Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

"Ak vládzeš cvičiť, môžeš aj pracovať". Povedali chlapcovi s autizmom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslím si že posudková lekárka...

...je v tom akosi "nevinne."
Sama píšete, že, citujem: "Dôchodok synovi nepriznajú nie preto, lebo by bolo cvičenie s trénerom nevhodné, ale preto, lebo nedokladovala aktuálne psychiatrické vyšetrenie. Pritom ho od nej nik nikdy ani nežiadal."
Matka teda posudkovej komisii nezdokladovala aktuálne psychiatrické vyšetrenie syna - tak som tomu porozumel.
Posudková komisia štandardne postupuje tak, že (na vyžiadanie) dostane všetky relevantné a potrebné podklady - dokumentácie od odborných lekárov. Až potom komisia rozhoduje o tom, aké percento "zdravotného postihnutia" prisúdi zdravotne postihnutému a či ten bude alebo nebude úplným alebo len čiastočným ťažko zdravotne postihnutým a na aké dlhé obdobie. Po nejakom čase (tri roky, päť rokov...) nastáva čas nového posudzovania zdravotného stavu a to si opäť vyžaduje predloženie odbornej lekárskej dokumentácie. Príslušná posudková komisia si to písomne vyžaduje. Posudková komisia / lekár-ka / dokumentáciu preskúma a ťažko zdravotne postihnutého, resp. jeho zákonného zástupcu spolu s ním, si opäť predvolá na finálne posúdenie zdravotného stavu.
Príbeh nejakého trénera a jeho cvičenia s chlapcom v tomto príbehu nehrá žiadnu úlohu - myslím si.
Takže asi plačete na nesprávnom hrobe a matka chlapca by určite mala posudkovej komisii predložiť potrebné aktuálne dokumenty od lekárov - špecialistov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, co pisete, znie sice celkom logicky. Pre mna - laika.
Ale myslite si, ze lekarka (je jedno, ci posudkova) este za tych 19 rokov chlapcovho zivota nema dostatocne dokazy/vysledky vysetreni... aby vedela, ze je "autista" (bez urazky prosim, len skratka)?

Alebo si snad niekto (lekarka, "specialisti a experti" v poistovni, "vycuciavaci" zakonov) mysli, ze autizmus SA vekom vylieci alebo docista zmizne?
To asi nie.

Keby islo o nejaky "fyzicky" uraz, nepoviem (nenapisem :-)). Ale toto?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, malo by to byť logické,...

...čo píšem, ale v slovenskej byrokratickej praxi je to troška inak.
Poznám chlapíka, má vyše štyridsať rokov, ktorý sa narodil s detskou mozgovou obrnou. V podstate od narodenia bol ťažko zdravotne postihnutý (chodí len s pomocou palíc alebo barlí, ak sa chce napiť tak musí pohár držať v oboch rukách, má veľké postihnutie reči a celkovo motoriky...). Do roku 1990 to bol pre posudkárov "jasný prípad." Po roku 1990 sa začali kadejako meniť zákony a on ako dospelý človek musel opakovane absolvovať kadejaké vyšetrenia aby ho zas a zas uznali ako ťažko zdravotne postihnutého. Fyzicky ten človek nikdy nebude zdravý, ale napriek tomu, že je to každému lekárovi jasné, a aj posudkárom, musí chodiť tuším každých päť rokov k posudkovej komisii, ktorá len skonštatuje, že sa nič nezmenilo a stav ŤZP mu opäť predĺži. Samozrejme musí predložiť dokumentáciu za posledných päť rokov že kde a ako sa liečil (napríklad kúpele, rehabilitácie a pod.).
Jednoducho v tomto štáte je to totálne na hlavu a najhoršie je, že tých, ktorí sú evidentne ťažko zdravotne postihnutí úrady stále kadejako šikanujú. Napríklad aj tak, že ten už dospelý človek, o ktorom píšem, musí každý rok dokladať prehlásenia o svojom príjme ktorý dostal mimo svojho invalidného dôchodku. Pritom všetci vedia, že nie je schopný vykonávať akúkoľvek prácu. Navyše ešte musí dokladovať aj stav, hodnotu svojho majetku, ktorý asi keby presiahol nejakú zákonom stanovenú hranicu tak by mu štát pravdepodobne krátil príspevok pre ŤZP. Problém s týmto u neho nastal vtedy, keď mu po úmrtí otca o pár rokov zomrela aj matka a on sa stal jediným vlastníkom bytu, v ktorom žije od narodenia...
Jednoducho štát potrebuje na všetko papiere, doklady, znalecké posudky, hodnotenia a čojaviem čo ešte a až potom začne "konať." Pre ľudí ŤZP sú to často neskutočné kalvárie vybavovačiek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, co pisete, vobec nie je pekne citanie.
Ale celkom tomu verim...
Poznam tiez jedneho takeho - ostal v 30-ke odkazany "na vozik" - nejake "degenerativne" ochorenie bez moznosti vyliecenia alebo aspon zastavenia choroby. Ostal odkazany na pomoc inych - od umyvania, nakupov, varenia. Tiez uz bol bez pribuznych.
A "papierovacky" sa vliekli vyse 3/4 roka. Zatial mu vypomahali (s peniazmi, s nakupmi, s vybavovanim uradov) kamarati, byvali kolegovia, susedia.

No nic. V divnom svete zijeme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kvôli nečestným ľuďom

trpia všetci. mohlo sa stať, že niekto zneužil dávky a štát sprísnil pravidlá a zaviedol papierovačky navyše.

nedávno sa vo Švédsku stalo toto: "Vo Švédsku odsúdili Slovenku so synmi, jeden predstieral ťažko postihnutého
Vo Švédsku poslali do väzenia Slovenku Vlastu Bandovú a jej dvoch synov. František Banda roky predstieral ťažké mentálne postihnutie, za čo dostala rodina na podpore od štátu okolo 9 miliónov švédskych korún. Súd nariadil trojici neoprávnene peniaze vrátiť."

keď sa pýtali úradníkov ako je možné, že podvod nezistili skôr, odopovedali, že s takýmto sa ešte nestretli, že u nich si navzájom ľudia aj úradníci dôverujú.

čo myslíš, nesprísnia aj tam papierovačky? určite áno a to len kvôli jedným podvodníkom.
https://dennikn.sk/minuta/6951...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Posudzovanie ŤZP hodne záleží aj na tom či je posudková lekárka "človek " alebo "šimel". Posudková lekárka "človek" pri jasnom prípade nezvratného, ťažkého zdravotného postihnutia napíše ,po kontrole do zápisu, citujem: " Stav trvalý. Lekárka oddelenia posudkových činností nestanovuje termín opätovného posúdenia zdravotného stavu. A ŤZP nemusí chodiť na ďalšie kontroly.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som ŤZP. Mám priznané viac ako 71 percentné postihnutie, takže podľa súčasnej legislatívy som plne invalidný a dostávam úplný strop, aký soc. poist. môže vyplácať. Pretože SK je jedna veľká dedina, kde každý každého pozná, posudkova lekárka dobre vie, že pri svojich viac ako 71 percentách poberám zároveň strop a že je to pre mňa iba vreckové. (Veď keď poberám strop, musel som roky platiť aj tomu zodpovedajúce odvody z tomu zodpovedajúcej mzdy.) Pred komisiou som bol zatial 2 x (a vraj ma už viac krát nebudú pozývať) a posudková lekárka ani iný člen komisie sa nikdy (ani okľukou) nezaujímali o moje majetkové pomery. Jediné o čo sa zaujímali, bola činnosť, ktorú vykonávam v zamestnaní a samozrejme sa zaujímali o lekárske správy. Aký mám plat, aké koncoročné odmeny, koľko mám kúpelní, koľko domov, chát a koľko a aké áutá, aké sú rozlohy mojich lesov kam chodím na dovolenky a pod. v komisií nikoho nezaujímalo ! ! ! Jedine ak by v komisií sedela "stará Blašková", ale aj tak to nemá žiaden vplyv na priznané percentá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vvv

Áno, pri posudzovaní zdravotného stavu ich príjem nezaujíma. Ale akonáhle požiadaš a budeš dostávať, akékoľvek kompenzácie napr. príspevok na auto, opotrebovanie šatstva, prestavba bytu na bezbarierový, asistent atd. Budeš musieť dokladovať svoj príjem. Vždy v apríli budú požadovať výmer dôchodku , ak pracuje manželka tak dokladovať aj jej príjem.. Ak budeš mať asistenta, tak mesačne hlásenie o počte odpracovaných hodín, hlásenie o sume vyplatených eu asistentovi. Pri bezbarierovom byte budeš musieť dať čestné vyhlásenie overené notárom, alebo matrikou, že nevlastníš úspory v hodnote väčšej ako 39000 euro. Atď...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O žiadne kompenzácie som zatiaľ nežiadal, takže k tomu sa nevyjadrujem, lebo naozaj netuším ako to chodí. Jediné o čo som žiadal, bol parkovací preukaz, a napriek tomu, že som v tom čase nehýbal jednou nohou, preukaz mi na prvý krát nedali. Napísal som odvolanie, doplnil správy a preukaz som dostal. Ale odvolanie mi pomohla sformulovať lekárka z rehabilitačného odd. kde som bol vtedy hospitalizovaný, pričom ona robila tiež posudkovú.
Bol to naozaj na ***** pocit. Ja v podstate odkazaný na vozík som nemohol parkovať na miestach pre invalidov, zato som si začal všímať ľudí čo parkovali na takýchto miestach. Tí, čo vydávajú tieto parkovacie preukazy majú bomba job.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vitaj v kolotoči. My sa v ňom točíme už 25 rokov. Skúsenosti rôzne. Posledné roky sa to zlepšilo. Záleží na akého posudkového narazíš. S parkovacími preukazmi máš pravdu. Keď vidím tých hbitých invalidov a invalidky v 12 cm opätkoch, ako parkujú na miestach vozíčkárov, tiež otváram nožík vo vrecku.
V prípade chlapca z blogu, som v dákom inom článku narazila na meno posudková Mudr. Vlčková. Ak je to Vlčková s ktorou sme sa aj my zrazili na posudkovej, tak želám mamičke veľmi, ale veľmi pevné nervy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravdepodobne nemáte ani...

...osobného asistenta alebo asistentov - ktorí môžu byť aj členmi Vašej rodiny. Im štát vypláca asistenčné podľa počtu hodín v mesiaci. Ľudia s rôznym druhom postihnutia majú asistenta alebo asistentov na rôzne činnosti, od pomoci v domácnosti cez prípravy a podávanie jedál alebo na pomoc pri čítaní (slabozrakí, nevidiaci) až po sprievodcovské služby. Je toho veľa, čo môžu asistenti robiť pre ťažko zdravotne postihnutého.
Ťažko zdravotne postihnutý potom raz do roka predkladá prehlásenie o svojej zárobkovej činnosti alebo čestné prehlásenie, že nepoberal iné príjmy okrem invalidného dôchodku. Je to tak ako píše lulla.
Čo sa parkovacieho preukazu týka, tak ten sa vydáva na meno zdravotne ťažko postihnutého - nie na meno majiteľa auta. Na zadnej strane preukazu je meno a fotografia zdravotne ťažko postihnutého, nie je tam ani typ, značka auta, ani jeho evidenčné číslo. Preukaz platí v celej EÚ.
Takže teoreticky a aj prakticky sa môže stať a stáva sa, že ťažko zdravotne postihnutý sa môže nechať previezť v aute niekoho z rodiny, v aute kamaráta, priateľa, známeho... Preukaz je ale neprenosný a platí len s preukazom ťažko zdravotne postihnutého. To aj polícia (mestská, śtátna) kontroluje, napríklad pri parkovaní na vyhradených miestach alebo pri vjazde do pešej zóny alebo prejazde cez ňu.
V praxi teda celkom zdravý človek, vodič a majiteľ auta, hoci aj luxusného mercedesu, ferrari alebo rolls royce môže odviezť ťažko zdravotne postihnutého a využiť pri tom jeho parkovací preukaz. Je to pochopiteľné a vcelku normálne, takže žiadne joby by som za tým nehľadal. Alebo je niekde nejaký zákon o tom, v akom aute sa zdravotne postihnutý smie a v akom nesmie viezť? Napríklad je to odstupňované podľa výkonu motora a podobne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Monsieur

Majiteľ auta ,mercedesu, ferrari a podobne, môže odviesť ZŤP a zaparkovať na mieste vozíčkára, ale nemal by zneužívať preukaz v tom čase, keď majiteľ preukazu v aute nie je. Deje sa to často, stačí sa občas pozrieť, pred nákupnými strediskami ,aký ľudia nakladajú tovar a nastupujú do aut ,označených preukazom. Toto by mali policajti kontrolovať , stačí im pohľad na preukaz za sklom auta. Neskontrolujú či je majiteľ preukazu fyzicky v aute. Zneužívajú to hlavne práve majitelia luxusnejších aut. Samozrejme aj medzi nimi sú ZŤP. Ale väčšina ZŤP s invalidným dôchodkom 400-500eu a to sú aj nižšie, si dvakrát rozmyslí ako minie svoj dôchodok. Ja som si nikdy nedovolila zaparkovať auto na mieste vozíčkára, keď nebol manžel v aute.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, máte pravdu,...

...polícia, či už mestská alebo štátna, by mala kontrolovať to, či je alebo nie je v aute označenom parkovacím preukazom pre ŤZP prítomná osoba s ŤZP.
Niekde to policajti robia, niekde nie. Možno je to z ich kapacitných dôvodov.
Poznám niekoľko ŤZP, ktorí nemajú auto a ani v rodine nemajú auto, ale majú svoj preukaz na parkovanie. Jedna z takýchto osôb, staršia peni, ktorá má veľké problémy s chôdzou a je ŤZP, má parkovací preukaz a ten používa pri preprave taxíkom. Tú prepravu za nejakú zníženú cenu a v určitom mesačnom finančnom limite má odobrenú príslušným úradom práce, soc. vecí a rodiny. V praxi to vyzerá tak, že taxikár dotyčnú pani dovezie na miesta vyhradené pre parkovanie s preukazom, alebo ju dovezie aj na pešiu zónu v centre mesta kde pani často chodí na rôzne kultúrne podujatia.
Problém naozaj je v tom, že niektorí majitelia áut zneužívajú to, že majú za sklom parkovací preukaz, ale osobu s ŤZP nevezú. Práve toto by mali policajti kontrolovať a nekompromisne pokutovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Švejk

Na Švejka potrebovali celý zástup prešpekulovaných lekárov, aby niečo zistili. U pani to nebude inak. Malý (ak sa to o mladom mužovi s rozumom dieťaťa dá povedať) bude musieť doniesť kopu popísaného papiera k posudkovej lekárke, aby dosiahol pozitívne výsledky.

Čo na to povedať? Už aby tu bol eHealth, však? Podľa mňa sa to tu propaguje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

eHealth to nevyriesi hoci

by mal, eHealth na SK bude iba na to aby zdravotnik ktory ta pozna ti mohol nazizat do vysledkov, ale ked bude nieco treba uradne ta *********. A to vsetjo z nasich dani a zdravotneho poiztenie. Inak ti cvoci chcu vraj zrusit zdravotne kartiky a vyuzivat obcianske s copom. To kur*najz budu este len tance so stratenymi obcianskymi! Pribuzny bol hospitalizovany a tu "zdravoktnu karticku" mu stratili dvakrat tak sne porom chodili po ambulavciach sprefotenymi, stacilo to, no chip na obcianke sa prefotit neda, to budu ine lahodky,ked si bezmocny pacient nebude moct uztrazit obcanak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lekárka dodržala zákon a pravidlá

ktoré prijímajú ministerstvá nie ona. tak neklam. matka nedodala potrebné posudky od psychiatra. lekárka by mala matku žalovať za lži a nesplnenie si svojich povinností.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

netrep

mala poziadat o doplnenie!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ty si tam bol? :-)

splietaš ako autorka čo si nezistí skutkový stav.

"„Matka napriek viacerým opakovaným požiadavkám posudkovej lekárky nedokladovala aktuálne psychiatrické vyšetrenie s určením diagnostického záveru, vrátane stupňa mentálnej retardácie," odmieta kritiku hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

lekárka od nej žiadala papiere. to je základ k posudku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak je chalan podla pani doktorky schopny pracovat, tak by ho mala pani doktorka u seba zamestnať.

Naco ma matka 10x davat papiere. Chalan je autista, tato diagnoza sa nezmení. Bude autistom az do smrti. Je mentálne retardovany. Ani tato diagnoza sa nezmení, bude retarfovany az do smrti.
Nechapem naco chce doktorka dalsie a dalsie a dalsie posudky.

Toto je jednoducho buzeracia ludi, nic viac
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME