Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Certifikát dôveryhodnej firmy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Niektoré veľké medzinárodné firmy (napríklad obchodné reťazce) sa takýmito "certifikátmi" dokonca chvália aj vo svojich reklamách. Spomeňte si na rôzne "best buy" certifikáty a podobné blbosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bodaj by sa nechválili,

keď si tie „certifikáty“ kúpili. Rozšírilo sa to sem, tuším že, zo Španielska a obchodovanie s cenami, ktoré udeľujú rôzne „nadácie“ (v skutočnosti obyčajné s.r.o.!), je dodnes legálny biznis! Zaplatíte firmičke, zaplatíte honosný raut, pozvete celebritných hostí - a máte nálepku. Najradšej mám, keď si také čosi vycapí výrobca párkov alebo niečoho iného podliehajúceho premenlivému miešaniu surovín a krátkej trvanlivosti. Vtedy je naozaj istý iba ten „certifikát“.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Peter

Nemusíme ísť ani do Španielska!

Podobná nezmyselná kravina sa na Slovensku volá "Slovak gold". Viem, pretože ako manažér kvality u istej firmy, ktorej majiteľ to ocenenie detinsky chcel, som túto kravinu vybavoval.....

Na blogu je čarovné, že činnosť, ktorú bloger vykonáva, teda vzdelávanie po internete je obdobný nezmysel, ibaže v "červenom".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaroslav

..je rozdiel predávať hodnotu a predávať fikciu.

Čo sa týka vzdelávania "po internete", zrejme nemáte dostatok informácií o tom, čo je elektronické vzdelávanie a aký má význam napríklad vo firemných procesoch. Čarovné na tom je, že to nevie manažér kvality...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jozef

Mno, systémy kvality som riešil niekedy v rokoch 2004 až 2008. Vtedy e-lerning nebol ešte tak rozšírený a dostupný a radšej som si zamestnancov vo firme cielene zaškolil sám, ako sa trápiť s e-lerningovou firmou. Nuž a certifikácia s komplexného manažmentu kvality prebehla úspešne!

K samotnému e-lerningu. Mám isté skúsenosti, pravda iba ako jeho "konzument". E-lerning je málokedy úspešný, pretože má v sebe zakódované 2 veľké prekážky a základné nedostatky.

Prvou je to, že hoci vedenie spoločnosti pokladá e-lerning za dobrý pre vzdelávanie svojich zamestnancov, tak najdôležitejšiu fázu prípravy - teda stanovenie tém školenia, jeho kvality, obshu, rozsahu, hĺbky.......z dôvodu platnosti Murphyho zákonov a delegovania právomocí, nedostane na starosť najvzdelanejší a najskúsenejší zamestnanec firmy, ako by patrilo, ale práve ten najmenej vzdelaný, ktorý netuší načo má e-lerning slúžiť, ktorého vedomosti o potrebách firmy sú vo firme najmenšie, ktorý sa vyznačuje iba tým, že má na e-lerningovú firmu viac času ako ostatní, lebo je neschopný hlupák. A tak nakoniec vznikne e-lerningový produkt, ktorý ostatným zamestnancom nič nedáva, pretože má minimálnu školiacu úroveň a témy nikoho nezaujímajú a neuspokojujú.

To som osobne viackrát zažil, aj pri poslednom e-lerningu, asi pred troma rokmi, keď prebehla iba prvá časť a potom tá hlúposť pre nespokojnosti 98% zamestnancov firmy s úrovňou zanikla.

Môžeš samozrejme oprávnene namietať, že často aj klasický spôsob výučby nestojí za nič. Áno zažil som prednášajúcich arogantných, nudných, bezvedomých, iba čítajúcich pripravení texty, ktorí tvrdili nepravdy a poskytovali zastaralé, dávno neplatné informácie......Ale sem tam sa nájde aj prednášajúci erudovaný, znalý veci, skúsený, ktorý pridá v prednáške svoje názory, skúsenosti, doporučenia, ktorý je dokonca ochotný a schopný odpovedať na protivné otázky a diskutovať.....to je potom radosť počúvať a školenie skutočne veľa dá. A práve kvôli takejto rarite sa oplatí absolvovať aj nudné školenia.

A z princípu, to je druhý zásadný nedostatok e-lerningu - túto pridanú hodnotu nedokáže e-lerning nikdy naplniť, pretože nik vo firme, ale ani v e-lerningovej spoločnosti tieto dôležité vedomosti, informácie, "pikošky".... nemá a keby si "raritného prednášajúceho" aj najali, tak by to z neho ani nevydolovali, lebo často sú odborné "pikošky" dielom okamžitej inšpirácie prednášajúceho na prednáške.

Takže e-lerning je ( možno zatiaľ ) iba drahá HRAČKA, práčka na peniaze, bezduchý spôsob naplnenia úlohy stanovenej vedením spoločnosti. E-lerning je možno vhodný na nejaké jednoduché, nízkoúrovňové, povrchné, opakované, vstupné školenia málo znalých zamestnancov....Ale so školením zamestnancov, ktorí o problematike už niečo vedia je nevhodný, pretože nikdy sa mu nepodarí preklenúť minimálne mnou uvedené nedostatky.

Ostatne uvedeným certifikačným firmám trochu aj krivdíš, pretože samozrejme aj naklamaný a kúpený certifikát má istý ( možno malý ) vplyv napríklad na stavovskú hrdosť majiteľa firmy a zamestnancov na firmu, či z reklamných dôvodov.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaroslav

Stojím si za svojim tvrdením, že tieto certifikáty dôveryhodnosti a solventnosti sú zdrap papiera a za tým všetkým je proces predaja takmer identický s praktikami šmejdov.

Stačí kliknúť napríklad na link tejto firmy, kde hľadajú telefonistov na masový predaj certifikátov:
https://www.facebook.com/Bisno...

Tieto spoločnosti sa hrdia softvérmi, ktoré vraj na základe zozbieraných dát a reakcií z internetu dokážu vyhodnotiť dôveryhodnosť alebo nedôveryhodnosť firmy. Keďže na tieto samozvané "certifikačné autority" je na internete toľko negatívnych reakcií, zaujímalo by ma, či by tieto firmy vôbec prešli hodnotením cez tieto svoje vlastné softvéry :D

Ak Vás ocení nejaká významná mimovládna alebo nezisková organizácia, ešte som ani nepočul o tom, že by za nejaké ocenenie niekto niekomu oficiálne vystavil faktúru a následne vymáhal peniaze! Toto je čistý odrb na hlupákov, ktorí nevedia povedať do telefónu "nie" otravnej telefonistke, ktorá predáva bezvýznamnú fikciu!

Ešte k tomu e-learningu.. Predstavte si firmu (náš reálny klient) so 140 prevádzkami po celom Slovensku a 1500 zamestnancami, kde každý rok zabezpečujete povinné školenia zo zákona, na ktorých stojí existencia firmy. To by ste museli zamestnať minimálne jedného školiteľa na plný úväzok, ktorý by nerobil nič iné, iba každý jeden deň chodil po Slovensku a školil, míňal peniaze na PHM a ubytovanie. A to nerátam zatvorenie prevádzky z dôvodu školenia. A predstavte si, že tých zákonných školení je viac a vyžadujú si každé iného garanta. Stále považujete e-learning za rovnakú hlúposť ako certifikát "dôveryhodnosti", ktorý len hladká ego majiteľa?

Čo je podľa Vás hodnota a čo fikcia???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jozef

Tému certifikátov sme už dostatočne vyčerpali. Máš síce pravdu, ale ak firma takýto bezcenný a bezduchý certifikát chce, zaplatí si ho, prezentuje sa ním, je to jej plné právo. Je to iba obchod, presne tak ako obchod so značkovým tovarom, značky tovarov sú tak isto principiálne bezcenné, sú len falošnou ilúziou pre zákazníka.

Neviem a nerozumiem, prečo mi ako malému, neznalému debilovy vysvetľuješ základné výhody e-lerningu. Tie sú vcelku jasné. Hádam sme už na vyššej úrovni poznania. Veď som to aj ja napísal, že pre základné , opakované, primitívne školenie má e-lerning možno význam. Ale zabezpečiť nadstavbové školenie e-lerning už nedokáže kvalitne, pre dôvody, ktoré som už uviedol a ku ktorým si sa radšej cudne nevyjadril, radšej si sa venoval trápnemu poučovaniu.

Očakával som tvoj mohutný protest a diskusiu na môj príspevok, ten však nenastal. Môžem si iba domýšľať dôvody! Síce tuším, ale nechcem ťa hneď zrána uraziť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaroslav

Jasne ste sa vyjadrili, ze e-learning je rovnaký nezmysel, len v cervenom. Ak niekto tvrdí niečo také, zjavne nemá o problematike dostatok informácií, preto som uviedol reálny príklad, kde je takéto vzdelávanie jedným z pilierov, na ktorom stojí fungovanie firmy.

To, či je to nadstavbové školenie, školenie zo zákona, produktové školenie alebo školenie v rámci adaptačného procesu je na zvážení firmy a jej procesov.

Nemám 5 rokov aby som zahájil mohutný protest, mne stačí, že biznis, ktorý robíme prináša reálnu hodnotu a tým aj ukončím túto debatu, keďže primárne bola na inú tému.

Pekný deň želám.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME