Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Fauly vrcholového športu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, že profesionálny šport je o peniazoch je v poriadku. Veď aj také umenie je o peniazoch, medicína tiež a rovnako aj práca v obchode alebo v bani. O médiach ani nehovorím. Mňa najviac zlostí komentovanie typu - taktický faul, využil dotyk a spadol, vypýtal si faul a podobné "perličky", na ktorých vyrastajú už aj malí športovci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme profesionálny (vrcholový) šport je práca ako každá iná. Ak je spoločenská objednávka, aby tu bol a nás tešil, obšťastňoval, tak samozrejme treba za túto prácu zaplatiť. O tom niet sporu. (Otázne je, či tento druh práce má byť ohodnocovaný tak, teda aspoň v niektorých odvetviach, ako tomu v súčasnosti reálne je (napr. golf, tenis, basketbal, futbal atď.), kde je obrovský nepomer medzi mnohými aktérmi športového pôsobenia a prácou lekára, vedca, výskumníka, učiteľa, zdravotnej sestry, robotníka, inžiniera... V čom je spoločenská hodnota tejto športovej práce vyššia ako tej „nešportovej“ ? A prečo sa neustále tieto nožnice roztvárajú ? Osobne si myslím, že na tom športovom poli je to ohodnotenie v mnohých prípadoch neprimerané, nesprávne a nespravodlivé. Ale to už sme sa dostali do inej úrovne, do inej roviny, o tom ten blog nebol).
Spor, problém vidím v tom, ako sa k daným výsledkom športovci a ich „vlastníci“ dopracovávajú. Aké metódy, postupy a spôsoby používajú, praktizujú. O neférovosti, o podvádzaní o neuveriteľne sofistikovaných metódach na to v súčasnosti zneužívaných, o hazarde so zdravím a morálkou (ak teda im ešte nejaká ostala) takýchto tiež športovcov a všetkých tých, čo to takto kočírujú. O fetiše víťazstva. Lebo počíta sa už len víťazstvo, nič iné neexistuje, nič iné sa neuznáva. A tak sú vedení, bohužiaľ, aj tí mladí. Vštepujú im to už v tom najranejšom veku, že ak chcú byť víťazmi, musia preto spraviť „niečo viac“. Ciest, na ktoré ich navigujú, je celá škála – doping, nefér hra, či tak ako píšete - taktické fauly, využívanie dotykov a následných pádov, vypýtanie si faulu a podobné "perličky", na ktorých, bohužiaľ, vyrastajú. Získavajú týmto nešportovým spôsobom pre seba i pre svojich kmotrov neprimerané a nezaslúžené výhody, nebojujú a nesprávajú sa čestne, športovo. Bohužiaľ túto cestu férovosti, hry s pravidlami, tento súčasný vrcholový (profesionálny) šport opustil.
Teda aspoň ja to tak vnímam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

fauly či false

Miro, a či si už pozabudol na porekadlo: Chlieb a hry?!

Nuž a súčasný postmoderný svet sa cez hry pretavil do dokonalosti majstrovského génia Zla, keď sa z nich stal fetiš, chrám novodobej mágie a čarovania uctievačov božstva šťasteny.

Teda zhasnúť a odísť je správna voľba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie, nezabudol som. Chlieb a hry - "pánom et circenses", citát rímskeho satirika Juvenala. Chlieb a hry tu boli a samozrejme aj budú. Je to osvedčený nástroj mocných, ktorí svojim „poddaným“ doprajú „kus“ jedla a trocha zábavy (a nemusí to byť rozhodne len šport) práve preto, aby ich takto „uspokojili“ a neboli pre vládnuce elity nebezpeční. Odpútanie pozornosti, nasmerovanie na inú koľaj.
Nemám nič proti hrám. Hru má každý tvor, živočích na tejto planéte v génoch, dostal ju v čase svojho zrodu do vienka. A to je celkom fajn. Ale, čo nie je fajn, je ak sa pritom podvádza, nehrá fér. A ak sa z hier stáva niečo viac, čo v podstate a prirodzenosti v sebe nemajú, nenesú. Ak sa z nich stal, súhlasím, „fetiš, chrám novodobej mágie a čarovania uctievačov božstva šťasteny“. A na to, aby tomu tak mohlo byť, nezdráhajú sa použiť „majstrovského génia Zla“.
A to ma trápi. Každý sa musí rozhodnúť, či zhasne a odíde. Každý hľadáme tú svoju cestu...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME