Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Knihomoľ: človek žijúci nekonečno životov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujímavé - tiež som knihomoľ, ale inak takmer úplný opak. :)

Ja som z tých, čo prešli na ebooky, papierové knihy už ani nekupujem. Sú drahšie, drvivá väčšina z nerecyklovaného papiera, teda záťaž pre životné prostredie, a poskytujú menej komfortu - nemôžem si prispôsobiť písmo, ani zapnúť podsvietenie, sú ťažké, nedajú sa narvať do kabelky... Papierové knihy na ebooky proste nemajú. Ale neodsudzujem nikoho, kto ich napriek tomu stále kupuje. ;)

Zopár papierových kníh, čo mi ešte ostalo (vlani prebehla redukcia, z približne dvoch tisícok na dve-tri stovky) sú mnohé v šalátovom vydaní. Napríklad, český preklad Pána prsteňov z 90. rokov. Tie knihy preputovali pol sveta, boli na túrach aj pri mori, malo ich požičané aspoň tridsať ľudí a to sa na nich výrazne odrazilo. Sú obchytané, majú somárske uši, smrdia, sú plné poznámok, zakrúžkovaných odstavcov a podčiarknutých riadkov (ale iba ceruzkou) aj fľaky po zmrzline a káve a čomsi čo je buď guláš alebo krv. :D Majú proste svoj vlastný život a spomienky. A práve preto som si ich nechala. Knihy, ktoré vyzerali "ako nové" putovali známym, do knižníc a antikvariátov - to boli tie, ktoré ma príliš neoslovili.

Takmer vždy čítam viacero kníh naraz, nie preto, že je to "maratón", ale preto, že čítať iba jednu knihu by ma proste nebavilo. Sú to väčšinou úplne iné žánre, napr. momentálne čítam Human Acts od Hana Kanga, a tretie pokračovanie Shades of Magic od V. E. Shwabovej. Takže nie je šanca, že sa mi popletú deje.

Rozprávať sa o knihách - to je sen, ktorý sa mi zriedka splní. Aj knihomoli sa väčšinou obmedzia na stručné "nóóó, dobré to bolo, páčilo sa mi to", resp. "to bola riadna blbosť". Alebo komentujú výlučne dej - a "spoilerujú" jedna radosť. Nájsť niekoho, kto sa chce a vie porozprávať o knihe - deji, myšliankach, postavách, ale aj štýle - to je vždy sviatok. A takí ľudia sa veľmi rýchlo zaradia do skupiny "dobrí priatelia".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám rada jednoduchých ľudí,

vôbec nemusia mať zvládnuté žiadne povinné čítanie, väčšinou ale poznajú život.
Knihy mám najradšej v spálni : -) V prípade,že s nimi zaspávam.Vlastne je to rozhovor s tým,kto tú knihu napísal a mnou,akýsi mĺkvy dialóg.A nerada sa potom,následne, o knihách rozprávam.A ľudí,ktorých neznášam,v tom momente vypudím zo života,mám to dosť dobre vyčistené,bez možnosti vrátiť sa späť...Ja neviem a nechcem ľuďom odpúšťať,pokiaľ ich nemilujem.A tak je to aj s knihami,zaujmú ma iba tie, čo stoja za to.A siahnem po nich.
Zen,filozofia východu mi vyhovuje.Samotu milujem,lebo málokto ma zaujme.Naučila som sa takto žiť a vyhovuje mi to.Ako kniha na polici.Je v rade s ostatnými,ale so žiadnou knihou nesúvisí.Je to vnútorná sloboda ako najvyšší princíp,žiť je to veľmi tažké,ale krásne.Milujem univerzálnu múdrosť kníh,ale radšej inteligentných vysokých mužov,mám pre nich slabosť.Jeden zatienil všetkých ostatných,ja za to nemôžem.Má v sebe všetko,čo chcem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemusí

to tak byť,že budeš mať rada knihy celý život.Ťiež som bol knihomoľ a už nie som.Prešiel som akýmsi čitateľským vývojom.Od rozprávok,dobrodružnej lit.pre deti,cez romány,publicistiku,dokumentaristiku,cestopisy,filozofiu až po dnešný úplný nezáujem.Čokoľvek chytím do ruky,všetko ma nudí.Mám pocit,že som už prečítal všetko a o ľuďoch viem už tiež všetko a nič ma už na nich a ich príbehoch nemôže prekvapiť,lebo všetko tu už bolo a nič nového pod slnkom.Teraz ma chytí už len sudoku,sci-fi movie a stretnutie s nejakým výrazne originálnym ľudským typom/najlepší je ten strýco z lazov ,čo má na život najzdravší názor/.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdravá skepsa,

toto môžem.A stretnutie s originálnym ľudským typom...Ako píšeš,Števo.O tom snívam aj ja.Vieš,niekto kto bude tak sám sebou,že ťa jeho životná filozofia v celej jednoduchosti očarí.
Každý z nás prechádza určitými fázami života,raz sme pekní,dobrí a múdri a potom môžeme skeptickí,nevľúdni,ba dokonca nepriateľskí...Ale stále sme to my.Téma kníh ma vždy zaujme,moje prvé zamestnanie bolo v Slovenskej knihe š.p. a dosť ma to ovplyvnilo.A mám známych v košických v antikvariátoch,spoznali sme sa,keď som výrazne eliminovala svoju knižnicu,veľmi bohatú a rozmanitú,nazbieranú rokmi.
Tak nech nájdeš ten skvelý originálny typ človeka,ja som už našla a ver mi...Je to nirvána.Niekoho,kto sa na nič nehrá,kto vo vzťahu často mlčí,ale keď treba,koná a pomáha.Tak,aby o tom ten druhý ani nevedel...Chráni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekné vyznanie

Máme spoločné "diagnózy" - knihomoľ a introvert. A možno aj všelijaké iné, teším na témy, čo rozoberieš v ďalších článkoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jeho tiež milujem knižky a rovnako radas

chodím do toho knihkupectva s kaviarňou. presedím tam celé hodiny a smejem alebo len prežívam knižkyu. som rada je ešte niekto , teda asi nás je viac s tou vášnivou náklonnosťou ku kn ihám a dobrodružstvám čo ponukajú.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME