Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

18.3.1921 je podepsán Rižský mír ... 2. část (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Stalinová trauma

Práve v tomto období vzniká u Stalina osobná trauma, vzhľadom na správanie sa poľskej strany voči zajatým bopľševickým vojakom. Túto traumu si tento rodoľub masívnym spôsobom preliečil o takmer 20 rokov neskôr podpísaním súhlasu s masovou vraždou v Katyni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Při sovětské operaci

na likvidaci polského důstojnictva a inteligence v Katyni, Charkově a Kalininu bylo zavražděno cca 22 tis. Poláků. Při souběžně probíhajících operacích ze strany Německa (Inteligance, Tannenberg, T4) za stejným účelem bylo zavražděno cca 150 tisíc Poláků. Co si léčil Hitler?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ten sa iba pripravoval

Vtedy ešte nič moc - to si len pripravoval masívne predmostie- aby mohol realizovať zvrátené plány chorého mozgu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keby sa Piłsudski dohodol s Denikinom

mohli spoločne bolševikov poraziť a história by sa vyvíjala úplne ináč. Poliaci mali zrejme prehnané nároky ale hlavne tu bola snaha ruskej dôstojníckej elity udržať ideu „Veľkého Ruska“, kde pre nezávislé Poľsko alebo Fínsko nebolo miesta. Denikin sa zrejme nepoučil s Kolčakovovej porážky. Kolčakovovi navrhoval fínsky generál Manerheim pomôcť z dobytím Petrohradu za prísľub samostatnosti Fínska. Kolčak to odmietol a skončil na dne jazera. Obaja sa báli fragmentácii Ruska, k čomu by bolo aj tak došlo a z historickým oneskorením to prebehlo v 90-tich rokoch. Svoju chybu si bieli dôstojníci uvedomili, až vtedy, keď ich masovo strieľali po porážke Wrangelovej armády na Kryme, potom ako sa im vzdali a mysleli si, že ich vojenské znalosti boľševici ocenia a využijú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bílé hnutí mělo jeden

obrovský problém. Bylo totálně názorově roztříštěné - republikáni, monarchisté a různí "velcí kapři v malých rybnících" a také pro překvapivě většinu obyvatelstva bylo nezásadní, kdo vládne - proto i malou podporu. Kolčak byl možná dobrý námořník a cestovatel-výzkumník, ale jeho odpověď Mannerheimovi, že Ruské impérium je nedělitelné" a brutální chování k obyvatelstvu svědčí o tom, že politik nebyl v žádném případě.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME