaľky a pri čítaní, avšak výrazné rozdiely sú práve v prechode medzi týmito vzdialenosťami. Čím kvalitnejšie multifokálne šošovky, tým vyšší komfort a tým širší stredový kanál.
Taktiež väčšina výrobcov ponúka cca 3 triedy multifokálnych šošoviek v závislosti od miery individualizácie pre daného nositeľa. Samozrejme je to odstupňované aj cenovo.
Základná kategória neumožňuje žiadnu individualizáciu, okrem faktora PD – vzdialenosti medzi zrenicami. Vyššie kategórie zohľadňujú okrem PD aj výšku zrenice od spodného okraja obruby a najvyššie kategórie sú plne individualizované. Výrobca vyrobí šošovku presne na mieru danému nositeľovi – je zohľadnený tvar očnice, PD, výška zrenice od spodného okraja obruby, uhol (inklináciu) rámu k tvári, uhol zakrivenia rámu, topografia rohovky atď.
Takže ako som začal – je to naozaj veda.
Netreba sa báť. Je potrebné sa nechať vyšetriť u optometristu a následne si v dobrej optike treba nechať poradiť už pri výbere obruby – to je veľmi dôležité. Aj tá najdrahšia multifokálna šošovka je na dve veci, ak sa osadí do nevhodného rámu a vyrobí na základe nevhodných dioptrií. Ďalej je potrebné dôkladne sa s optikom porozprávať o tom ako chcem okuliare nosiť, akú mám prácu, koníčky a pod. Na základe toho potom optik dokáže odporučiť správny typ multifokálnej šošovky. Netreba začať hneď s najdrahšími, začal by som niekde v strednej kategórii.
Posledná vec je, že obruba musí byť riadne a správne nastavená a upravená, keď sú už v nej šošovky zabrúsené. Musí dobre sedieť na nose, byť v správnej výške (veľmi dôležité), stránice musia byť správne upravené a pod.
Na konci už len postupne si zvyknúť na nosenie nových multifokálov. Pozor hlavne na schodoch :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veľká vďaka za reakciu...

multifokálne okuliare som nosila cca 6 rokov...
robili mi to skúsení mnohoroční overení optici...
potrebovala som jedny okuliare na čítanie, počítač, klient, do priestoru, do ďaleka...
bola som s nimi nad mieru spokojná, aj keď ma upozorňovali na to, že nejakú dobu si budem musieť zvykať... mne prakticky sadli hneď od začiatku...
žiaľ, musela som ich vyradiť zrejme pre zhoršenie zraku i začínajúcej katarakty, prípadne opotrebovaniu... cca 6 rokov slúžili bezchybne...

prosila som o skúsenosti ľudí pri nosení multifokálnych implantovaných vnútroočných šošoviek (nie kontakté) pri výmene za ich vlastné skalené šošovky... po operácii katarakty (sivého zákalu)...
čo im to robí vo vnútri oka... ostrosť, skreslenia, vplyv svetla v ***** pocity, čas návyku...

aj tak vďaka za reakciu... možno pomôže niekomu inému...
pekný deň...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Očná jóga

Ahoj, skús si prečítať daný príspevok https://www.badatel.net/ocna-g... mne osobne pomohla. Profesiou som fotograf a bríle už vôbec nepoužívam je jedno aké silné boli, hlavné je, že sa zrak regeneruje v každom bude. Držím palce
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nosim okuliare

tiez asi od 6 rokov a uprimen ich neznasam :)
Ja celkom super ze nemusim nosit okuliare na citanie (ak chcem nieco precitat, musim si okuliare zlozit) , jedno oko dalekozrake a jedno kratkozrake a tak ich mam len ked niekde idem von a pri soferovani. A vlastne sa da soferovat aj bez nich :)
Ozaj preco nemas dioptricke slnecne okuliare? Ja by som bez nich nemohol fungovat.
Ale aj tak, okuliare neznasam!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Ahoj, slnečnými okuliarmi som sa zaoberala len ako malá. Preto informácie, ktoré mám sú aj tak staré. Istý čas boli v móde práve tieto slnečné okuliare, ktorých "sklo" bolo presne vyrezané podľa tvaru okuliarov a potom tu boli okuliare, ktoré sa menili podľa prostredia, v ktorom si sa nachádzal. Mne to však vtedy očiarka neodporúčala, vraj sú veľmi ťažké. Mám pocit, že tieto moje poznatky sú už dávno prekonané. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja mam

slnecne okuliare s dioptrickymi sklami a odlahcene a je to naozaj super, hlavne ak potrebujes okuliare do dialky. Ala aj tak mam aj normalne slnecne, ak chcen nieco citat :) nastastie mam asi len 3 dioptrie do dialky, tak napriklad na bicykli mam len normalne slnecne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

este raz link

neboj nie je to spam, iba link pridal čiarku a neodkaže ťa na daný článok to je správny : https://www.badatel.net/ocna-g...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Ahoj, neboj, nepovažujem to za spam. Toto je pre mňa neznáma pôda a ešte som o tom nepočula. Ďakujem za článok. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja nosim okuliare asi od 4. rocnika ZDS. Bolo to tazke. Ked som prvy krat dosiel do skoly s okuliarmi, pre spoluziakov som bol "okuliarnik indicky". Nejaky cas trvalo, kym si na to zvykli :-)
Akousi hracickou prirody mam nesymetricke oci, jedno -2.5, druhe -0.5. Bez okuliarov pozeram vlastne iba jednym okom - nablizko tym slabsim, do dialky tym silnejsim.
Co sa tyka problemov: az na mejkap a zamotanie do vlasov je to to iste. Tiez mi hovorili, ze ked clovek "dospeje", bude lepsie. Nie je. Do dialky okuliare musim mat (asponze sa nezmenili dioptrie), ale na rozdiel od mladsieho veku, pri citani musim dat okuliare dole. Oko uz nezaostri ...
Slnecne okuliare nenosim, pouzivam "samostmievacie" skla. Ma to niekolko vyhod, ale aj nevyhod.
Pri prechode zo slnka do izby to chvilu trva, pokial skla vyblednu, na druhej strane opacny prechod je celkom rychly. Jednou velkou nevyhodou je to, ze oci si zvykli na trvalo nizsiu intenzitu svetla a na slnku bez okuliarov sa im nepaci, slzia, stipu. To je problem prave napriklad pri plavani.
Dalsi problem je asi pre vsetkych nas nosiacich okuliare spolocny. Pokial nemam okuliare a fuka vietor, tak oci zacnu slzit. Su zvyknute na "protiveternu" ochranu.
Kedysi som aktivne potapal. Urcite si viete predstavit, ze narvat do masky klasicke okuliare je sice mozne, ale potapat sa tak neda. Do masky zateka voda. A bez dioptrii toho pod vodou vela nevidiet, hlavne v sladkych kalnych vodach. V priezracnom mori je to lepsie, ale tiez nic moc. Preto som vyskusal aj kontaktne sosovky. Trvalo mi pomerne dlho, pokial som sa ich naucil vkladat a vyberat, ale zvladol som to. Konecne som pri potapani videl to, co ostatni :-)
Skusal som ich nosit aj v beznom zivote. Zo zaciatku to bolo fajn, ak bolo pod mrakom. Ale moje oci zvyknute na slabsi jas potrebovali na silnejsom svetle slnecne okuliare. Tak som kontaktne sosovky obmedzil iba na sportove aktivity.
Ak by niekto vymyslel okuliare, ktore sa pri prechode zo zimy do tepla nezarosia, mal by dostat nobelovku. Vyskusal som kadejake roztoky, cistiace obrusky, jednorazove specialne utierky - nic nepomohlo.
To iste cistenie - samocistiace by boli najlepsie. Vyskusal som kadeco, od flanelovych handriciek po specialne cistiace obrusky. Ale nic nie je lepsie, ako obycajny cistiaci prostriedok na riad (Jar, Pur, ...). Namocim skla, prstami nanesiem Jar na skla, trochu prstami pretriem. Potom oplachnem tak, ze prstami pod tecucou vodou odstranim vsetky zvysky Jaru - az pokial prsty na skle "nevrzgaju". Zoberiem papierovu kuchynsku utierku a vyutieram do sucha za kontroly proti svetlu, aby neostali ziadne smuhy.
Inak, tiez neviem, kto mi v noci ufula okuliare, rano sa cez nich neda pozerat. A este jedna zvlastnost: na muza mam asi pridlhe mihalnice. Dosiahnu az na vnutornu stranu skiel a spinia ch. Mozno mam okuliare narazene uplne na doraz - ale ak ich dam nizsie, tak vidim horsie a padaju z nosa.
Tiez riesim, kam s nimi, ked potrebujem nieco drobne precitat. Ak ich dam nad celo, zamazu sa od vlasov a padaju dole. Zvykol som si ich v obchode strcit ich do vrecka na koseli, ale to tiez cistote velmi nepomoze. No a doma - niekde ich na chvilu odlozim a ten zakerny nemec Alzheimer mi ich okamzite niekde premiestni, potvora.
Takze tak, je to ako so zenami/muzami. S nimi zle, bez nich este horsie :-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máš pravdu

s tým čistením - niekoľkoročná prax z optiky. Nie je nič lepšie ako vlažná "jarová" voda - v nej vyčistiť a potom papierovým obrúskom/toaleťákom vytrieť dosucha.
Jedna vec je pri čistení dôležitá - a to kvalita povrchovej úpravy okuliarových šošoviek. Ono je fakt rozdiel čistiť šošovky so základnou povrchovou úpravou a čistiť šošovky so špičkovou úpravou.
Nechcem tu robiť reklamu, ale dnešní top výrobcovia šošoviek ako napr. Essilor, Rodenstock a Hoya, už ponúkajú také povrchové úpravy, kde je čistenie oveľa jednoduchšie ako kedysi.
Cenovo je to samozrejme vyššie, ale ak je človek na okuliare odkázaný a nosí ich od rána do večera, myslím, že by mal zvážiť investíciu do kvalitnej povrchovej úpravy - nie sú to len marketingové kecy.
Ešte k tomu športovaniu - dnes sa už dajú vyrobiť aj potápačské masky s dioptriami.
Čo sa týka suchozemských športov - tak tu je tiež viacero možností. Rodenstock vyrába športové dioptrické okuliare (majú niekoľko druhov športových obrúb), kde si človek môže vybrať farbu šošoviek a priamo ich zabrúsia do vybranej obruby.
Adidas má zaujímavý produkt - do takmer všetkých bežných Adidas slnečných okuliarov, je možné vložiť dioptrický klip. Veľmi obľúbené riešenie napr. aj preto, že ak sa zmení dioptria, stačí ju vymeniť v klipe a slnečné okuliare sa môžu nosiť ďalej. Tu treba povedať, že Adidas slnečné okuliare sú špičkový produkt, vyrábajú sa v Rakúsku, v rodinnej fabrike firmy Silhouette, kto nosí okuliare vie, o čom je reč. Bol som v ich fabrike v Linzi a je to naozaj svetová špička. Veľkou výhodou Adidas slňákov je napr. aj to, že doslova každý ich diel sa dá samostatne objednať ako náhradná súčiastka - pri aktívnom športovaní sa môže stať, že sa niečo poškodí, alebo zlomí. Nie je potrebné kupovať nové okuliare.
Super sú tiež športové okuliare Rudy Project, kde priamo výrobca do svojich rámov brúsi dioptrické šošovky a čo je dôležité - vyzerajú úplne presne ako bežné slnečné okuliare - majú x rôznych farieb a zrkadlových efektov, samozrejmosťou sú aj fotochromatické šošovky a tiež polarizačné dioptrické šošovky.
Čo sa optiky týka a obzvlášť športovej optiky, dnes sú už obrovské možnosti. Niečo to samozrejme stojí, ale myslím, že kto chce športovať, dioptrie už nemusia byť tým limitujúcim faktorom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, viem, robia sa dioptricke masky. Ale pre mna, ako rekreacneho potapaca to bolo celkom drahe a jednoucelove. Ceny sli do tisicov korun. Pre profi potapaca to samozrejme zmysel ma.
Jednorazove kontaktne sosovky su na tento (rekreacny) ucel celkom vhodne, pokial sa clovek nauci si ich aplikovat. Vicrazove (tyzdenne, mesacne) na potapanie nie su vhodne, pretoze po zateceni/zaliati masky (celkom bezna vec) sa - hlavne v nasich sladkych kalnych vodach - mozu do oka dostat kadejake potvorky, co moze po opakovanom pouziti sosovky sposobit zapal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, keď človek chce športovať, spôsob a prostriedky si vždy nájde. Dnes už v optike bežne poradia, kt rám je z tých odolnejších a úpravu skla, aby okuliare prežili aj pády z bicykla ,úder loptou do tváre pri volejbale a pod. Ja osobne mám min 2 okuliare. Bezrámové na bežné nosenie do práce a pod a s masívnejším rámom a upravenými sklami na šport. S tými bicyklujem, behám, hrám volejbal a robím ďalšie aktivity. Akurát na plávanie, keďže 90 % plávania absolvujem v lete v jazerách, nemám okuliare. Pri kraule alebo prsiach s ponáraním hlavy by som ich asi ani moc neužila a väčšie orientačné objekty typu strom ešte rozmazane vidím. Keď je tých stromov ale viac, občas hľadám po brehu, kde asi mám veci. :-D.
V prípade okuliarov si človek za kvalitu priplatí, ale pokiaľ ich nosí dennodenne od rána do noci, tak to má svoj význam. Ja si vždy robím srandu, že niekto má prachy v zlatej retiazke na krku a ja v okuliaroch na nose.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vadox,

prekvapil si ma spôsobom čistenia okuliarov... zvlášť tou kuchynskou utierkou...
to prosím ťa čo máš za sklá, keď sa ti pri tomto čistení nepoškrabú...?
kedysi som podceňovala materiál používaný na čistenie okuliarov... kým som ich nedoškrabala...
od vtedy požívam špeciálnu handričku, ktorú vždy nosím v púzdre na okuliare...
samozrejme, občas ju musím preprať s mydlom... :))

čo sa týka krátkodobého, ozaj krátkodobého odloženia okuliarov v cudzom prostredí, nedávala som ich na hlavu, ani do vrecka, ale do výstrihu, za kešeľu... v zimnom období, vonku je to ťažšie... :))

pri vchádzaní z vonkajšieho, chladného prostredia do teplého interiéru, som si hneď vo vchode okuliare sňala a pár krokov som urobila bez nich... po pár sekundách sa už nezarosili...
to je ale možné pri slabších dioptriách... :))
želám všetkým pekný deň...!
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME