Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto postaví prvé nájomné byty? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

paci sa ked mas kam emigrovat

tak chod, kazky mlady by mal, ked ma kam, je to na nezaplatenie a ked aj dokazes zarobit, tak ak chces vratis sa a kupis byt
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj to je cesta, ale....

Zdravím, samozrejme aj to je cesta. Ale nevidím dôvod, prečo by politici alebo developeri nemali podporovať nájomné bývanie pre mladých ľudí, ktorí chcú žiť a fungovať v tejto krásnej krajine. Nájomné bývanie na štart do života sa podporuje v každom európskom štáte západne od nás. Tak prečo nie práve v Bratislave?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jednej veci nerozumiem, slovákov je furt zhruba 5 a pol milona, kde pre boha doteraz bývali, keď stále treba nové a nové byty? To bývali doteraz v jaskyniach, či po 4 generácie v jednom dome? Alebo len zrazu všetci chcú len jedno mesto...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

generacie volakedy byvali spolu

teraz vraj mamahotel
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi to tak bolo vždy

Dobrá otázka. No Bratislava bola, je a bude pre mimo-bratislavčanov zaujímavá. To sa jednoducho nemení, práve naopak. Páčiť sa nám to samozrejme nemusí, každopádne s týmto trendom sa nedá nič robiť. NO dá sa mu prispôsobiť: Vyrobme mimo bratislavčanom nájomné byty, nejakú novú "štvrť" kde môžu v kľude bývať a parkovať + si tam budú musieť dať trvalé bydlisko - takže dane idú mestu. A hotovo, všetky problémy sú vyriešené a Bratislava na tom jedine zarobí. Momentálne sem pravidelne dochádza niekoľko sto tisíc ľudí, ktorí tu reálne nežijú a neplatia dane to je obrovský problém a záťaž pre mesto. No samozrejme sa to dá riešiť, ale to by politici museli pohnúť zadkami. Napr. nájomné byty by to vyriešili...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo nie, nájomné bývanie,

Výstavba nových nájomných bytov je zlá investícia. Nájomné je nízke na to, aby stíhalo uhradiť škody spôsobené nezodpovednými nájomníkmi a ešte aj vrátiť v rozumnom čase investíciu.
Preto určite by nemali štátne či obecné inštitúcie stavať nájomné byty. Ak chcú súkromné firmy z vlastných zdrojov respektíve bánk to financovať nech sa páči, ale na Slovensku určite to je cesta zarúbaná. Možno firmy, ktoré budú potrebovať lacnú pracovnú silu sú ochotné postaviť malometrážne cimry pre prespávanie robotníkov, ale to asi nie je to čo hľadá mladý muž.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

celé je to o nastavení pravidiel

Niekto bude robiť bordel? Tak ho vyhodím, bude dalších x ľudí ochotných v ba ísť do podnájmu. Postupne si bytovka vybuduje jadro slušných, spokojných ľudí, ktoré si bude vydržiavať. Nepopieram, bude to chcieť nejakú robotu. No robí sa to tak všade v Európe, nevidím dôvod prečo u nás by to tiež nešlo. Bavíme sa o Bratislave, sem sa hrnú státisíce ľudí, jednoducho ten trh tu je.... všetko sa dá len treba chcieť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravidlá sú nastavené aj teraz,

a fungujú dobre. Zle fungujú u vlastníkov ako je štát, VUC, či obec. Pozri si v akom stave sú bytovky v mestách v tzv obecných bytoch. Druhá vec je, že ak sú to dočasní robotníci, ktorí prišli len za prácou, tak žiadne jadro sa nevybuduje, ale budú prichádzať noví, ktorí nebudú mať vzťah k činžiaku, a už vôbec nie okoliu. Nik nepopiera, že by tu nebol trh a preto to treba nechať na neho a nevkladať tam zbytočný byrokratický štát, ktorý ten trh len poškodí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jednoduché to nebude ale....

Zhodneme sa na tom, že takýto projekt by developeri zvládli. samozrejme pre nich je atraktívnejšie otočiť prachy v drahých bytovkách, hned ich predať a získať hotovosť - tú opäť investovať. Každopádne vedeli by takéto niečo urobiť, je to na nich. S mestom, krajom už je to samozrejme horšie. áno, aj v Bratislave sú nájomné byty, ktoré sú v zlom stave. Problém je, že sú to bytovky roztrúsené po celom meste, nemá to jednu centrálnu správu - čiže zanedbanosť ide hore. Ak by to bola čo ja viem napríklad jeden panelový dom, kde by boli byty na sebe - hned si to vedia ustrážiť. Samozrejme je tu kopec problémov, ktoré treba riešiť. Robotníkov vyriešiš tak, že dáš podmienku ja neviem zmluva sa podpisuje minimálne na rok ,takže aj ked chlapci robotníci budú chcieť ísť domov, majú smolu musia platiť. Takže skôr by sa to cielilo na ľudí, ktorí v bratislave hľadajú dlhodobé pracovné miesta (a kam cestujú na víkend k rodičom, to je ich vec, hlavne že platia nájom, platia dane v ba, parkujú na svojom sídlisku a všetko je ok. v podstate z nich vieme spraviť "našich".)


K obecnému zriadeniu: nikde som nehovoril, že by to nebolo náročné. Každopádne je to trend, ktorý budú musieť politici alebo developeri riešiť. Je to skrátka tak. Nesúhlasím, že by to nemohol stavať mesto alebo kraj kvôli prehnanej byrokracii - predsa len trh treba mierne regulovať (inak ho tak či tak niekto ovládne/kúpi), pokiaľ budú v meste/kraji správni ľudia ochotní robiť, nevidím v tom problém... Možno by to bolo ešte lepšie ako súkromník, ktorý logicky chce vytvoriť zisk, mesto s politikmi by si na tom vedelo urobiť politickú PR a týmpádom cenotvorba by bola jednoduchšia... jednoducho to závisí od ľudoch. Ale áno máte pravdu, že jednoduché to nebude. Každopádne to nie je žiadny projekt.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zvládli by čo?

čakať na to, až pôjdu do straty? Kto bude ochotný počkať? Murár na stavbe, projektant, dodávateľ materiálu, sociálna poisťovňa, či zdravotná poisťovňa, banka, alebo daňoví poplatníci, alebo noví nájomníci? Ak developer neotočí peniaze, nielenže nezarobí, ale nezačne opäť stavať a nepostaví nový ani nájomný ani iný dom. Takže nielenže to nie je v prospech nájomníkov, ale nikoho, teda na tom sa nezhodneme či by to niekto zvládol.

Problém roztrúsenosti nemá nič spoločné. Poznáme aj centrálné getá nemusíme ísť na Luník a jednoducho vidíme, že nájomné bývanie cez štát na Slovensku nefunguje. Jednoducho nájomníci sa chovajú, čo nie je moje do toho ma nič a zničím čo sa dá.
Byrokrat ti nič nebude strážiť, on má svoju stoličku a hotovo, svoje tabuľky a svoje predpisy a do predpisov nenasúkaš vzťah k svojmu okoliu, výťahu, zatepleniu budovy, šetreniu energiami atď.
To nič nerieši zmluva na jeden rok, aj tak sú ničené sociálne nájomné byty.
To čo ty píšeš tu funguje na súkromnej báze a ten kto vlastní byt (mnohokrát žije vo GB) si okontroluje vlastných nájomníkov, dá do poriadku všetky chyby, či prehrešky a nemusia spolubývajúci chodiť na mesto, kraj či kam, ale len zavolajú majiteľovi a on si s nimi už poradí.
Tento systém sa osvedčil a preto by bola veľká chyba, od neho odbáčať.
Ja viem, že veľa súkromných developerov by sa chcelo obohatiť na výstavbe štátnych bytov, kde by si zabezpečili lepšie provízie a zisky ako u súkromnných osôb, ktoré veľmi pozerajú na cenu a byty si kupujú v holostave a sami si ich dorábajú, aby ušetrili čo najväčšie náklady.

Teda štát a jeho deriváty do toho netlačme, nechajme to na trh evidentne si lepšie so situáciou poradí ako mestský či krajský poslanec. Už aj tak si dosť na tom trhnú pri rôznych povoľovačkách a rozhodnutiach komu povolia stavať a komu nie, či podstatne dlhšie im rvá než to schvália.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dovolim si reagovať. Odporúčam každému z vas si to vyskúšať postaviť bytový dom. Nie je to take jednoduché ako sa zdá. Pokial nie ste jedna ruka "s mestom" ako sa hovorí tak zabudnite. Ďalej občania. Nonstop sťažnosti na ich vplyv co sa tyka kultúry byvania. Tie sťažnosti sa riešia a stavbu vám to môže oddialiť aj o tri roky. Ďalej cena stavby. Práca začína byť veľmi drahá a pokiaľ neviete kde tu ušetriť tak sa môže stať ze zarobia elektrikari maliari murári a vy nakoniec pri predaji ťažký mínus pretože potom príde na rad uhradiť dph. To staviate z lacnych materialov pretože keby ste ten bytovy dom robili z naozaj z kvalitných materialov tak jednoizbak v okoli ba by ste museli predavat za 100000e miesto 50000. Ďalej su to nepredvídateľné výdavky keď sa niečo pokazí. Stačí ze sa nieco na stavbe spraviwzle a ste skončili. A ľudia sa neboja žalovať sudne naozaj kadečo. Kto to nerobil nikdy nepochopí. A nájomné mestske byty? To si moze dovoliť jedine bohata obec resp samospráva a pozrite sa ako tie byty vyzerajú a vôbec celkovo tie obytné domy. To najomne ani z ďaleka nepokryje réžiu. Proste bývanie na Slovensku lacne nie je. A ked vidim v tych okolitych satelitoch tie baraky sam sa pytam kde ludia beru peniaze na tú réžiu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobré pripomienky. Avšak všetko je rieši

projekt štartovných bytov sa prakticky celý dá financovať zo štátneho fondu rozvoja a bývania, prípadne s dajú použiť súkromné fondy (banky, sporiteľne atd atd). sú tam samozrejme dosť kruté podmienky (byty musia mať určitú výmeru, použitý materiál na stavbu atd atdatd). Mesto si vie zobrať na to prakticky nulový úrok (alebo kraj). čiže možné to je, samozrejme treba tam vyriešiť kopec problémov. A developeri? Tí majú dosť prachov, plus tiež vedia z týchto fondoch čerpať, urobiť si PR a ešte na tom zarobiť. Finančne sú pre nich samozrejme zaujímavejšie iné projekty ale aj tu vedia pri správnej cenotvorbe zarobiť. Lepšia je pre nich pozitívna PR, ktorú podľa môjho názoru súrne potrebujú.... Prečo nie?

Ked sa niečo pokazí - na to bude nájomné - časť pôjde do fondu opráv - takisto ako v mnohých petržalských bytovkách ľudia platia mesačne fixnú sumu do fondu opráv, to isté by s mohlo robiť tu. slováci radi žalujú na toho druhého, s tým sa nedá nič robiť. treba nastaviť objektívne pravidlá a určiť niekoho, kto to bude korigovať....

Každopádne dobré pripomienky :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: najomne byvanie (only) v BRATISLAVE

pan zacinajuci podnikatel a wannabe politik
Preco sa ziaden sukromny subjekt nepusti do stavy najomnych bytov ste napisali v svojom clanku.
Oplati sa to v DLHODOBOM horizonte.
Naco riesit DLHODOBE investicie, ked je pretlak dopytu nad ponukou tak vysoky, ze sa daju realizovat RYCHLE peniaze. Postavit (mizerne) a PREDAT. Nasledne sa elegantne vyviazat zo záveskom polozenim spolocnosti do /dev/null, idealne s prevedenim zavezzkou na bieleho kona/prazdnu spolocnost. A je VYVAR na DALSIU rychloobratkovu investiciu.
Navyse dlhodobe investicie so sebou nesu RIZIKO legislatívnych zmien, ktore mozu politici, ktori rozmyslaju v 4rocnych cykloch realizovat na povel palca ....
Taketo riziko neviete ovplyvnit (resp. ovplyvnenie je (v dlhodobej perspektive) extremne drahe
Na pozitivne PR sa pri vyvare, ktore realitna bublina v BA umoznuje realizovat kasle....


Navyse riesite nespravny problem byvania v preplnenej mestkej aglomeracii, bez nosneho dopravného systemu (resp. bez realne ocakavatelnych investicii ani v strednodobom horizonte). Problem Slovenska je vo vyludnenych regiónoch, hladových dolinach, v sustredeni vsetkych investicii v uzkom pase Z a SZ Slovenska od Bratislavy po Zilinu (milovníci historie by si mohli spomenut na mapu so Schutzzone)

V tejto "krajinke" je potrebne riesit skutocnost, ze ani takmer po stvrtsoroci nie je dostavana dialnica medzi "metropolou"a a 2. a 3. najvacsim mestom v krajine. Ze nosny dopravny system sa projektoval po dlhsej trase s nepriaznivymi geologickymi podmienkami a jeho realizacia je niekolkonasobne predrazena.

A navyse, ked pocujem obecne najomne byvanie, neviem preco ako prve mi sa z pamate vynoria spomienky na stovky ( aj v mediach zadokumentovaných) pripadov ich "pridelenia" záujemcom, ktori si ich obratom ruky odkupuju do osobného vlastnictva za odpisovu/zostatkovu cenu...

Bojim sa ze v TAKOMTO prostredi nenajdete SKUTOCNU PODPORU informovanej VEREJNOSTI.

Ale nepochybujem, ze problem vasho "startovacieho" byvania si takto vyriesite . Staci ak získate dostatok nespokojných, aby ste mali "paku" na administrativu..P.S. priority sucasneho vedenia statu i mesta su niekde uplne inde. Konkretne sa riesi "krivda" najomnikov v restituovanych bytoch, ktore niektore dostavali "pridelene" este v ramci akcie B v rokoch 50-tych....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž...

pán skrývajúci sa za anonymný nick a wannabe platený internetový troll,

Máte pravdu, rýchle peniaze sú určite pre developerov zaujímavejšie. Každopádne som si istý, že skôr či neskôr budú (a zrejme to aj robia neviem nie som expert na developerov) diverzifikovať svoje portfólio, jednou z možností je zabezpečiť si výsadné postavenie v nájomnom bývaní pre mladých ľudí. samozrejme legislatívne zmeny sú nebezpečné, ale tie by poškodili hlavne už existujúcich ľudí v bytovkách, ktorí by mali PRAVO VOLIT, takže politici sa rýchlo dajú do rady a budú ticho. samozrejme celé je to hypotetické aj váš aj môj názor, je to na developeroch a iba čas ukáže kto má pravdu.

s výstavbou dialních máte pravdu. každopádne vo fonde rozvoja a bývania sú desiatky až stovky milionov eur, ktoré v podstate "ležia ľadom", nech sa využijú na bývanie pre mladých ľudí. Je to logické a s výstavbou dialníc sa to nebije.

áno, odkup do súkromného vlastníctva bol v minulosti problém. Každopádne vlny privatizácie máme za sebou, v súčasnosti už su na meste mnohí aktivisti, takže určitá forma kontroly tu je (nie je to ideál, je to na dobrej ceste tak o 50 rokov to bude super, každopádne už to nie je ako v 90tych rokoch. Aspon nie v bratislave). som presvedčený, že to pôjde aj bez korupcie a protekcionizmu. samozrejme žiadny systém nie je dokonalý, ale to by sme skutočne už museli rezignovať na akúkoľvek aktivitu a iba sa nečinne prizerať ako sa nám rúti naša krajina. Ja tu chcem žiť a ak boh dá, raz aj vychovávať deti. Takže pokiaľ mám sily prispieť svojou troškou k lepšej zmene, urobím to.

Jasné, určite tu píšem blogy preto, aby som si "vyriešil" vlastné bývanie. Omg. Už ked chcete na niekoho útočiť, tak si vymyslite aspon niečo uveriteľnejšieho. Ak by sa aj teraz nedajbože niekto na základe môjho blogu zobudil , tak potrvá minimálne rok dva tri (alebo viac) kým nejaké bývanie tu bude. Povolenia, samotná stavba atd atd to trvá. sám neviem, čo budem robiť o rok, takže asi ťažko si tu "riešim" štartovné byty. Radšej napíšte niečo konštruktívne už ked máte chuť sa vyjadrovať alebo aspoň si vymyslite nejaký poriadny hejt/útok, nie takýto nezmysel :) Nie som žiadny developer, takže moja páka na administratívu mi bude na....však viete na čo.

áno, tie reštitučné byty mesto musí vyriešiť. Každopádne to je kauza, ktorá prejde. časom. Treba sa pozerať do budúcnosti a riešiť problémy ľudí. Mladých ľudí, na tých sa často zabúda, pričom je to budúcnosť tejto krajiny (teda aspon tých, ktorí tu zostanú)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najomne byty v Bratislave a okoli, pripadne inych velkych miest? Zabudni :-D Tu je obrovska lobby bank a developerov. Tu sa stavaju vyhradne sukromne byty na hypoteku. Ver mi. Sam som sa bavil s jednym clovekom, co sa venuje vystavbe najomnych bytov, ale robi to v malych mesteckach a dedinach na Povazi, kde navyse pozna kopu ludi v samosprave. Sam mi povedal, ze Bratislave by nemal absolutne ziadnu sancu, jednoducho by ho tam nepustili...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte pravdu, ale...

Zdravím,

s tou lobby samozrejme máte pravdu. No trend bytov výhradne na hypotéku nevyhnutne skončí, alebo aspoň sa bude postupne spomalovať. Minulý rok boli úvery relatívne dostupné, tento rok už nie. K hypotéke sa dá dostať ťažšie. Treba hľadať nové riešenia. Som si istý, že si to uvedomujú aj developeri (ak som si to všimol ja, oni na to majú platených analytikov takže vedia o tom). Samozrejme sa tomu bránia zubami nechtami, ale musia vedieť, že to skôr či neskôr príde.

Váš príbeh súhlasí s realitou, nového malého hráča asi ťažko naši dravci pustia do Bratislavy... To ale neznamená, že takýto projekt nemôže robiť mesto/kraj, alebo už existujúci developeri
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozri, doteraz, ešte pred developerskym boomom tu bolo kopec priestoru na nájomné byty, nikto ich nestaval.
Teraz dospela generácia detí z 90.tych rokov a tí chcú jednoducho bývať sami, nájomné byty sú moderné riešenie, ktoré funguje vo väčšine západnej spoločnosti, v podstate na západe sa väčšinou býva v podnájmoch, ale má to aj nevýhody.
Na Slovensku sú ľudia zvyknutí radšej mať svoje, ako platiť cudzie, nevidím problém v tom, ak dnes každý rieši bývanie hypotékou.
Za prvé, iná, lepšia možnosť nieje, vzhľadom na vek a vyspelosť nášho štátu.
Za druhé, nikto nechce v dlhodobom horizonte dávať peniaze cudziemu človeku, ja som to spravil rovnako, našiel som si byt, ktorý som schopný splácať a výška splátky je zhruba rovná výške nájmu, budem radšej celý život kŕmiť banku a tým si kúsok po kúsku splácať svoje, než 10 rokov mladosti platiť nájom nejakej cudzej osobe v byte, ku ktorému nemám žiadne vlastnícke právo.

Ak sa náhodou v živote niečo pokazí, byt v Bratislave predám v pohode, je to hlavné mesto, dopyt bude vždy a aspoň mi nevzniknú dlhy.

Nič zlé na politike hypoték mi nevadí, vadia mi ľudia, ktorí precenia svoje možnosti a kupujú byty nad rámec ich možností, ja som sa radšej uskromnil, kúpil si menší byt, ale taký, čo budem schopný splácať.

Na západe to majú ako vravím opačne, tam sú zvyknutí žiť v podnájmoch a platiť cudzím ľuďom, ale je to skôr z dôvodu, že sa často sťahujú za prácou a podobne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re: restitucne byty MUSI vyriesit

motto: Jeden je svet, a predsa dva su svety....Sorry, mesto /stat NEMA co rieist problemy najomnikov v restituovanych bytoch.
Mesto/stat davali v minulosti DEKRET na NAJOMNE byvanie.
Notabene v byte/nehnutelnosti, ktora im NEPTRILA, za REGULOVANE najomne, ktore nepokryvalo naklady ani na zakladnu na udrzbu .

Ked doslo k zmene pomerov v 1989 mal byt BEZODKLADNE odstraneny PROTIPRAVNY stav a domy mali byt vratene OPRAVNENYM majitelom. Tym ze sa to nedialo, sa vytvoril priestor pre vselijakych "podnikavcov" z polosveta, ktore nehnutelnosti od majitelov pre ktorych predstavovali TARCHU (povinnost udrziavat za neekonomicke najomne) aby tieto ziskali za zlomok ich skutocnej hodnoty a nasledne agresive (az za hranicou zakona) "risesili uvolnenie neobyvatelnych bytov":-(

Najomnici (opakujem NAJOMNICI) mali cca 20 rokov na to, aby si nasli nahradne byvanie.
Ale v ICH SVETE, kde sa nehnutelnosti PRIDELUJU to samozrejme tak nebolo a POZADOVALI od STATU aby sa protipravny stav definiotivne zlegalizoval, alebo FINANCNE VYROVNANIE za nehnutelnost, ktora im NIKDY nepatrila.

Ale ONI ju mali PRIDELENU.

Vy povazujete ich poziadvky za opravnene. ("mesto to musi vyriesit")
a povazujete za opravnene, aby sa byvanie PRIDELOVALO.

Byvanie (v BA) je z definicie (neprestupnost hmoty a geograficke obmedzenia) NEDOSTATOKOVY tovar.
AK sa budu nehnutelnosti PRIDELOVAT, vytvori to akurat SYSTEMOVY priestor pre KORUPCIU a NEPOTIZMUS...

To je VAS svet.

Moj svet je svet, kde si clovek NASPORI/POZICIA peniaze a KUPI si svoje byvanie. To potom moze prenajimat. Ak sa z osobnych alebo profesnych dovodov nemoze/nechce viazat na nehnutelnost, potom sa on stava najomcom.

Vo Vasom svete si cloveku, ktory nema na byvanie VEZMETE peniaze (vo forme dani) postavite/kupite zan byt a PRIDELITE ho VYBRANYME MALEMU (lebo mnozstvo penazi nepusti) poctu ludi. Ako ceresnicka na torte je stale moznost odkupit si takyto byt do osobneho vlastnictva (nehnevam sa na Vas, beriete si priklad z ELITY naroda, ktora si tak nechala "pridelovat" majetky v priamom prenose (a ano, iba Figela a KDH to stalo krelo predsedu strany/kresla v parlamente, necudo, ked sa cely cas tvarili, ako keby ich velmi tlacila svatoziara :-).

Tie peniaze beriete aj nezametsnanym v hladovych dolinach (platia DPH, 20% za kazdy rozok, za kazdy liter mlieka, za kazdy kW za kady liter vody... )

Opakujem, chcete riesit VEDLAJSI problem/DOSLEDOK = Nedostatok najomneho byvania v regione, ktory je 5 najvykonnejsi v EU a kde su ekonomicke podmienky aby si lduia byvanie zaobstarali vlastnymi silami.

PRIMARNY problem je neexistencia zakladnej infrastruktury v state, z toho plynuce vytvaranie PERIFERIE, nerovnomerne rozmiestnovanie investicii (NIK, opakujem NIK vam nepostavi tovaren s just-in-time systemom za Sorozkou, kde jeden skrizeny kamion zablokuje dopravu na 3 dni...) a ano, neriadena migracia za pracou zabezpecujucou PREZITIE do preplnenej Bratislavy.... Do Bratislavy ktora je z jednej strany obmedzna Dunajom (mosty) statnymi hranicami, z druhej strany kopcami , z tretej strany Slovnaftom/Zitnym ostrovom, ktora nema nosny dopravny system (mimourovnova komunikacia/samsoptatne trasy) ... a pretoze sa kriticke pozemky rozpredali developerom, tak jeho vytvaranie v buducnosti bude DRAHE (ale VELMI, VELMI drahe) a z toho dovodu POMALE... DO Bratislavy, kde sa parkuje ako na Balkane, kde MHD je parodiou na to, co sa MHD chape v 60km vzdialenej Viedni...

Ale samozrejme vy vidite problem najomnych bytov.
A ja sa pytam preco... ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Super

Super analýza problému, len aby si to prečítal niekto kto S tým niečo môže aj spraviť. Inak to zostane len na nás V 2021 pri voľbách.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME